• 274
  ilgili transfer sezonunda benim fikrimce izlememiz gereken yol aşağıdaki gibidir.

  diagne, fernando, marino ve belhanda satılmalı maddiyat, yaş vb. sebeplerden dolayi.
  bu satışlardan minimum 25 m euro beklemek hayalcilik olmaz hatta bu taban gelir beklentisi olur.

  luyindama'nin bonservisinin geri kalanı ve türkiye'den yapacağımız transfer için toplamda maksimum 7 m euro harcamaliyiz (rotasyon için düşünülen vedat ve bu tarz oyuncular için). kalan bütçenin 10 milyonluk kısmı banega ve marcao tarzında, geleceği parlak, genç, atletik ve yetenekli bir 6 numaraya ayrılmalı.forvet ve 10 numara pozisyonlarından en az biri bonservissiz, geçmişi parlak muhtemelen yüksek maaşlı bir risk-firsat transferi olmalı (örneğin balotelli ya da ben arfa). bu arada yine bonservissiz olarak, muslera yokken kalede en azindan kaleciye benzer biri dursun diye anadoludan eli yüzü düzgün, türk bir yedek kaleci bulmaliyiz. bonservis bütçemizden geri kalan 8 milyon euro da forvet ya da 10 numara hatlarından, fırsat transferi yapılamayan bölgeye, mutlaka paranın geri dönüşü olacak şekilde, maksimum 28 yaşında yetenekli bir oyuncu alarak yapılmalı.

  bunlar haricinde, ahmet çalık, emre taşdemir, ömer bayram, muğdat çelik gibi oyuncular fırsat bulunursa anında satılıp, hatta satmak için özel çaba gösterilip yerlerine aynı maddi şartlarda daha genç ve en azından gelecek adına umut veren yetenekli rotasyon oyuncuları alınmaya çalışılmalı.bununla beraber alt yapımizdan gelen yunus, celil, atalay ve ali yavuz gibi oyuncularımız ya rotasyona iyiden iyiye dahil edilmeli ya da gelişebilecekleri takımlara kiralayıp biz de onların yerine ortasaha rotasyonumuza katkı sağlayacak oyuncuları ya kiralamali ya bonservissiz olarak almalıyız.

  bu doğrultuda; 2019-2020 sezonunda kalede muslera ,x türk kaleci ve ismail çipe rotasyonuyla, bek pozisyonlarında linnes, şener, nagatomo, emre taşdemir, ömer bayram (satilamazsa) rotasyonuyla..stoper ikilimiz için marcao, luyindama, ozornvafor ahmet çalık (satilamazsa), gökay güney rotasyonuyla..merkez ortasahamizda donk, banega çivi gibi bir 6 numara, yılan gibi bir 10 numara artı celil ve atalayla.. kanatlarimizda babel, feghouli, yunus ve jimmy durmaz'la. forvet hattında kaliteli bitirici yeni transferimiz, mito ve vedat tarzı bir transferle hem finansal fairplay sınırları içerisinde kalmış olup hem de azımsanmayacak ölçüde kadro yenilemesi yapmış oluruz .

  ki bu kadro türkiye için gayet yeterli olmakla beraber avrupa'da da kış transfer sezonunda kadar bizi götürür diye düşünüyorum.

  not; ah emre akbaba ah.

  şunu da belirtmek isterim ki gerçek hayatın menajerlik oyunlarından farklı olduğunu tabiki bilmiyorum..ancak saydığım hamlelerin gayet realist ve uygulanabilir olduğunu düşünüyorum. hatta kanat rotasyonu için bir ribery de fena olmaz.
 • 276
  2-3 saat fm oynadıktan sonra reçete sunacağım dönem.
  yalnız mustafa cengiz başkanın maaş-bonservis eksenini kaydırmama izin vermesi ve 48 aylık vade ile fuhuş rakamlar önermeme izin vermesi lazım. hem böylece bütçeyi de çok az etkilemiş oluyorum.
  bir de add manager imkanı varsa 4-5 saat içinde lig tarihinin en pahalı kadrosunu kuracağım. az sabır...
 • 278
  bu sattığın kadar al kuralı nedeniyle ciddi sıkıntı yaşayacağımız sezon.
  sezona luyindama'dan kaynaklı -5'le başlıyoruz zaten. bi de geçen sene unutulmuştu, feghouli, belhanda gibi adamların eski klüplerine ödeyeceğimiz şampiyonluk bonusları var. onyekuruyu da kiraladık desek 2 de ona, toplam -8le sezona başlıyoruz. diagne 15'e satıldı desek geriye 7 kalıyor. bu 7 milyona hem 8 numara hem de forvet alacağız.
  asıl problem sayısal olarak takım çok eksik, stoperde yedek oyuncumuz yok neredeyse(gençleri saymazsak bir tek ahmet çalık var) , orta saha da aynı şekilde (selçuğun sözleşmesi bitti bu yüzden bir tek donk var)
  bi diğer nokta da yabancı sınırı nedeniyle yedek oyuncuların türk ağırlıkta olması gerekiyor. bonservissiz kaliteli türk bulmak çok zor iş, ben defansa kaan ayhan olsa güzel olur derim. yine orta sahaya da aynı ayarda 2 tane türk lazım. yani ya bir oyuncu daha satacağız ya da çok dar bir rotasyon ve gençlerle sezona başlıyacağız. umarım geçen seneki kadro planlamasındaki hatalar bu sene yapılmaz...
 • 279
  bence vedat murigi, mevlüt erdinç gibi adamların alınmayacağı dönem. vedat murigi' yi yokladıysak bile 2-3 milyon euro ya kapatırız belki diye denemişizdir ya da en fazla fenerin beleşe kapatmasını engellemeye çalışıyoruzdur. geçen hafta başından beri rize başkanı ortalığı kızıştırmaya çalışıyor ama nafile. aslında fenerin vizyonlu başkanını biraz gaza getirseler 6-7 milyon euroyu basar alır. bir sonraki kongrede de "fener olma efsane ol" projesini başlatır.
  neyse transfer sezonu daha yeni başladı zaten. babel, şener özbayraklı ve jimmy durmaz' ı büyük ihtimalle alacağız. kontratları makul olursa iyi transferler. sezon içinde kadro derinliği yaratacaktır.
  ayrıca ever banega da gelirse yıllar sonra ilk defa gerçek bir 8 numara izleyeceğiz. bana kalırsa fernando ve belhanda kalacaktır. ama fernando' nun arkasına düşük maliyetli scout transferi gelecektir.
  diagne' ye gitti gözüyle bakıyorum. ama oraya yapılacak transferi hiç kestiremiyorum. forvete yıldız isim ffp varken zor. o hakkımızı banega ile kullanıyoruz. oraya patlama yapabilecek biri alınacak gibi.

  edit: sevilla sportif direktörü monchi banega ile ilgili galatasaraydan teklif almadık diye açıklama yapmış. doğruysa daha başlamadan oltaya geldik galiba.
 • 280
  içinde bulunduğumuz dönem için başlangıç ve bitiş tarihleri bir türlü duyurulmayan sezon.

  işimize çomak sokulmaya çalışılıyor diye şüphelenmeye başladım dersem yeridir. fatih hocanın şampiyonluk sonrasında yayınladığı video serisinde yeni sezon için kadronun şekillendiği, girişimlerin olduğu ve haziran sonuna kadar herşeyin biteceği ifade ediliyordu. yaz kampına takım hazır gidilmesi planlanıyor.

  ama federasyon bir türlü duyuruyu yapmadı. az önce öğrendiğime göre de kulüpler birliği ve tff yönetimi yayıncı kuruluşun taleplerini görüşmek üzere bir araya gelmiş. bu arada mustafa cengiz toplantıya katılmamış.

  yayın gelirleri türk futbolunda en büyük girdilerden bir tanesi, azalması durumunda tablo değişebilir.

  edit: ben atlamışım arkadaşlar kusura bakmayın. mexbrush, gaassarayy, technique uyardı transfer sezonu dün başlamış