• 491
  transfer haberlerinde öyle isimler ortaya atılıyor ki yok artık diyorum, transfermarktdan piyasa değerine bakıyorum 20-30 milyon euro bandında bu oyuncular ve gülme geliyor, sonra seri ismi aklıma geliyor susuyorum, olabilir mi diyorum. sonra gözlerimi kapatıyorum, ercan tanerin sesi kulaklarımda çınlıyor ”allahım unutulmaz bir an yaşayacağız“, ardından ömer üründülün sesi “gol leventciğim gol“ ve sabri ugan’ın sesi “bekledik bunu çok bekledik“. içimden neden olmasın diyorum, gözlerimi acıyorum. yüzümde hafif bir salak bi gülümseme *
 • 492
  23 temmuz 2019 itibariyle transferi sonladırdığımızı düşünelim ve kadromuza bir bakalım,

  -------------------------------muslera(okan)-----------------------------
  mariano(linnes)-luyindama(ahmet)-marcao(ozorn)-nagatomo(emre)
  ----------------------------------donk(selçuk)------------------------------
  ---------belhanda(jimmy)--------------------------seri(atalay)------------
  feghouli(yunus)------------------------------------------------babel(adem)
  ---------------------------------diagne(kostas)----------------------------

  ek olarak: çipe, şener, ömer, gökay, celil, mustafa, erencan gibi yerli ve alt yapıdan çıkan oyuncular da rotasyona dahil olabilecek isimler.

  babel, jimmy, adem gibi birden fazla bölgede oynayabilen oyuncuların gelişi çok önemliydi. o bizi rahatlattı çoğu bölgede.

  2018-2019 sezonuna göre kesinlikle daha iyi bir kadro, onyekuru eksiğine rağmen, bir de onyekuru olsa lig için fazlasıyla alternatifli bir kadro kurmuş olacaktık.*(onyekeuru için de beklenecek sanırım son ana kadar)

  kendi adıma bu şekilde biten bir dönem beni çok mutsuz etmezdi. ben her şeye rağmen kalsa bile diagne'nin yine bize katkı vereceğine eminim.

  tabii ki istediğimiz oyun için uygun yeterli değil, ucl için yetersiz falan eyvallah ama 30 gollü adam kaldı diye de dünyam yıkılmaz.

  hayvan gibi fiziği ile diğer oyunculara açtığı alanlar ve oyuna katkısını az çok gördük.

  neyse bu saatten sonra 14 yabancımız olduğunu da düşünürsek birileri gitmeden transfer olmayacağı kesin.

  diagne ve kostas giderse zaten 2 boşluk yine forvet için kullanılır. (falcao, samatta vb)

  orta saha transferi yapılacaksa da ozornwafor kiralık gider veya linnes-mariano'dan birisi gider.

  ama her şeyden önce tüm hareketler mbaye diagne'nin gidişinden sonra başlayacak.

  ligin başlamasına 3,5 hafta kaldı. transfer sezonunun bitmesine ise 1 aydan biraz fazla. tabii satış yapılabilecek ülkeler vs de önemli.

  bakalım ben kendimi bildim bileli bu kadar rahat geçirdiğim bir transfer sezonu hatırlamıyorum. zaten 22. şampiyonluktan sonra inanılmaz bir rahatlama gelmişti.

  hemen açıklanan 3-4 isimle birlikte bu devam etti.

  ayrıca seri transferi ve adı geçen isimlerin seviyesinin yüksekliği, beni transfer politikamızın ffp'ye rağmen ne kadar geliştiğini ve güzelleştiğini gösterdi.

  fatih terim var, maddi konularda eli fazlasıyla sıkı bir yönetim var, herkesin derdi galatasaray. bu sebeple kafam çok rahat.

  yerli stopermiş, forvetmiş, orta sahaymış işi bu olanlar olayın gayet farkında, biraz sabır...
 • 495
  muhtemel falcao transferi ve gerçekleşen babel ve seri transferleri üstünden birkaç şey söylemek istediğim sezon.

  babel ve seri, lig seviyesinin üstünde oyuncular. aynı zamanda büyük hocalarla da çalıştılar, belli de bir popülariteleri var. ikisi de maliyetli denebilecek transferler. gerçekleşmesi muhtemel falcao transferi de bu iki isimden farksız. hatta ve hatta falcao daha da büyük bir futbolcu.

  ben de daha genç, daha potansiyelli, satışını yapabileceğimiz transferler isterim ama bu tür nispeten yaşlı (seri hariç), ne alacağımızı bildiğimiz, takıma mali katkısı sadece performans üzerinden olabilecek transferlere farklı bir yönden de bakmak lazım.

  kabul edelim, etmeyelim; emre belözoğlu türk futbol tarihinin en iyi birkaç oyuncusundan birisi. ancak emre’yi emre yapan en önemli iki faktör fatih terim’in ve hagi’nin öğrencisi olması.

  emre gibi büyük bir futbolcunun böylesine önemli bir kariyer geçirmesindeki en önemli iki etkenden birisi zaten hali hazırda elimizde, hem de daha demlenmiş, daha tecrübelenmiş haliyle. ikincisi malesef yok, bir daha da gelmeyecek.

  ama fatih terim’in ve falcao’nun öğrencisi olacak bir ali yavuz kol, aynı şekilde hocanın önünde ve seri’nin yanında antrenman yapacak (belki de maça çıkacak) mustafa kapı, fatih terim ve ryan babel’in tedrisatından geçecek bir yunus akgün beklenenden fazla gelişim gösterip bu saydığım üç önemli ismin dolaylı yoldan kulübe para ve başarı kazandırmasını sağlayabilir.

  her transfere maliyet ve performans üzerinden bakmamak gerek. ujfalusi olmasa semih kaya leş gibi oynadığı 4,5 sezondan sonra yine de her şeye rağmen 2,5 milyon avroya transfer yapamazdı.