• 1
  yabancı futbolcu sınırı düzenlemesinin yine yeniden temcit pilavı gibi önümüze konulduğu şu zamanda ülkemiz mevzuatında bulunan ve göz önünde bulundurulması gereken mesele.

  kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/...8/09/20180919-15.pdf

  milli değerlere bakış açısının ne olduğu eylemlerinden belli olan bir topluluğun sadece futbol sistemi üzerinden milliyetçilik algısı kasması nereden baksanız lüzumsuz ve gündemi değiştirmek ya da meşgul etmek amacından öte gitmeyecektir.
 • 2
  6+2+2 kuralı geldiği anda yönelmemiz gereken, devletin verdiği hak. kadromuza, fransa 2. ligi, brezilya, portekiz ve benzeri liglerden, genç oyuncuların bol olduğu, henüz a milli olmamış oyuncularla doldurup gerekirse 200-300 bin fazla para verip* sözleşmeye yerli pasaportu alınacak şartı eklenerek oyuncu transfer edilmelidir. henüz a milli takımda oynamamış birisi 250 bin dolara türk vatandaşı olabilir ve türkiye milli takımında oynamaya elverişli olduğu için de yerli kontenjanından sayılır.

  tabii ki bütün takım bu tarz oyuncularla dolmayacaktır ama en azından kadroda bu tarz 2-3 oyuncu olsa elimiz çok rahatlar. buradaki en büyük sıkıntı, türk olmaya oyuncuları ikna etmek. fakat fransa, almanya, brezilya vb. büyük takımlarda forma giyme şansı çok zor olan oyuncular bence ikna edilebilir. kaldı ki, türkiye milli takımında oynamaya elverişli olması yeterli. belki de çağırılmayacak ve oynamayacak bile.

  einstein was here*

  yasal olarak bu durumu engelleyen bilmediğim başka bir kural varsa bilgilendirirseniz sevinirim.

  edit: milli takımda oynamaya elverişli olması yeterli değilmiş sanırım. milli takıma çağırılıp forma giymesi gerekiyormuş :/
 • 3
  250 bin dolara gayrimenkul alma karşılığında vatandaşlık verildiği doğru ancak şöyle bi durum var; vatandaşlığı alan oyuncunun milli takımda oynaması gerekiyor.

  mesela marcao türk vatandaşı oldu diyelim. daha önce brezilya milli takımında oynamadığı için türkiye milli takımında oynayabiliyor. ancak burada asıl mesele milli takıma çağrılması. milli takıma çağrılmadığı sürece yabancı sayılıyor ancak milli formayı giydiği an yerli statüsüne geçiyor.

  şimdi size soruyorum böyle bir şey olsa şenol güneş marcao'yu milli takıma alır mı? rıdvan dilmen ve birçok siyasetçi bu duruma ateş püskürür. devletin koskoca cumhurbaşkanı çıkar böyle şey olmaz der. konu ırkçılığa kadar uzanır. bu adam türk değil brezilyalı derler.

  yani anlayacağınız olmaz bu. işin komik yanı ne biliyor musunuz? bir arap vatandaş 250 bin doları bastırıp türk pasaportu alıyor ve seçimlerde bile oy kullanabiliyor. ama bir arap futbolcu türk pasaportu bile alsa milli takımda oynamadığı sürece yerli sayılmıyor. ama tüm ülkeyi ilgilendiren seçimlerde oy kullanabiliyor. ne güzel memleket be. işine geldiği gibi çevir çevir dur.