• 46
  inanmayanların uğramaması gereken başlık. kimse zorla getirmiyor sonuçta.

  dün 6 mart 2021 beşiktaş gaziantep fk maçında 90+2'de andre'nin topu direkten içeri girip, bugün 7 mart 2021 galatasaray sivasspor maçında 90+7'de kerem'in şutu içeri girseydi bu başlıkta ne konuşulurdu?

  beşiktaş bugün bizden iyi oynuyor olabilir, ama bu 5 hafta sonra da daha iyi oynayacaklar anlamına geliyor mu? hayır.
  her takımın inişleri çıkışları olur, olacak da. 13 hafta daha oynanacak bu lig ve sonlara doğru kemik sesleri gelecek. 4 takım düşecek bu sene ligden az değil.

  yerlere göklere koyamadığınız beşiktaş üst üste erzurum, sivas ve rize deplasmanlarına çıkacak. hem de o erzurum ve rize'nin düşmemek için kendini yırtacağı haftalarda. sonra da hesabın kesilmesi için arena'ya gelecek.

  ama inancınız yoksa bunların hiçbirini gözünüz görmez ve yenilginin kaderiniz olduğunu düşünüp vazgeçersiniz. zaten kaybeden olmanın ilk öncülüdür bu, hem futbolda hem de hayatta.
 • 52
  beşiktaş'ın 2 puan gerisindeyiz. derbiyi her türlü alırız. puan kaybetme haklarımızın birçoğunu harcadık. ancak beşiktaş henüz harcamaya başlamadı. onların da harcaması yakındır. bugünkü oyunumuzu üstüne koyarak devam ettirirsek göstere göstere şampiyon oluruz. enseyi karartacak bir şey yok, bu takım bu sene seve seve şampiyon.

  bir sözüm de fatih terim'e. hocam lütfen ya! şurada 3 aylık bir periyot kaldı. bırak şu egoları evlat sevmeleri falan. formayı adaletli dağıt yeter yahu.
 • 53
  28. hafta itibariyle, beşiktaş'ın 2 puan ve 1 maç gerisindeyiz, fener'in 3 puan ve 1 maç önündeyiz. daha oynanmamış 12 hafta, totalde 36 puan var. bu 12 maçın biri de bizden önde olan beşiktaş ile.

  2020-2021 sezonunda her takım, her takımdan puan alabiliyor. iyi hücum yapan neredeyse yok. lider beşiktaş bile savunmasıyla işi götürüyor. mesela 7 mart 2021 galatasaray sivasspor maçı son anlarda biz, 6 mart 2021 beşiktaş gaziantep fk maçı son anlarda antep golü yapabilse bugün farklı şeyler konuşuyor olurduk.

  yani bitmiş bir şey yok. yeter ki iyi oynayıp, kazanalım. daha bu köprünün altından çoooook sular akar.
 • 54
  ben 2018-2019 şampiyonluğunda hocamız 8 de kapanır 18 de derken olabileceğine yürekten inanan azınlıktan biriydim. çünkü son haftalarda başakşehirli oyuncuların dizlerinin titreyeceğini biliyordum.

  keza tarihi 2005-2006 sezonunda da son haftaya girerken şampiyonluğun bizim hakkımız olduğuna inanarak aksini düşünmemiştim.

  2011-2012 sezonu da son maça kadar aksini düşünmedim. çünkü hak etmiştik.

  bu sene de henüz lig bitmedi ama şu ana kadar biz hak ediyoruz. defalarca yazdım bıkmadan usanmadan yine yazacağım. geçen sene hakem desteği ile 3.olup bu sene de küme düşme hattında iken yine hakem desteği ile lider olan bjk şampiyon olamaz. fb desen başkanı bile ümidini kesmiş eski şampiyonlukları kurcalıyor. hocasının kim olduğu belli değil. erol'a inanan kimse yok.

  biz kadromuzla da hocamızla da rakiplerin önündeyiz. hakemler adil olsaydı şu an 8-10 puan farkla da öndeydik. kalan haftalarda fatih terim'in daha cesur olması ve inanan oyunculara öncelik vermesi halinde şampiyon olacağız.
 • 55
  büyük takım refleksimizi gösterdiğimiz anda olacak olandır. şu an en kötü ihtimal 5 puan gerideyiz. iki rakibimizin birbiriyle maçı var, ve bizim kendi sahamızda beşiktaş ile maçımız var. 8 puandan döndüğümüz seneyi hatırlayın, başakşehir sanki hiç berabere bile kalmayacakmış gibi ilerliyordu. sonra ne olduğunu gördük. beşiktaş türk telekom arena'ya şampiyon olmaya gelip 3. dönmeyi sever, alışkındır. herkes müsterih olsun, fatih terim'i olan kazanacak.
 • 57
  yani bu denli erken pes etmek noktası bundan sonra kimsenin puan kaybetmeyeceği inancı falan sanırım. galatasaray o kadar kötü oynamıyor, merak etmeyin. şu an beşiktaş’ın bir mağlubiyetinde biz tüm maçları alınca şampiyon oluyoruz farkında mısınız? beşiktaş’ın bir beraberliğinde ise sahamızda oynayacağımız beşiktaş maçında zor bir ikili averajı çevirmemiz gerekecek.

  ama bunlar bile hesap konusu değil şu an. emin olun daha çok puan kayıpları olacak. iki hafta önce “kesin galatasaray şampiyon olacak” diyorduk, fenerbahçe havlu atmıştı falan. maç kafanızda oynadığınız muhteşem beşiktaş futboluyla kazanılmıyor arkadaşlar. küme düşme adayı bir sürü takım, avrupa kupası hedefleyen bir sürü takım var bu ligde.

  evet, galatasaray da oynayacak bu takımlarla, ama ne söylendiği gibi galatasaray’ın futboluyla beşiktaş’ın futbolu arasında dağlar var, ne de rakibimizin çok gerisinde kaldık puan olarak. nedir bu haliniz?

  inanınız, gerçekleşecek başlıktır.
 • 58
  önce ankaragücü sonra da dünkü sivasspor maçlarından sonra anlık üzüntü ve sinirle umudum azalmıştı. ancak sezon sonunda gerçekleşecek olan husustur.

  yeter ki; başta fatih terim olmak üzere sahadaki tüm futbolcular inansın ve hatalarından ders almış olsunlar. bizim buralarda olumlu sonuçlanan şeylerden hata analizi yapılmaz. yapılsaydı alanyaspor ve erzurumspor galibiyetlerinden sonra ankaragücü'ne puan kaybetmezdik. sivasspor maçı için kadroyla çok oynanması dışında bir şey demeyeceğim çünkü gerçekten 40 yılda bir olacak şanssızlıklar oldu. ha iyi de oldu bence; iyi ki kerem 7 mart 2021 galatasaray sivasspor maçı'nın son saniyesinde o golü atamadı. çünkü ne zaman galip gelsek hasır altı yaptık bazı şeyleri. artık ankaragücü maçından sonra kötü oynama lüksüne sahip olmadığımızı ve sivasspor maçından sonra da işi şansa bırakmamak gerektiğini anladık; valla biz taraftar olarak zaten anladık ve biliyorduk ama inşallah takımdakiler de anlamıştır. şampiyon olma umudum tamamen üstüste yaşanılan 5 puan kaybından sonra takımın kendine geleceği ihtimali üzerine kurulu; diğer türlü zaten olamayız.

  5 puan kaybının anlamı aslında şu: eğer her iki maçı da alsaydık beşiktaş ne antep maçında rahat bir galibiyet alırdı ne de önündeki başakşehir ve fenerbahçe maçlarına kafa olarak rahat çıkabilirdi. hepimizin ankaragücü, sivas, kayseri ve rize maçlarında alınacak 12 puana yüklediği anlam, maçların bitmesiyle oluşacak 5- 6 puanlık farktı. artık o iş biraz zor maalesef, fark olması için rakibi baskı altına alman gerekir. bunun yolu da maçları kazanmamızdı. kredileri bitirdiğimiz yok ama darbe aldığımız gerçek. iyi yönünden bakarsak erken teşhis yapılabilir. son haftalarda bu 5 puanın telafisi olmaz ama şimdi çok iyi olur. şampiyonluğa inanıyorsak hocamıza güvendiğimiz için, onun bu maçlardan sonra neleri değiştirmesi gerektiğini bildiği için ve ben daha burdayım tarzı taşıdı için.

  yol daha çok uzun ve çok yorucu olacak. bu puan kayıpları bizi şampiyon yapacaksa iyi ki kaybettik. dediğim gibi keşke kazanırken anlasaydık ama artık dövünmeye gerek yok, olan oldu. hiçbir şey için geç kalınmış değil.. sadece ve sadece kötü oynama lüksümüzün olmadığı ve işi şansa bırakmamak gerekteği anlaşılsın.

  gelelim rakiplere: ister inanın ister inanmayın ama fenerbahçe bize bakıyor, beşiktaş'ı hâlâ daha rakip olarak görmüyor. onlarla 6 puan fark yemeyi bizden 1 puan geride olmaya tercih ederler. akşama konya maçları var ve kazanmak zorundalar, muhtemelen onlar için son 3 hafta. konya maçından sonra içerde gençlerbirliği ile maçları var ve çok büyük bir ihtimalle o maçı alırlar. ardından beşiktaş maçı.. konya ve gençler maçından sonra beşiktaş maçında beraberlik yeter mi diye bakacaklar. galip gelmek zorunda olacakları bir pozisyon olur mu? zaman gösterecek. bu yüzden fener'i önündeki 3 maç sonunda değerlendirmek daha doğru olacak. beşiktaş ise öyle veya böyle gidiyor.. trabzon ve antalya maçlarında üstüste 5 puan kaybettiler ve son bir refleksle tekrar hayat buldular. onların kırılma maçı 10 kişi oynadıkları konya maçıydı. son 10 dakikada gelen galibiyet onlara hayat verdi. işte fikstür şansı bu maalesef: orada konya yerine daha dişli bir takım olsa 10 kişilik takıma o futbolla yenilmezdi. şimdi önlerinde başakşehir maçı var. biz dün sivas'ı yenmiş olsak beşiktaş bu maça kafa olarak rahat çıkamazdı. bu sezon takım sayısı o kadar çok ki her şey birbirine bağlı. artık beşiktaş'ın puan kaybeceği maçlara geldik diyebiliriz. başakşehir maçı ters maç kesinlikle, fenerbahçe maçına bir şey demeye gerek bile yok. sonra erzurum, rize ve sivas deplasmanlarında olacaklar. alanya ve hatay ile içerde maçları var vs. hatta kasımpaşa maçı bile zor olacaktır. çünkü şampiyonluk haftalarında asla ama asla kolay maç olmuyor. son olarak bizimle maçları var. biz nasıl 2 maçta 5 puan bıraktıysak, onlar da bırakabilir; hatta daha birkaç hafta önce bıraktılar.

  yukarıdakilerin bir anlamı olması için bizim inanmamız yetmez, zaten hiçbir zaman yetmedi. takım inanacak ki olsun.. antep, başakşehir, fenerbahçe ve hatta alanya maçlarında nasıl bir düzende oynadıysak ve 12 puan aldıysak yenisi neden olmasın.. tam takım oldu bu iş bitti dedik sus lan dediler. bizim adımız galatasaray, bize kolay şampiyonluk yok dedi hocamız da oyuncular da. tamam öyle olsun madem.. yeter ki alın şu şampiyonluğu!! isterse son maçın son saniyesine kalsın..
 • 61
  bu sezonun beşiktaş'ını süper lig 2018-2019 sezonunun başakşehir'ine benzetiyorum. benzetmeyi oyun üzerinden değil, kollanma şekilleri ve bedavadan aldıkları puanlar üzerinden yapıyorum. her maçında kollanan, öyle çok iyi futbol oynamadan hakem destekleriyle maçları bir şekilde çözülen ama maalesef bazı galatasaraylılarda bile çok iyi oynuyormuş, şampiyonluğu falan hak ediyormuş algısı yaratan bir takım şuanda taşeron jimnastik kulübü. ayrıca o zamanın başakşehir'i ile farklı bir noktaları var o da hocaları. sergen yalçın hem türk futbolunun dinamiklerini çok iyi bilen hem de buna çok iyi uyum sağlayabilen kıvrak zekalı bir adam olduğu için beşiktaş'ın kollanması devam ettiği sürece düşme hattındaki takımlarla maçları dahil kolay kolay puan kaybedeceklerini veya bir çöküş yaşayacaklarını düşünmüyorum. bu yüzden bu seneki son düzlük, benim için efsanevi olan 2018-2019 sezonu son düzlüğünden ve şampiyonluğundan bile daha zor olacak.

  biz bu zamana kadar kağıt üstünde kolay görünen maçlarda fazla puan kaybettik ama genele baktığınızda ekstra bir puan kaybımız yok. asıl sıkıntı beşiktaş'a ekstra puanlar aldırılması, fenerbahçe'nin de her dibe yaklaştığında tekrar yarışa döndürülmesi.

  sonuç olarak, mevzu galatasaray ise ve galatasaray'ın başında fatih terim varsa son ana kadar umut vardır. her türlü kirli tezgaha karşı karmanın, ilahi adaletin, neye inanıyorsanız onun hesabının da yardımıyla sezon sonu güleceğiz. son gülen iyi gülecek.
 • 63
  ankaragücü ve sivas maçlarında yanlış kadro yüzünden 5 puan bıraktık. yine yanlış kadro seçiminden dolayı kupadan elendik. şampiyonluk zor veya imkansız değil. sadece fatih hocanın doğru kadro kurması gerek.

  zeminin sıkıntılı olduğu maçta neden luyindama yerine donkla başladın demiyor kimse. çünkü koşulsuz şartsız bir inanma var. bu da bizi günden güne dibe çekiyor. hoca kadroyu adaletli ve formda olan oyunculardan kurarsa zaten galibiyetler gelecek. türkiyede çok büyük taktik ustası olmanıza gerek yok. birkaç tane yetenekli ve formda oyuncu sizi zaten yukarı taşır. o yüzden galibiyetler gelince buraya gelip biz inanıyorduk zaten demenize gerek yok.

  5 puanı kendi elimizle çöpe attık. muslera marcao taylan mustafa gibi oyuncular sayesinde puan topladığımızda da ben bugünleri unutmayacağım. çünkü hocanın adaletsizliği nedeniyle bu zor duruma düştük. kafasındaki yüzde 75 topla oynayan hayali galatasaray zaten puan farkıyla şampiyon oluyor. gerçek dünyaya dönmeyi tercih ederse evet bu sene şampiyon olabiliriz. yapması gereken kadroyu kurup dikine hızlı oyun oynatması. bu oyun değişmediği sürece şampiyon olsak dahi avrupada tokat yemeye devam edeceğiz. o nedenle ben artık teknik ekipten umudumu kestim. oyuncular umarım ellerinden geleni yapar.
 • 65
  kim ne derse desin benim inancım tam. umulmadık taşlarda başımız nasıl yarıldıysa, diğerlerinin de öyle olacak. üstelik birebir rakibimizle oynayacağımız bir maç var. hala ligde en iyi topu biz oynuyoruz. maçları izlemesek cidden beşiktaşı falan uzay takımı zannedeceğiz. üstelik kalan 14 maç var. her puan kaybında burayı yangın yerine çeviren skor taraftarına selam olsun. sezon sonu görüşürüz.
 • 67
  kalan maçlarımızın hepsini kazanıp beşiktaş'tan da averajı alacağımıza inanıyorum. normal şartlarda... bunu öyle derin analiz falan yaparak söylemiyorum. zaten inancın analizi olmaz. bir his meselesi. ee, bizim takım da bir his takımı değil mi?

  kalan maçlarımıza baktım da, şu son iki maçta puan kaybediyorsak bir zahmet geri kalan maçlarımızı kazanalım.

  tek sıkıntı mesele sadece biz değiliz. beşiktaş'ın ne yapacağına da bakıyoruz. gerçi onların fikstürü bize nazaran daha zor ve kabarık. hiç sevmiyorum şu işi.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!