• 254
  bu takım muhasebesi,aldı verdi işlerinden pek anlamam ancak ücret skalasına bir göz attığımızda yapılacak ya da yapılabilecek şey belli. şimdi anlaşılan maaş sınırlaması geliyor ve biz o sınırdayız zaten. ilk akla gelen tarık,endoğan,tolga ,selçuk,ereni yolla bütçe açılsın fikri. ama imkansız olduğunu biliyoruz. elimizdeki f/p oranı düşük ve piyasası olan futbolculara yönelmek tek çare. sofiane feghouli aşşağı yukarı 4.5 milyon euro alıyor ve bana sorarsanız gecen sezon zerre haketmedi bu parayı. yani feghouliyi yolladığımızda yerine üç buçuk adet garry rodriguez oynatabiliyoruz.sırasıyla belhanda,maicon, yaşından dolayı gomis, gibi futbolcuların arasından bir veya bir kaçını yollayarak yeni garry'ler, ......lar bulmalıyız yerlerine. (garry rodriguez'den başka düşük maliyetli, fiyatını katlamış, yüksek performans gösteren oyuncu gelmedi aklıma.) fatih hocamın da aklında bu var ve bekliyor. çünkü oyuncusunu satış listelerine koyup, sağa sola önerip, fiyatını kıracak bir adam değil. illaki gelecek diyor ve bekliyor zannımca. dünya kupasında belhandadan umutluyum. 32 gol atmış gomisin çinden mutlaka dolgun bonservisli talipleri çıkacaktır. maicon ve feghouli biraz zor ancak feghouli müslüman olmasından dolayı belki arap ülkelerine gidebilir diyorum. neden olmasın?
 • 255
  maalesef son derece rahvan hareket ettiğimiz transfer dönemidir. bunun yanında ayağımıza kadar gelen önemli fırsatları da çar çur ediyoruz.
  kendimi tekrar ediyorum kusura bakmayın ama bu transfer döneminde önümüzdeki 4-5 yılın kadrosunu kurmamız gerek. günü kurtarmaya yönelik transfer politikasında daha ne kadar ısrarcı olacağız? ben gösterişli transfer meraklısı bir ergen değilim. 2001'den beri transfer dönemlerini hatırlarım. transfer dönemlerinin her türlüsünü gördüm.

  her dikkat çeken adamı aldığımız, transfer dönemini 15-20 futbolcu alarak kapattığımız günleri de gördüm, cimri davranıp transferin son gününe kadar bekleyerek son gün 2-3 çöp transferle sezonu heba ettiğimiz dönemleri de gördüm. baştan ayağı kadroyu yenilediğimiz sezonları da gördüm. hepsinin ortak özelliği o sezona yönelik olmalarıydı. sadece o sezonu hadi bilemedim 2 sezonu planlayan transfer süreçleriydi. ve bunları yaparken de bir tek bruma ve telles'i aldığımız sezon hariç hiçbirinde transfer ettiğimiz futbolcuya yatırım gözüyle bakmadık.

  genel olarak aldığımız oyuncular ya vasat, gelecek vaat etmeyen 26 yaş ve altı oyunculardı da ya da 29-30'una gelmiş muhtemelen son transferini yapan, para kazandırma ihtimali son derece düşük oyunculardı.

  bizim bu sene öncelikle buna karar vermemiz gerekiyor. günü mü kurtarmaya çalışacağız yoksa ffp'yi de düşünerek uzun vadeli bir kadro planlaması yoluna mı gideceğiz. ikisine de saygı duyarım. günü kurtaracaksak bir sol bek*, bir orta saha* bir de 2. forvet* yeter de artar bile. 3 transfer işimizi görür. gene şampiyonluğu son maça kadar kovalarız. avrupada* da en iyi ihtimalle şubatı görürüz. az harcayalım yola devam edelim demektir bu. dediğim gibi saygı duyarım.

  ama yok 2.planı seçecek ve geçekten ffp anayasamız olacaksa para harcamak zorundayız. tezat gibi duruyor ama değil. bakın şöyle iki anket yapmıştım. katılım az olmuş ama gs sözlük kamuoyunun genel kanısı şu şekilde;
  http://anketinho.com/341/s
  http://anketinho.com/342/s

  demişiz ki, gomis, belhanda, feghouli, maicon ve rodrigues'in satışlarından 50 milyon €'yu kasamıza koyarız. bakın ben dememişim, ortak kanaatimiz. ayrıca tolga, eren, carole ve cavanda da toplam 6 milyon € para getirir. yine benim şahsi görüşüm değil, genel kanı bu şekilde. dolayısıyla yukarıda para harcamak zorundayız derken kaynak olarak bu 9 futbolcunun satışını düşünüyorum. ki bu 9 futbolcunun 2'si zaten takımda değiller. eren çok az şans bulurken tolga'nın da devamlılık problemi var. yani yerini doldurmamız gereken 5 oyuncu var.

  5 oyuncunun yanında zaten var olan bir 8 numara bir de sol bek ihtiyacımızı düşündüğümüz de ilk 11'e 7 tane oyuncu almak durumundayız. uzun vadeli planlarda da yıkım geniş kapsamlı olur. bunu normal görmek lazım. şimdi ilk 11 oyuncu için kaç transfere ihtiyaç var dedik; 7. kullanabileceğimiz, bizim tahminimize göre 55 milyon € gibi bir bütçemiz var. hadi biz kendimizi şişirdik diyelim, 50 milyon € olsun. bu kadar paraya ilk 11'e 7 tane adam alabilir miyiz? bence almamalıyız. ne yapmak lazım peki? hem bonservisi elinde olan hem de gidenleri aratmayacak adamlar bulmak lazım. bu 7 takviyenin en az 3-4 tanesi bonservissiz olmalı. ekstra bir durumdan da bahsetmek istiyorum bu arada. bizim sattığın kadar al cezamıza ndiaye ve nagatomo transferleri de dahilmiş. ndiaye'den gelen 16 milyon €'yu da işin içine dahil edeceğiz nagatomo için inter'e verilen 700 bin €'yu da. yani bizim 50 milyon €'luk bütçenin üstüne 15 milyon 300 bin € daha ilave edebiliriz.

  planlama çerçevesinde yaklaşık 65 milyon €'luk bir bütçemiz oldu mu? oldu. ffp ne diyor? sana 4 yl süre veriyorum, 4.yılın sonunda kara geç diyor. kara geçmek için ne yapmak lazım peki kardeşlerim? öyle adamlar alacaksın ki, bu süreç içinde kar ederek satasın. yani oyuncu satışı yapmalısın. hep al hep al olmaz, biraz da satmamız lazım.

  yani benim kulübeye muğdat çelik'i istemeyip barış alıcı'yı önermemin nedeni direkt olarak bu. 22 yaşındki bamba'yı sakın kaçırmayalım dememdeki neden bu. şu an "bedava" olan balotelli'yi alalım dememdeki hadise bu. demiyorum ki balotelli gelsin 5 sene oynasın, biz de ona 5 sene de 30 milyon € bayılalım. hayır, gelsin 1-2 sene kullanalım, vereceğimiz para 10-15 milyon € arası olsun. sen balotelli'yi yaşı 30 olmadan avrupa'ya bile 20-25'e okutursun. en olmadı çin'e yine 20'ler üstü bir paraya starsın. bir başka misal; donk'la sözleşme uzatacağımıza şimdi biraz paraya kıyıp okay'ı alalım, zaten 2-3 seneye onu da "kar ederek" satma ihtimalimiz en az % 80-90. diğer türlü sözleşmesi uzatılmış 32 yaşındaki donk'tan para kazanabilir miyiz? hangisi daha ekonomik? 32 yaşındaki donk'la sözleşme uzatmak mı yoksa 24 yaşında avrupa scoutlarını gözdesi okay'ı almak mı?

  tekrar söylüyorum, balotelli gelsin, trezeguet gelsin, bamba'yı kaçırmayalım, barış'ı emre'yi, okay'ı mutlaka alalım dememdeki yegane neden bu futbolcuların hepsini "kar ederek" satma ihtimalimizin yüksekliği. kaldı ki hepsi de yetenekli ve gayet de galatasaray oyuncusu. yani 1 taşla 4 kuş vuruyoruz. hem gidenlerin yerin daha iyileriyle dolduruyoruz. hem kadro genişliğini artırıyoruz, hem ffp şartını şu an bile sağlamış oluyoruz hem de 4 sene içinde ciddi derecede bonservisten kar etme potansiyelini yakalıyoruz. hatta 5. kuş da var; bunları çoğu genç ve yerli adamlar. yabancı sınırı geldiğinde dara düşmemiş olacağız. benim anlatmak istediğim budur, fatih hocaya ki sezon içerisinde kendisi için girdiğim entryler ortadadır, eleştiri getirmemin nedeni budur.

  sorunumuz para. para kazanamıyoruz. ben de diyorum ki küçük küçük ama geri dönüşü olmayan harcamalarla bu işi kotaramayız. para harcayalım ama geri dönüşünü fazlasıyla yapacağımız adamlara harcayalım. bu plan çerçevesinde para harcamaktan korkmayalım.

  halep oradaysa arşın burda kardeşlerim. hesabım kitabım açık. en kötü ihtimalde 60 küsür milyon € bonservis bütçesi ile kadroyu gençleştirip kalitesini artırabiliriz. başarılı olmama ihtimalimiz neredeyse yok. e başarı demek prestij demek, vitrin demek, oyuncu satmak demek.*

  not: ha chiellini bu kriterin dışında kalıyor ama o kadar da olsun. bugün chiellini'ye imza attırabilsek serdar-chiellini ikilisi bizi en az 3 sene götürür.
 • 256
  daha geçen yıl kurduğumuz kadronun iskeletini 50 milyon euro'ya satıp bonservissiz oyuncu avına çıkarsak gelecek sene ligi en iyi 4. bitiririz. hoca ve yönetim zaten düşünüyordur bütün ihtimalleri de her yıl takımın yarısını satıp yeni takım düzmek çok mantıksız. herkesin ağzında bir laf: hoca adam eder. eyvallah adam eder de, bu adam fabrika değil sonuçta, edemediği zamanlar da oluyor ve o zaman eleştiri yağmuruna tutuluyor.
 • 257
  garry ve feghouli'nin gitmek istemediği yerde, maicon, gomis, belhanda'dan en az birini satamıyorsak zaten muhtemelen transfer yapamayacağız. uefa'nın vereceği olası kısıtlamalar da(maaş sınırı) düşünülünce elimiz kolumuz bağlanacak.

  (bkz: 2018-2019 transfer sezonu/#2441668)
  (bkz: #2440792)

  arkadaşlar önceki entrylerde şu andaki maaş durumunu açıklamış zaten. selçuk (3,5) , tolga(2), eren(2,5) şu 3 oyuncunun bize yıllık maliyeti yaklaşık 8 m euro. 8 m euroyu resmen çöpe atıyoruz kafayı yiyeceğim.

  bir de adamlar en çok ihtiyacımız olan bölgelerin yedekleri. 2 orta saha 1 yedek forvet arıyoruz ve bu üçlü orayı hem maaş bütçesi hem de varlığıyla kapatıyor!

  bu 3'lüden bonservis alamıyorsak ya da maaşlarda indirim yaptıramıyorsak artık yapacak bir şey yok 1 yıl daha bağrımıza taş basıp 8 m euroluk boşluğu 2019-2020 sezonu için kullanacağız.
 • 259
  gereksiz oyuncularla orta yol bulunup maaşlarında indirime gitmesi istenmeli ya da satılmalı. (selçuk, eren, tolga) eren ve tolga'nın piyasası var satılabilir.

  piyasası olan diğer oyuncular da belli bunların da satılıp kiralama yöntemiyle oyuncu transfer etmeliyiz ama gomis dışında gitmeyi isteyecek futbolcu yok gibi duruyor.
 • 261
  gecen sezon zaten takimi bastan asagi değiştirdik ve kimyası tutan takim sezonu şampiyon tamamladı. bu sezon zaten sampiyonlar ligini alacakmış gibi transfer yapacak halimiz yok. biz kadromuzdaki as futbolculari koruyup, gereksizlerden kurtulup, ustune de 2-3 kadro genişliği saglayacak potansiyelli futbolcu transferi yaparsak en azından sezonu tekrar şampiyon tamamlama sansimiz yüksek olur. bence en onemli mevkimiz ortasaha. bu mevkiye direk oynayacak bir futbolcuya ihtiyacımız var ki bu artık ndiaye mi olur baska bir futbolcu mu olur bilemem. bunun disinda takimi yedekleyecek kaliteli 2 futbolcu daha bulabilirsek gelecek sezon icin yeterli olur.
 • 262
  maaş kısıtlaması nedeniyle ciddi maaş alan futbolcularımız indirime gitmezse veya gönderemezsek en fazla 2 transfer yapabiliriz gibi. belki o bile olmaz.

  (bkz: selçuk inan)
  (bkz: eren derdiyok)
  (bkz: tolga ciğerci)
  (bkz: sofiane feghouli)

  en büyük sıkıntı bu dörtlüde. aldığı ile verdiği arasında ciddi uçurum var bu arkadaşların. feghouli ve selçuk'tan indirim bekliyorum. diğer ikisini de manavdan 2 kilo kiraza satarım açıkçası. yeter ki 2 milyon euro yıllık ücretlerinden kurtulalım. selçuk'u hiçbir şartta alacak takım olduğunu zannetmediğimden indirim dedim yoksa o da farksız gözümde.
 • 264
  anladığım kadarıyla şapkamızdan tavşan değil komple sirk çıkarmamız gereken transfer sezonu hatta sezonları.13 haziran 2018 uefa'nın galatasaray kararı ile benim anladığım bonservisi olmayan ve kiralık oyuncuları transfer yapabileceğiz (satabileceğimiz kısıtlı oyuncu olduğu için satıp almak boş bir tabir). ve bahsettiğim durumu 4 tam sezon çekmek zorundayız. o kadar akıllı o kadar planlı o kadar disiplinli hareket etmemiz lazım ki bu işin üstesinden gelelim ve bunun üstesinden gelirken aynı zamanda sportif başarı yakalayalım.