• 336
  an itibariyle, geldiği kesin görülen isimlerle beraber sahaya şu 11i çıkarabilecek durumdayız;

  okan
  omar-luyindama-marcao-saracci
  feghouli-donk-ömer -emre kılınç
  emre akbaba (adem)- falcao(diagne)

  bu sene muhtemelen sadece lige konsantre olacağız. bu durumda da yukarıda listelediklerimden birini satmaz isek, ortasahaya yapılacak 2 transfer ile ligin en iyi kadrosuna sahip olacak durumdayız.

  rotasyona gelecek olan oğulcan, ali yavuz kol, yunus, kerem aktürkoğlu ve de büyük transfer (!) arda ile kanat rotasyonumuz fena değil. kaldı ki tempolu beklerimiz olacağı için, orta saha özellikli oyuncuların kanatta oynaması da daha mümkün olacaktır, emre akbaba ya da kalırsa belhanda gibi.

  emre taşdemir, linnes, şener üçlüsü artı ömer ile bek rotasyonu da fena değil.

  kalede okan’ın arkasında an itibariyle sadece altyapı kalecilerimiz var, fikrim yok ne durumdalar.

  defansta donk, ahmet ve emin rotasyonu yeterli değil gibi. üçlü oynama olanağı da verebilecek bir stoper daha transfer edilmesi faydalı olur diye düşünüyorum.

  orta ikilide ise felaket durumdayız. kiralık oyuncular seri ve leminanın ayrılışı ile ortasahada sayı olarak bile yeterli futbolcumuz kalmadı. şahsi fikrim, olası futbolcu satışından kazanacağımız tüm parayı orta saha transferine yatırmamız gerektiği. 2 as 1 de yedek 3 tane iyi futbolcu bulmalıyız.

  özetle bence transfer döneminde o kadar yangın yapmaya gerek yok. gönderilecek oyuncularımız da, maaşını mı öderiz ne yaparız bilmiyorum bir şekilde elden çıkar en nihayetinde.
 • 337
  6 ağustos 2020 tarihi itibari ile tablo aşağıdaki gibidir.

  gelenler;
  arda turan

  gelmesine kesin gözle bakılanlar;
  omar elabdellaoui
  emre kılınç
  muhammed kerem aktürkoğlu
  oğulcan çağlayan

  mevkilerine göre transfer haberi çıkan oyuncular;
  kaleciler;
  fatih öztürk
  volkan babacan
  iago herrerin
  antonio alberto bastos pimparel

  stoperler;
  semih kaya

  bekler;
  caner erkin
  umut meraş
  hasan ali kaldırım

  orta sahalar;
  emre çolak
  bernard mensah
  jose ernesto sosa
  jefferson lerma
  jean-ricner bellegarde
  rade krunic
  jean michael seri
  mario lemina
  cheikhou kouyate

  kanatlar;
  sinan gümüş
  kenan karaman
  gökhan töre
  ömer ali şahiner
  anthony musaba
  samuel kalu
  mahmoud hassan trezeguet

  forvetler;
  dario vizinger

  gitmesi yönünde haber çıkan oyuncular;
  christian luyindama
  younes belhanda
  sofiane feghouli

  isteyip de alamadığımız oyuncular;
  kaan ayhan
  mert hakan yandaş
 • 338
  bu sene uefa kupası dahil en çok maça çıkacağımız sene, süper ligde takım sayısının artmasıyla uzun süre haftada 3 maç yapacağız. o yüzden takım kadrosu olabildiğince geniş olmalı. bazı maçlara tamamen farklı onbirlerle çıkıp başarılı olmalıyız. bu nedenle sinan gümüş, emre çolak, caner erkin, arda turan, semih kaya uygun koşullarda gelecek herkese kapımız açık olmalı. ali yavuz kol, kerem aktürkoğlu, atalay babacan hepsi süre almalı. asıl hedef süper lig şampiyonluğu için mücadele edecek as kadro mümkün olduğunca yıpratılmadan kullanılmalı.
 • 340
  yabancı veya yerli bir kaleciyi 6 aylığına da olsa kiralarsak ya da satın alırsak okan kocuk'u sürekli oynayabileceği bir takıma kiralamamız gereken dönemdir.

  muslera dönene kadar oynatılacak bir kaleci arayışları haberlerini duyunca çıldırıyorum. hele bu kaleci haberlerinde bir yabancının olması tam bir rezalet. yerli olarak da volkan babacan gibi uzun süredir oynamamış, gazeteci döven tayfadan olması ayrı bir facia.

  yeni bir kaleci alıp da okan kocuk'tan ilerisi için bir şeyler beklemek pollyanna'lık olur. kendinizi okan'ın yerine koyun öyle düşünün. güvenilmez birisi olarak görüldüğünüzü düşünürsünüz. tüm motivasyonunuzu kaybedersiniz. bu kaleciyi yedek tutmanın kimseye faydası olmayacaktır. bu andan sonra okan'ı oynayacağı bir takıma kiralayıp orada kendisini ispatlamasını beklemeliyiz bu durumda.

  silviu lung jr ile sözleşmesi biten kayserispor okan için uygun olur diye düşünüyorum (belki göztepe de uyar). valentine ozornwafor da türkiye'de bir takıma kiralanacak olursa onun için de kayserispor uygun olacaktır bence. okan'ı ve ozornwafor'u kayserispor'a bedelsiz kirala ve maaşlarını öde, karşılığında bernard mensah'ı almayı teklif et. üzerine birazcık bonservis veririz belki. ozornwafor'u satın alma opsiyonlu kiralayıp sözleşmede sonraki satıştan pay alma da yer alabilir.

  2 yabancı oyuncu hakkımızı birden kaleciden yana kullanmak saçma olur. okan'a güvenilmesinde ısrar edilmesinden yanayım. kimse muslera sakatlandıktan sonra şu kadar gol yedi demesin. takım kötüydü. genç bir kaleci de olsa iyi geçirdi bu dönemi görüşündeyim. kritik kurtarışları da olduğunu unutmayalım. ayağını biraz daha geliştirmeli.

  ayrıca muslera'nın sakatlık dönüşü ne kadar hazır olacağı da şüpheli. eski formunu/kendine güvenini yakalaması için zaman gerekecek. yerine yabancı kiralayıp ligin ilk yarısında muslera'nın lisansının çıkarılmaması da hata olur. muslera'nın takımda isminin olması bile motivasyon kaynağı olur takıma. kendisi kaptan sonuçta. 6 aylığına bir kaleci kiralayıp okan'ı geri plana itmek ve ligin 2. yarısında muslera'nın formunda sıkıntı olması durumunda yerine okan'ı koyup bir beklentiye girmek de aşırı saçma bir beklenti olur. malum 6 aylığına kiraladığın kaleciyi göndermiş olacaksın.