• neil roberston mark selby arasındaki mücadelenin ikinci seansı sona erdi ve beklenenden farklı bir sonuç ortaya çıktı. şu an selby 11-5 gibi bir üstünlük kurdu. bugün oynanacak son seansa selby epey avantajlı başlayacak, 2 frame alması karşılaşmayı kazanmasına yeterli olacak. mark selby çok severim, fakat uzun süredir formundan çok uzaktı. sanırım üst üste kazandığı iki dünya şampiyonluğundan sonra biraz gevşemişti. bu turdan önce noppon saengkham'a az kalsın eleniyordu, turu zor geçti. ama şimdi turnuvanın favorilerinden olabilecek robertson'ı resmen bunalıma soktu. alıştığımız selby sahasına çekmeyi başardı rakibini. uzun frame'ler, güvenli vuruşlar, uzun sürmeyen seriler. bununla beraber uzun potlarda güzel bir gün geçirdi, bu sayede fark yaratabildi. gerçekten kendi oyununu masaya yansıtabildiği zaman selby'nin rakibi olmak işkence gibi. aldığınız her frame için kan dökmeniz gerekiyor, yarım saatlik bir sinir harbine dönüyor. rakibi öyle bir psikolojiye sokuyor ki; "hazır sıra bana geçmişken mutlaka masayı temizlemeliyim, kaçırırsam bu frame de yarım saat sürecek" diyor. normalde kaçırılmayacak potların kaçmasına neden oluyor bu stres ve baskı. robertson da stresi pek yönetemeyen karakterlerden biri. bu durumla birleşince dominant bir performans ortaya çıktı. selby'nin kendini bulması güzel, zaten bu oyunu zirvede oynayabilen çok fazla usta yok. ronnie, higgins, judd, robertson, williams, allen, wilson, murphy, ding. hadi zorlayalım desek 2-3 kişi daha yazabiliriz yanlarına. yeni gelenlerden pek umut yok, genç nesilden çıkıp fark yaratabilecek kişi sayısı umut verici değil. hal böyleyken bu isimlerden bazılarının kendini saldığını, performansının düştüğünü görmek insanı üzüyor. umarım selby gözlerimizi kanatan performanslarını sergilemeye devam eder. hızı arkasına alırsa turnuvada iddialı hale gelebilir yıllar sonra. yalnız dikkatimi çeken bir şey var; selby'nin rest kullanırken zorlandığını fark ettim. geçmiş yıllarda da en iyi rest kullanan snooker oyuncularından biri değildi fakat bu sefer birkaç rest vuruşunu farklı kaçırdığını gördüm. turnuvanın ilerisi için kritik olabilir.

  onun dışında sadece frame aralarında judd - wilson maçına bakabildim. judd konsantre görünmüyordu. wilson ise eline geçen her fırsatı makul şekilde değerlendirmişe benziyor. masayı temizlemek üzereyken wilson pembeyi kaçırdı. frame'i almak için judd'ın eline harika bir fırsat geçti. pembeyi soktu fakat sonra son top olan siyahı çok da zor olmayan bir pozisyonda kaçırdı. o siyahı atan kişinin kazanacağı bir oyun sonuna döndü, çok geçmeden çok kötü bir şut sonrası wilson judd'ın kaçırdığından daha zor sayılabilecek bir pozisyonda siyahı sokarak frame'i almayı başardı. sanırım oyunun genelini bize anlatan bir sekans oldu.

  diğer tarafta ronnie ile devresi mark williams mücadele ediyor. hiç bakamadım. ronnie bu turnuvada formda görünüyordu fakat williams şu an 6-2 gibi bir skoru yakalamış durumda. nasıl devam edecek göreceğiz.

  bugünün programı:
  12:00
  kurt maflin v anthony mcgill (1-7)
  mark selby v neil robertson (11-5)

  16:30
  judd trump v kyren wilson (6-10)
  mark williams v ronnie o'sullivan (6-2)

  21:00
  kurt maflin v anthony mcgill
  mark williams v ronnie o'sullivan

  yayın: eurosport
 • bugün yarı final karşılaşmalarının başlamasıyla tek masa düzenine geçilecek olan turnuva.

  günün ilk seansı saat 15:00'te wilson - mcgill maçıyla başlayacak. wilson ağır favori gibi duruyor. mcgill çok istikrarsız ve kırılgan bir oyun oynadı maflin'e karşı. 7-1'lik üstünlükten bir ara az kalsın maça ortak ediyordu rakibini. wilson'a karşı bu kadar hata ile oynarsa pek şansı yok. wilson ise judd gibi çok sert bir rakibi, son dünya şampiyonunu eleyerek yarı finale yükseldi. baskı altında kalmasını beklediğimiz taraf iken judd'ı sürekli baskı altında tutan kişi wilson oldu. finaldeki isimlerden birinin wilson olmasını bekliyorum ben de çoğunluk gibi.

  yarı finalin diğer eşleşmesi ise çok daha fazla merak uyandırıyor. ronnie ve selby karşı karşıya gelecek. selby robertson karşısında çok iyi bir gün geçirmişti. ilk iki seansın oynandığı günde selby rakibine bariz üstünlük kurup eski performanslarından birini izletti. psikolojik olarak rakibini dibe çekmeyi başardı. her frame ortalama yarım saate, rakibinin vuruş ortalama süresini 30 saniyelere kadar çıkardı, ki robertson ortalama vuruş süresi kısa olan oyunculardan biridir, bu bize maçın robertson için ne kadar stresli geçtiğini gösteriyor. fakat karşılaşmanın son seansı, selby'nin kayıp iki senesini hatırlattı bize tekrar. basit hatalar, seri kurmada yaşadığı büyük sıkıntılar, maçtan kopmuş ve bitsin artık gideyim diye bekleyen robertson'ı az kalsın tekrar masaya ortak edecekti. ronnie'ye karşı hangi selby'yi göreceğimiz çok önemli. ronnie ise tam anlamıyla bir savaştan çıktı. williams bir ara 8-4 öne geçmişti. maçı yavaş yavaş kazanacağını bekliyordu herkes, ronnie müthiş bir performans ortaya koydu ve 8-4 geri olduğu karşılaşmayı 13-10 kazandı. maçın 8-4'ten sonraki skoru 9-2. şimdi yarı finalde selby karşısında aynı performansı sürdürebilecek mi göreceğiz. bambaşka iki farklı oyun stili mücadele edecek. eğer selby robertson'a yaptığı gibi rakibini mıcırlı yola çekmeyi başarırsa kendisi avantajlı hale geçer ama kontrolü ronnie alırsa selby'nin hiç şansı yok. ronnie'nin bence en büyük dezavantajı çok kolay sıkılması. uzayan frame'ler, uzayan seanslar, açılmayan kapalı konumlar ronnie'yi çabuk sıkıp riskli çözümler aramaya itebiliyor. eğer selby herkesi yaptığı gibi ronnie'ye de kene gibi yapışırsa ronnie zorlanacaktır. ama bunun için de robertson'a karşı oynadığı ilk seanstaki performansını sergilemesi gerekiyor, yoksa rakibine hata yaptırıp bu hataları değerlendiremedikten sonra hiçbir anlamı yok. selby'nin oyundan kopmuş hali diğer oyunculardan çok daha farklı, çok daha büyük bir kopuş oluyor. paragrafın uzunluğundan da anlayacağınız üzere esas merak konusu olan eşleşme ikilinin mücadelesi olacak. akşam seansını kaçıracağım, umarım yarına güzel bir çekişme vaat eden bir sonuç çıkar.
 • 1977'den beri olduğu gibi bu sene de sheffield, ingiltere'deki crucible theatre'da oynanacak turnuvadır.
  sponsoru sebebiyle 2020 betfred dünya snooker şampiyonası olarak da bilinir.

  sezon başında 18 nisan-4 mayıs tarihleri ​​arasında oynanması planlanmıştı, ancak eleme turları ve turnuva covid-19 salgını nedeniyle 31 temmuz-16 ağustos tarihleri arasına ertelendi. salgının başlamasından bu yana canlı izleyicilere izin verilen (eğer bir değişiklik olmazsa) ilk etkinliklerden biri olacak.

  turnuvada toplam 2.395.000 £ para ödülü dağıtılacak ve kazanan 500.000 £ alacak.
  geçen sene judd trump, john higgins'i 18–9 mağlup ederek ilk dünya şampiyonluğunu kazanmıştı.
 • çok heyecanlı devam eden turnuva. turnuvanın sürpriz ismi kurt maflin, john higgins'i mağlup ederek çeyrek finale yükseldi. mark selby de son frame'lerde kendine gelerek son düzlükte karar frame'inde noppon saengkham'ı geçti ve çeyrek finale yükseldi. yalnız noppon gerçekten çok iyi oynadı ve bence daha çok hak eden taraftı. yetenekten çok tecrübeye geçildi.

  mark williams da çeyrek finale çıkanlardan birisi oldu. son dönemlerde çok salmış görüyordum kendisini ama bu turnuvada çok konsantre ve çok bilenmiş görünüyor. hata yaptığı zaman kendine çok kızıyor. zaten stuart bingham'ı yenip çeyrek finale çıktığı maçın ardından pandemi sürecinde 4 aydır aralıksız bir şekilde evinde antrenman yaparak bu turnuvaya hazırlandığını söyledi.

  ronnie-ding maçı devam ediyor. ilk seans sonunda 4-4 eşitlik var. ding kolay pes edecekmiş gibi görünmüyor. turnuvanın en ilginç eşleşmesi sürpriz bir şekilde bu noktaya gelen anthony mcgill ile jamie clarke arasında oynanıyor. clarke ilk seans sonunda 6-2 önde. bu eşleşmenin galibi kurt maflin ile oynayacak, dolayısıyla bu oyuncuların dünya şampiyonasında yarı final görme yolları apaçık durumda.

  son olarak da bulunduğu tabloda final görmemesi için kendini zorlaması gereken judd trump'tan bahsedeyim. turnuvanın son iki gününde ana tablodan maçı yayınlandı ve tüm frame'leri izledim. judd form olarak hem iyi değil hem de çok şanssız. bu ifade judd için çok tuhaf geliyor belki ama gerçekten çok şanssız. pandemi öncesindeki judd özellikle uzun pot ve güvenli vuruş konularında çok sıkıntı yaşıyor. çok zorlandığı maçın sonunda geleceğin dünya şampiyonu yan bingtao'yu 13-11 geçip çeyrek finale yükseldi. yan gerçekten iyi oynadı ve hemen her istatistikte judd'ın önündeydi ama şu anki sakin ve olgun oynayan judd değilde 2010'ların başındaki agresif ve hızlı oynayan judd olsaydı şu an çeyrek finalde yan bingtao olmuştu. judd çeyrek finalde martin gould-kyren wilson eşleşmesinden gelecek oyuncu karşılaşacak. yarı finalde ise maflin, clarke, mcgill üçlüsünden birisi ile. bu yüzden final şansı yüksek dedim. wilson her ne kadar iyi ve ters gelen bir oyuncu olsa da aylardır profesyonel maç yapmadı ve ilk turu anthony hamilton'ın çekilmesi sonucu bye geçti. bu sporda ritmin ne kadar önemli olduğu düşünülünce gould'u geçebilmesine bile şüpheli bakıyorum doğrusu.

  gould-wilson ve hawkins-robertson eşleşmeleri henüz başlamadı. bugün ve yarın oynanacak seanslarla tamamlanacak ve bir sonraki gün çeyrek final maçlarına geçilecek.
 • ilk izlediğimde "bu ne lan dedigim" sonrasında ise eski maçların banttan yayınlarını bile izlerken kendimi bulduğum oyunun 2020 yılındaki pandemi sonrası ilk canlı turnuvası. kotu oyuncular hiç çekilmiyor ama iyi oyuncular ile âdeta mest ediyor. seri kuruluşları ve uygulamalarını izlemek çok keyif veriyor. keşke turkiye'de yaygınlaşsa. bir de bir ara tesadüfen süreli versiyonunu gördüm. hangi turnuvaydı bilmiyorum ama eurosport'ta oyuncuların çok sınırlı vuruş süreleri vardı. acayip gerilimli oluyor.
 • ilk tur maçları bitmek üzere ve şu ana kadar önemli sürprizler gerçekleşti. bunlardan belki de en önemlisi shaun murphy'nin noppon saengkham'a elenmesi oldu. elenen bir diğer seri başı oyuncusu ise david gilbert. rakibi kurt maflin'den gilbert'ı zorlamasını bekliyordum ama yine de bela adam dave'in elenmesi sürprizdi. pandemi sonrası geri dönüşün en formda ismi olan ve bir ay önce yapılan tur şampiyonasını kazanan stephen maguire ise ilk seans sonrasında martin gould karşısında 7-2 geride. elenen diğer seri başı oyuncular ise başa baş geçen maçlar sonucunda jack lisowski ve mark allen oldular.
 • bugün çeyrek final eşleşmeleriyle devam edilecek turnuva. mükemmel maçlar bizi bekliyor. judd'ın rakibi kyren wilson oldu. bu eşleşmenin galibi ise günlerdir rakibini bekleyen kurt maflin ile jamie clarke-mcgill maçının galibi arasında çıkacak oyuncu ile yarı finalde eşleşecek.

  tablonun diğer tarafında ronnie o'sullivan bana göre turnuvanın favorilerinden mark williams ile eşleşirken neil robertson da mark selby ile karşılaşacak.
 • günün ilk seansları başladı. selby, robertson'a karşı ilk frame'i alarak turun kapısını araladı. skor şu an 12 - 5, bir frame daha alırsa karşılaşma sona erecek ve yarı final için hem fiziksel hem zihinsel olarak dinlenme imkanı bulacak.

  ekleme: yaklaşık yarım saat süren frame sonunda, pek iyi oynamıyorken şansının da yardımıyla 12-6 yaptı neil. keşke birkaç frame üst üste alsa da heyecan gelse.