• 192
  bugün kadın yüzücülerimiz viktoriya zeynep güneş, deniz ertan ve merve tuncel'in havuzda olacağı ve madalya beklentimizin olduğu nur tatar'ın ise maalesef 67 kg'da çeyrek finalde abdli rakibi paige mcpherson'a altın puan ile kaybettiği olimpiyatlardır. hatice kübra ilgün ve hakan reçber'de olduğu gibi kaybettiği rakibinin final yapmasını bekleyeceğiz ki repesaj maçı oynayabilelim. nur'dan madalya bekliyordum. işini zora soktu ama umarım bir bronz da buradan kazanabiliriz.

  ayrıca bugün erken saatlerde boksta batuhan çiftçi ilk maçında kaybetti. judo'da ise bilal çiloğlu son 32'deki rakibini yendikten sonra son 16'da kaybederek elendi. yelkende ise dilara uralp, ecem güzel ve onur cavit biriz ile temsil ediliyoruz. hiçbirinden madalya beklentisi yok. hatta madalyaya yakın bile olmaları beklenmiyor. ama farklı spor dallarında temsil ediliyor olmak gayet iyi.

  edit: maalesef nur'un elendiği rakip yarı final maçını kaybedince repesaj şansımız da suya düştü.
 • 193
  olimpiyatlar, açık ara en sevdiğim spor organizasyonu. bir spor şöleni benim için. her sporu takip etmeye çalışıyorum, bir şey kaçırmamak için tekrarlarını ve özetlerini de seyrediyorum.

  yüzme yarışlarında normalde sabah seansında elemeler, akşam seansında yarı final ve finaller olur. tüm olimpiyatlarda ve dünya şampiyonalarında bu böyledir. ama amerika'da finaller primetime'da izlenebilsin diye nbc kanalının verdiği paralar kabul edilmiş ve seanslar yer değiştirmiş. böylece japonya'da sabah yapılan finalleri amerikalılar akşam rahat rahat izleyebiliyor. avrupa, afrika ve asya kıtasındakiler, finalleri seyretmek istiyorsa sabah 3'de kalkmaya başlamalı. bu tarz organizasyonların nerede yapıldığına hep bakarım, avrupa'da ise süper zaten, asya'da ise yine fena değil, hiç olmazsa akşam seanslarını biz öğlen izleyebiliyoruz. ama amerika'da ise yarışlar, sabahın ilk saatleri demek. olimpiyatlar japonya'da olmasına rağmen amerika'ya göre ayarlanması çok can sıkıcı. finalleri canlı izleyemiyoruz. yani paranın gözü çıksın.

  daha başlamadı ama umarım atletizmde de bunu yapmazlar. gerçi atletizm açık havada yapılıyor. yarışmacılar sabah ve sıcakta yarışmak istemez. üstelik akşam ışıklar altındaki ortam çok daha farklı. umarım atletizmde amerikan seyircisi yerine sporcu isteği ve sağlığını ön plana alırlar, diğer seyircileri umursamadıkları kesin.
 • 195
  yarın birçok spor dalında sporcularımızın boy göstereceği olmipiyatlardır.

  - günün erken saatlerinde nafia kuş 67 kg tekvandoda son 16 maçı için ringe çıkacak. bronz beklentimin olduğu bir oyuncu. umarım repesaj beklemeye gerek kalmaksızın kendisini en azından yarı finale atar ve sonrasında işimize bakarız.

  - kısa bir süre sonra badmintondaki tem temsilcimiz olan neslihan yiğit tek kadınlardaki grup aşaması maçını oynayacak ve eğer kazanırsa son 16'ya yükselecek.

  - gizli madalya adaylarımdan olan vedat albayrak da son 32 maçı için erkekler 61 kg'da judoda ringe gelecek.

  - yelkende bizi temsil eden bir diğer sporcumuz ecem güzel kadınlar laser radialde hiç değilse ilk 10'a girmeye çalışacak. en son sıralamada yarışı 12. götürüyordu.

  - olimpiyatların ilk günü karışık takımlarda kılpayı madalyayı kaçıran yasemin ecem anagöz son 64 maçında bireyselde yarışacak.

  - sabah saat 8'e yakın benim altın madalya adayım busenaz sürmeneli kadınlar 64-69 kg'da son 16 maçı için ringe gelecek. umarım bu aşamada bir yol kazası yaşamayız.

  - saat 10:25 gibi beklenen maç var aslında. gururumuz kadın voleybol takımımız italya ile karşılaşıyor olacak.

  - öğlen saatlerinde çok kısa aralıklarla defne taçyıldız kadınlar 200 kelebekte, berkay ömer öğretir erkekler 200 kurbağalamada ve yiğit aslan erkekler 800 serbestte kendi eleme serilerinde yarışacak. hiçbirinden madalya beklentisi yok. hatta yaklaşmaları dahi beklenmiyor ama yüzmede 11 sporcu ile yer aldığımız kesinlikle unutulmamalı. 2008 pekin olimpiyatları'ndaki 11 ile birlikte bu rekorumuz. hatta pekin'de 8 erkek, 3 kadın sporcu varken burada 6 erkek, 5 kadın sporcumuzlayız. daha dengeli olması bence bir diğer olumlu yan. ikinci olumlu yan ise 2008 pekin'de derya büyükuncu'nun 200 sırtüstündeki 22'liği en iyi derecemizdi. daha bugün gencecik sporcumuz merve tuncel 1500 serbestte neredeyse final yapıyordu. kendi en iyi derecesinden yaklaşık 1 saniye kadar kötü bile yüzseydi final yapabilecekti ama yaklaşık 5 saniye kadar kendi derecesinden geride kalınca 11. olabildi. bu açıdan bakıldığında da yüzme bağlamında tüm olimpiyatlardan fersah fersah şimdiden öndeyiz.

  - son olarak nuray levent kadınlar 64 kg'da halterde yarışacak. açıkçası kendisinden görece beklentim var. 2018'deki akdeniz oyunları'ndakine benzer bir performans onu madalya adayların birisi yapabilir.