• 327
  özellikle pandemi süreci sonrası takımın doğranmasına sessiz kalan, aşırı pasif görüntü veren, hocayı da yalnız bıraktığına inanılan galatasaray yönetimi için son şans olan dönem. yapılması gereken çok net. hoca ve scout ekibinin listesindeki isimleri, becerikli olmalarını beklemiyorum ama en azından beceriksizlik etmeden transfer etmek ve başta belhanda, feguli ve babel gibi yüksek maaş alan, disiplin sorunu olan oyuncuları satabilme becerisi göstermek. aksi durumda hem yönetim gider hem de galatasaray'ın bir yılına daha yazık olur. aksini düşünmek bile istemiyorum, öyle önemli bir dönem.
 • 328
  eğer bu kadar sıkı bütçe politikası inceleniyorsa 2m € üstü bir transfer yapmamamız gerekiyor artık. scout ekibi izledikleri oyuncuları hazır olduğu zaman değil gelişebilir raporu ile risk alıp önerecek, fatih hoca hazır oyunculardan çıkıp kariyerini belki riske atıp galatasaray'ın geleceğini kurtaracak, yönetim ise başarı bizim başarısızlık fatih terim'indir deyip ortalıktan kaybolmayacak herkes elini taşın altına koyacak.

  bu yaz transfer dönemi bizim miladımız olsun ve seneye eğer planlanan ekonomik yapılanmayı gerçekleştirebilirsek aynı politikadan bir yapı inşa edelim ve bonservis parasını çıkarmayacak hiçbir oyuncuyu transfer etmeyelim.

  kaan ayhan olayında da gördüğümüz gibi fazla maaş bile oyuncular için cazip gelmiyor buraya gelmesi için o zaman avrupa kulüplerinin daha pişmesi gerek deyip almadıkları oyunculara talip olacağız yaptığı hataları birlikte çekip düzlüğe çıkacağız.
  bu işin başka olur yanı kalmadı artık...
 • 329
  kaan ayhan'ı bile alabilecek maddi güç/yönetici kabiliyeti yokken menajer önerisi kiralık ya da yaşlı oyuncularla kadroyu doldurup 50-60 milyon euroluk kadro maliyetiyle lig şampiyonu olmaya çalışıp, olursan 0 çıkıp, olamazsan zarar etmenin ve ertesi sene aynı kısır döngüye girmenin bir anlamı yok. madem bütün sorun ffp ve önceki yönetimin aldığı futbolcuların maaşları bir seneyi daha pas geçelim. önceki yönetimden bir tek feghouli kalacak elimizde onu da es kaza gönderebiliriz belki.

  fatih hoca çıkıp diyecek ki arkadaşlar, yönetim ffp yüzünden istediğimiz transferleri yapamıyor, bu sebeple biz de yüksek maliyetli oyuncular yerine gençlere yatırım yapmayı tercih edeceğiz. yabancı sınırı da geleceği için önceliğimiz türk oyuncular olacak. öncelikle altyapımızdan yerli oyuncuları kullanmaya çalışacağız. yine alt liglerden ve gurbetçilerden maliyeti düşük oyuncular bulmaya çalışacağız. oyuncu satıp elimizde bonservis geliri olursa da tamamen scout ekibimizin önerdiği genç oyuncuları oynatacağız. galatasaray her zaman zirveye oynar, bu yılda oynayacağız ama bunun yanında amacımız takımın iskeletine genç ve mümkünse yerli oyuncular eklemek olacak. bu sebeple bir yol kazası yaşarsak taraftarlarımızın bizi hoş görmesini istiyoruz. ayrıca forvet hattımız da bu sene yönetimimizin kendi inisiyatifi ile yatırım yaptığı falcao ve diagne'den oluşacak.

  kaleciler; muslera, herrerin (ya da muadili), okan

  sağ bek; omar elabdellaoui, altyapıdan, yoksa alt liglerden veya gurbetçi bir sağ bek. linnes, şener gidecek. gitmezlerse kadro dışı, tuzlada antrenman yapacaklar.

  sol bek; saracchi, süleyman luş, süleyman yetersiz görülüyorsa alt liglerden veya gurbetçi bir bek

  stoperler; marcao, luyindama, donk (1 milyonun altına uzatmıyorsa gönder, bir tane tecrübeli yabancı bulursun, skrtel var mesela) emin. 5. olarak da ışık kaan, ogün, metehan. hangisi iyiyse. 60 tane maç olacak bu sene. bir 10 maç oynasın bu çocuklardan biri ikisi. ne kaybederiz? 6. olur, kupadan ve avrupadan eleniriz en fazla. ahmet gidecek, semih kulübe yaklaştırılmayacak.

  orta saha:

  ön libero; nampalsy mendy, aleix garcia gibi free bir ön libero. bunlar yetersizse city, arsenal, chelsea vs. altyapısından kiralayıp bir sene sonra 3-4 milyona bonservisini alabileceğin bir ön libero. ama lerma, seri ya da vb. bonservisini alamayıp bir yıllığına 4-5 milyon euro vereceğin oyuncu değil. yedeği abdüssamed karnucu. maç takvimi yoüun diye bir tane daha alt liglerden veya gurbetçi bir oyuncu olabilir. bartuğ da burada ya da 8 numarada kullanmaya başlanmalı.

  sol iç ya da 8 numara; mutlaka öncelik yerli bir oyuncu. mesela salih özcan, yedeği ömer, atalay. (keşke burak ince'yi alabilsek)

  sağ iç ya da on numara; emre akbaba, alternatif bir yabancı. erkan süer. taylan antalyalı, berat özdemir.

  kanatlar, emre kılınç, arda turan (hoca isteği), yunus akgün, kerem aktürkoğlu, mustapha bundu ya da osman bukhari gibi bir scout transferi

  forvet: falcao, diagne, adem büyük, ercan kara

  linnes, şener, babel, feghouli, jimmy'nin bonservislerinden zarar etmeden çıkarsan, şu kadronun sana maaş maliyeti 30-35 milyon euro olur. (belhanda'dan her halükarda rahatlıkla çıkılacağını düşünüyorum.) bir sene şampiyon olamazsın belki ama 7-8'i türk olmak üzere 15-16 tane net oyuncu kazanırsın. daha sonraki senelerde ffp'de yokken (en büyük sorun buysa) yapacağın eklemeler ile düşük maliyetle takım kurarsın.

  size ütopik gelebilir ama şu şartlarda kaan ayhan'ı bile alamayan takımın yapabileceği daha iyi bir şey yok.

  ama muhtemelen bu seneyi de kiralık yabancılarla geçireceğiz. seneye de semih, caner, emre çolak falan 11 oynar. hocanın yetenekleri ile belki şampiyon da oluruz. sonrası ise bu vasatlıkla avrupa'da hüsran.
 • 330
  oyuncu transferi yerine, süleyman hurma yada kasımpaşada transferden sorumlu herkimse ? gibi birisini sportif direktor olarak getirip; transfer isini teknik kadronun ihtiyacı olan mevkiye gore gercekleştirmektir.
  fatih hocanın transfer işindeki başarisizlıği tecrübeyle sabittir. gecen seneki babel, nzonzi, şener, jimmy vs. transferleri maddi ve manevi kulübü yıkıma uğratmistir.
  yonetimde de transfer konusunda yetenekli biri olmadığı için, tek yapilacak şey transfer konusunda maharetli ve kabiliyetli bir idareci transfer etmektir.
 • 331
  arda, emre kılınç, omar, oğulcan, kerem aktürkoğlu bir aksilik olmazsa biten transferler gibi gözüküyor. hem mali anlamda zorlanmamak hem de kadro yapısı ile çok oynamamak adına orta sahaya iki transfer ile kapatılması gereken dönem.

  muslera
  omar luyindama marcao sarachhi
  ***kerem transfer transfer emre kılınç
  falcao emre akbaba

  *** bu alan kadrodaki oyunculardan biriyle doldurulabilir diye düşünüyorum jesse, arda, kerem, yunus bu bölgenin adayları.

  iki emre'nin de en verimli kullanabilecekleri sistem ve bölge budur diye düşünüyorum o yüzden eldeki kadroya göre en mantıklısı 4-4-2 oynamak. orta sahaya da buna göre transfer yapılmalı. mehmet özcan ya da berat ayberk gibi yerli potansiyelli bir oyuncu ve kaliteli bir yabancı tranaferi ile dönemi kapatabiliriz. falcao yerine diagne'yi de kullanabiliriz hoca bu bölgede bir tercih yapacak gibi. bunun dışında kalan yerli yabancı oyuncularla da yollar ayrılmalı. bu yaz çok ciddi bir mali yükten kurtulma şansımız var. bunu iyi değerlendirmeliyiz.

  alternatif olarak da bence ligi taşıyabilecek bir kadroya sahibiz.

  okan
  linnes donk emin süleyman
  jesse taylan ömer arda
  adem oğulcan

  ali yavuz, atalay, yunus, erkan süer, erencan, gibi bir çok isim de alternatif olarak kullanabileceğimiz isimler.
 • 332
  resmi olarak başlamamış dönemdir.
  muhabirlerin mükemmel duyumlarına(!) inanıp ortalığı yangın yerine çevirmeden önce biraz bekleyelim derim.

  ekleme; yönetim de beni doğrulamış :)

  --- alıntı ---
  "yeni sezon transfer çalışmalarımız uefa ffp çerçevesinde büyük bir gizlilik ve titizlikle yürütülmektedir. taraftarlarımızdan uydurma transfer haberlerine itibar etmemelerini ve kulüpten açıklamaları takip etmelerini rica ederiz."

  --- alıntı ---

  https://tr.beinsports.com/...rlere-itibar-etmeyin
  https://twitter.com/.../1289559287023325188
 • 333
  takımdaki kanat yoğunluğunu göz önüne alıp (sedika, adem, babel, feghouli, jimmy durmaz, yunus, ali yavuz kol) orta sahanın bomboş (belhanda'nın satılacağını varsayıyorum) olduğunu düşünürsek ve şuana kadar yapılan transferlerin de yine kanatlara (arda turan, oğulcan, emre kılınç, kerem aktürk) yapıldığını varsayarsak, transfer aklımızın yine olmadığını çok net görebiliriz.

  bir takımın neden 10 tane kanat oyuncusu olur da 1 tane merkez ortasahası olmaz, insan gerçekten hayret ediyor.