• 3
  yasemin can'ın 10000 metrede gelen altınına rağmen bana göre hiç de iyi geçmeyen ilk günü tamamladığımız şampiyonadır. sırayla dün yarışan sporcularımıza bakalım:

  alperen karahan: birkaç ay önce bursa'da 20.81'e gönderdiği gülle ile 10 yıllık türkiye rekorunu eline geçirmişti. ama avrupa şampiyonasında hayal kırıklığı yaşadı ve ilk hakkında attığı 19.25 ile serisinde ancak 10. olarak finalde mücadele etme şansını yakalayamadı. 19.92 ona final yaptıracaktı.

  buse arıkazan: kadınlar sırıkla atmada türkiye rekorunu elinde tutan atletimiz. kabul edelim ki kendisinin işi zordu. türkiye rekorunu yenilese dahi finalde yarışması pek olanaklı değildi. ancak 4.10'u 3 hakkında da geçemeyerek hiçbir derece kaydedememesi ciddi bir hayal kırıklığı yaşattı.

  kayhan özer ve zafer emre barnes: erkekler 100 metre elemelerinde yarışan 2 atletimiz. kayhan zaten bu sene 10.24 koşarak avrupa seviyesinde hiç değilse yarı final koşabileceğini göstermişti ve kendi serisinde 2. olarak kendisini yarı finale attı. zafer emre barnes ise işini zora soktu. kendi serisini kazanmasını beklerken fotofiniş ile 3. olarak ancak yarı finale çıkmayı başardı. yine de 100 metre erkeklerde 2 sporcumuzla devam ediyor olmamız gayet yeterli. 2 sporcumuzun da final koşabileceğini düşünmüyorum.

  emel dereli ve pınar akyol: bir diğer hayal kırıklığı yaşatan atletlerimiz. emel en formda yılını geçirmiyor. fakat bu da 16.56 atabilmesini pek açıklamıyor. en formsuz halinin 17.50'u geçmesini bekleyebileceğimiz bir atletimiz. 17.50 de onu finale yaşımazdı ama kılpayı kaçırmış olurdu. pınar akyol ise 2 senedir takip ettiğim 19 yaşındaki genç yeteneğimiz. 2 senedir takip ediyorum ve üstüne koya koya geliyor. ama burada o da umduğunu hiç bulamadı. bu sene 17'yi rahat aşabileceği bir form yakalamışken avrupa şampiyonası'nda 15.89 ile kendi serisinde sonuncu olarak büyük hayal kırıklığı yaşadı. iyi bir tecrübe ama iyi bir gününde olup da çok iyi bir dereceyle kendisini finale atmasını çok isterdim.

  ömer alkanoğlu ve polat kemboi arıkan: maratonda yarışı tamamlayamayan atletlerimiz. belki bireyselde değil ancak takımlarda ufak da olsa bir şansımız olabilirdi. yine de beklenmedik bir sonuç değil. buraya hiç umut bağlamamıştım.

  özlem becerek: emel ve pınar'da yaşadığım hayal kırıklığın çok benzerini yaşadığım atletimiz. daha 1.5 ay kadar önce diski 61.96'ya atmayı başarmıştı. yarışma öncesinde burada 60 metrenin onu finale yaşıyacağını düşünürken yarışma sırasında bu sınırı 59 metreye çekmiştim. ama ilk atışında istediğini hiç bulamadı. ikincide 56.01'a atabildi ve son hakkında faul yaparak kendi serisini 9. tamamlayabildi. pınar gibi kendisi çok genç bir atletimiz. bu ciddi bir tecrübe olmuştur. yine de, yunan atlet chrysoula anagnostopoulou'nun 58.13'ü ile finale çıkması epey üzdü. özlem de gayet bu dereceleri atabilirdi. 62 bandına çıkan bir isim kendisi. yazık oldu.

  necati er: vücut dilini çok beğenmediğim atletimiz. fiziksel bir problemi mi vardı emin değilim fakat pek konsantre ve motive durmuyordu. 3 adım atlama erkekler elemelerinde ilk hakkında adımlamayı iyi yapamayıp faul yaptı ve sonrasında yarışmadan çekildi. sanıyorum fiziksel bir sıkıntısı vardı. geçen sene 2020 tokyo olimpiyatları'ndaki performansının yarısını verse burada final yapardı. kendi serisinde 16.07 ile final vizesi alan oldu. necati 17.37'ye atlayabilen bir isim.

  yasemin can: bizi kurtaran atletimiz. (bkz: yasemin can/#3428419)

  bunun haricinde https://www.european-athletics.com/ adresinde tüm müsabakaların aynı anda veriliyor oluşu mükemmel. aynı anda kadınlar disk atma elemeleri yapılırken dekatlonda yüksek atlama ve 400 metre kadınlar seçmeleri olabiliyor. bu durumda istenen ekrana geçilebiliyor. izlemek isteyenlere şiddetle tavsiye ederim.
App Store'dan indirin Google Play'den alın