• 1
  inönü stadı'nda oynanan hazırlık karşılaşması. 2013 fifa 20 yaş altı dünya kupası'na ev sahibi olarak katılacak türkiye 20 yaş altı milli futbol takımı'nı seyretmeye gelen bir kaç yüz kişi. bu çocuklar bu yaz dünyanın en önemli turnuvalarından birini oynayacak ve seyirci diye bir şey yok ortada. neyse, geçelim.

  maçın başlama vuruşunu rüştü reçber ve bir kaç kravatlı zat yaptı sempolik olarak. neden anlayamadım,kimse de anlayamadı sanırım. elde kadro, formalarda da isim olmayınca herkes merakla birbirine soruyor "bu kim,şu kim?" kabilinden.
  milli takım kadrosunda galatasaray'dan bir tek muhammed alperen uysal var, o da yedek kulübesini ısıtıyor.
  gerek türkiye'nin, gerek portekiz'in ümitleri seyirci gibi maçı fazla ciddiye almadılar. zaman zaman parlayıp sönen dakikalar oldu, ve kendini gösteren bir kaç ayak.

  önce misafirlere bakarsak, portekiz'in savunması oldukça iyi aslında, sağ bekleri problemli idi, 60.dakikada oraya joao cancelo adında bir yama yaptılar, iyi de yaptılar. agostinho ca ve edgar ie ikilisi gerçekten dikakt çekiciler.(tip olarak falan hemen belli ediyorlar kendilerini zaten).ancak özellikle agostinho ca taş gibi dururken saçma sapan çalımlar yiyor, tamam,yediği çalımdan sonra rakibini bırakmıyor,kovalıyor,ısırıyor ama la masia'da ders alan bir adam böyle çalım yememeli. ikinci ayrıda oyuna giren lucas joao ve hücumda piqueti adındaki iki genç oyunun akışını değiştirdi portekiz adına. bakmak lazım kimdirler necidirler?.60.dakikada da joao carlos oyuna girince top portekizlilerin oldu iyice. özellikle son 10 dakikada biz oyundan düştük, bütün insiyatif portekizde idi. maç bir 15 dakika uzasa kazanırlardı.

  milli takımımıza gelince;
  kalede aykut özer'e ilk yarı fazla bir iş düşmedi. son yarım saat kalesinde ciddi tehlikeler yaşadı. eli düzgün bir kaleci. ileride bir hayli ses getirecek. fatih turan, ilkay durmuş, abdülkerim bardakcı, hakan çinemre dörtlüsü 90 dakika değişmeden oynadılar. sanırım feyyaz uçar sürekli oynayıp birbirini tamamlayacak defans hattı kurmak istiyor. bir tek son 15 dakika fatih turan öne geçti, oyuna giren muhammet karpuzcu sağ bek'e. zaten ondan sonra da savunmanın dengesi bozuldu ya.. neyse..
  abdülkerim bardakcı; konya'dan gelmiş. sıkı bir savunmacı geliyor. hava topları, kesiciliği, kademe anlayışı, dengesi ile gerçekten iş yapacak genç bir yıldız adayı. bir de memleketin en büyük sorunu olan sol bek sorunu'na derman olabilecek hava veren ilkay durmuş. gençlerbirliği scoutları bu işten alıyorlar,kesin.

  orta sahada salih uçan'da bri hava,bir hava.. sanırsın ki lütfen oynuyor, büyümüş milli takım beğenmiyor mübarek. ha, top ayağına yakışıyor, tamam ama öyle ayağının ucu ile milli takımda oynayacaksan hiç oynama arkadaş. enver cenk şahin bu tempo ile giderse çok iyi yerlere gelecek.
  maçın iki kahramanı var diğer yandan ;
  alpaslan öztürk: yazdık,bir daha yazalım. komple bir orta saha diyorsan bu çocuk ideal isimdir. sağ iç oynadı. sağ bek, ön libero da oynarmış. portekiz solunu dağıttı, golünü attı,defansa yardım etti. kısaca sağımızda alt yapı eğitimini avrupa'da aldığı hemen belli olan iki isim vardı. altını çizelim bunların ki gözden kaçmasın. bir de hakan çalhanoğlu : 10 numara bir oyun kurucu. topa hükmediyor. adrese teslim paslar atıyor. kenan karaman biraz becerikli olsa bu paslarla maçı erkenden koparırdık.

  genel olarak milli takıma bakınca: feyyaz uçar takımı 4-2-3-1 oynatıyor. savunma ve orta saha fena değil. forvet'te kenan karaman mayası iyi bir oyuncu, ama son vuruş eksiği var. son yarım saat oynayan samet aybaba'nın gözdesi sinan kurumuş net olarak tek forvet oynayabilecek kapasitede değil. belki çift forvet denense farklı bir hava olur, bilemiyorum.

  bir iki küçük aksilik giderilirse bu takım iş yapar havasındaydı. izleyelim, görelim.