• 2
  fenerbahçe' nin uzun rotasyonu nicolo melli ve ahmet düverioğlu olacak gibi duruyor. buna rağmen avantajı birbirini çok iyi tanıyan bir takım ve koçları ile iletişimleri çok iyi. obradovic' in bu yarı final için nasıl bir sürpriz hazırlayacağını merakla bekliyorum. obra' nın tercihleri maçın gidişatını belirleyecek. beş kısalı, yüksek eforlu bir dönem izleyebiliriz.

  anadolu efes çok uzun yıllar sonra buralara geldi. ergin ataman' ın kendini ispat sezonu oldu açıkçası onun için çok seviniyorum. efes açısından dunston - moerman ikilisi faul problemine girmeden sahada kalabilirlerse ve pleiss ile james anderson' dan katkı alabilirlerse finalin kapısını aralayabilirler. efes açısından şut ritmini erken yakalamak önemli bununla birlikte fenerbahçe oyunu belirli noktalarda çığrından çıkarmak isteyebilir. buna nasıl bir cevap verebileceği ve sakin bir şekilde kalabileceği önemli noktalar olacaktır.

  efes finale çıkacak ise shane larkin' in deliciliği ile miccic' in oyun zekasına fazlasıyla ihtiyacı olacak. fenerbahçe adına kostas sloukas ile nicolo melli' nin orta mesafe şutu kritik olacaktır. iki takım adına x factor olabilecek kişiler ise ali muhammed ile rodrigue beaubois olabilir.

  edit: birtakım düzeltmeler.
 • 4
  şimdi, bein sports'un euroleague yayınlarında söylenene ve zeljko obradovic'in farklı ülkelerin medya çalışanlarına aktardıklarına göre vesely de kalinic de bu maçta forma giyebilecek durumdaymış. ancak şöyle de bir nüans var; iki oyuncu da yalnızca ikişer idmana çıkabilmiş. dolayısıyla ikisi de %100 hazır değil.

  bu durum efes adına ne anlama geliyor?

  fb beko'nun as rotasyonundaki oyuncuların savunma eşleşmeleri efes'te mevcut:

  dunston ya da pleiss-vesely
  dunston ya da pleiss-lauvergne
  dunston ya da pleiss-ahmet
  moerman ya da motum-melli
  anderson ya da simon-guduric
  bobua, doğuş, larkin ya da micic-dixon
  bobua, doğuş, larkin ya da micic-ennis
  bobua, doğuş, larkin ya da micic-green
  bobua, doğuş, larkin ya da micic-sloukas

  buraya kadar hiçbir sıkıntı yok. peki ya datome'yle kalinic? iki takımın karşılaşmalarında fb beko lehine farkı yaratan iki isim datome'yle kalinic (idi) çünkü bu iki 3-4 kırmasının efes'te karşılığı yok. fizik olarak pozisyonlarında çok ağır basıyorlar rakibe göre. mesela datome, türkiye kupası final maçında efes'e 22 sayı gönderip kupayı takımına götürmüştü. hakeza kalinic de avrupa basketbolunda eşleşmesi en zor adamlardan. 1'den 5'e kadar her pozisyonu savunabiliyor yeri geldiğinde. yeri? mesela final four, varını yoğunu parkeye koyabileceği bir organizasyon. her iki isim de kısalara karşı kaymalı savunma yapan oyuncular. kaymalı savunma dediğimiz şey bire bir kaldığın guard'ı (ya da ayakları senden daha çabuk olan adamı) yengeç dansındaki gibi yana attıra attıra pop'layarak savunma şeklidir. koşarak alacağın adım yarım saniyeyse bu şekilde benzer mesafeyi (70 cm diyelim) yarım saniyenin altında alırsın. bu da sana avantaj sağlar.

  sonuç: efes, lauvergne'le vesely'e bir şekilde çözüm getirir(di) ancak datome'yle kalinic'in ikisinin birden varlığı ciddi baş ağrıtırdı. her ne kadar efes inanılmaz bir form tutmuş olsa da. bu açıdan datome'nin komple olmayışı ve kalinic'in soru işaretli hali efes adına büyük artı.

  ----------

  larkin & micic corp.

  sikkofield1905 bu ikilinin önemine değinmiş*. karşılaşma efes lehine sonuçlanacaksa (ki bence öyle olacak) bu galibiyet larkin'in patlayıcı drive'larıyla, tepede ne kadar boş kalacağı ve bu boşlukta çembere göndereceği şutların yüzdesiyle, micic'in "takımı oynatan adam" rolünü sahaya ne kadar yansıtacağıyla ve micic'in sinirlerine ne kadar hakim olacağıyla (sezon başlangıcında problemler yaşasa da artık o bariyeri aştı) sonuçlanacak.

  ----------

  pick and pop'lar, pick and roll'lar, ribaund

  bu mücadelede isolation veya transition görmeyeceğiz çok fazla. savunma konsantrasyonunun bu kadar üst düzeyde olacağı bir karşılaşmada bu iki hücum aksiyonunu parkeye yansıtabilmek son derece zor. dolayısıyla işi daha çok avrupa basketbolunun alametifarikası olan pick and roll'lar ve pick and pop'lar çözecek. bu noktada şüphesiz fb beko daha avantajlı. özellikle melli'nin p&p verimi son derece iyi iki sezondur. efes'te ise moerman aynı şekilde p&p'leri çok verimli bitiriyor.

  ribaund? fb beko, efes'ten daha fazla ribaund toplayacak (oran 1.05). bu noktada efes adına önemli olan nokta, ribaund sayıları arasındaki diferansın açıklığı. fark ne kadar az olursa efes o kadar rahat olur.

  ----------

  3 sayı yüzdesi

  çok net, efes siker atar. ergin hocanın kurduğu düzen bu temelin üzerine inşa edildi zaten.

  ----------

  psikoloji

  fb beko 5 sezondur final four yapıyor, buralara alışıklar. koçları buraları avucunun içi gibi bilen bir adam, bir nevi mekanın sahibi durumu var. oyuncular aynı şekilde iyi biliyor bu seviyeyi. ancaaak efes için durum vahim? hiç ama hiç değil. okuyorum kaç gündür "efes aç ama bu seviyelerde tecrübesiz" şeklinde yazılan saptamaları. doğru, efes final four'a uzun zamandır uzaktı ancak unutuluyor; laci beyazlıları final four'a ulaştıran barcelona serisi aslında beş farklı final four mücadelesiydi. hem sertlik anlamında, hem ispanya'daki seyirci baskısı babında, hem de barca'nın kadro kalitesi noktasında. dolayısıyla efes, beş final four müsabakası oynadı bile. zaten ergin hocanın da, oyuncuların da f4 media day'de vurguladığı bir şeydi bu. ek olarak; efes'in kaybedeceği hiçbir şey yok bu serüvende. kafaca son derece rahat çıkacaklar karşılaşmaya. efes organizasyonu için bu sezon önemli olan şey, yıllardır aşamadıkları o "ne yaparsak yapalım final four'a kalamıyoruz" psikolojisini yıkmaktı. bunu başardılar. dolayısıyla bu sezon olmasa bile önümüzdeki sezon, olmadı bir sonraki sezon işi sonuna kadar götüreceklerdir.

  entry bitiyor: efes'imizin finale yürüyeceğine inanıyorum. şu iki karizmaya bakar mısınız (özellikle soldakine), aksi mümkün mü:

  https://gss.gs/aqC.jpg

  :)

  (bkz: euroleague final four vitoria-gasteiz 2019/#2669542)

  e: birtakım küçük eklemeler ve imla

  maç sonu: o o o orgazm şoşoşo şov!!!
 • 7
  canımız ciğerimiz terim hocamızın basketbol versiyonu ergin hocamın elinde tek dayanağı basketbol kalmış fenerbahçe ile oynayacağı maç. hocamın bu maça aşırı motive olduğunu ve rakibini saf dışı bırakacağını düşünüyorum. baskı tamamiyle fenerbahçe takımı ve camiası üzerinde. stephen curry 3lük ruhu sizinle olsun efes, senin takımın ile olsun hocam. kaldırman gereken en büyük kupaya 2 maç uzaktasın.