• 173
  galatasaray'ın bundan sonraki fikstüründeki en önemsiz maçı. bu maça 0 puan yazabilirsiniz. bu maçta sahada futbol mutbol olmayacak. normal şartlarda derbiler için kim kazanır tahmininde 3 ihtimalli maç yorumu yapılabilir. ama kadıköy'deki derbiler için değil. orada sadece 2 ihtimal var. sadece galatasaray değil yıllardır trabzon ve beşiktaş da kazanamıyor. orası normal bir yer değil. büyülü falan demiyorum, böyle şeylere inanmam. ama orada her maç pis şeyler dönüyor. oradaki pisliğe karşı koyabilmeniz için 2-3 tane melo, 2-3 tane sneijder karakterinde adam lazım. orada hırslanan ama sinirlenmeyen oyuncular lazım. orada lider oyuncular lazım. orada aklıyla oynayan oyuncular lazım. bizde de bu zaten yok. derbi ve zor maç istatistiklerimiz ortada. o yüzden kimse aşırı umutlanıp da hayal kırıklığına uğramasın. sonuçta ne olursa olsun başakşehir ve beşiktaş'la yapacağımız maçlar şampiyonu belirleyecek. bu maç bizim için olmazsa olmaz değil.

  fenerbahçe'nin ise bundan sonraki süreçteki en önemli maçı. bizle aralarında 6 puan fark var. bu durum, fenerbahçe'nin oyun yapısını değiştirmeye zorlayabilir. aykut'un taraftarın aşırı hücum futbolu beklentisine cevap vermesi fenerbahçe'yi bozabilir. o gün kesinlikle klasik bir fenerbahçe görmeyeceğiz. fener şöyle fener böyle yorumları şimdilik boş yorumlar. bu maç tamamen psikoloji. bizim de günümüzde olmamız lazım, topun bizi sevmesi lazım, hakemin maçı adil yönetmesi lazım. bunların hepsi birleşirse o gün fener'i yeneriz. akhisar orada sürekli yeniyormuş fener'i. iyi de fener için biz akhisar değiliz. adamlara galatasaray deyince taraftarıyla futbolcusuyla bir anda canavara dönüyorlar. tek ümidim aykut kocaman. yaparsa o bir güzellik yapabilir.
 • 174
  hakkında futbol konuşmayacağımı söylediğim ama hakkında bahsedilecek başka meselelerin kesinlikle olduğu maçtır. hurafelere ben de inanmak istemesem de stadın yakınındaki türbenin varlığı her mağlubiyetten sonra içimi ürpertmektedir. ha bir de taraftarımızın içeriye alınmadığı, tezeklerle maç izlediği günlerde çocukluk ve ergenlik geçirdim. aziz de bu kadar medyayla içli dışlı değildi zaten ister istemez karanlık ve pis gözüktü gözüme bu kuşlar.
  işte bu durumların hepsi kafamda birleşince pazar akşamı normal bir maç izlerken bile içimde bok gibi bir his oluşur. (anlattığım enstantanelerin çoğu pazar derbilerinden) allah'a şükür ki orada kupa aldık da bir nebze içim soğudu. ( maç cumartesiydi :) )
  ha büyü diye bir şey varsa ve aziz bunu yaptırdıysa zaten içimiz rahat olsun. allah'ın selamı adanalı fatih'in yanında olacaktır. büyü ile değil alın teri ile bir şeylerin gerçek olduğu ortaya çıkacaktır. son olarak da maç cumartesi gecesi olduğu için bir nebze moralli izleyeceğim fakat; yine de unutmamalıyız ki o gece orada futbol dışında her şey olacak. umarım aslanlarımız sahada sakin olur.
  ergenliğe giren her müslüman taraftarımız boy abdestini alsın. her hristiyan taraftar durmadan istavroz çıkartsın, her musevi kendi inancına göre bir ibadet yapsın ve her ateist de bilimsel olarak o maçtan nasıl alnımız ak çıkabileceğimizi düşünsün. neo-paganist inançları olanlar da yağmur dansı yapabilir. farkındayım çok boş konuşuyorum ama cidden bu maçı iki haftadır beklemek ve her gece uyumadan beynimde oynamak sinirlerimi bir hayli yıprattı. uzun ve gereksiz entry için özür dilerim.
 • 175
  11 mart 2018 galatasaray - konyaspor maçı derbiye çok olumlu yansıyacaktır.

  (bkz: #2370322)

  yukarıdaki girdiye biri olumlu, biri olumsuz iki hususu ekleyebilirim:

  iyi haber, belki ilk kez fenerbahçe taraftarı bir bütün halinde takımının arkasında değil. aziz yıldırım ve aykut kocaman'ın gitmesine vesile olacağı ümidiyle mağlubiyeti arzulayan önemli bir kitle var. taraftar stadı doldursa da oluşan sinerji görece zayıf kalabilir.

  kötü haber, sezon başından bu yana rakiplerimize oranla* aleyhimize işleyen hakem kararları daha katmerli olabilir. zira fenerbahçe'nin puan kaybetmesi büyük ihtimalle lig yarışından düşmesi anlamına geliyor. bu da "hakem şansının" yanımızda olmayacağını garantiliyor.

  mantığım ve sezgilerim maç hangi skorla biterse bitsin galatasaray'ın 2017-2018 sezonunu şampiyon olarak tamamlayacağını söylüyor. bu ön kabul üzerinden karşılaşmayı tanımlarsak, şampiyonluk yarışından ziyade, yıllardır süregelen kadıköy fobisinin kaderini belirleyecek maç olacaktır.
 • 181
  ilk gole kadar maçın senaryosu belli:

  *konyaspor, galatasaray'ın açıklarını göz önüne serdi. önde baskı ve dar alana yıkılan oyun'a tüm maç boyu çözüm bulamadık. fernando'nun yokluğunda top ve oyun kurmakla pek işi olmayan iki stoper** ve önlerinde yine oyun kurucu olmayan bir defansif orta saha*ya kaldığımız için uygulanan önde baskı işe yaradı, desek daha doğru olur. savunmada da takım olarak topun arkasına geçip eksik yakalanmamaya gayret ettiler, özellikle garry rodrigues'i durduran da bu oldu. nitekim maç boyu kontratağa çıktığımız bir pozisyon da hatırlamıyorum.

  *galibiyetten başka şansı olmayan(ve başakşehir beşiktaş maçı 1 gün sonra oynanacağı için bilinmezlikle oynayacak olan) fenerbahçe'de aykut kocaman mutlaka 11 mart 2018 galatasaray konyaspor maçını baz alarak hareket edecektir. bu yüzden 2-0 kazandıkları başakşehir maçının bir benzerini yaşamak isteyecektir: taraftar baskısı ve ilk dakikalardaki coşkulu oyunla önde baskı, top çıkaramayacak ve hataya zorlanacak galatasaray defansı ve erken bulunabilecek bir golü arayacak fenerbahçe. golü buldukları takdirde de oyunu ciddî şekilde yavaşlatıp topa sahip olmak isteyecektir; zira galatasaray dar alanda çok zorlandı konyaspor maçında. feghouli ve belhanda'ya özel önlem alıp(özellikle josef-belhanda eşleşmesi bekliyorum ben) galatasaray'ı etkisiz hâle getirmeyi düşünecektir. orta sahada kaptırılan toplarla hızlı hücum şansı yakalayıp(ki konyaspor bunun da örneğini gösterdi, özellikle maicon'un yavaşlığı büyük handikap) 2. golü bulursam maçı koparırım, fikrinde olacaktır.

  *konyaspor maçından fatih hoca'nın oyun olarak memnun kalmadığını ve endişelendiğini düşünüyorum. özellikle defanstan top çıkaramamak, sürekli baskı yemek ve bu baskıyı kıramamak, rakibin çok hızlı geçtiği orta saha ciddi anlamda düşündürücü olmuştur. hem konyaspor maçından güç bela da olsa galip çıkmış olmamız, bir ölçekte saraçoğlu'ndaki beraberliği de kabul edilebilir kıldığı, hem de donk, selçuk, maiconve serdar'ın defanstan top çıkarma/top taşıma/oyun kurma konusunda sınıfta kaldığı için orta sahanın fernando hazır olduğu takdirde fernando, selçuk, tolga; olmadığı takdirde de tolga, selçuk, feghouli veya belhanda'dan oluşacağını düşünüyorum. donk'un topla arası oldukça soğuk olduğu için donk'la değil, daha top görmüş geçirmiş tolga'yla başlamayı düşünmesi doğal olacaktır. fernando hazır olmadığı takdirde donk'a güvenip formayı tekrar vermesi yine düşük ihtimal görünüyor bana.(belki ilk 45 dakikadan sonra alır fernando'yu) onun yerine belhanda veya feghouli'yi selçuk'un yanına çekip top yapmayı amaçlayıp sağa da sinan gümüş'ü atabilir.

  *fatih hoca takıma sakinlik aşılamak isteyecektir. önce beraberliğin hesaplarını yapacak, kalan kısımları buradan sonra düşünecektir. bu amaçla önce önde baskı yapacak fenerbahçe'yi sakin oyun ve ayağa pasla durdurmak isteyecektir, tıpkı ilk devredeki beşiktaş maçının ilk yarısı gibi. ilk 20-25 dakika top fenerbahçe'de olur, 25'ten sonra galatasaray oyuna ortak olur.

  *gerilim tüm derbilerde olduğu gibi fenerbahçe'ye yarayacaktır, özellikle belhanda'yı bu sebeple kaşımaya çalışacaklardır.

  ilk golü kim atar, allah bilir. ancak kanımca galatasaray ilk golü yerse ilk 15-20 dakikadaki baskıyı kaldıramayıp yer; atarsa da ilk devrenin sonlarına doğru 40-45 dk gibi bir duran top ya da kontraataktan atar.

  *ikinci yarılar da tamamen atmosfere göre şekillenir. fatih hoca sabırla beklemeyi daha çok ister, zira 70. dakikaya kadar olası beraberlik hâlinde fenerbahçe iyice açılıp disiplinden kopar ve arkada boşluk bırakır. bu dakikalarda bulunacak bir galatasaray golü fenerbahçe tribünlerini de, takımını da helva gibi dağıtır, tribünler istifa sesleriyle karışır.

  özet: ayağımızda top tutup oyun kurmayı becerebilirsek avantajlı olan tarafız. fenerbahçe'ye galibiyetin şart olması maçın en güzel yanı, yoksa aykut kocaman önce beraberliği tutar, tüm maç soğuk ve tatsız şekilde üzerine gelmemizi bekler, sonrasında gol bulmaya çalışırdı ki bu sistem galatasaray'ın şu anki yapısına epey ters, yaslanan savunmalara çözüm bulamıyor ve arkada boşluk bırakıyoruz.

  aykut kocaman'ı kayıtsız şartsız hücum etmek zorunda bırakıyor olmamız kendisi için bir ızdırapken, bizim gibi yaslanan ve kapanan takımlara karşı başarısız bir takım için şans gibi duruyor.

  gazamız şimdiden mübarek olsun.
 • 182
  fenerbahçe’nini duran toplardan gol arayacağını ve önceliği bunlara vereceğini artık tüm türkiye hatta türki cumhuriyetler dahi biliyor. bu nedenle;

  -korner kazanmak
  -frikik kazanmak
  -penaltı kazanmak

  öncelikli hedefleri olacaktır. savunmada bunlara özellikle çalışmamız gerektiğini malzemecilerimiz de biliyordur.

  bizim avantajımız ise fenerbahçe’nin ağır defansı. ileri dörtlümüzün hızı ve çabukluğu ile gafil avlayabiliriz feneri. bu nedenle fener defansımıza pres uyguladığında (başakşehir maçındaki gibi) presten çıkarsak geçişleri iyi yapacak, iyi adam eksiltecek futbolcularımız olduğundan kolay gol bulabiliriz.

  fenerbahçe, iki büyük derbi oynadı. akabinde akhisar’dan şok bir yenilgi aldı. kanaatimce bayağı hırpalanmış bir haldeler. ikinci yarıda oyun bize gülebilir.

  futbolcularımızın üzerine oynayacakları kesin. umarım hakem bu hilelerine göz yummaz. tüm futbolcularımızın çelik gibi sağlam sinirlerle ve cesaretle oynaması kaçınılmaz. ara ara yapacağımız hücum presle fener defansından top kapıp gol atmamız da olası. çünkü en iyi yaptığımız bu.

  allah yardımcımız olsun.

  (bkz: 17 mart 2018 galatasaray fenerbahçe maçı)
 • 184
  kesinlikle ama kesinlikle sakin kalmamız gereken maç.
  fenerbahçe'nin sezon maçı. bunu kazanmak için herşeyi yapacaklar.
  özellikle josef bin bir çirkefliği yapacak.
  maçı gererek oyunun kalitesini düşürecekler.
  birileri önlem alsın. para cezası mı başka türlü bir önlem mi alınır bilemem. belhanda, feghouli ve maicon'a bu mevzu kesinlikle anlatılmalı.
  bu maçta yenilebiliriz evet ama bizde ağır yaralar bırakmamalı. yani hem skor olarak hem de oyuncularımızın göreceği kartlar sebebiyle önümüzdeki maçlarda bizim için aleyhte durumlar söz konusu olabilir.
  yalvarırım sakin kalın. eğer sakin kalamazsak şampiyonluk gider.
  ama sakin kalabilirsek atıf, dirar, isla, fernandao vs. gibi çöplerden kurulu ve tek amacı rakibi bozarak 1 gol atıp üzerine yatmak olan takımdan puan/puanlar alabiliriz.
 • 186
  4 gün kalan maç.

  http://fotocdncube.gazetevatan.com/...z-soku--3358111.Jpeg

  -----------

  bu maça dair her gün bir şeyler yazsak da o gün orada futbol oynanmayacağını, bir gerilim filmine gideceğimizi biliyorsunuz değil mi?

  maç fener'in önde baskısı ile başlar, en kötü topu sürekli fernandao'ya oynayıp faul almaya çalışırlar, seken topları mehmet topal, josef ve gulliano ile toplamaya çalışıp pozisyon bulmaya çalışırlar. korner ve serbest vuruşlar en önemli silahları. bizim de en büyük zaafımız duran toplarken eğer böyle gol yersek kafayı yerim. zaten buna da çare bulamıyorsak hiç çıkmayalım maça :(

  stoperlerimize ve orta sahamıza önde basacakları net. bu sebeple yüksek ihtimalle biz de topu gomis'e şişirip onun pasörlüğü ile diğer yarı sahaya geçmeye çalışacağız. en azından ilk 15-20 dakikada bunu deneyip, yüksek eforla oynayacaklar. bu bölümü gol yemeden atlatırsak maç yavaş yavaş dengelenir ve ilk yarının sonlarına doğru biraz daha biz oynar hale geliriz.

  maçın 0-0 gittiği her an oyun bize dönecektir. taraftarın enerjisi yavaştan düşmeye başlayıp gerginlikler artacaktır.
  olur da golü bulabilirsek zaten aykut-aziz birlikteliğinden bıkan seçim öncesi ali koç gelsin diye bu maçı bile kaybetmeyi isteyen fenerliler protestolara başlarlar. takım da inceden dağılır, 2. yi bulursak da of offf dünyanın en tatlı anları başlar :(

  hayaller hayaller...

  bu maça dair en büyük temennim kırmızı kartsız maçı bitirmek, 11'e 11 giden maçta bir şansımız olur ama eksik kalırsak oradan çıkamayız.

  kaybetmek bizim için yıkım olmaz ama kazanmamız var ya offf!

  fener ve dahası beşiktaşlılar için tam bir yıkım olur. çünkü hepsi bizim puan kaybımızı bekliyor ve bundan neredeyse eminler.

  daha 4 gün var ama nabzım yine yükseliyor ve ben yine buna engel olamıyorum. başımıza gelecekleri bile bile buna engel olamıyorum. düzen gereği bu maçı kaybedeceğimiz açıkken buna engel olamıyorum.

  (bkz: galatasaray sinerjisi)

  tek isteğim var bu maça dair, oyuncularımız bu maçı son maçlarıymış gibi oynasın, gerilimden uzak, yüksek eforla, sonuna kadar mücadele etsinler, işte o zaman skor ne olursa olsun zaten bu yolun sonu şampiyonluk olacaktır...

  (bkz: hedef 21)

  sen şampiyon olacaksın!
 • 187
  normalde fenerbahçe derbilerinden bir hafta önce stresim başlardı. bu maç için nedense çok rahatım. ya artık alışkanlık yaptı kadıköy'den galibiyetsiz dönmek ya da bu sefer gerçekten bir şeyler farklı.

  bu kendi iç çatışmalarımı bir kenara bırakırsak maçın bence iki tane anahtarı var; biri sakinlik, biri de konsantrasyon. teknik, taktik çok tartışma gereği duymuyorum derbiler için. çünkü genelde sahada top oynanmıyor. futbol anlamında doyurucu bir galatasaray fenerbahçe derbisi izlemeyi kaç yıl geçti kim bilir. psikolojik savaşı kazandığımız an maç bize gelir. 2-0'dan geldiğimiz kadıköy derbisini hatırlayın. oyunun her türlü hakimi olduğumuz için maç döndü ve son anda galibiyet kaçtı. yine aynısını yapabilecek bir kadro ve motivasyonu sağlayabilecek teknik heyet var.

  hafta boyu eminim bu psikolojik faktörler üzerinde duracaktır takım. galibiyet beklentim neredeyse yok ama takıma da güveniyorum. sanırım taraftarlık bu tarz çelişkileri tek bünyede buluşturan bir olgu.

  hedef 21

  inan edin şampiyon olacağız
 • 190
  maç ile ilgili en çok korktuğum şey, süper lig tarihinin bence en büyük çirkeflerinden biri olan josef de souza denen mikrobun, younes belhanda ve sofiane feghouli'nin üzerine oynayacak olması. bu iki futbolcumuza da bu konuda maalesef pek güvenemiyorum.

  fatih terim'in yine ryan donk ile başlayacağını tahmin ediyorum. fernando'yu ise ilerleyen dakikalarda sahaya sürecektir. hangi dakikada olacağı ise ryan donk'un performansına göre değişiklik gösterir. çünkü 11 mart 2018 galatasaray konyaspor maçında ryan donk çok kötü bir performans gösterdi. bu performans beni bu önemli maç öncesi korkuttu, fatih terim'i de düşündürmüştür mutlaka. ryan donk - selçuk inan - younes belhanda üçlüsü, fenerbahçe'nin göbekteki josef de souza - mehmet topal - giuliano üçlüsüne karşı nasıl olacak hiç kestiremiyorum. karşıda topal formsuz bizde selçuk. josef de souza çirkefliği dışında performansı ile de beni korkutuyor çünkü her galatasaray maçında inanılmaz oynuyor adam. bir çok fenerbahçe futbolcusu gibi tabii. şu maç öncesi "ah ndiaye ah" çekiyorum ve fatih terim'e güveniyorum.

  savunmada maicon - serdar aziz ikilisine güvenim tam. fernandao ne kadar kuvvetli bir futbolcu olursa olsun, maicon sindirecektir kendisini. aatıf ve dirar'ın açıklarda oynayacağını tahmin ediyorum. dirar'ın, nagatomo karşısında fizik olarak üstünlük sağlamasından çekiniyorum. linnes - aatıf eşleşmesinde ise pek bir problemin olabileceğini düşünmüyorum. ilerleyen dakikalarda alper potuk da oyuna dahil olabilir. fakat beklerimizin hızlı oluşu bu konuda bir artı.

  gomis için söylenecek pek bir şey yok. volkan demirel'e en yakın oynayacak futbolcumuz olacağı için, derbilerin soytarısı volkan'ın provokasyonlarına dikkat etmeli. gomis bütün rakiplerce saygı duyulan bir futbolcu olmasına rağmen, karşısında gerçek bir terbiyesiz ve saygısız olacak. her fırsatta provokasyonlarını yapacaktır. sen takılma gomisim...

  baros'un direkten dönen topu, burak yılmaz'ın havada seken topu vb. gibi garip olayların yaşandığı, tek rakibi bermuda şeytan üçgeni olan kadıköy deplasmanından bu sefer 3 puanla döneceğiz. olacak bu sene.
 • 193
  bu maç için futbol odaklı değerlendirme yapan arkadaşları görünce üzülüyorum. kadıköy'de oynanan bir derbide futbol dışı faktörler devreye giriyor maalesef. yine öyle olacak ve bize yenilmeyeceklerdir. olaya futbol olarak bakmak yeterli olsaydı 20 senede en az 7-8 kere galip gelmemiz gerekirdi orda.

  bu arada bence ligin kaderini etkileme konusunda içeride oynayacağımız derbiler kadar önemli olmadığını düşünüyorum.
 • 194
  fenerbahçe bu sezon ilk golü yediği hiçbir maçı kazanamadı, fenerbahçe evinde oynadığı 12 maçta sırasıyla trabzonspor, başakşehir, kayserispor, gençlerbirliği ve akhisarspor' a puan kaybetti. galatasaray ilk golü attığı sadece kasımpaşa maçında yenildi, galatasaray deplasmanda oynadığı 12 maçta sırasıyla antalyaspor, trabzonspor, başakşehir, beşiktaş, yeni malatya, sivasspor ve kasımpaşa' ya puan kaybetti. iki takımın oyun anlayışına bakacak olursa fenerbahçe genelde önde basarak rakibi bozmaya çalışan, duran top ve kontra ataktan gol atmaya çalışan bir taktikle oynuyor. fenerbahçenin zorlu lig deplasmanlarında en çok puan almasının en temel nedeni bu rakipleri pozisyon bulsada gol yemiyorlar bir şekilde gol atıyorlar, ancak bu oyun kadıköyde işlemiyor çünkü kadıköye gelen takımlar 1 puan alsak yeter gözüyle bakıp bastırmıyorlar ve kontra futboluna dönüyorlar, bu da oyunun orta alanda sıkışmasına neden oluyor, seyirci baskısı da olmadığından fenerbahçe geçtiğimiz yıllarda ki gibi rakibi boğamıyor kadıköyde bu yüzden çok puan kaybettiler. galatasaray ise topa 2. bölgede sahip olarak 3. bölgede yerleşik savunmaları geçerek gol bulmaya çalışıyor, fenerbahçe başakşehir maçında yaptığı gibi önde basarsa bizim buna bir çare bulmamız ve bu baskıyı kırmamız gerek ya kendi oyun anlayışımızdan vazgeçip topu fenerbahçeye bırakarak onların bu önde baskı stratejisini çürütmeliyiz ya da defanstan uzun toplarla çıkmalıyız bizim takımımızda uzun top yapabilecek oyuncu olmadığı için ben birincisini bekliyorum yani kısacası galibiyet için kendi oyunumuzdan çok fenerbahçeyi şaşırtacak bir oyun anlayışıyla sahaya çıkmamız gerek.
 • 195
  bu maci bir maca cok benzetiyorum.

  (bkz: 23 nisan 2017 galatasaray fenerbahçe maçı)

  galatasaray'in evinde oynanan bu mac oncesi galatasaray taraftari ikiye ayrilmisti. bir kismi 'yenilelim de dursun ve tudor'dan kurtulalim.' dusuncesindeydi. bir diger kismi ise 'ne olursa olsun derbi bu goyup gecmemiz lazim' diye dusunuyordu.
  benzer bir senaryo bu mac oncesi iceride oynayacak fenerbahce taraftarinda hakim.
  sonuda benzer insallah.