• 443
  http://gss.gs/HyO.jpg
  http://gss.gs/G1F.jpg
  http://gss.gs/YNU.jpg
  http://gss.gs/16i.jpg
  http://gss.gs/EQX.jpg
  http://gss.gs/r69.jpg

  aralarında çok beğendiğim oyuncular olduğu gibi (kalın kırmızı ile belirtilen) beklediğim patlamayı yapmamış oyuncularda mevcut. dahası (bkz: #2579376) şu entry'de bahsettiğim gibi başka bir oyuncu izlerken gözüme takılmış oyuncuların notlarını henüz derleyip toplayamadım. okan kocuk gibi türk oyuncular bu yüzden listede yok.

  ayrıca 2010'dan beri yaptığım bu listeden çıkan oyuncular mevcut.
  onlar artık yıldız oyuncu statüsüne ulaştılar. pogba gibi, kante gibi, sane, mane, bentancur gibi.. listede şu anda yer alan 106 oyuncunun maksimum piyasa değeri tahmini 250 milyon euro'dur. bazı oyuncular için 400 bin euro fiyat belirlenmiş, bazısı için 4 milyon. bu listedeki takip yaşı en yüksek oyuncu 2012'den beri izlediğim hans vanaken. listeye en son katılan oyuncu kwang song han...

  kulübün politikasının garry tarzında adamlar olması gerektiğine inanıyorum
  maksimum 3 milyon euro bonservis ve maksimum 1,5 milyon euro maaş. 40 milyon euro maaş seviyesinin altına ancak böyle inebiliriz. bunun için çok geniş bir alanı taramak gerekiyor... 3 milyon bonservis verip 2 yıl takımda tutup 10 milyon euro bedel ile sattığını oyuncudan 4 milyon euro net kar elde ediyorsunuz. her sene şampiyonlar ligine gidemeseniz bile kar etmek, bütçe tutturmak için maksimum 3 milyon euro bonservis ödemelisiniz. 20 milyon euro'lara oyuncu satmaya başladığınızda iş değişir. o zaman daha yüksek bedellerle oyuncu alabilirsiniz.

  ligimizin durumu malum.
  cenk istisnası dışında 15 milyon'un üzerinde oyuncu satışı olmadı.
  buna göre yapılacak en doğru şeyin bir bonservis sınırı konması ve bu sınırın hiç bir şekilde aşılmaması gerektiği.. yaş sınırı da 26 olabilir!!!

  oyuncu alım - satım işinde menajer faktörünü göz ardı edemezsiniz.
  bununla birlikte, yapılacak doğru şeyin komisyon oranını bonservisin içinde tutmak olduğu aşikar. yani hiç bir zaman bir oyuncunun bonservisi komisyon dahil 3 milyon'u geçmemeli.

  bu listede ki bazı oyuncular için bu söylediğim tren çoktan kaçtı. ancak her ne olursa olsun daha iyi listeler, daha iyi oyuncular bulunabilir. her şey doğru planlama ve transfer görüşmeleri için doğru kişileri görevlendirmek ile mümkün olabilir. umarım bu yola girer ve sistemli transfer yapmaya başlayabiliriz. tetteh için 1+8 milyon euro bonservis teklif etmez, tetteh standart liege'ye transfer olmadan önce kadronuza katmış olursunuz. bugünkü yaş sınırımız 27.. 23-24 idealidir bu işin. özellikle fatih terim'in yüksek efor isteyen gerçek sistemini oynamayı düşünüyorsak...

  edit : bazı oyuncular bilerek yazılı değil. yaklaşık 25-30 oyuncuyu kendime sakladım. ileride belki lazım olur!!
 • 446
  neden 6-7 tane yüksek maaşlı futbolcu satıp 7-8 tane düşük maaşlı genç alınmıyor bilmiyorum. fatih terim bile korkacaksa risk almaktan vay halimize.

  muslera-çipe-emirhan(yanlışsa düzeltin lütfen)

  ozan-marcao-gökay-x-y (maicon,serdar ve çalık güle güle) (x ve y için de isim bulmak onların işi elbette ama 22-28 yaş bandında 1.5-3.5 mio euro bandında)

  ndiaye-selçuk(mecburen)-donk(mecburen)-akbaba (belhanda ve fernando güzel paralara satılabilir futbolcular. donk ve selçuk ise takımda kalacak belli ki o yüzden haklarında yorum yapmak mantıksız) (peki yerlerine kimler alınmalı? 3 adet 18-28 yaş bandında 8 numara alınabilir ve hala karda oluruz.hesap da basit 2-4mio arası 3 transfer belhanda'yı hem maaş yükü hem bonservis olarak dengeler. fernando'dan gelen cebe kalır)

  feghouli,onyekuru,sinan,muğdat,yunus (buradan futbolcu satamayacağımız belli oldu. onyekuru 2. forvet gibi de sol kanat gibi de kullanılabilir. garry gibi bir deneme daha yapılabilir. ben 2 tarafı da oynayabilen bir left-wide-midfielder isterdim. bu da çok yüksek bir bütçe gerektirmez diye düşünüyorum. maaşı ise en fazla 800-900k olmalı)

  forvet-forvet-onyekuru-gümüş ( bir defansif forvet bir de tamamlayıcı forvet alınmalı net bir şekilde. çok golcü olmalı diyor herkes ama benim fikrim herkesin gol atmasını sağlayacak ve yoğun presi başlatacak bir forvet alınmalı. tamamlayıcı forvet biraz daha spektaküler olabilir ama yine de kendini göstermeye çalışacak ve presi aksatmayacak bir futbolcu bulunabilir) (derdiyok umarım uygun şekilde max kar min zararla gönderilebilir.)

  7 futbolcu gönderip 8 tane aldım. tabi ki takımla aşırı oynadığımın farkındayım ama ben muhasebeci taraftar grubuna dahilim sanırım. amacım sadece maaş bütçesini düşürmek ve 2 tane 8 numarası olan kanatları ve forvetleriyle inanılmaz baskı yapabilen genç bir takım oluşturmak. neden devre arasında transfer soru işareti hiç anlamadım. düzgün strateji her zaman çalışır. gelelim bu kadar transferle ilk 11deki değişime.

  muslera
  nagatomo(asya kupasında olduğunu biliyorum)-marcao-ozan-mariano
  onyekuru-ndiaye-transfer-feghouli
  transfer-transfer

  bu hesapla 4 transfer yapmış ve takımın dengesini baya baya bozmuş oluyorum :) ama hiç forvetsiz oynayan ve asla pres yapamayan bir takımın çok da dengeli oılduğunu düşünmüyorum.
  fm hayallerinizi buraya yazmayın diyorsunuz ama ben o oyuna bayılıyorum ve gerçek hayata da uygulanabileceğini düşünüyorum.
 • 447
  bizim futbolcuların para edeceği transfer dönemidir. geçen yıl şampiyon olduk. futbolcuların istatistikleri iyi. iyi kötü şampiyonlar ligi oynadık. bizden başka kimse devre arası iyi topçusunu elden çıkarmaz. yaz dönemi de bu paraları bizim topçulara teklif etmezler. hatırlarsanız geçen devrearası beşiktaş cenk tosun'u biz ndiaye'yi iyi paraya satmıştır.
 • 448
  an itibariyle kadromuzda 12 yabancı bulundurmamız nedeniyle, satmadan 2 yabancıya daha lisans çıkartabiliriz. buna ek olarak uefaya verdiğimiz listede 3 oyuncu ismi değiştirebiliriz. forvet transferi için 2 oyuncu düşündüğümüzü göz önüne alırsak, revizyon adı altında, düşünülenden daha da büyük bir değişiklik yapmak avrupa ligini gözden çıkardığımız anlamına gelir. çünkü marcao ve yeni gelecek 2 forvet ile gayet de iyi bir takım durumuna gelmiş olabiliriz, sattıklarımız eksiklik hanesine yazılacaktır.

  şahsi fikrim, donkun stoper de oynayabildiği düşünüldüğünde, maicon haricinde, eldeki kadroyu korumamız gerektiği. üstüne emre taşdemir gibi piyangodan transferler yapabilirsek ne mutlu.
 • 449
  marcao transferi ve basında yazılan isimlere bakınca öne bazı isimleri yem olarak atıp arka planda izlenmiş, araştırılmış oyuncularla ilgileniyormuşuz izlenimi oluşturan dönem. yeter ki kolaya kaçıp menajerlerin kucağına oturup dar bir bakış ile transfer yapmayalım. marcao tarzı transferlerde yapılabilecek hatalara taraftarlar olarak daha ılımlı yaklaşırız. niyet iyi olduktan sonra bizim için sorun yoktur.