• 264
  çabuk duyumcular gelmeden. futbolun en keyifli zamanlarından biri transfer sezonları. umarım iyi satışlar yapıp nokta transferlerle bitireceğimiz dönem olur. renktaşlardan bu dönemde sakin kalmalarını, kadromuzdaki futbolculara karşı saygı sınırlarını aşmayıp piyasası için tehlike yaratmamayı,gelecek futbolculara da direkt çöp vs. gibi aşağılayıcı yorumlardan kaçınmalarını istiyorum. hayırlı olsun.
 • 265
  sözleşmelerinin son senelerine girecek olan mariano, fernando ve nagatomo satılmalı. yüksek fiyatlara satabileceğimiz diagne satılmalı.

  bu 4 oyuncudan gelen bonservisi luyindama, 1 forvet ve 1 sol bek'e gömebiliriz.

  bonservisi elinde olan babel, douglas, jimmy durmaz ve şener'e ışık hızıyla yapışmalıyız.

  onun dışında bonservisi elinde olan 2 tane üst düzey isime iyi bir yıllık ücret vererek takımımıza katabiliriz.

  ayrıca onyekuru'yu tekrar kiralama yoluna gitmeliyiz.

  naingolann için ise tüm şartlar zorlanmalı.
 • 266
  ismi geçen oyuncular ve anlaştığımız söylenen oyuncuları değerlendirdiğimizde son derece güzel bir şekilde ilerlediğimizi düşünüyorum.

  en son entrymde şener'in maaşına bayağı bir giydirmiştim. 1,7 milyon euro olduğu söyleniyordu çünkü. eğer öyle bir mallık yaptıysak yine yazıklar olsun ama o söylenen tutarın yanlış olduğu vs. deniyor. umarım öyledir. ben şener transferine, maalesef gelecek olan yabancı sınırlaması yüzünden soğuk bakmıyorum. aksine bayağı olumlu görüyorum. mariano'yu bu yıl elden çıkartmasak bile gelecek yıl linnes ve şener ikilisi, gelecek herhangi bir yabancı sınırıyla gayet iyi bir ikili olur sağ taraf için.

  babel transferi, benim için tek olumlu şey adamın hala yeni yapılanmaya giden hollanda milli takımında oynaması. iyi oyuncudur ama yaşı yüzünden mesafeliyim ama ajax'ın genç kadrosunu babel gibi bir tecrübe ile tamamlayan hollanda milli takımı benim için babel adına büyük bir olumlu referanstır. 2 yıllık bir kontratın gayet ideal olduğunu düşünüyorum.

  ever banega.. yani ne diyelim, inşallah.

  aytaç kara, yine bonservisini alması durumunda çok düşük bir yıllık ücretle kadroda bulunabilecek bir oyuncu.

  jimmy durmaz, yine aynı şekilde yerli statüsünde oynayabilecek ve sonraki yıl elimizi rahatlatacak bir oyuncu. ayrıca yedek kulübesine baktığımızda bir alternatif olacaktır. geçen yıl çok zorunlu olmadıkça maçın sonlarında zaman geçirmek için oyuncu değiştiriyorduk neredeyse. o kadar kötü bir yedek kulübesi için daha ne olsun bence.

  şimdi burada 5 oyuncu yazdık, bu 5 oyuncu arasında sadece banega için bonservis konuşuluyor o da 6 milyon civarında. bence bu şartlarda (banega dışında yüksek yıllık ücret vermeden) bu transferleri kapatırsak mükemmel bir iş yapmış olacağız.

  bununla beraber scout transferleri adına ismi geçen 2-3 isim de yine alınabilecek riskleri barındıran oyuncular, şuana kadar başarısız scout transferi dediğimiz ve çok kötü hatırladığımız, paramızı çarçur ettiğimiz kimse yok zaten.

  ve lütfen muriqi için 3 milyondan 1 kuruş yukarı para vermeyin. 3 milyon da etmez ama yapılmış teklif artık.
 • 267
  sanırım hepimizin beklentileri doğrultusunda ilerleyecek olan dönemdir.

  diagne gidiyor, ndiaye tekrar kiralanmıyor, babel ile kanat ve forvet rotasyonu genişliyor, yerli boştaki oyuncularla yedek kulübesi zenginleştiriliyor, orta alana eksiğimize yönelik olarak banega transfer ediliyor ve onyekuru'nun tekrar kiranlanması için çalışılıyor. bir tek belhanda konusu belirsiz sanırım. sezon ortasında gideceğine kesin gözü ile bakarken şu an takımda kalacak gibi duruyor. ben açıkçası gidenlere mariano ve fernando'nun da eklenmesini bekliyorum. onların gidişi ile maliyeti düşük, genç ve scout ekibimizin önereceği oyunculara yöneliriz diye tahmin ediyorum. bu beklentimin bir sebebi de hem yönetimin hem de fatih hocanın maaş bütçesini düşermeye yönelik hamleler yapmak istediğine dair haberler. bu dönemde temel tartışma konusu vedat muriqi olacak gibi. 3 mü eder 5 mi eder, takıma yararlı olur mu gibi sorular üzerinden transferi tartışılıyor. ben takıma katılırsa faydalı olacağını düşünüyorum ama taş çatlasa 4 milyon euro'dan fazla edeceğine de inanmıyorum. rize kulübü elinde tutamayacağını bildiği için 10 milyon euro gibi saçma sapan fiyatlar söyleyerek ortamı kızıştırıyor gibi.

  umarım bu transfer dönemi geçmişteki stresli transfer dönemlerimizden çok daha rahat geçer ve kampta yeni transferlerimizi görürüz.
 • 268
  22. şampiyonluktan sonra planlı şekilde ilerlediğimizi düşündüğüm transfer planlamasında, şu ilk günlerde 2-3 isimle anlaştığımızı da duyurursak rakiplerin psikolojilerini bozarız.

  rakip taraftar kulüplerini baskı altına alır ve hatalı işler yapmalarına ortam hazırlar diye düşünüyorum.

  tabii ki bunun için transfer yapmayacağız.

  sadece bizdeki organizasyonun doğruluğu ve planlı olduğunun görülmesi bile rakipler için moral bozucu.

  yüksek maaşlara rağmen 2017-2018 yaz transfer döneminden bu yana gelen giden hemen herkesten verim alındı. doğru isimlerle yollar ayrıldı.

  takımın mevcut kalitesi belli bir seviyede. eğer kaliteyi yükseltir veya korur, takımın yaş ortalamasını ve maliyetini de aşağıya çekebilirsek önümüz çok açık.

  marcao ve luyindama gibi 2-3 yabancı 2 tane de kalbur üstü yabancı (forvet ve orta saha) ve 3-4 yerli isim ile maç kadromuz, yedekleriyle birlikte belli bir seviyeye gelecektir.

  çok sevsem de sözleşmelerinin son senelerine girmiş olan mariano, nagatomo, fernando gibi isimlerden en az bir ikisinin gitmesi her açıdan gerekli. seneye yerlerini doldurmak ffp varken zor olacaktır. aynı isimlerle devam etmek ise yaşları gereği riskli olabilir.

  daha 2018-2019 sezonu ortasında bu planlamayı işaret eden fatih terim'in hamlelerini oldukça merak ediyorum.

  şampiyon olundu diye kadroyu olduğu gibi korumaya kalkarsa büyük hata yapar.
 • 269
  resmi olarak bugün başlayan transfer dönemi.

  kimler gelecek, kimler gidecek taraftar merakla bekliyor. taraftar şampiyonlar liginde başarı ile mücadele edecek bir takım istiyor sahada. 2018 - 2019 sezonunu şampiyon tamamlasak da takımdaki belirli bölgelerdeki yetersizlikler ve eksiklikler göze çarpıyor.

  dün bir anket paylaştım. https://anketinho.com/971/

  taraftar melo'yu, elmander'i görmek istemiyor, melo, elmander, sneijder gibi oyuncular görmek istiyor sahada. bu tipte alacağımız iki oyuncu bizi ligde kolaylıkla şampiyon yapacağı gibi şampiyonlar liginde ya da avrupa kupası'nda hatırı sayılır başarı getirecektir. umarım yönetim, teknik heyet bu yönde çalışıyordur.
 • 270
  fahiş bonservis bedelleri ödemeden ve mümkünse yurt içinden yabancı -aynı şekilde yerli de- oyuncu almadan kapatmamız gereken transfer dönemidir.

  bu takıma yurt içi transfer yaramıyor. bunda hemfikir olacağımızı düşünüyorum. kasımpaşa'da ağzına leblebi atar gibi gol atan diagne bize gelince duruldu mesela, yine yakın tarih sayılabilecek dönemde amrabat örneği var. yerli konusuna zaten hiç girmek istemiyorum tarık çamdal belasından geçen sene devre arasında zoru zoruna kurtulduk.

  nedenine gelirsek;
  yurtiçinde özellikle de orta sıra takımlarında iyi performans gösterip takımını sırtlayan oyunculara baktığımızda büyük takıma geldiklerinde aynı verimi veremiyorlar. diagne'yi söyledik zaten, fenerbahçe bunu fernandao - emenike - aatıf gibi isimlerle deneyimledi. beşiktaş'ta tabata kazığı halen konuşulur.
  peki nedeni ne bu oyuncuların bu performansı gösterememesinin?
  çünkü bu ülkede bu orta sıra takımlar birbirlerine denk güçte de olsa birisi güçlü diğeri güçsüz de olsa açık bir futbol anlayışı ile sahaya çıkıyorlar. kimse kimseye kapanmıyor. yani bu oyuncular kapanan savunmaya karşı futbol oynamıyor. açık savunmalarda da fizik gücü iyi ise ya da hızı iyi ise öyle bir iş yapıyor ki ligi domine ediyor ve büyük takımlarla anılmaya başlıyor.
  peki büyük takımlara bakalım. canımız, ciğerimiz, gözbebeğimiz galatasaray için konuşursak eğer ligde 17 takımla oynadığı 34 maçın en fazla 3'ünde bilemedin 5'inde kapanmayan bir takım oluyor karşısında. ki onlar da skoru 1-0'a getirsin zaten kapanıyor.
  bu yüzden de oyuncu etkili olamıyor.

  bizim yapmamız gereken bu ligde pik yapmış isimlere yönelmek değil. futbolun daha defansif oynandığı, daha az alanda çok iş yapılan yerlerde parlayan oyuncular seçmeliyiz. yani bu tarz liglerdeki küçük takımlarda iş yapan hücum oyuncuları bizim ligde iş yapar. çünkü adamlar futbolun zaten bu şekilde oynandığı ülkelerden geliyor olacaklar.

  bir yandan da "nasıl olsa büyük takıma geldim kapağı attım" rahatlığı var. özellikle yurtiçinde yerli - yabancı kim olursa olsun bize geldiğinde bu kafa yapısında oluyor. bu rehavet de bizim için zararlı çünkü diğerleri de onlara ayak uydurabiliyor. böylece takımdaki mücadele ruhu ortadan kalkıyor. ama özellikle avrupa'dan şampiyonlar ligi ya da uefa kupalarında oynamadan gelen futbolcu kendini oralarda daha fazla göstermek için ekstra çalışıyor. garry bunun en güzel örneği bence.

  yani bu şu demek:
  vedat muriqi için galatasaray'ın vereceği maksimum para: 2,5 milyon euro. fazlası kesinlikle zarar olacaktır. çünkü muriqi bu tarz futbolu oynayabilecek bir futbolcu değil. aynı şekilde galatasaray sadece onun üzerine oyunu kuramayacak rizespor gibi bu da ayrı bir problem. diagne'nin yarım sezonda gösterdiği kötü performansa rağmen bu fiyatlara gidebilmesinin nedeni senelik attığı toplam gol. evet, belki muriqi önümüzdeki sezona da rizespor'da çok iyi başlayacak, belki diagne'nin performansını gösterecek. ama o gün alsak yine aynı sorunları yaşayacağız.

  bu yüzden dikkatli olunmalı. özellikle yurtiçi transferinde oyuncunun yarım sezonluk bir sezonluk performansına kanılmaması lazım. oyuncunun iyi marke edildiği, sistemlerinin bozulduğu maçlarda neler yapabildiği bizim için daha önemli olmalı.

  muriqi'yi alıp 5 bonservis + 2 maaş vb. saçmalıklar yapacağımıza sözleşmesi bitmiş welbeck var mesela, parasını verip onu alalım. takımında düşünülmeyen bir sürü oyuncu var bunları kiralamayı düşünelim gelecekte satın alma opsiyonu ile. yani çözüm üretin, üretilsin. muriqi çözüm değil ki, diagne çözüm oldu mu? olmadı. muriqi de olmayacak.

  enrty'nin genel özeti: muriqi'yi almayın. diagne'den beter eder bizi.