2022-23 Türkiye TFF 1. Lig 15.Hafta Maçı
19:00 Göztepe Gürsel Aksel Stadyumu
0 - 0

Tatil Edildi
 • 28
  izmir valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre olayları başlatan patlayıcı maddelerin stada görevli olarak gelen ambulanstaki iki görevlinin sırt çantalarında stada sokulup deplasman tarafı tuvaletlerine bırakıldığı maç.

  https://twitter.com/...CaGdmUaL1bA&s=19

  hafta başında alınan deplasman yasağı kararı, altay tarafının yoğun tepkisi, vali'nin "ben bu yasağı tanımıyorum" açıklaması eşliğinde yasağı kaldırması, deplasman taraftarının belediye otobüsleriyle taşınmasını veto eden büyükşehir belediye başkanına yönelik yapılan hedef gösterme kampanyası ve finalde bu organizasyon...

  bir spor alanında değil de herhangi bir ortamda cereyan etse, normal şartlar altında bu olaya suç işlemek için teşekkül kurmaktan tut tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüse kadar bir sürü dava okunur. ancak sporda şiddeti önleyeceği, her koyunun kendi bacağından asılmasını sağlayacağı iddia edilen passolig ve 6222 sayılı kanun ortaklığından saha kapatma ya da deplasman yasağı gibi yine bireyleri değil herkesi etkileyecek über bir ceza dışında bir şey çıkması pek olası görünmüyor.

  işin daha da trajikomik tarafı, televizyona yansıyan korner direğiyle adam döven göztepe taraftarı görüntüsü sonrası kabaran tepkiye antitez olarak suratında işaret fişeği patlayan insanlardan haberdar olabilmemiz. muhtemelen o olay sosyal medyada bu kadar gündem olup da göztepe lincine dönüşmeseydi o tribünde olup olayı görenler ve yakınları hariç kimse haberdar olmayacaktı bu olaydan.

  düşünün ki bir ülkede maça girebilmek için aidat verip fotoğraflı adres bilgili kart çıkartmak zorunda kalıyorsun. sınır kapısında sormadığı pasaportu o kartı çıkartmak için ibraz etmeni istiyor. şehir dışından maça gelen taraftarın yanında taşımak zorunda olduğu powerbank'e stad/salon kapılarında zorla el konuyor. bir ailenin "insan gibi" maça götürmeye çalıştığı çocuğunun bakım eşyalarına bile el konuyor.

  ve bu ülkede, adamın birinin sahaya atlayıp önüne çıkan korner direğini de söküp 60 metre depar atıp kalecinin kafasında parçalamasını gölgede bırakacak böyle olaylar yaşanıyor.

  bunu başka bir ülkeye kaptırsak ayıp olurdu gerçekten...

  muhtemelen altay tarafı bir süreli sessizlikten sonra "illa ki" kendini aklayacak osuruktan bir bahane bulup karşı argümana başlayacaktır. gece maçında güneş gözlüğü takıp siyah tshirtünü sıyırmakla ultras olunduğunu zanneden bir ülkede bu işler böyle yürüyor maalesef. bakalım gökyüzünde kilometrelerce uzaktan görülebilecek kadar yükselsin ve uzun süre yansın diye icat edilmiş bir patlayıcıyı 15 metre ilerdeki insanların üzerine nişan alarak atmaya da nasıl bir "ultras" kılıf bulacaklar diye insan merak da etmiyor değil...
 • 30
  hem göztepe hem altay taraftarinin bir daha maçlara alinmamasi, şiddet uygulayanlarin 10-20 yıl gibi hapis cezalari almalarini diliyorum. vahşi batı dedigimiz 19. yüzyıl amerikası'nda olmayacak şeylere rastliyoruz. orada kanun koyanlar belinde tabanca, şiddet meğillisi olani gördüğü yerde indiriyormus. 15 senede toparlamislar adamlar mevzuyu. biz 100 yasinda cumhuriyetiz hala bir ortadoğu barbarligindayiz.
 • 33
  taraftarlığı din gibi, ıdeoloji gibi yaşayan bir grup insan eliyle sabah akşam çalışan, okula giden kendi işinde gücünde insanlara bir hafta sonu adam gibi eğlenmenin bile çok görüldüğü maç. yüzüne fişek gelen taraftar, kafasına direkle darbe alan kaleci ölse, sakat kalsa ne olacak? bu insanlar neyin davasını güdüyor, neyin kafasını yaşıyor da bu kadar canavarlaşabiliyor? futbol sizin neyinize gerek? gidin tedavi olun sonra halkın arasına karışın.

  iki takıma da 3-5 sene seyircisiz oynama cezası verilmeli.
 • 34
  maç izmir'de bile oynansa ortadoğu'da sıradan bir gün tadında bir maçtır. o fişeği rakip tribüne ateşleyen kişinin bunu ilk kez yaptığını mı düşünüyoruz ? kaç tane olayı var kim bilir. e nerede bu passolig'in yararı ? hala stadlarda yüzlerce yabancı madde atılıyor sahaya. o atılan maddeler tribündeki insanlara gelmiyor mu sanıyorunuz ? adam taş söküp atıyor. bir futbolcuya bir taraftara bir görevliye isabet edebilir. ama hala tespit yok. yaptırım yok. uygulama yok. hemen hemen her maçta cisim atılıyor. önüne geçen yok. ama her taraftar aktifbank'a para ödüyor her sene. güzel iş.
App Store'dan indirin Google Play'den alın