• 340
  gedson transfer ihtimali yavaş yavaş düşerken tam olarak onun profilinde aynı yaşlarda veya daha genç bir oyuncuya yönelmemiz bizim için gün geçtikçe daha önemli gözüküyor.
  scout ekibimiz eminim benzer profile sahip oyuncuların taramasını yapıyordur ama yavaş yavaş ne kadar istemesem de gedson sevdasından kopmamız gerekiyor.
  içimde bir ukte olarak kalacak ama şu an orta sahamıza tam olarak bu profilde bir oyuncu kazandırmamız şart.
  bütün transfer sezonunu gedson’u bekleyerek kaybetmemeliyiz. kesinlikle aynı profilde veya şu an daha o seviyeye çıkamamış daha genç(bu senaryoda oynatarak sabredeceğiz gelişimi için) veya aynı yaşlarda bir oyuncu ile anlaşmalıyız.
 • 341
  çok iyi bir stoper, çok iyi bir sağ kanat, gedson, halil dervişoğlu ve iyi bir yedek kaleci.

  - stoper için güney koreli arkadaş ya da tanganga reis, sağ kanat için morutan mutlu eder.
  - gedson işi yatarsa 8 numara rotasyonu taylan ve berkan ikilisine emanet edilip dieng gibi çılgın bir 6 numara da gelebilir.
  - forvet için halil olmuyorsa adem büyük geri dönüp o bölgede güven veren alternatif yedek olabilir.
  - kaleye ismail çipe ya da fatih öztürk'e muhtaç etmeyecek biri gelmesi şart oğlu şart.
  - tüm bunlar dışında gitmesi elzem malum 4 lüden ikisi bile gitse çılgın hamleler gelebilir.

  heyecan dolu bir ağustos ayının bizleri beklediği takımımız için güzel gelişmeler olmasını dilediğimiz dönemdir.
 • 342
  paranın çok kötü harcandığını düşündüğüm transfer dönemi. çok daha net ve vereceği katkı kesin olan isimlere yönelmek gerekiyor bence.

  transfer dönemi başlamadan önce berkan-cicaldau ikilisine 10.5 milyon euro bağlanacağı söylenseydi bence ekseriyet memnun olmazdı. ama şuan genel olarak acaba tutar mı diye bir çekimserlik hali mevcut.

  bir diğer hususta yönetimin ve taraftarın bir kısmının 28-29 yaşındaki futbolculara dahi yaşlı muamelesi yapıp adı geçen her isme burun kıvırması büyük bir futbol cehaleti. ghezzal özelinde söylemiyorum alınır yada alınmaz ama başkanın bu transfere yaklaşımı futbolun gerçekleri anlamında tam bir fiyasko.

  "hocamız çok istedi ama biz son kontratı olacağını düşündüğümüz için bu transfere sıcak bakmadık." minvalinde bir şey söyledi. en yakın örnek gomis ve fernando galatasaray'a 32 ve 31 yaşlarında geldiler. muazzam katkı verip üstüne bonservis kazandırıp gittiler. hele fernando resmen 2. şampiyonluğunu direk kendisi aldı tabiri caizse. o gittiğinden beridir orta saha perişan bir halde ve üstüne 5. transfer dönemi geçti hala yeri dolmadı. gittiği kulüp sevilla'da da la liga 3. lüğü ve uefa kupası kazandı.

  ee ne oldu şimdi. 31 yaşında fernando'yu aldın da kötü mü ettin. bir takımın tamamını genç futbolculardan kuramazsın. sahanın içinde askerlerin yanında generaller de lazım. istersen yaş ortalaması 23 olan bir takımla sahaya çık, ardı ardına gelecek mağlubiyetlerden sonra taraftar ne teknik ekibe anlayış gösterir ne sahadaki çocuklara ne yönetime. hepsini yerden yere vurur. fatih terime senin kariyerin bitmiş denir, burak elmas yönetimini istifaya davet eder. ama aynı kitle şuan 30 yaşında bir topçunun adını duyunca "siz galatasaray'ın geleceğini çöpe mi atıyorsunuz" tribine giriyor. taylan, berkan, cicaldau orta sahası yazanları falan görüyorum. sen bu orta sahaya tecrübeli birini monte etmeden as orta sahan olarak düşünürsen 10. hafta başı kesik tavuk gibi kalırsın.

  galatasaray genç futbolcu yetiştirme tesisi değildir. yeteneği olan gençler elbette alınıp, şans verilip değerlendirilmelidir. kerem gibi, barış gibi, atalay gibi, berkan gibi, sacha boey gibi. ama bunu yaparken dengeyi de tutturmak zorundasın. taraftarın hayalindeki gibi sadece gençlerden kurulu bir kulüp veya milli takımın başarıya ulaştığı tarihte görülmemiştir muhtemelen yada istisnadır.