• 34
    magnus carlsen hayranı olarak nepo'ya çok üzüldüm. 8 saat süren 6. oyunu oyun sonunda kaybettikten sonra resmen dağıldı rus oyuncu. piyon uyuduğu maçtan sonra bu sefer de fil uyuyarak dünya satranç şampiyonası'nın klasik temposunda 3 oyun geriye düşmüş oldu. psikolojisi yerle bir olmuş durumda, normalde asla yapmayacağı hataları, hem de süre sıkıntısı yokken yapmaya devam ediyor. satranç kariyerinde büyük bir düşüş başlayacaktır turnuva sonrasında diye tahmin ediyorum.

    magnus carlsen ise hala bir makine gibi işlemeye devam ediyor. koç başıyla kale kapısına vura vura bir şekilde bir gedik açıp sonra oradan içeri girmeyi başarıyor. carlsen, basın ve sosyal medyanın karşısında nepo'nun bu kadar zor duruma düşmesini istemezdim. caruana 2018'de carlsen'e karşı klasik tempoda başa baş mücadele etmişti, bir kez kazanmaya bir kez de kaybetmeye yaklaşmış olsa da tüm karşılaşmalar berabere sonuçlanmıştı ve hızlı tempoya geçilince carlsen'in üstünlüğü ortaya çıkmıştı. bu sene böyle başa baş bir mücadele ortaya koyamaması nepo'nun kariyerini oldukça olumsuz etkileyecektir.

    yeni dünya şampiyonası mücadelesinde carlsen'in rakibi kim olacak bekleyip göreceğiz. adaylar turnuvasına adını yazdırmış olanlar şimdilik teimour radjabov, jan-krzysztof duda, sergey karjakin, alireza firouzja ve fabiano caruana. bu turnuvadan da nepo adaylar turnuvasına adını yazdıracak gibi duruyor. son iki katılımcı için de 2022 fide grand prix turnuvasının şampiyon ve finalistini bekleyeceğiz. adaylar turnuvası bu isimlerle oynanacak ve kazananı 2022 aralık veya 2023'te henüz belirlenmemiş olan bir tarihte dünya şampiyonluk mücadelesi verecek.