• 499
  sözlerime tekrardan ey sözlük ahalisi diyerek başlamak istiyorum.

  bizim transfer sezonu başında sorunumuz yabancı değil yerli idi. uefaya yazacak yerli oyuncumuz yoktu ve bunun için bonservis harcamadan bakın özellikle vurgulamak istiyorum bonservis harcamadan bunu yapmak zorundaydık ve bu durumdan ötürü şener, jimmy durmaz ve adem büyük transfer edildi. bunun üzerine halen tartışmak istiyorsanız bonservissiz daha iyi yerli gösterin öyle tartışın yoksa çok boş bir tartışma olacak.

  aldığımız yedeklerin sebeplerini böyle açıkladık şimdi neden falcao'yu aldığımızı veya almaya çalıştığımızı anlatayım. öncelikle takımın hangi transferlere ihtiyacı var bunu bir çıkarayım ona göre konuşucağım. forvette eğer diagne ve kostas giderse 2 tane forvet almamız gerekecek, şuan hali hazırda fernando'nun satılmasından ötürü bir ortasaha almamız şart. son olarak da defansa rotasyon oyuncusu almamız gerekiyor. bildiğim kadarı ile şuan 3.3 milyon euro negatif durumdayız ffp karşısında. diagne'yi 15 milyon € sattığımızı varsayarsak 11.7 milyon € bir bütçemiz var.bu bütçe ile bonservisi ile birlikte 1 forvet ve 1 ortasaha almamız zor. o yüzden falcao burada bunun için alınıyor çünkü 11.7 milyonluk bütçesi tek bir eksisi dahi düşmüyor. imza parası derseniz onu da maaşa yayarsanız onunda arkasından öyle dönebiliyorsunuz. ve böylece bonservisi ile ortasahaya istediğimiz tarzda bir adam alabiliriz hatta mariano veya linnes'i satabilirsek luyindama taktiği ile falcao arkasına bir adam alabiliriz.

  kısaca bir takımı toparlayalım o zaman
  muslera - okan

  mariano* - linnes* - şener
  luyindama-marcao-ahmet-ozornwafor-gökay güney
  nagatomo - emre taşdemir - ömer bayram

  belhanda-seri-transfer-selçuk-donk-mustafa kapı-atalay babacan- jimmy durmaz

  feghouli- yunus akgün
  babel - adem büyük

  falcao-kostas-erencan yardımcı

  görüldüğü gibi ortasaha yatıracağımız bonservis bize bir sonraki transfer sezonununda bütçe konusunda rahatlatabilir o yüzden forvete az bonservis vermemiz gerekiyor.

  seneye satılacaklar arasına marcao-luyindamanın yanına ortasahadan da bir adam eklersek o zaman bugünkü yaşadığımız bonservis olayını hiç yaşamayacağız.

  son olarak da transferleri eleştirmek için sezonun başlamasını veya transfer defterinin kapanmasını beklemeniz gerekiyor. öyle twitter köşelerinde duyduğunuz saçma isimlerle kimsenin günahını almayın.

  *transfer olmasını beklediğim isimler
 • 500
  diagne'nin satisi ve yerine gelecek forvet oyuncusunun kim olduguna bagli olarak orta saha transferinin yapilacagini dusundugum, hepimizin heyecanla transfer edilecek oyunculari bekledigimiz 2019-2020 sezonu yaz transfer dönemi.

  burada da tabii hocanin orta saha kurgusunu nasil yapmak istedigine bagli olarak kafasindaki sistemi tahmin edebiliriz. zira merkez orta saha icin su ana kadar ismi gecen isimler, mevkii ve oyun yapilari geregi en azindan iki farkli kategoride degerlendirileceginden, fatih hocanin kafasindan gecenleri net olarak bilemiyoruz.

  schneiderlin, cuellar, vs... gibi bir oyuncu alinacaksa, 4-1-4-1 oynayacagimizi ve kadro muhendisligimizden dolayi da bu sistemin uzerinde cok fazla degisiklik yapamayacak konumda kalacagimizi dusunuyorum.

  fred, duncan, wanyama gibi bir oyuncu alinacaksa, hocanin 96-2000 donemindeki gibi bir orta saha kurgusu ile oynayacagini dusunuyorum. yani asimetrik bir 4-1-4-1 duzeni, ama oyun icinde surekli hareket halinde olan ve yer degistiren oyuncularla, rakibe gore sekil alan, duruma gore 4-4-2 ve 4-4-1-1'e evrilebilen bir sistem.

  eger diagne, bahsedildigi gibi 14-15 milyon euro gibi bir fiyatla satilir, yerine de bonservis verilmeyecegi konusulan falcao transfer edilirse, diagne'den gelen paranin ffp'den dolayi kalan kullanilabilir kisminin tamamini orta saha transferine harcayabiliriz.

  ikinci bir ihtimal ise, tabii diagne'nin satilmasi sartiyla, orta saha transferini yine kiralik + satin alma opsiyonlu halledip, kalan paranin tamami ile samatta'nin bonservisini alarak, ileride falcao - samatta ve hatta bazen babel - falcao - samatta gibi varyasyonlari gorebiliriz.
 • 501
  falcao gerçekten geliyorsa eksik olan orta saha oyuncumuz genç olmalı. bunu maddi konular yüzünden değil, takımın dinamizmini kaybetmemesi için söylüyorum. örneğin orel mangala ismi geçiyordu. henüz 21 yaşında. oyuncu iyi ya da kötü bilmiyorum. transfer hedefi olarak böyle bir oyuncuya gidilmeli bence. yaşı 27'nin üstüne çıkmamalı. bekler 30 küsür, kanatlardan biri 29 sezon içi 30 olacak diğeri ise 30 küsür. falcao olursa o da 30 üstü. mevcut orta alanda ise belhanda 29 ama o da sezon içi 30 oluyor, seri ise 28. bu durumda bizim sahada tabiri caizse deli danalar gibi koşabilecek bir orta saha oyuncusuna ihityacımız var. 30'larında bu kadar oyuncuyu taşıyacak bir takım yapısı için bence kritik olacak.
 • 502
  en baştan söyleyeyim yazacaklarım kendi kişisel düşüncelerimdir. bu transfer döneminde falcao'nun gelmesini istemeyen arkadaşları çok iyi anlıyorum.
  kimisi samatta'yı ister, ben mesela lebogang mothiba'yı veya silas wamangituka'yı isterdim. diğer taraftan gerçekçi bakacak olursak diagne gitmedi, orta sahamıza iyi bir 6 numara lazım ve eksi 2.2 m eurodayız.
  samatta'yı veya mothiba'yı nasıl alacağız? ki elimizde iyi antreman yese 20 golü rahat rahat görecek bir diagne var.
  şu an kiralama ücreti ödeyerek morgan schneiderlin'i alabiliriz.
  yani toplam 4 m euro gibi bir eksi bakiyede oluruz. diyelim diagne'yi sattık ve elimizde 10 milyon euro kaldı. bonservissiz falcao'yu alsak ve bu parayı 6 numara mevkiisi için kullansak daha iyi olur.
  çünkü zaten seri kiralık, yanına bir kiralık adam daha aldığımız zaman 2020-2021 sezonu için elimizi kolumuzu bağlamış oluruz.
  ama falcao'ya 2 yıllık imza attırıp, eğer satılırsa diagne'den de gelen parayı 6 numaraya kullanırsak gelecek sezon için sadece seri'nin yerini doldurmak gibi bir sorunumuz olur, ki fulham premier lige yükselemezse kiralama şansımız yine artar.
  velhasıl bonservissiz falcao bize bir değil, 2 adım atma şansı kazandırır.
  bu arada fernando'nun transferinde sosyal medyada "banega'yı alacakken, monchi'ye fernando'yu kaptırdılar" gibi şeyler söylendi. galatasaray spor kulübü tarihinin en iyi transfer işlerinden birini çıkarmıştır.
  32 yaşındaki fernando'yu 4,5 m euro'ya satıp, o bölgeye çok daha iyi adamı 1,5 m euro bedelle kiralamıştır. ve oyuncusunu satmak zorunda olan monchi'yi ortada sıpa gibi bırakmıştır.
  biz artık oraya seri'yi aldık ve banega'yı almasak da olur ama monchi alabileceği en az 6 m euro bonservisi kaçırmıştır.