• 835
    bitiminde birçok galatasaraylının "son yılların en iyi transfer dönemi" dediği ama sonrasında galatasaray tarihinin en kötü transfer dönemlerinden biri olduğu anlaşılan (tabii herkesin kendi fikri ama bence bu gerçek apaçık ortada) transfer dönemi. fatih terim'in bizdeki son dönemindeki açık ara en büyük hatası da bence bu transfer dönemini ele alış şeklidir. şu an bile 2019 yazında yaptığımız hataların acısını ciddi şekilde çekmekteyiz. işin ilginci mustafa cengiz yönetimi belli başlı transferlerde tamamen falsolu hareketler yapsa da (vedat-falcao) yaz transfer dönemlerindeki tek iyi transfer performansını o transfer döneminde göstermişti.

    satışlar konusunda çok kesin konuşamam, belhanda-feghouli-diagne pakedinden toplam ne kadar bonservis elde edebiliyorduk bilmiyorum ama gitmemiz gereken yol kesinlikle o üçlüyü satıp gelen parayla genç ve dinamik bir kadro kurma yolu olmalıydı. hocaya da 2 sene üst üste şampiyonluk ve üstüne türkiye kupası'ndan sonra o yola girmek çok yakışırdı. o transfer döneminden sonra hoca çok ciddi ders aldı ve ondan sonraki transfer dönemlerinde çok büyük oranda genç ve potansiyelli oyuncuların peşinden gittik ama 2019 yazında kaçırdığımız fırsat öyle büyüktü ki geldiğimiz noktada düzgün bir takım kurmak için büyük paralar harcamak durumundayız.

    tabii bu fırsatı kaçırmamızda yine hocanın 2019-20 sezonunun ilk yarısında felaket bir futbol oynatmasının da payı var, o sezon ligin ilk yarısında kadromuzun kalitesiyle doğru orantılı oynasak pandemi arasına büyük bir puan farkıyla lider girecek ve çok yüksek ihtimalle şampiyon olacaktık. dolayısıyla 2019 yaz transfer döneminin faturası da çok ağır olmayacaktı ama şampiyonluk da gelmeyince ortaya korkunç bir tablo çıktı.

    o transfer döneminin bize en olumlu yansıması devamındaki transfer dönemleri için çıkardığımız ders oldu. kasedi 2 yıl ileri sarıp 2021 yaz transfer dönemine geldiğimizde görüyoruz ki 2019'da izlediğimiz politikanın tamamen uzağında bir politika izliyoruz ve neredeyse hep doğru profildeki oyunculara gidiyoruz. 2021 yaz transfer döneminde aldığımız oyuncuların belki hiçbiri tutmayacak ama öyle talihsiz bir durumun gerçekleşmesi bile şu anki transfer yapma yöntemimizin yanlış olduğunu göstermeyecek. bizim gibi kulüpler için doğru olan her zaman için izlenilen genç ve potansiyelli oyuncuları gözlemci ekibinin kapsamlı raporları doğrultusunda teknik ekibin de onayıyla birlikte düşük maaşlar ödeyerek kadroya katmak.

    umarım 2019 yaz transfer döneminin sonuçlarını hem fatih hoca döneminde hem de fatih hoca sonrası dönemde hiç aklımızdan çıkarmayız ve şu an uyguladığımız transfer politikası bizim kurumsal hafızamıza hiç çıkmayacak şekilde kazınır.