• 1
  bugün oynanacak final ve bronz madalya karşılaşmaları ile sona erecek olan organizasyon.

  final: kanada - finlandiya, saat 21.15 (sports tv'den ya da alman sport1 kanalından izlenebilir)
  3.'lük maçı: rusya - çekya, saat 16.45 (sports tv'den ya da alman sport1 kanalından izlenebilir)

  10 mayıs 2019'da başlayan turnuva, slovakya'nın (bratislava ve kosice şehirleri) ev sahipliğinde düzenlendi. iki finalist, 8 takımlı a grubunu ilk iki sırada bitirdi (kanada 1, finler 2). bronz madalya maçına çıkacak iki ekip, 8 takımlı b grubunu ilk iki sırada bitirdi (ruslar 1, çekler 2).

  son iki dünya şampiyonasını zirvede noktalayan isveç, çeyrek finalde nordik komşusu finlandiya'ya uzatma sonucu 5-4 kaybederek elendi. isveçli çılgın skorer william nylander skor krallığında (gol ve asist birlikte değerlendiriliyor) zirvede. favorilerden biri olan abd ise çeyrek finalde politik düşmanı rusya'ya 4-3 kaybetti ve evine döndü. asıl sürpriz yarı finalde gerçekleşti; dünya 3 numarası, oyuncu grubuyla şampiyonanın bir numaralı favorisi olan, kucherov-ovechkin ikilisiyle slovakya'da bulunan ruslar finale yürüyemedi (finler yarı finalde müthiş bir savunma yaptı rusya'ya karşı). buz hokeyinin ana yurdu olan dünya sıralamasının 1 numarası kanada ise kendilerinden beklenen final odağını realiteye dökerek "şimdilik" hedefine ulaştı. finler hakkında bir iki şey; buzdaki varlıkları rakiplerine hakaret, korkunç fizikli bir oyuncu grubu. hem boy olarak hem de cüsse olarak rakiplerini ezdiler çıktıkları karşılaşmalarda. bu durum elbette ki hız konusunda eksi yazıyor hanelerine fakat fizik temas olsun, buzda kaplanan yer olsun ciddi fark yaratıyor. finlandiya'nın bir buz hokeyi fabrikası olduğunu, çekler ile birlikte ileriki yıllarda daha da fark yaratacaklarını belirteyim.

  şu anki dünya sıralaması:

  1. kanada
  2. isveç
  3. rusya
  4. abd
  5. finlandiya
  6. çekya
  7. isviçre
  8. almanya

  bu sıralama turnuva sonunda değişecek. finler ile çekler en azından abd'yi altlarına alacaklardır.

  organizasyon videoları için: https://www.youtube.com/user/icehockey/videos

  bronz madalya maçı sonu: 60 dk'sı 2-2 biten ve penaltılara giden karşılaşmada rusya, çekya'yı 4-2 mağlup ederek dünya 3.'lüğü unvanını elde etti.

  final sonu: favori kanada'yı 3-1 mağlup eden finler dünya şampiyonu oldu! önce ağır favori rusya'yı yarı finalde, sonra da favori kanada'yı finalde paketleyip bu başarıyı elde eden finlandiya çok büyük iş başardı.