19. Hafta Karşılaşması
16:00 Gürsel Aksel Göztepe Stadyumu
2 - 1
 • 46
  maçta kural hatası vardır fakat her kural hatası maç tekrarını gerektirmez. kural hatasının direkt olarak skora etki etmesi gerekir. burada top göztepe'ye verildikten sonra oyun başlıyor ve faul oluyor yani pozisyon bitiyor. daha sonra serbest vuruştan gol oluyor. eğer buradaki olay top bjk de olsaydı faul olmazdıya girerse bütün kural hatalarının sonucu maç tekrarı olması gerekir.
  yani şahsi görüşüm kural hatası vardır fakat maç tekrarını gerektirecek düzeyde değildir.

  bu maçla alakalı özellikle sosyal medyada fenerbahçeliler çok fazla deformasyon yapıyorlar. diyorlar ki bizimki de tekrar edilmedi. onların maçında iki pozisyonda da kural hatası yoktu. yani tamamen farklı durumlar.
 • 47
  fenerbahçe'nin kural hatası ihlali başvurusunun iptal olduğu yerde bu maçı tekrar oynatmazlar.

  oynatırlarsa da amaç fener'i mağdur etmek olur.

  zaten kural hatasından çok hakem hatası gibi bir pozisyon.

  top havada ve 1 sn sonra göztepeli oyuncuya geliyor/gelecek. faule kadar da 5-6 sn var. sonra duran top oluyor falan hayatta tekrar ettirilmez.

  onun yerine bu haftaki maç *bjk'ye hediye edilir. tıpkı 22 aralık 2019 fenerbahçe beşiktaş maçından sonra 27 aralık 2019 beşiktaş gençlerbirliği maçının hediye edilmesi gibi.
 • 48
  çok komik bir hata olmasına rağmen muhtemelen tekrar edilecektir. gündem yoğun kimse umursamadı. sessizce işlerini göreceklerdir. göztepe stadının açılış maçı olduğu için tekrar edilmemeli. tarihi bir ayıp olur.

  donk'un malum hadisesinde de beşiktaş kasımpaşa'ya 2-1 yenilmiş, zaten kötü giderken çöküşlerini başlatacak bir maç olmuştı. ancak o maç tekrar edilmişti. kazanıp morallenmişler ve şerefli(!) üçüncülüklerine ve şampiyonluk yarışlarına bir kaç sezon daha devam etmişlerdi. eğer bu maç tekrar edilmezse bjk yılı ilk 9'da bitiremez, tekrar edilirse ilk 5'e girerler diye tahmin ediyorum.
 • 49
  simdi besiktas'li eleman topa vurmus, top havalanmis, diger tarafta goztepe'li bir baska elemana gelmis. bu arada yerde yatan besiktas'li bir oyuncu var, hakem de sakatlik sebebiyle oyunu durdurmak istemis. bunu da tam top havadayken, yani goztepe'li topa degmeden yapmis. ancak gorebildigim kadariyla duduk sesi top goztepeli oyuncuya gelmek uzereyken ama goztepeli henuz dokunmamisken duyuluyor.

  simdi kitaba gore bu bir kural hatasi. zira kural, oyun topa en son dokunan takim tarafindan en son dokunulan yerde baslar gibi bir sey diyor. bu durumda besiktas ceza sahasi civarlarinda besiktas tarafindan baslamaliydi. buraya kadar sorun yok.

  ancak hakemin olayi nasil anlatacagi da onem kazaniyor. hakem derse ki ben duduk caldigimda goztepeli elemani dokunmus olarak gordum diye o zaman olay hakem hatasina donusur tekrar mekrar olmaz. genelde bu tip durumlarda hakemlerin olayi kurtarmak icin bu tip kivirmalara girmesi beklenebilir, hatta gercekten boyle de olmus olabilir.

  ikinci konu, kural hatasi olsa da skora etki edip etmemesi. bununla ilgili sanirim federasyonun kendi kurallari onem kazaniyor, zira ifab'in kural kitabi boyle bir seyi duzenlemiyor. diyelim ki sadece maca etki eden kural hatalari tekrar gerektirir. bu durumda karar verici merci kimse tekrar karari cikarmayacagini dusunuyorum. ote yandan tekrar karari hem daha cok tartisma getirir, hem de en basta fenerbahce olmak uzere daha cok takimi karsisinda bulur. ne yazik ki sistem boyle isliyor.