• 1
  2-0 şanlı leipzig'in kazandığı maçtır.

  goller werner'den geldi.
  bu maç neden önemliydi? şanlı leipzig'in kazandığı takdirde 3. sıraya yükselmesinin önünden hiç bir engel kalmayacaktı. ayrıca gladbach ile arasındaki puan farkı 1'e inecekti.

  paranın var olduğu günden beri en önemli şey doğru kullanımı.
  moneyball filminde boston red sox'ın kazandığı world series öncesi billy bean'e yaptığı teklifte belirttiği gibi "çok paranın olmasının en güzel yanı, istediğin şeyi alabilecek konumda olman"... yani istersen paran ile los galacticos kurarsın, istersen rb leipzig gibi 23 yaş üstü hiç bir oyuncuyu transfer etmezsin.

  ilginç bir durum söz konusudur bundesliga'da..
  doğu almanya topraklarından az sayıda takım yer alır. 18 takımın içinde ya bir ya iki tane doğu alman takım vardır. duvar aradan kaldırılıp, yıkılsa da zihinlerde hala duvarlar yer almakta. çünkü, yine ilginçtir ki doğu almanya futbolu, batı almanyanın donörleri durumundadır. çok iyi bir altyapı sistemi ve akademileri var ve alman milli takımının bazı oyuncuları doğu almanya kökenli(toni kross gibi).

  inkar edilmek istense de çok iyi altyapıların bulunduğu ve doğu almanyanın cevherlerinin, batı almanyanın hizmetine sunulduğu bir düzen var olmakta.

  bunun önüne geçebilecek tek şey ise red bull sponsorluğunda leipzig...
  kulübün geldiği yer, geçtiği yollar hakkında çok fazla yazı var, ben bilmeyenler için şuraya bir tane daha bırakayım.

  http://gss.gs/i8O

  çılgın bir maaş politikaları, 20 milyon euro'nun üzerinde hiç bir oyuncuya bonservis ödememeleri, asla 23 yaşın üzerinde bir oyuncu transfer etmemeleri gibi paraları olmasına rağmen bu prensiplere bağlı kalmaları takdir edilesi. helmut gross ve ralf rangnick'in futbol aklı olduğu bir kulüpten daha azını beklememek lazım.

  daha evvel paylaştığım bir görseli tekrar paylaşayım.

  https://gss.gs/fiG.png

  fatih terim ile birlikte sacchi'nin müridlerinden olan ralf rangnick'in bu sezon uyguladığı altıgen 4-4-2... bu maçta yani b. m'gladbach maçında ise 4-3-1-2 oynadı. tahmin edin forvet arkası kim? (bkz: armindo tue na bangna bruma) bizim kanat forveti olarak kullandığımız bruma, rangnick'in leipzig'inde forvet arkası. altıgen 4-4-2'de pek kullanılmıyor.

  neyse, konumuz bu değil.
  poulsen ve werner gibi aslında iki tane forvet olmayan forvet ile oynuyor leipzig.
  kevin kampl gibi ülkemizde olsa kanatta değerlendirileceğine kalıbımı basacağım bir adam merkez orta saha.
  sonuç, bundesliga üçüncülüğü. en az favre'nin dortmund'u kadar değer görmeyi hak ediyor. gelecek sezon ise bence şampiyonluğun en büyük adaylarından biri olacak, zira ralf'in teknik direktör olmasındaki katkısı inanılmaz boyutta olan nagelsmann artık leipzig'li..

  (maçın özeti)
  http://gss.gs/Pma