• 298
  bu sene elimden geldiğince tüm galatasaray maçlarını yorumlamaya çalışıyorum. uzun bir taktiksel analiz olacak, sıkıcı olmasın diye görsellerle ve verilerle desteklemeye çalıştım.

  bu maçı ben 2 evrede yorumlamayı uygun gördüm. geçmiş ve bugün olarak kabaca iki başlık altına toplayabiliriz.

  geçmiş:
  okan buruk ve başakşehir fk birlikteliği galatasaray ile 2 maç yaptı. birincisi 22 kasım 2019 galatasaray başakşehir maçıydı. maç 1-0 başakşehir üstünlüğü ile tamamlandı ve galatasaray'ın uzun süreli evinde yenilmeme serisi sona erdi. şimdi o maçta okan buruk'un çıkardığı kadroya bakıyoruz.

  https://gss.gs/0eR.jpg

  okan buruk bu maça 3 merkez orta sahanın yanında, merkez orta saha özellikli irfan can'ı kanada çekerek, hem orada bir oyun aklı yaratmaya, hem mariano-feghouli ikilisine daha dirençli bir defans hattı kurmaya, hem de irfan'la topu tutmaya çalıştı. irfanın merkeze kayan oyun stili, arkasında top tekniği ve oyun bilgisi iyi olan clichy'nin önünü rahatlattı, 2.yarı da ise guldbrandsen ile fişi çekti.

  ikinci maçta ise yani 28 haziran 2020 başakşehir galatasaray maçında ise başakşehir eksik galatasaray karşısına ideal düzeniyle çıktı. ancak galatasaray tarafından oynanan oyunun başakşehir'i sürklase etmesi nedeniyle, okan buruk hemen 2. yarı başında, ligin ikinci yarısında çokça denediği 4-4-2 düzenine döndü ve belki de maçtaki en dominant 15 dakikasını oynadı. 51. dakikada aleksicin golü bulması verim verse de, galatasaray'ın forvetsiz çıktığı maçta ilginç efektif oyunu skoru 1-1 yapmıştı. maçın ilk 11'lerini burdan görebilirsiniz.

  https://gss.gs/jKG.jpg

  bugün:
  bu bilgiler ışığında maçın 11'leri sistemlere düştü ve bu 11'leri şöyle yorumlayabiliriz. öncelikle başakşehir 11'ine bakarsak

  https://gss.gs/40A.png

  okan buruk, geçen sene kendisine 1-0 deplasman galibiyeti getiren sisteme benzer bir şekilde oyuna çıkmak istedi. sol kenar oyuncusu chadli henüz hazır değildi. elinde hazır olan merkez orta sahalardan irfan can yerine bu sefer aleksic'i kenara kaydırmayı tercih etti ki belki de aleksic'in kariyerinde bu mevki neredeyse en az oynadığı yerlerden biri. ancak burada bazı hataları oldu.

  1) geçen sene kendisine galibiyeti getiren düzende merkez üçlüsü, azuibuke-mahmut tekdemir ve mehmet topal'dı. bu üçlü bu hafta sahaya berkay-irfan-mahmut üçlüsüne göre defansif açıdan daha kompakt, maç tecrübesi açısından daha tecrübeli, fizik açısından daha güçlü ve kondisyon açısından daha diriydi. azuibuke-mahmut ve mehmet rakibi oynatmamak üzerine daha başarılı bir üçlü şüphesiz.
  2) clichy-hasan ali kaldırım farkı. 14 eylül 2020 atakaş hatayspor başakşehir maçında görmüştük ki, visca'nın kontrol altına alınıp, tüm atak yükünün hasan ali kaldırım tarafına yıkılması başakşehir'in yaratıcılığını önemli derecede etkilemişti. fatih terim'in kayıtsız şartsız her maçta edin visca'yı çok iyi sindirdiği düşünülünce, atak yönünün başakşehir soluna kaymaması imkansızdı. ancak burada da bir farklılık vardı, ne aleksic sol merkeze dönük kenar oynamayı irfan kadar iyi biliyor, ne de hasan ali clichy kadar başarılı bir şekilde oyun kurulumu ve yönlendirimi yapabiliyordu. hele bi de bu sene denklemde, defansif zaafları olan mariano yerine galatasaray sağ bekinde bir lokomotif edasıyla oynayan omar olunca başakşehir'in 2 kanadı da kesilmiş oldu.

  bugün için ön bilgi açısından galatasaray teknik yönetimi:
  1)fatih terim belli ki bu sene aşırı hırslı ve odaklanmış bir şekilde çalışıyor. kampın açılmasından beri, olası orta saha transfelerinin gecikeceğinin farkında olsa gerek ki, taylan ve jimmy durmaz'ı hazırlık maçlarında 6 numara oynarken gördük. seneye de taylan'la başladı ki şuan tüm spor camiası taylan'ın farkını konuşuyor.
  2)fatih terim geçen sene bi türlü hızlanamıyor, topun dolaşım hızını galatasaray istediği kadar yükseltemiyordu. geçen sene hız sorunu çözümü için ömer bayram'ı merkez orta saha rolüne çekti ve kısıtlı yetenekli, kısıtlı teknikli, yüksek hızlı ve yüksek azimli bir oyuncudan ligin en çok asist yapan ikinci oyuncusunu yarattı.
  3)bence kesinlikle fatih hoca, guardiola'nın david silva, de bruyne, bernardo silva gibi 10 numara özellikli kanat oyuncularından 8 numara yaratması olayından etkilenmiş (bunu taaaa 1.5 sene önce bir entrymde belirtmiştim ancak fiziksel olarak bir entry'e bkz veremiyoruz diyebiliyorum, isteyene özelden mesaj atarım) ve acaba sağda mı solda mı oynar denen emre kılınç'ı merkez orta saha rolüne yetiştirmiş. bunda yine geçen sene ömer bayram'dan aldığı verimin kendisini pozitif etkilediğini düşünüyorum.

  galatasaray ise maça şu 11 ile başladı.

  https://gss.gs/7Rj.png

  fatih terim, bu maça kazanan kadroyu korudu ondan böyle çıktı demek işin biraz kolayına kaçmak olur. şimdi asıl galatasaray ne yaptı ona bakalım.

  https://gss.gs/JeI.jpg (görsel matchstudytr.com adresinden alınmıştır.)

  1)terim visca tehdidine karşı daha çok önlem alıp başakşehir'i yeteneksiz sol kanadına hapsetmek istedi, buna bağlı olarak da saracchi'yi orta saha çizgisinin biraz daha gerisinde gördük.
  2) saracchi'nin daha geride kalması takımın genişlemesine engel olacağı için arda'yı daha kenarda, omar'ı daha çizgilere basan, feghouli'yi daha içerden konumlanan bir pozisyonda gördük.
  3)arda'nın kenar oynaması takıma oyun aklı getirirken, başakşehir sağ kanadına gerçekleştirilecek half space koşu eksikliğini emre kılınç ile gerçekleştirdiğini izledik.
  4)takımın ana pas istasyonları da arda-saracchi ve belhanda-omar oldu ki ikisinde de amaç emre kılınç ve feghouli'yi kaçırmaktı.

  ikinci yarıya 1-0 önde giren galatasaray'a karşı okan buruk'un hamlesi hasan ali'yi değiştirip felç olan sol kanadı kurtarmak (fenerbahçe'nin 7 sene tahammül ettiği hasan ali'ye okan hoca 135 dakika anca tahammül edebildi.) ve geçen sezon 2.maçında kendisine gol getiren 4-4-2'ye dönmek oldu ve bu dönüş ile birlikte 45-60 arası başakşehir, galatasaray oyun sistemini ve pas kanallarını çözene kadar oyuna hükmetti. açıkcası ben başakşehir'in bu periyotta karşı bir hamle gelmez ise gol bulacağını düşündüm çünkü visca'yı tutmakla görevli marcao-saracchi ikilisi, çiftlenen forvet ikilisi ile adam paylaşımında hata yapmaya başladı ve pozisyon verdik. bu sırada hiç istemeyerek söylüyorum bunu gerçekten özür dilerim, bu maç özelinde "hayırlı bir sakatlık" oldu ve saracchi-linnes değişikliğini gördük. linnes defansif açıdan hem daha kuvvetliydi, hem de kenardan adam paylaşımı hakkında direktif alarak girdiği için anında sol kanadı toparladı. saracchi'ye çok geçmiş olsun ancak bu maça devam etse gol yeme ihtimalimizin olduğunu düşünüyorum. gol bulamadıkça direnci hem fiziksel hem de mental açıdan düşen başakşehir, 60 sonrası galatasaray kulübesinden gelen kaliteli ayakların top tutumu ve hızlı atağa çıkımı ile birlikte darmadağın oldu ve hem 2'yi yedi hem de 3 ve 4ü yiyecek pozisyonlar verdi ve maçı galatasaray 2-0 kazandı.

  maçın adamı: favori younes belhanda, plase fatih öztürk, sürpriz mbaye diagne.marcao da çok sağlamdı
  maçın hayal kırıklığı: edin visca ve aleksic.

  uzun oldu, okuyan herkese teşekkür ederim.