• 5
  serinin ilk maçının başlamasına 2 saatten biraz fazla var. bir tarafta lebron ve davis'in sürüklediği lakers, diğer tarafta adebayo önderliğinde her geçen maç daha da yükselen miami takımı.

  açıkçası playofflar öncesi lakers'ın finale çıkacağına hiç ihtimal vermiyordum. portland'ı ve houston'u geçseler bile clippers duvarına toslarlar diye düşünüyordum ama sağolsun denver o işi halletti. bütün sene lakers'ı izledim, playoff performansları normal sezondan daha farklı değil açıkçası. vites yükseltmişler diyemem yani. lakers genel olarak bende bi güven uyandırmıyor. yani çıkacakları her maçı kazanabilirler de kaybedebilirler de. hiçbir maç için lakers net favori ya da lakers net kaybeder diyemiyorum. bunun da en büyük sebebi yan parçalar tabi. kuzma, carruso, green, rondo, howard, morris ve kpc grubundan kimin ne zaman ne yapacağını kestiremiyorsun. ama bir şey var, bu grubun tamamının kötü oynadığı bir maça da fazla denk gelmiyoruz. illa aralarından biri çıkıyor ve lebron davis ikilisine gereken katkıyı veriyor. bu sayı 2-3 isime çıkarsa da işte o zaman lakers yenilmez bir takıma dönüşebiliyor.

  miami'de ise işler biraz daha karmaşık. normal sezondan çok farklı bir 5 ve rotasyonla yollarına devam ediyorlar. yani kasım ayı ya da şubat ayı kadrosu ve rotasyonuyla playoff ilk turunu bile geçmeleri mucizeydi. burda da spoelstra faktörü devreye giriyor. daha önce 2013 2014 finalleri için yazmıştım, spoelstra ve popovich resmen santranç hamleleri gibi her maçı ayrı kurgulamışlardı. ve sonunda spoelstra popovich'i mat etmişti. 2 hoca arasında önde olan net spoelstra. karşı hamle yapma konusunda, sıkışan bir parçayı ya da oyunu çözme konusunda ligin belki de en iyisidir. vogel daha stabil ve prensiplerine bağlı bir hoca. savunma becerileri daha yüksek bir koç ama çözüm bulma konusunda sıkıntıları var. zaten normal sezonda lakers'ın bir çok defa son çeyrekte düşen oyunu ve ecnebilerin deyimiyle "maçı kapatamamaları"nın en büyük sebebi de bu çözümsüzlük.

  fazla uzatmayalım, seri boyunca bol bol yazarız. gelelim tahminimize. önce temennimizi söyleyelim; tabi ki lebron'un kazanması ve fmvp olması. tahminim de temennimden çok uzak değil açıkçası. evet lakers hala güvenilmez bir takım ama rakip de çok üst düzey bir takım değil. miami'nin de defoları ve üzerine saldırabileceğiniz zayıf noktaları var. lebron ve lakers bu noktaları iyi işlerse şampiyonluk içten bile değil. kalbim yeni bir igoudala mvpsini kaldırmaz, en baştan söyliyeyim.
 • 6
  en son nba finallerini kaçırmadan izlediğim de 2014 idi. hatta kaçıncı maç hatırlamıyorum spurs, %95 fg ile ilk yarı oynamıştı ve miami heat'i yok etmişti. o günden beridir doğru düzgün nba takip edemedim. şimdi 2010'dan beri sempati duyduğum miami heat finalde. onun şerefine uyku düzenimizi bozup tüm seriyi izleyemeye çalışacağız.

  teknik anlamda bildiğim hiçbir şey yok o yüzden bu entry sadece duygularımı paylaşttığım bir entrydir. son söz olarak #letsgoheat