• 88
  hiçbir hukuk ülkesinde tartışmasının dahi yapılamayacağı bir zırva.

  lig kelimesinin dilimizdeki karşılığı -küme-dir. dünya üzerinde var olan her ligin uefa standartlarında ulusal bir lig olabilmesi için çift devreli olmak üzere her kulübün birbiri ile ikişer maç oynadığı ve sonucunda bir şampiyon ve belli sayıda küme düşen takımın olduğu, bununla birlikte alttan yeni gelen takımlarla bir sonraki sezona başlanacağı için de kapalı bir lig statüsünden çıkılması gerekliliği ortada olan bir gerçektir.

  şimdi bu arkadaşlar bu gereklerin hiçbirini taşımayan 9 şampiyonluk istiyorlar fakat işin aslına baktığımızda 59 yılında düzenlenen ve kendilerinin 19 şampiyonluğunun ilkini tescil eden lig de bu anlatılanların hiçbirine uymaz nitelikte, küme düşme çıkmanın olmadığı, farklı organizasyonda kazanılan haklar ile katılımın sağlandığı bir lig görünümünde.

  beşiktaş'ın sonradan kabul edilen 2 şampiyonluğu da 59 yılında fenerbahçe'nin kazandığı lig ile aynı statüte oynandığından beşiktaş hukuki anlamda emsal göstererek bu iki şampiyonluğunu sonradan tescil ettirebilme şansına erişmiş konumda.

  açıkçası beşiktaş'ın sonradan aldığı iki şampiyonluğa laf eden fenerlilerin kendi 59 şampiyonluğuna ne yorum yaptıklarını çok merak ediyorum fakat asıl sıkıntı dönemin federasyonunun 59 sezonunda oynanan, lig kelimesinin dilimizdeki karşılığı olan küme sözcüğünün düşme çıkma anlamında uygulanmadığı, önceki sezonlarda federasyon kupası adı altında uefa'ya isim verme amaçlı oynatılan bu organizasyonu ligimizin ilk sezonu olarak tescil etmesinden çıkıyor.

  aslına bakarsanız gerçek anlamda günümüzdeki formata uygun ilk lig sezonu 1959-60 sezonudur. bir önceki sezondan farklı olarak tüm takımlar birbirleri ile ikişer maç oynamış, son iki sırada bulunan adalet ve hacettepe takımları küme düşerken beşiktaş şampiyon olmuştur.

  diğer bir taraftan fenerbahçe'nin tescillenmesini istediği 6 milli küme 3 tane de türkiye futbol birinciliği kupalarının bazıları aynı tarihlerde oynanıp iki şampiyon çıkarmış, fenerbahçe ise hangi sene hangisini kazandıysa onu o senenin türkiye ulusal şampiyonu göstermek gibi saçma sapan bir iddiaya girişmiştir. ayrıca bu iki turnuvada da küme düşme çıkma mantığı olmadan yerel liglerdeki sıralamalarla katılınılan ve yaz döneminde o yıllarda tüm takımların önem verdiği yerel liglere hazırlanmak için bir fırsat olarak görülen, bu anlamıyla günümüzdeki süper kupaya benzeyen turnuvalardan farksızdır.

  sözün özü adaletin var olduğu gerçek hukuk devletlerinde fenerbahçe'nin bu isteğinin gerçekleşmesini bırakın kendilerinin 59 yılındaki şampiyonluğu ve beşiktaş'ın sonradan tescil edilen 2 şampiyonluğu sorgulanır, fakat federasyonun başına bu iş için geçirilen zat da, onu oraya getiren kişiler de hukuku zamanında ayaklar altına almaları ile zaten meşhurdur.
 • 89
  birilerinin malum ortamlara elinde en çok şampiyon olan takım diye gazete küpürlerini çerçeveletip gitmesinden sonra artık galatasaraydan bu olayla ilgili bir atraksiyon gelmesini bekliyorum.

  adamlar 1940 larda milli küme diye bir organizasyonda şampiyon olup onu 19'un üzerine şampiyonluk olarak hanesine yazdırmak istiyor. 1 sene geçtikten sonra türkiye futbol ligi diye bir organizasyonda şampiyon olup onu da şampiyonluk olarak 19'un üzerine yazdırmak istiyorlar.

  bu organizasyonlar aynı dönem düzenlendiği için bazen 2'sinde de finale kalmışlar. hangisinde şampiyon olmuşlarsa onu şampiyonluk olarak istiyorlar. 2 finali de kazansa o sene için 2 şampiyonluk yazdırmak isteyecek 19'un üzerine.

  yüzsüzlüğün ve aymazlığın tanımı nedir ?

  şampiyonluk olarak istedikleri organizasyonların ciddiyeti de şu ;

  --- alıntı ---

  grup aşaması:
  fenerbahçe 8 - 0 çanakkale türkgücü
  balıkesir spor yurdu 1 - 5 fenerbahçe

  çeyrek final:
  fenerbahçe 9 - 0 adana torosspor

  yarı final: yok - fenerbahçe yarı final oynamadan kura ile finale kaldı.

  final:
  fenerbahçe 3 - 1 altınordu

  --- alıntı ---

  hayır ciddi ciddi. inanıyorlar ki biz bunların hepsini şampiyonluk olarak hanemize yazdırırız. galatasaraya da oradan 2-3 şampiyonluk verilir. susup otururlar yerlerine. 30 milyon taraftarı olan, türk sporunun lokomotifi, galatasaray olmadan azerbaycan ligi seviyesinde olacak bir ligde ciddi ciddi galatasaray camiasının şunu kabul edeceğini düşünüyorlar.

  ulan galatasarayın aldığı türkiye kupalarının dahi ciddiyeti şu şampiyonluk istenen organizasyonlardan daha oturaklı şampiyonluk için. adamların lig şampiyonluğu olarak istedikleri "şey" 3-5 maç ihtiva eden, "eleme" usulü yapılan bir şey.

  ortada, beşiktaş yok, galatasaray yok torosgücü, harp okulu gibi takımlarla 2-3 maç yapıp şampiyon olmuşlar. 19'un üzerine ekle diyorlar.

  bunlar şampiyonluk olarak sayılacak. galatasarayın katıldığı, defalarca şampiyon olduğu, bunlardan çok daha ciddi bir sistem olan istanbul ligi şampiyonlukları şampiyonluk sayılmayacak öyle mi ? kendilerini buna inandırmaları ve en çok şampiyon takım olarak kendilerini ilan etmeleri harika bir olay.

  şampiyonluklarının anlatıldığı son yayınlanan videoda neden ısrarla türkiye kupası bu şampiyonluların dışında tutulmaya çalışıldığı bir tutum sergileniyor dersiniz. çünkü türkiye kupası kendilerini şampiyon ilan ettikleri organizasyondan çok daha ciddi. ve türkiye kupası sayıları ;

  galatasaray:18
  fenerbahçe:6

  aynı anda milli küme ve türkiye futbol ligi organizasyonları düzenlenirken bir senede 2 şampiyon çıkarken ve ikisi de 19'un üzerine şampiyonluk olarak eklenirken neden türkiye kupası ve türkiye ligi şampiyonlukları aynı anda şampiyonluk sayısına eklenmesin. mantıklı izahı nedir. bak sen hem milli kümeyi hem türkiye futbol ligini şampiyonluk sayısına eklemeye çalışıyorsun ?

  bir diğer konu efsanelerin inkarı. stadının ismi "şükrü saraçoğlu" olan bir takım neden şampiyonlukları 1923 den başlatma gayesinde. 1905-1923 arası düzenlenen organizasyonlar yukarıda ki alıntıda gösterilen, eleme usulü 3-4 maç oynayıp yarı finali bay geçip şampiyon olduğun bir organizasyondan daha mı gayri ciddi.

  mustafa cengiz yönetimi çıkıp konuşmalı ve şu olaya bir son vermeli. madem 1959 öncesi şampiyonluklar sayılıyor hodri meydan. istanbul ligi de sayılacak, belli bir tarihe kadar türkiye kupası da. ve madem geçmişe sahip çıkmak adına yapıyoruz bunu, 1923 den değil 1905'den itibaren sayılacak.

  bu arada son bir not da taraftarımıza. lütfen medyanın gazına gelip sayılsın yaaa 5 sene sonra gene geçeriz, gene ağlarlar gibi saçma bir tavra bürünmemeleri. bunca yıldır ortada böyle bir algı yönetimi yokken galatasaray şampiyonluk sayılarını 19-22 yaptığında mı akıllara gelmiş bu olay. saha içinde kazandığımızı kimse basit algı oyunlarına yem etmesin, uyanık olsun.
  ve en önemlisi geçmişte onların istediğinden çok daha ciddi şekilde kazanılmış onlarca şampiyonluğu var takımının.
 • 92
  tam olarak ne amacla ne planlarla gundeme getirildigini merak ettigim safsata. yani sirf camia olarak ovunelim, en kupali biziz diyip formaya 5 yildiz koymak icin yapilacak bir is degil. maddi olarak yayin gelirlerinden, ligdeki sampiyonluk sayilarina gore o oranda daha fazla maddi gelir aliyor kulupler, bu bakimdan pastadan en fazla payi bize birakmak degil onlar almak istiyor, bu da tamam. ama hala asil amacin bu oldugunu dusunemiyorum, baska bir mevzu pesindeler gibi geliyor. hamlelerini baya baya yaptilar, tff baskanligina kendi adamlarini verdiler, kurullara yerlestiler, medyada zaten hakimiyetleri vardi, ali koc baskanligiyla anadolu kulup baskani veye yoneticileri olan is adamlarini da bir guzel baglayip istedikleri icraatleri ve soylemleri yaptiriyorlar. her sey tikirinda gidiyor, herhalde bu sezon sonuna kalmaz neticelendirecekler bu sacmaligi. hele de mart-nisan aylarinda biz sampiyonluk yarisinda olursak, kritik bir haftada tum konsantrasyonu bozmak icin salacaklar bombayi herhalde.
 • 93
  https://twitter.com/...568038182035456?s=21

  fenerbahçe'nin fenerbahçe'ye ziyareti...

  kendi uydurdukları yalana bu kadar inanmakta yani harbiden ciddi bir akıl sağlığı demektir.

  "ben aslında hollywood'da ünlü bir oyuncuyum. yıllık net kazancım 100 milyon doları buluyor. sponsorluklar ve diğer gelirleri saymıyorum bile. kadınların hepsi benim peşimde, doğal olarak bende onların peşimden koşturuyorum." bu da benim kamuoyu yoklamam olsun beyler. birkaç kez daha tekrarlarım olur biter. artık bende sadece türkiye'nin değil, dünyanında en zengin adamlarından biri olurum. ulan ne kadar basitmiş be. keşke daha önce aklıma gelseydi.

  edit: akıl tutulması yazacağıma, akıl sağlığı yazmışım. bu da benim ciddi bir akıl tutulması yaşadığımı gösterir. ulan inşallah uydurduğum yalana inanmam.*
 • 94
  ali koc denen sahtekar herifin camiayi kenetlendirme biçimidir. madem bu konuda bu kadar kendilerine güveniyorlardi da bu tarihe kadar neden herhangi bir başvuruları olmadi?öyle elinde siyah beyaz fotoğraflarla gitmeye benzemez bu ali efendi. ne kadar tff sizin arka bahceniz dahi olsa bu ülke de hukuk vardir demokrasi vardır. tffye giderken madem böyle bir ise kalkisiyorsun elinde belgelerle git su nedenlerden dolayi benim hakkım de. sana karşı uretilen algoritmalara cevap ver. bunlarin yaptiklari ayni her sene nisan ayında ermenilerin türkler bize soykirim yaptı demeleri gibi. ermenilere tarihciler arastirsin deriz kabul etmezler bunlara da ulusal şampiyonada tek şampiyon olur deriz o zaman metin oktaylari efsaneleri yok mu sayacagiz derler. tff zaten arka bahçeleri nasil istiyorsa oyle yonetirler. yillarca aldiginiz beddualar 2006da 2010da 3 temmuzda her yerde kendilerinden birer birer çıktı. yine aynısı olacaktır. azizin pavali köpekleri
 • 95
  eğer fener katakulliyle bu halı saha turnuvası kıvamındaki başarılarını şampiyonluk olarak saydırırsa trabzonspor ve beşiktaş da en az bizim kadar zarar görecek. ama iki camia da uydum akıllı oldukları için ve medya tarafından güdüldükleri için ses çıkarmıyorlar. iş işten geçtikten sonra başlarlar ötmeye. yine bizi suçlu çıkarırlar hem de. acilen profesyonel bir çalışma yapılmalı. aklı başındaki trabzon ve beşiktaşlılarla -zor olacak biliyorum- ortak argümanlarla bu saçmalığı sonlandırmalıyız.
 • 97
  ezikliğin zirvesidir.
  baktılar ki galatasarayla olan fark açılıyor, ormansporla oynayıp kazandıkları maçı bile şampiyonluk saydırmaya çalışıyorlar.
  madem bu şampiyonluklarınız vardı daha önce neredeydiniz!?
  galatasaray üç şampiyonluk önünüze geçti ve daha da geçecek diye mi korkuyorsunuz?!
  yoksa artık büyük olarak anılmama kompleksi mi başladı!?
  üç maçlık seriye sahip abidik gubidik organizasyonları lig şampiyonu olduk diye anlatıyorsunuz.
  vallahi normal bir ülkede şu konuyu açan adamı direkt psikiyatriye sevk ederler. çünkü tamamen hastalıklı, kompleksli bır kafa.
  ciddiye alınacak hiçbir tarafı yok ama, burası türkiye ve burada daha önce ne kadar zekasızca ve mantıksızca şeylerin olabildiğini hepimiz biliyoruz.
 • 98
  resmi şampiyonluk rakamları
  galatasaray: 22
  fenerbahçe : 19
  ancak gel görki futbol federasyonunun fenerbahçe’li başkanı kayyum şantiyeci, pişmiş kelle gibi en fazla şampiyon olan takım fenerbahçe yazısının önünde sırıtıyor. organize ve profesyonel kötülük bu kadar iyi tarif edilemezdi...