• 55
  türkiye'de futbolda şike yapılan ve tüm uluslararası spor yargı mercilerinde onaylanan sezondur. türkiye' de futbolu yönetenler şike yapan kulüplere gerek siyasi gerek ekonomik sebeplerden dolayı bir yaptırım uygulamamış aksine uygulanması muhtemel yaptırımları bertaraf edebilecek süper final , puan farkı yarıya indirme gibi yöntemlerle yarışa tutunmaları için desteklemiştir. bu süreçte futbolun kendi adaleti tecelli etmiş ve güzel oyunuyla rakiplerini bozguna uğratan galatasaray şike sezonundan sonraki sezon itibari ile (2011-12) 2019-2020 sezonuna kadar sportif başarılarda tüm rakiplerini geride bırakmış ve ülkesini avrupa kupalarında temsil etmiştir.
  2010-2011 sezonu bizlere göstermiştir ki türkiye' de şike yapmak örtbas edilebilir bir durumdur. bu sonuç tüm medya ve kamuoyu tarafından tescillenilmiştir. şikenin örtbas edilmesi için bir dönemin siyasi düşman figürlerinden ergenekon, balyoz gibi kumpas çetelerinin oyunu olduğu iddia edilirken belli bir süre sonra o dönemin siyasi düşman figürü olan bir öncekinin zıt tarafındaki cemaat fetö yapılanmaları tarafından kurulan bir düzen olduğu iddia edilmiştir. muhtemelen önümüzdeki süreçlerde iktidar değiştiğinde şike sürecinin eski iktidar partisi tarafından bazı kulüpleri ele geçirmek için yapılmış bir komplo olduğu iddia edilecektir. ama gerçek şu ki birbirinden bağımsız bir çok ulusal futbol otoritesi ve uluslar arası yargı 2010-2011 sezonunda türkiye' de futbolda şike yapıldığını teyit etmiş ve yaptırım uygulamıştır.
  ülkemizde şikecilere en ağır yaptırımı, bir sonraki sezon ligimize geri dönen fatih hoca ve galatasaray uygulamıştır, istilacı orgları defeden bir elf ordusu gibi şikecilerin hepsini sahadan defalarca silmiştir. ağır bir psikolojik üstünlük kurmuştur. lige ilgi azalmasın siyaseti güden ve diğer takım taraftarlarının futbola ilgisinin azaladığını farkeden, bu bağlamda rakiplerinin ezilmesinin önüne geçme politikası güden futbol federasyonu kaliteli yabancıların galatasaray' ı tercih ettiğini bildiğinden bu şekildeki iyi oyunculara sınırlama getirerek bir nebze dengeleme yapmışsa da dengeleme çok sürmemiş, galatasaray her şekilde ulusal kupalara ambargo koymaya devam etmiştir. 2010-2011 sezonundan 2019-2020 sezonuna kadar galatasaray; 11/12, 12/13, 14/15, 17/18, 18/19 lig şampiyonu olmuştur (5 defa). 12/13 ve 13/14 sezonlarında şampiyonlar liginde gruptan yükselmiş olup 12/13 te çeyrek finalde kupaya veda etmiştir.
  galatasaray bu süreçte 4 defa , (13/14, 14/15, 15/16, 18/19) türkiyenin en prestijli ikinci kupasi olan türkiye kupası şampiyonu olmuştur.
  yine aynı süreçte 12/13,13/14,15/16,16/17,19/20 süper kupa şampiyonu galatasaray (5 defa) olmuştur. 2011/2012 sezon başında oynanması gereken süper kupa finali ise önceki sezon şike yapıldığı için lig şampiyonu ve türkiye kupası şampiyonunun da şike ile şampiyon olduğu ortaya çıktığından oynanamamıştır.
  sonuç olarak galatasaray sekiz sezonda kazandığı 14 kupa ile rakiplerini saksıya fesleğen gibi oturtmuştur.
 • 61
  allah'a şükürler olsun ilk ikinin 35, üçüncü sıradaki takımın da 15 puan gerisinde bitirdiğimiz sezon. böyle kazara lidere 6-7 puan geride falan bitirseydik kimselere verilmeyen ceza döner dolaşır bize verilirdi yine.

  özellikle ikinci yarısı boyunca tüm deplasmanlarda, kadıköy ve trabzon'da oynanan sıradan maçlarda ara ara cimbom kümeye tezahüratları duyulmuştur. gel gelelim ilahi adalet sezon bitiminden iki ay sonra fenerbahçe'nin küme düşürülmesi gündeme gelmiştir.

  hayat işte...
 • 62
  dünya’da hatta uzay’da her şeye ama her şeye karşı savaşabilirsiniz ve kazanma ihtimaliniz az da olsa vardır. ancak bir şey hariç;

  gerçeğe karşı asla savaşamazsınız ve savaşsanız da kazanma ihtimaliniz yoktur. planck uzunluğu kadar bile ihtimal yoktur.:)

  fenerbahçe 2010/2011 sezonunda yaşanan şike olaylarında, gerçeğe karşı savaşıyor ve asla kazanma ihtimalleri yok. insan ister ki bu gerçekle bir an önce yüzleşsinler ama maalesef gittikçe şeytanlaşıyorlar. biz biliyoruz ki şeytan insan’ın üstünlüğü gerçeğini kabul etmediği, bu gerçekle yüzleşmediği için şeytan olmuştur. yoksa dört büyük melekten sonra en bilge melekti.:)

  yeri gelmişken söyleyeyim; nihat özdemir konuşmasında gerçeği ağzından kaçırmak zorunda kalmıştır. yoksa bilerek itiraf edecek kadar henüz olgunlaşmış değil. keşke ölmeden önce bildiği bütün gerçekleri anlatsa da günah çıkarsa. eğer bu günahlarla ölürse hali perişan. aynı şey aziz yıldırım, şekip mosturoğlu ve ilhan ekşioğlu için de geçerli. (malumunuz meşhur asbaşkanları semih bayülken ölmeden önce itirafta bulunmuştu.)

  artık babaları olarak bizden uyarması.:)
 • 63
  binlerce sayfa olup da hiçbirine sahte olduğu gerekçesiyle itiraz edilmemiş tapeye, aziz yıldırım'ın komik tarla savunmasına, tapelerde bahsi geçen kahe isimli inşaat işçilerine, fb asbaşkanı murat özaydınlı'nın o zamanki federasyon başkanı olan m.ali aydınlar ile yaptığı telefon görüşmesinde "bizi şimdi küme düşürmeyin, süre verin" diye yalvarmasına, m.ali aydınlar'ın "fb'yi küme düşüren başkan olmak istemiyorum" diyerek istifa etmesine, türkiyenin en önemli meselelerinde bile birlik olamayan siyasi partilerin hep birlikte toplanarak apar topar şike yasasında 1 gecede yaptığı değişikliğe, şike sahaya yansımadı gibi dünya komedi literatürüne geçecek bir karara imza atılmasına, uefa, cas, isviçre federal mahkemesi gibi tüm kurumların şike yapıldığını kabul etmesine rağmen amatör kümeye kadar düşürülmesi gereken şikeci camianın ibret dahi olsa 1 puanının bile silinmediği sezondur. ortamlarda fetö kumpası dersin, kim bilecek.