• 71
  16 mayıs 1919 cuma günü istanbul' dan kalkan bir vapur türk milleti' nin kurtuluş ateşini yakmıştı.
  o geminin samsun' a varışının 100. yıl dönümü, bizler 100 yıldır o gemideyiz ve senin devrimlerinin peşindeyiz.
  ilk kurşunu sıkan hasan tahsin' iz, kadın başına direnen nene hatun' uz, tekneleriyle, takalarıyla anadolu' ya silah kaçıran kuva - i milliye askerleriyiz, kadınıyla - erkeğiyle savaşan türk milleti' yiz, yıkılmadık, yıkılmayacağız..!
  sen çok yaşa mustafa kemal paşa, sana minnettarız ve emanetine sahip çıkacağız.
 • 75
  sandallarla gidilen bandırma vapuru'nda, kız kulesi açıklarında itilaf devletleri denetim görevlilerince silah ve kaçak malzeme arandı. subayların gemiyi terk etmelerinin ardından karadeniz'e yönelen bandırma'nın güvertesinde mustafa kemal paşa, yanındakilere, şunları söyleyecekti:

  ''bunlar işte böyle yalnız demire, çeliğe, silah kuvvetine dayanırlar. bildikleri şey yalnız madde! bunlar hürriyet uğruna ölmeye karar verenlerin kuvvetini anlayamazlar. biz, anadolu'ya ne silah ne cephane götürüyoruz; biz ideali ve imanı götürüyoruz.''

  milli mücadelenin başlangıcının 100. yılında başta gazi mustafa kemal atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz.

  bu anlamlı günde çifte bayram yaşamamız dileğiyle...
 • 80
  ulusal bayram ve genel tatiller hakkındaki 1935 tarihli 2739 sayılı kanunun 2 nci maddesine 20 haziran 1938 tarihinde eklenen fıkra ile 38 yaşında memleketi kurtarma derdine düşen büyük kurtarıcının, içinde bulunulan yüzyılın 38 senesinde, ölmeden beş ay kadar önce gençlere armağan etmeye karar verdiği ve kanunlaşarak o günden bugüne "resmi bayram" olarak kutlanan gündür 19 mayıs....

  o dönem, 2739 sayılı kanuna eklenen fıkranın genel gerekçesini ortaya koyan kanun layihasında aşağıdaki cümlelere yer verilmektedir.

  --- alıntı ---
  19 mayıs günü, yurdun her bucağında, türk gençleri ve sporcuları ve milyonlarca türk halkı, toplu ve birlikte ebedî ve cihanşümul bir tarihin dönüm günlerinden en büyüğünü kutlamaktadırlar. bu gün beşer tarihinin insanlık ve medeniyet lehine olarak talihini ve gidişini değiştirdiği gündür. bunu takip eden on sekiz senenin her günü o devrim gününün ne büyük ve ne alemşümul neticeler verdiğini göstermektedir ve mütemadi bir ittiradla âtide göstermekte devam edecektir. onun içindir ki en büyüğümüz atatürk bu âtinin en kuvvetli zamini olan türk gençliğine ve türk sporculuğuna bu günün tahsis edilmesini tensib eylemişlerdir. böyle mukaddes bir günün ulusal bayram günleri arasında bulunması tabiî olduğundan (2739) numaralı kanuna, bu fıkra ilâve edilmiştir.
  --- alıntı ---
  kaynak: https://www.tbmm.gov.tr/...mm05026075ss0248.pdf

  1981 ylında ise hiçbir kanunda atatürk'ü anmak için özel bir gün belirlenmediği düşüncesiyle bugün de yürürlükte olan 2429 sayılı ulusal bayram ve genel tatiller hakkındaki kanunda bu bayramın adına "atatürk"ü anma" ibaresi eklenmiştir.

  burada madde gerekçesinde;

  --- alıntı ---
  "bugüne kadar gençlik ve spor bayramı olarak kutlanan 19 mayıs gününün aynı zamanda atatürk'ü anma günü olduğu ayrıca belirlenmiştir. bilindiği gibi herhangi bir kanunda atatürk'ü anmak için özel bir gün kabul edilmemiştir. atatürk'ün ölüm yıl dönümü olan 10 kasım'da anılması gelenek haline gelmiştir. ancak bugün yapılan törenler büyük kurtarıcının eserlerini ve devrimlerini gereğince yansıtmaktan uzaktır. resmen kabul edilecek bir günde atatürk'ü ve eserlerini geniş bir şekilde anmanın uygun olacağı düşünülerek 19 mayıs günü aynı zamanda atatürk'ü anma günü olarak teklif edilmiştir."
  --- alıntı ---

  ifadelerine yer verilmiştir.
  kaynak: https://www.tbmm.gov.tr/...k_01003044ss0168.pdf

  diğer yandan, bahse konu kanun hükümlerine göre "ulusal bayram" yalnız cumhuriyet bayramıdır. 19 mayıs ise "resmî bayramdır". bu ayrımın bilinmesinde yarar vardır.

  ez cümle gerçekten de 19 mayıs, tarihin insanlık ve medeniyet lehine talihini ve gidişini değiştirdiği gündür. türk gençliğine ve türk sporuna atamızın armağanı olan bu güzel gün kutlu olsun.

  türk sporunun en başarılı futbol kulübü olan galatasaray'ımızın şampiyonluğu kazandığı güzel bir bayram olsun...
 • 81
  -samsun'a
  çıktığında

  ona da demişlerdir
  mutlaka:

  amman yaa
  boşver abi yaa
  memleketi sen mi
  kurtaracan
  mustafa kemal abi

  bu ülkeyi hayatındaki bütün zorluklara karşın, ipin üstünde kelle koltukta yürüyen bir adam kurtardı...

  'vazifeye atilmak icin, icinde bulundugun durumun imkân ve seraitini dusunmeyeceksin.'

  #100yıldırgenç kutlu olsun.
 • 82
  modern türk cumhuriyeti'nin en önemli günüdür. tam 100 yıl önce başladı egemenlik savaşımız.
  atam o kadar zeki bir adamdı ki, osmanlı ordusuna ait bir teftiş subayı olarak gittiği samsun da türk cumhuriyetinin bağımsızlık ateşini yakarak başladı.

  bu tamamen zeka,strateji ve cesaretin hareketidir. bu hareket 4 yıl sonra cumhuriyetin kurulmasına ve bağımsızlık kazanmamıza sebep olmuştur.

  başta gazi mustafa kemal atatürk olmak üzere, milli mücadeleye katkı ve emek veren bütün atalarımıza saygı ve şükranlarımızı yolluyorum. bir ülkenin geleceği olan gençlik umarım bizleri daha aydınlık günlere çıkarırlar.

  bu o gün ve asın o güzel türk bayrağını.
 • 83
  yaşanmakta olan umutsuz günlerin tek olan çıkış kapısından gelen olan koyun ve avare sürüsünün yok edilmesi için tek umudumuzdur. öyle ki bugün kapıdan defedilmeleri elzem bir hüsna gerektiredursun yıkacağız başlarına güzel cumhuriyetin gençlerini -atatürk'ün emanetini.
  geldikleri gibi gidecekler.
 • 87
  milli mucadele'nin resmen basladigi ve sanli gazi'nin bugun benim dogum gunum dedigi gun...

  “gitme kemal! aldığım malumata göre bineceğin vapuru karadeniz’de batıracaklar”

  o; o zaman şark vilayetleri sayılan ve samsun’dan başlayıp doğu ve güneydoğu sınırlarında sonlanan ve memleketin dörtte birini oluşturan vilayetlerin üzerinde, halk, memur, asker kitlelerinin başına; itilaf devletleri’nin tamamıyla boyunduruğuna girmiş bir devletin aleti olur düşüncesiyle umumi müfettiş olarak gönderiliyordu.

  mustafa kemal; samsun’a hareket edeceği gün yıldız’dan evine döndüğü sırada eski bahriye nazırı hüseyin rauf bey’i kapısı önünde buldu. rauf bey ilk söz olarak şunları söyledi: “gitme kemal! aldığım bilgiye göre bineceğin vapuru karadeniz’de batıracaklar.” hüseyin rauf bey’in bilgisi inandırıcı ve ifadesi samimiydi.
  mustafa kemal’in; kafasından o anda şu düşünceler geçti: gidersem tutacaklar. gitmezsem ne olacak? gene tutacaklar; hem daha kolaylıkla […] ve hapsedecekler… kimbilir neler yapacaklar ve fakat memleket ve millet ne olacak?! …

  vapur, karadeniz’e açıldıktan sonra mustafa kemal bir aralık kaptanın yanına çıktı ve vapurun takip ettiği yolu sordu.

  tam efendi baba, deryadil bir kaptan, takip edeceği yolu tahminle, kesin kararlaştırmadan tespit edeceğini söyledi. çünkü yeni memur olduğu vapurun pusulası bozuk; paraketesi yoktu…

  bunun üzerine mustafa kemal, kaptana şu talimatı verdi: “sahile yakın bir rota çiz ve hep buna göre vapuru yürüt!” bu rota üzerinde hep sahil boyunca yol alan. bandırma vapuru; bin zorluk ile ve bata çıka, üç günde sinop’a varabildi.

  mustafa kemal, sinop’ta karaya çıktı. samsun’a kara yoluyla gitmek için yol ve araç sordu. aldığı cevap şu idi: ne yol var! ne de vasıta!

  bunun üzerine mustafa kemal, bir avuç karargah arkadaşına “çocuklar!” dedi, “daha bir gecelik tehlike var; onu da atlatabiliriz” ve tekrar vapura bindiler.

  dalgalar arasında yuvarlanarak sonunda 1919 senesi mayıs’ının 19. günü; türk tarihinin bu en büyük kutsal günü, salı sabahı samsun’a varıldı.

  atatürk’ün yaveri cevat abbas gürer

  cevat abbas gürer’in 19 mayıs söylevi sf 117-118