• 333
  galatasaray özelinde berkan kutlu transferinden sonra alış konusunda uzun bir sessizlik dönemi bekliyorum. gedson ve halil için ağustos sonu eylül başını bekleyeceğiz gibi duruyor. o zamana dek kadro boşaltabiliriz umarım. yapacağımız hamlelerin büyük bir bölümü yaptık zaten. geriye gedson, falcao ya da diagne giderse halil, sağ kanat ve belki bir stoper kaldı. stoper konusunun da direkt luyindama işe ilişkili olduğunu düşünüyorum. önümüzdeki bir ay sadece falcao ve feghouliden çıkabilmek bile inanılmaz bir başarı olacaktır.
 • 334
  bu saatten sonra önemli olan elden oyuncu çıkarmak olacaktır. 37 kişi ile antrenmanlara devam ediyoruz. ilk etapta ismail çipe, jimmy durmaz, sofiane feghouli, ryan babel ve radamel falcao ile yolları ayırmalıyız. sonrasında eylüle kadar kiralık gidecek 7-8 tane genç oyuncumuz da olacaktır.

  gelen transfer olarak ise bu saatten sonra fırsat transferleri kovalamalıyız. sağ kanat, orta saha ve stoper mevkilerine sağlam oyuncular alırsak çok iyi olur. gitme durumlarına göre yedlin, luyindama ve diagne’nin yerlerine de transfer yapılması lazım. ama bu 3 oyuncu ile yolları ayıramasak bile başarılı transfer dönemi geçirdiğimizi düşünüyorum.
 • 335
  şaka maka şu ana kadar 7 yeni ismi takımımıza kattığımız transfer dönemidir.

  gelen transferler:
  alpaslan öztürk
  aytaç kara
  barış alper yılmaz
  alexandru cicaldau
  sacha boey
  patrick van aanholt
  berkan kutlu

  berkan'ın transferiyle birlikte 5 ağustos 2021 galatasaray st johnstone maçı'nın nihai kadrosu da belirlenmiş oldu. en azından rövanş maçından 1 gün sonraya kadar yeni bir gelen transfer olmasını beklemiyorum. bu önümüzdeki 2 hafta ağırlıklı olarak gidecek(satılık/kiralık) oyunculara odaklanılacaktır. elbette takıma katılması için uğraşılan transferler istenilen maddi düzeye gelirse açıklanabilir; ancak yönetimin bu süreçte hem yabancı kontenjanını açmak hem de maliyetleri düşürmek adına özellikle falcao ve feghouli'nin gönderilmesi için uğraşacaklardır. diagne ve babel içinse tok satıcıyı oynayacakmışız gibi geliyor. babel gönderilmez bence ama diagne konusunda son günlere kadar sabırla beklenilecektir.

  bundan sonra bir isim gitmeden bir isim gelmez gibi duruyor. özellikle türkiye'den yerli futbolcu almayız gibi duruyor bundan sonra. belki halil dervişoğlu'nu yeniden kiralayabiliriz belli olmaz. bunun dışında yeni bir türk isim beklemiyorum. elimizdeki yerli ve genç oyunculardan yine bir takıma kiralama durumları söz konusu olacaktır. özellikle kadromuzda bir süre sonra bazı bölgelerde kadro şişkinliği ortaya çıkacak ve en çok nerede futbolcu varsa kiralarız bir takıma. ve jimmy gibi isimleri satarız gider.

  bundan sonra acelemiz yok. telaş yapmaya da gerek yok. özellikle sağ kanatta oynayacak bir isme ihtiyacımız var oraya da bir yabancı oyuncu geldi mi yabancı oyuncu transferini de kapatırız. tabi sakatlık vb. durumlar olmazsa.

  bence kalan ihtiyaçlarımız:
  - sağ kanat
  - muslera'nın başına taffarel
  - bir forvet(halil dervişoğlu veya milan baros tipi bir oyuncu)
  - stoper luyindama satılırsa yerine alınmalı.

  ryan donk alınmayacak sanırım. bir de muslera'ya yedek almak lazım da işte fatih varken ekonomik olarak lüks kaçar. fatih gönderilip yerine biri alınmalı. okan kiralanmayaydı iyiydi(kendisi için iyi oldu tabi).

  bir de transferlerimiz psv maçlarına yetişseydi iyiydi. transferlerin geç kalması dışında şimdilik bir şikayetim yok. ilerleyen aylarda futbolcuların performansları bizi memnun eder umarım.
 • 336
  şu ana kadar takımımıza 7 yeni oyuncu katıldı ve bu oyuncuların yaş ortalaması 24,86. ödenen toplam bonservis ise 12,5 milyon euro. verilen maaşlarda ise en yüksek bonservissiz gelen patrick van aanholt'a verilmiş durumda 1,75 milyon euro. diğer oyuncuların maaşları sanırım 1 milyon euro veya altında. bu şartlarda yapılan transferleri başarısız bulmak pek mümkün değil. hem yerli rotasyonuna hem de boş olan mevkilere eklemeler yapıldı.

  bu noktadan itibaren beklentim maaş bütçesini aşağıya çekebilmek adına falcao, feghouli, babel, daigne ve luyindama gibi oyuncularla yolların ayrılabilmesi. açıkçası giden olmadan gelen olmasını pek istemiyorum. çünkü gelecek yıllarda yine galatasaray'ın mali açıdan dar boğaza girdiğini, bundan çıkmak için kampanyalar yapıldığını, ffp gibi konularla mücadele edildiğini görmek istemiyorum. ayağımızı yorganımıza göre uzatalım. luyindama giderse yerine stoper gelsin, diagne ya da falcao giderse mesela halil dervişoğlu mümkünse alınsın ve hatta feghouli ya da babel giderse morutan gelsin gibi bir sirkülasyon elimizi rahatlatır diye düşünüyorum.

  şu saatten sonra artık acele edecek bir konu kalmadı. takımda eksikler mevcut ama artık gelen giden dengesini oturtmak lazım.
 • 337
  teknik ekibin kafasındaki yabancilar: muslera, marcao, boey, aanholt, cicaldau, mohammed. toplam 6 kişi.

  göndermeyi düşündükleri: luyindama, yedlin, omar, ozornwafor, sekidika, falcao, feghouli, babel, diagne.
  toplam 9 kişi.

  basinda çıkan haberlere göre almak istedikleri: morutan, gedson, stoper. toplam 3 kişi.

  ben gedson öncesi, muadili olarak baktigimiz ilk isme imza attırmamiz gerektiğini düşünüyorum. bu hem bizim ihtiyacımızı karşılayacak hem de elimizi gedson konusunda rahatlatacak. bellii benfica tok satıcı rolünü oynuyor.

  tabi bu denklemin en can alıcı kısmı göndermeyi düşündüğünüz isimler ile vedalasabilmek. feghouli, falcao, babel 3' lüsünün tamamını gönderebilirsek diğer isimler zorluk cikartmayacaktir. hatta son dakika kalmasını isteyeceklerimiz dahi olabilir.
 • 338
  sürekli oyuncu transfer ettiğimiz yeni bir dönem. galatasaray çapındaki takımlar, her sezon on ve üzeri oyuncu alıp, yine on ve üzeri oyuncu göndermemeli. her sene sil baştan toplama takım kurup, tekrar bozuyoruz.

  (2019 - 2020 sezonunda sayabildiğim 14; 2020 - 2021 sezonunda 13 yeni oyuncu)

  an itibariyle yedi oyuncuyla anlaşmışız, daha da eksiğimiz var. göreceksiniz devre arası yine üç - dört oyuncu bakıyor olacağız. bu kadar sık değişen bir kadroyla nasıl sistem oturtursunuz, nasıl istikrar yakalarsınız, nasıl başarı yakalarsınız? (2021 - 2022 sezonu)