• 230
  her ne kadar fatih terim ben beraberliğe oynamam dese de biz gibi oynuyorsun hocam. bu maçın en muhtemel sonucu ne şiş yansın ne kebap şeklinde beraberlik olacaktır. ayrıca bu maçta adem oymalı falcao'yu hocanın oynatmasını beklemiyorum zaten bunca yılda kaç efsane ile kadıköy'e gittik bir tanesi maçı alamadı bazen önemsiz olmanın önemi vardır bu da adem'de var umarım maçı bize getirir.
 • 232
  artık rüyalarıma girmeye başladığına ve hatta rüyamda oynanan maçta benim bile sahada yer aldığıma göre iyice havasına girmişim, iyice bu maç beni avucunun içine almış.

  maç saati yaklaştıkça teknik taktik konuşmak daha bir anlamsız geliyor. aklımın köşesinde yer alan olası hakem faciası da bir yandan boşuna umutlanma diyor. yine kadıköy deplasmanı, yine günler öncesinden sinir stres başlaması ve karman çorman bir iç dünya.

  bu maçtan önce oynanacak olan 22 şubat 2020 beşiktaş trabzonspor maçında trabzon puan kaybetsin biz de puansız dönmeyelim. sonrası zaten 23. şampiyonluğa uzanan yol olacaktır.

  inandık biz sizlere
  #ben23rsiz
 • 234
  (bkz: sezonun en önemli maçı)

  1 puanı versinler hiç gitmeyelim. onlar sevinsin seri devam ediyor diye, biz de 4 puanlık farkı koruduk ve önemli bir deplasmanı atlattık diye sevinip, şampiyonluk yürüyüşümüze devam edelim.

  yani ben kadıköy'de fener'i yendiğimiz bir sezon aynı zamanda şampiyon da olabileceğimizi pek zannetmiyorum :(

  sanki çok kötü olduğumuz bir sezonda fener'i kadıköy'de yeneceğiz ama şampiyon da onlar olacak gibi geliyor hep.

  günümüz futbol dünyasında fenerbahçe gibi ülkenin en büyük 2. taraftar grubu ve futbol ekonomisine en çok para harcayan 2. kulübün şampiyonluk yarışının dışına henüz şubat ayında atılması biraz zor.

  fener'in bir şekilde yarışta kalması gerekiyor ki maçlar izlensin, reyting yüksek olsun.

  adamlar zaten 2014'ten beri ne şampiyonluk ne kupa gördü yani fenerbahçe gibi bir kulüp için için çok uzun bir süre.

  bu yıl da şampiyon olamazlarsa yeni sezona(20-21) girerken son on yılda bir şampiyonluk demek olacak ki cidden büyük bir başarısızlık olacak ortada.

  doğru düzgün gelirleri yok, yıllardır şampiyonlar ligi gelirleri yok ve artık ffp sebebiyle istedikleri oyuncuları da alamıyorlar.

  2019-2020 sezonunda bizim şampiyon olmamız ne kadar önemliyse, fenerbahçe'nin olmaması da o kadar önemli bizim için.

  en büyük rakibimizin kötü yönetimlerle birlikte her yeni sezona girerken şampiyonluk baskısı ile yaptığı hatalı hoca ve oyuncu tercihleri onları da daha da çıkmaza sokuyor.

  bu maça ve sezonun geri kalanına da bu gözle bakmanızı rica edeceğim.

  ben mesela 14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçından sonra şampiyon olacağımıza emin olmuştum. çünkü göz göre göre maç elimizden alındı ve emzikleri verildi. o yüzden olaya sahadaki futbol dışında da bakın.

  elbetteki sahada iyi olursan milyonların gözü önünde her şeyi yapamazlar ama işte denk güçlerin savaşında bir düdük bir karar maçı sizden alıyor.

  bunu var öncesi kadıköy maçlarında yıllarca yaşadık. döve döve yendiler bizi. 2-3 maçta oyun olarak da ezildik ama kalan maçların hepsi ortadaydı ve en azından 3-4 galibiyetimiz, birkaç beraberliğimiz hakemler ile elimizden alındı.

  yeni statların yapımı bittikten sonra derbilerde zaten ev sahibi %51 önde oluyor. deplasman takımının galip geldiği çok az maç oluyor. daha vodafone park'ta kazanamadık mesela. biz de evimizde hedefsiz olduğumuz 2 sezonda(16-17, 15-16) bjk'ye kaybettik. hedef olan her maçı kazandık.

  yani demem o ki kadıköy serisi, büyüsü şu bu değil zaten bu maçın doğal favorisi ev sahibi ve içinde bulunduğu durum sebebiyle fenerbahçe.

  bizim en büyük şansımız ise onlardaki baskının bizde olmayışı. eğer bunu oyuna yansıtabilirsek, sakin kalabilirsek, iyi de mücadele edersek, hiçbir seri sonsuza kadar sürmeyeceğine göre, hayat neden olmasın...

  https://gss.gs/MRv.jpg

  https://gss.gs/1pg.jpg

  (bkz: hedef 23)

  (bkz: konsantrasyon)

  sen şampiyon olacaksın!
 • 235
  22 şubat 2020 beşiktaş trabzonspor maçından çıkacak sonuç bu maçta oynanacak futbolu, taktiği, planı vs. her şeyi belirleyecek.

  vodafone park' ta şayet beşiktaş puan ya da puanlar alabilirse fatih hoca yenilmemeyi birinci plana alabilir. yalnız trabzonspor yenerse hem fenerbahçe hem bizim için çok farklı şeylere gebe olacak.

  1 maçı eksik trabzonspor bizim 2, fenerbahçe' nin 6 puan önünde. beşiktaş deplasmanından 3 puan ile dönerlerse maç başlamadan 5 ve 9 puan önde başlayacak. bu durum her iki takım için de sıkıntı yaratacak. özellikle ev sahibi olan ve kazanmak zorunda olan fenerbahçe' yi baskı altına alacaktır.

  (bkz: galatasaray sözlük sinerji ekibi)
  (bkz: konsantrasyon)
  (bkz: hedef 23)

  #senşampiyonolacaksın
 • 238
  yavas yavas tum taraftarlarin bir klasik olarak derbi gunu oncesi ruyalara girme dongusune girilen mac. ben de ilk ruyayi dun gece gordum. macta 4 penalti atildi ve hepsi yanlis var kararlariyla geldi. tribunden kocaman kanarya kostumlu bir taraftar muslerayi penalti oncesi sirtina baglayip ucarak stadyumdan kacirdi. kaleye selcuk inan gecti yedekten. yemin ediyorum kafayi yedik, ben bu sene bu maci izlemiyorum.
 • 241
  merkür geriliyor 17 şubat ile 10 mart arası, yani mantıkla açıklanamayacak seyler daha sık yasanabiliyor bu süreçte. objektif olan subjektiflesecek, sol beynin yaptıklarına sag beyin "ben de ben de" diyecek, rastlantılar "yok artık" dedirtecek, otobüsler kacacak, telefonlar cevap vermeyecek, bi seyler yanlış gidecek belki de. herkesi ayni sekilde etkilemeyecek pek tabii, bu yuzden su aralar en onemli şey niyet, istek, ne istediğini bilmek. bizim niyetimiz her sene olduğu gibi belli. hayirlisi.

  (bkz: ben23rsiz)
  (bkz: 23)

  (bkz: maç sözlükte kazanılır)

  edit: ayrica 23 şubat yeni ayin sanırım balik'taki baslangici, iyileşme surecine girdik, hayirlisi olsun.
 • 242
  zor geçeceğini düşündüğüm maç.

  "o sene bu sene" diyen kesimden değilim. buradan alınacak bir beraberlik benim için sorun olmaz. önce fener'in ilk 15-20 dakikadaki baskısını kırmalıyız. sonrasında oyuna ortak olup, oynamalıyız. fener'in gol atamadığı, pozisyon üretemediği her dakika onların aleyhine durum oluşturacaktır. hem tribünler hem oyuncular ekstra gerilir.

  fener'in çok hafife alındığını düşünüyorum. sahasında başakşehir ve beşiktaş'ı eze eze yendiğini hatırlatırım. sahasında gayet diri bir takım. gustavo yok, baya bir şeyi kaybedecekler fakat hala o kimlikleri olacak. o yüzden diri bir kadroyla sahada olmalıyız.

  savunma performansı düşük olan feghouli, emre akbaba ve adem'den bir tanesini feda etmeliyiz. burada emre akbaba'yı pas alışverişine çok katılmadığı için her ne kadar gole en yakın oyuncu olsa da maçın sonraki bölümlerinde kullanmak için kenarda başlatabiliriz. falcao ise maçın gidişatı ve adem'in performansına göre oyuna dahil olabilir.

  teknik ekip mümkün olduğunda oyuna müdahele etmeli. takım 60'tan sonra yoruluyor. fiziksel olarak düşüşe geçen oyuncuları alternatifleri ile değiştirmeli.

  yani kadrom şöyle oluyor:
  muslera/mariano-ahmet-marcao-saracchi/donk-seri-ömer/feghouli-adem-onyekuru

  allah yardımcımız olsun.
 • 243
  lemina'nın yokluğunda orta sahayı 3'lememiz dolayısı ile de hiç sevmesem de 4-3-3 düzeni ile sahada yer almamız gerektiğini düşünüyorum. ömer-seri-belhanda 3'lüsü ömer'in orta sahaya çekilmesi ile az da olsa defansif nitelik ve sertlik kazanacaktır. onyekuru mutlaka ilk 11'de yer almalı ve fenerin savunma zaaflarından faydalanmalı. feghouli sağda oynayacaktır, ondan pek bir beklentim yok. ileride de adem mutlaka 11 başlamalı, karıştırır oraları. emre akbaba ve falcao ikilisi maçın gidişatına göre oyunun seyrini değiştirebilecek isimler, yedek kulübemizi çok güçlendirir.
 • 246
  lemina gibi kritik bir oyuncunun yokluğunda sahaya 4-3-3 taktiği ile çıkmamız gerektiğini düşündüren maçtır.

  nando / mariano-çalık-marcao-saracchi(linnes) / seri-donk-ömer / fegh-adem-henry

  fegh malumumuz defansa yardım etmeyi pek de sevmeyen bir kardeşimiz. kendisinden ilk yarı varını ortaya koymasını rica ediyorum. ikinci yarı falcao ile değiştirip, adem’i sağ kanada çekersek dirençli yapıyı 90 dakikaya yayabiliriz.

  1 puan bile bizim için çok kritik. fenere havluyu attırır, kaosun derin sularına yollarız. yarışa sokmamamız gerekiyor kesinlikle. trabzon’u uzun vadede geçen sene akbil’i yaptığımız gibi alaşağı edeceğimizi düşünüyorum.

  bu maç çok önemli. kaybetmezsek 23’ün önü çok açık.
 • 247
  galip geldiğimiz takdirde fenerbahçe’nin yarışın dışında maçtır.
  ama yenmek sadece teknik taktik değil psikoloji ile de ilgili. kadıköy sadece bizim için değil, çoğu takım için zor bir deplasman.
  hele karşınızda şampiyonluk bile umurunda olmayıp sadece sizi yenmeyi odaklanmış bir rakip varken daha da zor.
  kulüpleri baştan sona galatasaray’ı yenersek varız, yenemezsek yokuz olarak görüyor. bunun bilincinde gitmemiz gerekiyor. onlar bizi yenmek isterken bizim parçalamak istememiz lazım. onları yok etmeyi düşünmemiz lazım. eğer sadece yenmek için çıkarsak elimizde en fazla bir puanla çıkmamız lazım.
  o meşhur 2-3’ü kaçırdığımız maçta, birçoğumuz biliyordu ki biz 2-0’dan geri dönebilirdik ama o zaman takım parçalamak istiyordu. *
  yenmek yetmez, parçalamak lazım, yok etmek lazım gereken maç. öyle bir şekilde darbe vurmalıyız ki 5 yıl kendilerine gelemesinler. inan’ın çoğu fenerbahçeli sahasında kupa kaldırmamız mı yoksa onları kadıköy’de yenmemiz mi daha çok zoruna gider diye sorsak, yenilmek der. bunun bilincinde çıkmamız lazım.
 • 248
  4-3-3 oynarsak akbaba'yi kenarda birakma problemimiz olan mac. bana gore ligin ikinci yarisinda cozulmus gibi duran gol problemimiz tamamen akbaba kaynakli. bu yuzden kesinlikle 11'de olmasi gerekiyor, diger turlu kabiz futbol ve mucizelere kalmis gol bulma sansiyla oynariz.

  bana gore onyekuru henuz boyle bir maci kaldiracak gucte degil. son 20-25 dakika duruma gore oyuna sokulursa daha etkili olabilir. bence falcao da ayni durumda ama adem'in yerine falcao ile baslanmasini anlayabilirim. zira buyuk maclar buyuk oyuncularla kazanilir. bir topa vurup maci degistirecek bir adam falcao.

  3-4-2-1 gibi bir dizilis ideal olabilir.
  muslera
  donk calik marcao
  mariano seri omer saracchi
  feghouli akbaba
  falcao (adem)

  calik'a guvenmeyenler cok aramizda. ben de tam guvenmiyorum. bir de calik'siz bir ideal kadro dizelim, 4-2-3-1:
  muslera
  mariano donk marcao saracchi
  seri omer
  feghouli akbaba onyekuru
  falcao (adem)

  bu ikinci kadronun on bolgesinin defansif katkisi cok dusuk olacagindan, fatih hoca'nin bu kadroyu cikarmak istemeyebilecegini dusunuyorum. bu durumda falcao yerine adem, onyekuru yerine omer, omer yerine de belhanda gecebilir mesela. bu sefer de belhanda'yi sevmeyenler cok olacagindan tekrar basa, calik'li 3-4-2-1'e doneriz.

  sanirim lemina'nin eksikliginde calik sart oluyor bu macta.
 • 250
  hoca ''kazanan takım bozulmaz'' şeklindeki yazılı olmayan kural sebebi ile, 6 maçtır üst üste kazanan ve sadece 2 gol yiyen takımı aynı sistemde sahaya sürecektir bundan yana şüpheniz olmasın.

  lemina'nın yerine seri kayar, seri'nin yerinde de üvey evladı belhanda oynar. benim tek merak ettiğim forvette adem mi yoksa falcao mu oynayacak? diğer konular hakkında hiç şüphem yok.