• 19
  tek farklı galibiyetin gayet cillop olacağı karşılaşma. öyle beşiktaş son 5 maçını kazanamamış, galatasaray çok formda yahut beşiktaş çok formda kesin kazanır vb. söylemler derbiler için geçerli değil. ligdeki oyunumuz avrupadakinden çok farklı ancak bu maç derbi. 21 ekim 2021 lokomotiv moskova galatasaray maçı'ndaki veya daha önceki maçlar kadar iyi ve akıllı oynayacağımıza inanıyorum.

  beşiktaş ise bilindiği üzere oldukça formsuz ve kötü sonuçlar alıyorlar. bu maçı çok büyük bir fırsat olarak göreceklerdir. taraftarlar önünde galatasaray'ı yenmek son 1 aydaki süreci unutturur sergen yalçın ve takım adına. çok büyük ihtimal şampiyonlar ligi maçlarındaki gibi ilk dakikalarda allah ne verdiyse saldırıp yugoslav faulleriyle ataklarımızı kesecekler. burada iş tabii hakemde bitiyor. beşiktaş'a hak ettiği kartları gösterirse bizi sindiremezler ve oldukça avantajlı duruma düşeriz. yok çoğu maçta olduğu gibi rosier'in, josef'in vb. kartlık hareketlerine ve yugoslav faullerine göz yumup kartları vermezlerse o zaman işimiz oldukça zorlaşır. umarım hakem fırat aydınus'un başlığında +50 entry olmaz maç gününde.

  bence favorisi olmayan bir maç. üç sonuca da gayet açık. umarım sevinen taraf biz oluruz.
 • 20
  benim hocadan beklentim "terimball", "modern futbol", "pas futbolu", "gegenpress" falan değil; nerde, neye, ne zaman ihtiyaç duyacaksak onu ayarlaması zira bu tecrübeye sahip. örnek daha taze olan loko maçı. ne zaman ki tek bir oyuna şartlanmıyor, o zaman istediğini bir şekilde alıyor terim. haliyle şu vodafone deplasmanından rehhagel yunanistan'ı tarzıyla gelecek bir galibiyet de gayet kılçıksız olurdu. saçma sapan ileri saldırarak oyunu domine ettiğini zanneden beşiktaş'a da güzel bir ders olurdu. kornerlerde de evde yoklar zaten*
 • 21
  tüm konsantrasyonun verilmesi gereken maç. avrupa zaferi* çok güzel, mutluluk verici ama sarhoş edici olmamalı. bu maçı da alırsak büyük bir eşiği atlayabiliriz.

  takım bu sene hedef maçları hep iyi oynuyor. yine bu maçta da iyi bir plan ve iyi bir oyun ile gerekeni yapacaktır. açıkçası beraberlik de kötü değil ancak rüzgarı arkamıza almış, beşiktaş da sırtını duvara yaslamışken neden galibiyetle öldürücü darbeyi vurmayalım?!

  inandık biz sizlere
  hedef 23
 • 22
  avrupa maçlarındaki gibi sabırlı oynamamız gereken maç. onlara öne geçme şansı vermediğimiz her dakika, onları strese sokacak özellikle ikinci yarı çok açıklar vereceklerini düşünüyorum. alacağımız galibiyetle hem uzun zaman sonra deplasmanda kazanmış hem de sıralamada üstlerine çıkmış olacağız. marcao'nun da dönüşüyle savunmanın basit hatalar yapmamasını, şöyle 88. dakikada atılacak bir golle kimse ne olduğunu anlamadan 3 puanı alıp gelmemizi istiyorum.
 • 23
  beşiktaş ve sergen yalçın adına tekrar çıkış maçı olarak görülecek mücadele. bizim de dün akşam* aldığımız galibiyet ile yorgun olsak da en azından futbolcular moralli olacak. bir nebze dengeleriz.

  bu maç özelinde normalde sağ iç oynayan berkan kutlu'yu sol iç oynatıp ghezzal-rosier bağlantısını daha kolay kesmeniz sağlar. alexandru cicaldau'yu miralem pjanic'e baskı yapması için yakın oynatırsak eğer beşiktaş'ın hücum opsiyonlarını azaltırız. tek problem cicaldau'nun biraz yorgun olabileceği.

  zorluk seviyesi üst düzey maçların genelinde topu rakibe bırakıyoruz ve gerektiğinde uzun vurmaktan çekinmiyoruz. bu maçta da uzun topları rıdvan-vida arasına vurursak ve orada oynayan isim mostafa/diagne kesinlikle üstünlük sağlar. topu orada tutmamız daha kolaylaşır. beşiktaş beklerim arkasına çok boşluk bırakıyor. eğer bu alanları değerlendirirsek kesinlikle cezalandıracak pozisyonlar bulabiliriz.
 • 24
  çok çok zor maç.

  stadyumda % 50 kapasite kuralına uyulmayacağı, maç önü-içi-sonrası her türlü çirkefliğin yapılacağı maç olacağı için zor maç yoksa beşiktaş önde basayım diye savunmanın s'sini umursamadığı saçma sapan bir futbol oynuyor, olay sadece taktiksel mücadeleye kalsa her türlü başa baş oynar ve gerekli skoru almak için oynamamız gereken oyunu oynarız evelallah da sonucu bunun belirlemeyeceği bana göre neredeyse % 100.

  inşallah bunlar olmaz da adam gibi bir maç izleriz, sonucundan bağımsız.
 • 25
  beşiktaş’ın en az 48 saat daha fazla dinlenmiş olarak çıkacağı maç. üstelik bizim birde rusya gidiş dönüş serüvenimiz var.
  genç oyuncularımız ile fiziksel olarak bir düşüş olacağını sanmıyorum, umarım yanılmam.

  bu maçın* hem fiziksel hem psikolojik etkinden çıkarak, full konsantre bu maça odaklanmalıyız.

  tam 1-0 olsun bizim olsun maçı, yenelim ve beşiktaş’ın birbirini yemesini izleyelim.
 • 26
  dolmabahçe'de oynanacak müsabaka. bu maçı kazanacak kadro kalitemiz var. yeter ki sahaya ne istediğini bilen ve kazanmak için gerekli olan şeyleri yapacak disiplinde bir takımla çıkalım. beşiktaş bu maçta da kaybederse fişi çekilir, iflah olmaz artık. üzerine trabzon ve fenerbahçe de paniklemeye başlar. hepsinin korkulu rüyası galatasaray.
 • 28
  aynı fikstür 2018-19 sezonunda da denk gelmişti ve kötü bir dönemdi. bu benzer fikstürdeki kırılımın son maçı.
  23 kasım 2018 galatasaray konyaspor maçında yaşanan puan kaybı,
  28 kasım 2018 lokomotiv moskova galatasaray maçında yaşanan mağlubiyetin üzerine,
  2 aralık 2018 beşiktaş galatasaray maçındaki mağlubiyeti;
  17 ekim 2021 galatasaray konyaspor maçıyla ve 21 ekim 2021 lokomotif moskova galatasaray maçı galibiyetiyle ters çevirdik. sıradaki galibiyet de bu maça olsun.
 • 29
  beşiktaş çok kaliteli bir hücum hattına sahip. açıkçası kendi evlerinde olmaları da derbi açısından jk'yi favori yapıyor. tabii ilk 15 dk baskısını atlatırsak maçın senaryosu değişir.

  babel'in bu maç da ilk 11'de olabileceğini düşünüyorum. jk çok çabuk skor bulmaya çalışan ve bulamadığında şişen bir takım. babel oyunu tutmada işe yarayabilir.
 • 30
  21 ekim 2021 lokomotif moskova galatasaray maçı sonrasında rotasyonu doğru ayarlamamız gereken maç. diagne, morutan, kerem veya halil dinlenmiş durumdalar ve oynayabilirler. orta sahayı taylan yerine ömer bayram ile destekleyerek hem kendisini dinlendirebiliriz, hem de türk oyuncu sorununu aşabiliriz. berkan savunma önünde ömer sol iç, cicaldau sağ iç şekilde oynarsa ileride halil, diagne ve morutan'ı kullanabiliriz. bu kadro hem baskıyı aşmamızda hem de topu rakip yarı alanda tutmamızı sağlayabilir. ikinci yarı da kerem, taylan, emra kılınç, mohammed ile diri bir şekilde maçı tamamlayabiliriz. türk oyuncu sorunumuz olmayacağı gibi, sürekli sahamızda baskı altında kalmamızı engeller... maç sonucu için 2-0 öne geçeriz, fırat'ın vereceği bir penaltı ile maç 2-1 biter diyorum...
 • 33
  takıma güvendiğim ama ligimizin dinamiklerine güvenmediğim maç. ligimizde iyi oynasan da hakem oyuna çok etki ediyor. bariz hata yapmasa da çalınan ve çalınmayan fauller ile oyun ritmimizi bozabiliyor. umarım adil bir yönetim izleriz maçta. sahaya gelirsek beşiktaş oyun başında sert baskı ile hemen skoru almaya çalışan bir takım. kadronun yaşından dolayı devamlı bir baskı kurması pek mümkün değil. en son avrupa maçında da gördük geri hiç koşamadılar ve rakibi ikinci bölgede çok kolay top yaptı ama üçüncü bölgeye iyi geçiş yapamadığı için maçın kaderini duran toplar belirledi. takımımızın maçın başındaki baskıyı karşılaması ve kırması sonucunda rakibe zor anlar yaşayacağımızı düşünüyorum. belirttiğim gibi ligimizde iyi oynamak ve doğru oynamak her zaman sonuç vermeyebiliyor. fakat skor ne olursa olsun sahayı beşiktaş’ a dar edeceğimize eminin.
 • 35
  moskova'dan 21 ekim 2021 lokomotif moskova galatasaray maçı galibiyetle ve moralle döndüğümüze göre artık bu maça tam konsantre olabiliriz.

  rakibimiz beşiktaş'a baktığımızda;

  aslında geçtiğimiz sezona çok kötü başlayan beşiktaş hem rüzgarı hem de hakemlerin takdir haklarını hep kendilerinden yana alarak, maçlara da baskılı ve topa sahip olma odaklı oyunuyla hiç unutmayacağımız şaibeli maçlarla da birlikte şampiyonluğa ulaşmıştı. bu sene şampiyonlar ligi faktörü ile daha isimli ve garanti oyuncular transfer edip güçlü takviyeler yapsa da aynı oyun kurgusuyla oynuyorlar. ve bu sezon hafta içi şampiyonlar ligi maçlarının tempolu oyunu yaşlı kadrolarını tarumar etmekte.

  geçen sezon bekleri olabildiğince ileri çıkarıp, ghezzal'ı biraz daha içe kaydırıp hücumda bütün yaratıcılığı ona bırakıp, larin'i de oyunu karşı tarafa yıktıklarında hücumu beşlemek adına ileride konumlandırıp iyi bir bağlantıcı aboubakar ile de çoğu kez maçları ilk yarıda kopartmışlardı. önlem alması zor, anlaşılmaz ve maç içerisinde birden fazla formasyona geçiş ya da dizilişleri yok. girenler çıkanlar kurgu hep aynı. pjanic, batshuayi ve alex transfer edilse de sergen yalçın geçen sene ne oynatıyorsa bu sene de aynı kurguyla oynuyor. dolayısıyla bu maç özelinde beşiktaş'ın ne oynayacağı, maça nasıl başlayacağı belli. üstelik bu sene ilk 11'e 3 yerli oyuncu yazmak zorunda.

  maçın başlama düdüğüyle beraber iç saha avantajıyla allah ne verdiyse üzerimize gelip erken bir golle maçı kopartmak isteyecekler, zira oyunun ilerleyen dakikalarında fiziksel olarak bizim takıma göre daha yaşlı oyuncu grubuyla oynadıkları için dezavantajı fazlasıyla hissedeceklerdir.

  geçtiğimiz sezon 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçı nda aslında beşiktaş'ın bu oyun planı doğru analiz edilip etebo hamlesiyle baskılı başlamalarını önleyip ilk yarıyı istediğimiz gibi bitirmiştik. maç bize doğru dönüyorken diagne'nin bana göre haksız kırmızı kartıyla eksilip, sonrasında donk'u oyuna alıp 5'li savunmaya geçmiştik ve baskıyı kaldıramayıp bireysel hatalarla beraber son 15 dakikada maçı kaybetmiştik.

  özellikle bu sezon içeride dışarıda oynadığımız avrupa ligi maçlarında oyunu tutabilmeyi, iyi savunma yapabilmeyi ve diğer yandan geçiş hücumlarıyla tehlikeler yaratabilmeyi başardık. bu maçın da bana göre şifresi, aynı kurgu ile sağlam savunma yapıp önce gol yememek sonrasında arkada mutlak suretle bulabileceğimizi düşündüğüm net pozisyonlarla sonuca gidebilmek. bizim açımızdan bir diğer avantaj da bu maç için hoca hangi kadroyu çıkarırsa çıkarsın şaşırmayacağımız, çünkü bekleyenler, sonradan oyuna girenler herkes takımdaşlık manasında halatı bir şekilde ucundan tutmuş ve bireysel formunu da üst düzeye çekmiş vaziyette.

  beraberliğin üzmeyeceği, galibiyetin rakibi ateşin içine atacağı olası mağlubiyetin ise telafisinin olduğu bir derbi bizi bekliyor. ben kazanacağımıza inanıyorum ve bu takıma ve hocaya sonuna kadar güveniyorum.

  (bkz: hedef 23)

  (bkz: cimbom başı dik yürür)
 • 36
  hafta arasi alinan avrupa galibiyeti her daim galatasaray'in modunu cok yukseltmistir. malesef bu momentumu bir sonraki lig macina veya derbiye tasima konusunda da pek basarili degiliz. yine de rakibimiz de fiziksel olarak olmasa da mental olarak yorgun ve baski altinda cikacak maca. bu bizim icin avantaja donusebilir, eger erken bir gol yemezsek. vodafone arena'da henuz kazanamamis olmak benim canimi sikiyor, eminim hepimiz de ayni hissiyattayiz. o yuzden bu mac idare edelim, 1 puan iyidir demeye dilim varmiyor, kazanmak icin oynamaliyiz, yontemimiz de lokomotif maci gibi once durdur sonra vur seklinde olacaktir buyuk ihtimal. ama hem oyuncu kalitesi hem de atmosfer sebebiyle durdurmak biraz daha zor olacak.

  besiktas bana gore fena futbol oynamiyor, her ne kadar tatlari kacik olsa da. ozellikle josef'in varligiyla ortasahalari sert, donen toplari iyi topluyor ve baskiyi koruyabiliyorlar. bize gore bir diger artilari da ayagina guvendikleri 2 tane oyuncu var. top pjanic veya ghezzal'e gelince acikcasi genelde bosa gitmiyor, bu adamlar ayagina guvenilir topcular, biliyorsun ki kotu kullanmazlar o topu, pozisyon yaratacak dikine pas veya uzun top da atabilirler. bizde malesef boyle bir oyuncu hic yok. batshuayi de gol olarak istediklerini veremese de pozisyona girebilen, stoperleri iyi bozabilen bir oyuncu, marcao-nelsson uyumu umarim devam eder, ama iyi bir test olacak bu mac kesin. bir de alex'leri var tabi, beklenmedik yerlerden pozisyon veya gol cikarabiliyor. yabanci siniri yuzunden bu oyunculari oynatmak istiyorlarsa da kenan karaman veya gokhan tore oynayacaktir kalan bolgede de. yani josef-pjanic kenan-alex-ghezzal batshuayi seklinde bize baski kurmalari ve pozisyonlar bulmalari muhtemel. muslera'dan hatasiz bir oyun gormemiz lazim. berkan-taylan-cicaldau ile ortasahadaki sertliklerine karsilik verecegimizi pek dusunmuyorum. ghezzal-van aanholt eslesmesinde de sikinti yasayabiliriz, van aanholt'un geldiginden beri pek istikrarli gormedigimiz tecrubesine ihtiyacimiz cok.

  gelelim bizim hucumda ne yapacagimiza. morutan'in artan formu ve ozguveniyle ciddi bir calim tehditi var. agresif saldiran bir besiktas karsisinda bosluklar bulup dripling yapabilecektir, onu kullanmamiz gerekiyor. topu iyi kullanmamiz sart yakalanan bosluklarda, umarim hizli cikar ve pas hatasi yapmayiz. lokomotif macinda attigimiz gol ornek olsun, gol atmak icin bu topu hizli kullanmak, mumkunse tek pas yapmak gerekiyor. bunu yapabildigimizi gormek beni sevindirdi, madem becerebiliyoruz, devam etmeliyiz, bu macta da besiktas savunmasini boyle bozabiliriz. beklentim hocanin onde kerem-morutan-halil seklinde baslamasi. yani mohammed de diagne de tercih edilebilir ve hicbiri hata olmaz, bu tamamen hocanin planina kaldi, oyuncular formda ve bu mac icin 3'u de iyi seyler vaat ediyor. ben olsam diagne'yle baslarim, zira ileride topu hem iyi tutup hem de iyi bitiriciligiyle gole en yakin onu goruyorum. ama halil de mohammed de baslasa bir sey diyemem, hepsi bu mac icin bir sey vaat ediyor gercekten.

  yani zor gorunuyor ama daha birkac gun oncesinde rakip boyle bir mac oynayip icerde 4 yemisken, biz boyle bir mac oynayip 1-0 almisken, tekrar ayni senaryoyu yaratmamiz imkansiz degil. ciddi bir bireysel hata veya hakem katliami yasamazsak, macin senaryosu belli cunku. lazio galibiyeti sonrasi yine boyle guzel bir havamiz olusmustu, malesef sadece 3 gun surdu o huzur. umarim bu seferki de 3. gunde derbi yuzunden bozulmaz, momentumu artirip devam ederiz.