• 12
  yeni öğrendiklerime göre bu turnuvanın elemeleri diğerlerinden daha farklı bir statüdeymiş. afrika - asya elemeleri özellikle..

  elemeler avrupa'da grup grup giderken, afrika - asya'da çeyrek final, yarı final usülü gidiyor turnuva.

  işin ilginç tarafı da işte bu afrika - asya elemelerinde oluyor. şöyle ki, biz israil'le oynamayı reddettiğimiz için elenmişiz. (bunda hem politik nedenlerin etkisi var, hem de bizi avrupa gruplarına almadıkları için protesto amacı var) bunun dışında çin, endonezya'yla oynamak istemediği için; endonezya da israil'le oynamak istemediği için elenmiş. kıbrıs da hiç oynamak istemediği için elemelerden çekilmiş.

  böylece israil direkt eleme finaline kalmış. eleme finalini de kazanan dünya kupasına katılacak kural bu. ancak elemenin diğer yarı final maçı da oynanmamış çünkü, mısır da sudan'la oynamayı reddedip elenmiş. final israil - sudan arasında oynanacak derken, sudan da türkiye ve endonezya'dan etkilenerek israil'le maç yapmak istememiş.

  israil maç yapamayınca onlar da dünya kupasına gitmek istememişler ama fifa artık bu işe dur demek için avrupa gruplarındaki ikinciler arasından kura çekip, çıkan takımı israil'le final oynatmaya karar vermiş. ancak kuradan çıkan belçika da bu durumu kabul etmemiş. hâl böyle olunca bu sefer gallilere sormuşlar, onlar da ilk kez dünya kupasında mücadele edecek olmanın hevesiyle kabul etmişler. eleme finalinde israil'i yenip turnuvaya katılmışlar.

  sonuç olarak "küstüm oynamıyorum", "ben onla oynamam" tadında bir eleme olmuş yani bu afrika - asya elemeleri.