• 51
  şampiyonluğumuz sonrası 28 şampiyonluk sayısı bu ara yine fener sosyal medyasının gündeminde. milli küme, türkiye futbol şampiyonası hatta beşiktaş'ın federasyon kupası gibi o dönem ne kadar kazandıkları kupa varsa şampiyonluktan sayıp kendilerince şampiyonluklar uydurmaktalar. gerçekten ne iddia ediyorlar diye okuduğumda bile işin içinden çıkamadım. işlerine gelince milli küme, işlerine gelince türkiye futbol şampiyonası, işlerine gelince de federasyon kupası şampiyonunu o yılın ana şampiyonu sayıyorlar ancak aynı sezonda hesaba göre bazen 2 hatta 3 türkiye şampiyonu çıkıyor. üstelik bize de sağ olsunlar 1959 öncesi 1 şampiyonluk vermişler.

  işin garibi türkiye kupası saydırmaya çalıştıkları şampiyonluklarda daha kapsayıcı ve ulusal. şimdi biz de desek ki madem statüsü ne olursa olsun türkiye futbol federasyonu tarafından düzenlenmiş, irili ufaklı türkiye geneli oynanmış tüm turnuvalar sayılıyor hatta aynı yıl iki ya da üç şampiyon çıkabiliyor, üstelik bazı şampiyonluklar lig usülü bile değil türkiye kupası formatında eleme usülü oynanmış, bizim o zaman 22 türkiye ligi, 1 tane nerden geldiğini anlamadığım fenerbahçelilerin bize layık gördüğü 1959 öncesi şampiyonluk, 18 türkiye kupası ile 41 şampiyonluk yapıyor. hadi fenerbahçe'nin iddia ettiği 28 şampiyonluğa kazandığı 6 türkiye kupasını ekleyelim o da 34 şampiyonlukta kalıyor. 41-34 gibi bir durum söz konusu.

  camia olarak kesinlikle mitomanikler. bir yalan uydurup önce kendileri inanıyorlar sonra çevresindeki insanları yalanlarına kanıtlar sürerek inandırmaya çalışıyorlar.
 • 53
  sayılması,sayılmaması falan umrumda değil ama mantıklı düşününce 1959 da bir lig kurulmuş ve ondan sonra ulusal bir rekabet başlamış resmi olarak. bu ligin adı değişmemiş, formatı değişmemiş bildiğin sıfırdan kurulmuş, öncekiler neden sayılsın ki? ayrıca bu ligden önce yaşanan süreçte boşa gitmemiş ve büyük takımları belirlemiş,taraftar kazandırmış daha ne olsun.
  dipnot: bu mantıkla bakınca bjk’nin de fazladan sayılan 2 şampiyonluğu silinmeli bence.
 • 54
  nasıl ki galatasaray ve fenerbahçe 15. şampiyonluğu alıp 3. yıldızlarını taktıklarında emzik niyetine beşiktaş'ın ağzına 2 tane şampiyonluk verdiler,

  yıllar sonra galatasaray ve beşiktaş 30. şampiyonluklarını alıp 6. yıldızlarını takarlarsa eğer bu şizofrenlerin şampiyonluk sayısı da bir gecede 28'e çekilir.

  bunun dışında başka türlü bu iş olmaz. zaten bu tantananın da sebebi g.tlerinden beşiktaş'a uydurdukları 2 şampiyonluk yüzünden. 60 yıllık lig tarihinin 62 şampiyonu var. bundan daha ezik bir durum olabilir mi?

  saçma sapan yugoslavya, kızıl yıldız örnekleriyle kendilerini haklı falan görüyorlar. bakın koskoca bundesliga'nın kuruluş tarihi 24 ağustos 1963. bundesliga'dan önce 1903 yılından itibaren düzenli bölgesel ligleri de var. hatta bizimkisi gibi çingene usulü de değil 16 takımlı doğu batı bölgesi ekiplerinin karşılaştığı turnuvalar. hepsinin resmi şampiyonları kupaları var. 1963 yılından önce 1. fc nürnberg'in 9, schalke 04'ün 7 şampiyonluğu var. bu kulüpler gelip de kardeş sar ordan bize 2'şer yıldız falan diyemiyorlar.

  http://www.wikizero.biz/...dpa2kvQnVuZGVzbGlnYQ
  http://www.wikizero.biz/...dGJhbGxfY2hhbXBpb25z

  dahası yok efsanelerimizin aldıkları kupa diye ağlamaları artık başka bir kafa. kimse geçmişte alınan kupalar teneke demiyor zaten. onlar o dönemki turnuvanın hak edilmiş kupası. almanya örneğine geri gelirsek bu adamların bundesliga'dan önceki bölgesel liglerinde oynayan oyuncular ile 2. dünya savaşına rağmen 1 dünya şampiyonluğu *, 1 dünya 3.lükleri * var. sen neyin efsanesinden bahsediyorsun? ulan aldığın 4 takımın katıldığı 2 tane bölgesel kupa. utanmasan şampiyonlar ligi kupasına denk deyip uefa'ya başvuracaksın.
 • 55
  şöyle bir örnek vereyim;

  galatasaray sözlük moderatörleri diyor ki, ben her başlığın en güzel entrysini belirleyeceğim ve o yazarı o başlıkta şampiyon yapacağım. e bakıyorsun binlerce başlık ve binlerce şampiyon olacak. sonra "hakkıdır haksın yoksun aha varsın" başlığının en güzel entrysini yazan adam yıllar sonra moderatörlere diyor ki ben galatasaray sözlüğün şampiyonuyum. ama adama diyemiyorsun ki sen sadece "hakkıdır haksın yoksun aha varsın" başlığının şampiyonusun diye. neden genel olarak algılayıp kendini bu kadar ön plana atıyorsun ki sayın yazar kardeşim? otur otur yerde. sen sadece "hakkıdır haksın yoksun aha varsın" başlığının şampiyonusun.*
 • 56
  28 olunca tek süper güç olacağını sanan fenerlilerin önüne vizyon başkan tarafından atılmış meşgale.

  nedir bu 28 işi deyip bir bakınayım demiştim şöyle bir şey okudum mesela;

  --- alıntı ---

  örneğin 1940 sezonunda milli küme'yi fenerbahçe, türkiye futbol birinciliğini eskişehir demirspor, istanbul ligi'ni beşiktaş kazanıyor. ve tabii diğer şehirlerdeki şampiyonlar...

  şimdi bu sezonun şampiyonluğu kime tescil edilecek?

  ayrıca fenerbahçe'yi yenerek türkiye futbol birincisi olan eskişehir demirspor'un milli küme'de yer alamaması kimin suçu?

  --- alıntı ---

  kimin eli kimin cebinde belli değil.*
 • 59
  http://www.milliyet.com.tr/...miyor--molatik-7447/

  şurada neden lig şampiyonluğuna sayılmadığına dair güzel bir açıklama bulunuyor. bu işi ortaya çıkartan kazım kanat ve cenk koray bjkye bir yıldız ve ekstra şampiyonluk payı kazandırdılar ama feneri hiç düşünmediler galiba. mahkemeden çıkacak olumsuz karara kulüp olarak itiraz edemeyeceğimize göre izleyip görmekten başka da bir şey yapılamaz kanuni olarak.
 • 60
  2019 yılına kadar bu yapılmadı çünkü o zamana kadar gelen bütün yöneticiler ve başkanlar salaktı da bu ali koç mu akıllı? kendi başarısızlıklarını neyle örtüceğini bilmiyor adam. diğerleri zaten bunu araştırmıştır emin olun. bırakın son dönem yöneticilerini, 1960-1970 arasında fenerbahçe başkanı ve yöneticileri neden itiraz etmemiş şampiyonluklara? oysa adamların dönemi, her şeyi yaşıyorlar ve görüyorlar ki her yerde farklı şampiyon var. tarihin eski tozlu sayfalarına inip aslında böyleydi diyene sövmek istiyorum. bunu atatürk döneminde de uyduruk tarihçiler çıkıp kendi hayali senaryolarını tarihe katıp sallamasına benzetiyorum.
 • 61
  aslında yalan değil, bu şampiyonluklar sayılmıyor da değil zaten. yani senin şampiyonluklarını
  -19 türkiye şampiyonluğu
  -6milli küme
  -3 istanbul ligi
  vs. şeklinde sıralamana kimse itiraz etmiyor ki. böyle bakınca da bu malların “59dan önce bu ülkede futbol oynanmıyor muydu, efsanelerinizi niye tarihten siliyorsunuz” viyaklaması devre dışı kalıyor.
  ama ezik kardeşime bu şekilde sayılması yetmiyor ki, mal oğlu mal istiyor ki elma ile armut toplansın. trabzon ve adana’da başka ligler oynanırken senin kazandığın bölgesel lig ulusal şampiyonluk ile toplansın.
  lan herşeyi geçtim, insan bir düşünür 50senedir fb yönetimleri bunu neden kabullendi, bir mantığı olmalıydı di mi?
 • 62
  bunu ortaya atanların tek derdi para. son yıllara kadar ortaya çıkmamasının tek sebebi de para getirmemesi ya da paraya bu kadar muhtaç olmamalarıydı.

  yani tff dese ki; size 28 şampiyonluk üzerinden prim versek ama şampiyonluk sayılarınızı değiştirmesek başta vizyon reis arkasından bütün camia kabul eder.

  cas davası namusumuz diyenlerin bu şampiyonluk meselesini namus gibi göstermelerine rağmen tek dertleri paradır.

  bir büyüğüm 'bu ülkede töre veya namus davası diye işlenen cinayetlerdeki asıl sebep paradır" demişti. bu sözün ayrıntısına girmeyeceğim ama bunların derdi tarihlerine sahip çıkmak değil, başkasının hakkını gasp etmek. bundan eminim.
 • 64
  türkiye futbol federasyonundan talep ettikleri geçmiş dönem şampiyonluklarının yanında o döneme ait yayın (varsa) geliri, federasyon şampiyonluk primini de eklesinler. hatta uefa'ya başvurup ''kardeşim biz x yılları arasında şampiyon olduk bizi o dönem düzenlediğin avrupa kupalarına (varsa) neden katmadınız ?'' bahsi geçen dönemlere ait katılım paylarını rica etmelerini, hatta yaptıkları bu itirazlara bağlı olarak o dönemden sonra yapılan şampiyon kulüpler kupası turnuvalarının (varsa) iptali için uefa'ya başvursunlar. bizim federasyon şu muhabbetlere gülmüyor da itiraz yapsalar uefa kim bilir neresiyle güler.

  bunu esprisi olsun diye söylemiyorum. madem ki böyle bir derde düştün o halde tüm kulvarlarda hakkını adam gibi ara. uefa'nın ülkelerinde başarılı olan takımları baz alarak sembolünde ki 8 yıldızdan birini temsilen seçtiği galatasaray yerine madem ki siz daha fazla şampiyon oldunuz sizi koyması gerektiğini belirten özür ve tekrar düzenlenmesini gerektiren bir başvuruda bulun bakalım.

  yaşı yeten bilgisi olan varsa söylesin o dönemlerde bizim 7-0 lık fenerbahçe galibiyetine ''kanıt yok birader kim görmüş'' diyeceksin ama şampiyonluk sayısına gelince biz olduk verin bizim kupamızı. sen rüyanda göremezsin kupa bizim müzemizde

  güldürmeyin kardeşim kendinize. adam gibi çıkın topunuzu oynayın.