• 75
  tek bir pozisyondan ötürü hakem tartışması maçın çok önüne geçti.

  maçta kim min-jae'nin ilk sarısı net sarı kart. umut vadeden atakta rakibini formasından çekeren indiriyor 14. dakikada. 2 kere sarı kartlık hareket.

  yine kim min-jae'nin djaniny'ni düşürdüğü pozisyonda, hamlesi hızlı açıdan masum gözükse de müdahelesini uzatması, kolunu ve dirseğini hızlı giden rakibini bozmak için kullanması özellikle sarı kartı olan bir oyunucu oldukça amatörceydi. bunla beraber herkes kollara dikkat etmiş ama kim min-jae geride kaldığı için sağ ayağıyla da rakibini bozuyor. djaniny rakibinden sıyrılsa kaleciyle karşı karşıya kalacak. haliyle bu pozisyonda faul ve ikinci sarı çıkması oldukça doğal. (attila szalai'nin yetişme ihitimalinden dolayı) fenerbahçe maçın 23. dakikasında 10 kişi kaldığı için haliyle tüm maçı bu pozisyon üzerinden değerlendiriyor ama karar çok net doğru.

  hem ülkemizde hem de avrupa'da benzer pozisyonlarda hakemler kararsız kalıp oyunu devam ettirebilir ama bu kararın doğruluğunu değiştirmiyor.
 • 76
  https://twitter.com/.../1449823211345035266

  fenerbahçe'nin attığı golden önce mesut özil'in elle oynadığı açıkça görülüyor. gol iptal edilmeliydi.

  kim min jae'nin sarı kart gördüğü her iki pozisyonda doğru.
  szalai'nin rakibi kucaklaması penaltıdır. hatta bana göre penaltı+kırmızı karttır.

  yani şöyle bir bakınca, maçın en kritik hatası fenerbahçe lehine yapılmış olmasına rağmen bu maçtan sonra fenerbahçe mağdur oldu!
 • 77
  bizim 17 ekim 2021 galatasaray konyaspor maçından sonra, sırf yaygara kopunca bu maçın özetini de izledim bein amerika'dan.

  1 - kim min-jae'nin ilk sarı kartı özette yoktu, görmedim ancak 2. sarı kart pozisyonu özetin içerisinde var. sağ kolunu rakibe dayadıktan sonra itiyor, kolu doğal pozisyonundan açılıyor ve hızını da kullanarak rakibini bozuyor. kart doğru, 2. kart olduğu için de kırmızı da doğru. (ki yanlış anlamadıysam eğer ilk sarı kartına kimse itiraz etmiyor onu doğru kabul ederek bu yorumu yapıyorum)

  2 - fenerbahçe taraftarının altay'a çok yüklendiğini düşünmekle beraber trabzon'un ilk golünde ciddi hatası var. hem baraj arkasına oyuncu yatırıyorsun, onu da tam yatırmıyorsun bir tarafı barajın boşta, oradan şut geliyor içerden çıkarıyorsun. nereden baksan tutarsızlık, nereden baksan ahmakça sözü aklıma geliyor ahmet kaya'nın. *

  3 - penaltı pozisyonunu baya incelemiş hakem, ben de bir kaç kere özette orayı başa aldım, getirdiğim kanaat şu: slazai'nin iki eli cornelius'un arkasından sarmış, sağ bacağı ile de sol dizine bir müdahale yaparken kendisi düşüyor, adama sarıldığı için adam da onunla birlikte düşüyor. penaltı, ancak şunu unutmamak gerek, slazai bu müdahaleyi yapmasa rakip altıpas dediğimiz alanın içerisinde, topla dönmüş ve vuruşu yapmak üzere, yapsa büyük olasılıkla golle sonuçlanacak, ya da başka bir oyuncunun yetişme şansı zaten yok. bu bağlamda bana kalırsa slazai'nin de kırmızı kart ile oyundan ihraç edilmiş olması gerekirdi. hakem ali şansalan'ın bana kalırsa maç ile ilgili en ama en kritik hatası buydu.

  4 - trabzonspor'un 3. golü uzay orta sahası luis gustavo'nun armağanı, dikkat ettiniz mi? türkiye özetinde nasıl verildi ya da maç içerisinde dikkat edildi mi bilmiyorum, gustavo normal pozisyonunda dursa top sol ayağına çarpıp başka bir yere açılacak, sol ayağını topa vurmak için savuruyor, top ayağının altından geçip sağ ayağına çarpıyor ve gol oluyor. mesela bizim konyaspor maçında da bytiqi'nin soldan saçma bir vuruş çabası vardı, muslera rahat aldı. eminim ki bytiqi de aynı şeyi düşündü: "top savunmadan sekip girerse girer". biz şanslıydık, victor nelsson akıllıydı top kendisine temas etmeden muslera ile rahat bir şekilde buluştu, fenerbahçe şanssızdı top gustavo'nun sağ ayağından sekti ve kaleye gitti.

  5 - çok acayip camia ya. maçın tek ciddi hatası senin 3 stoperinin birisi atılmışken diğerinin atılmaması, sen havaalanında takım karşılayıp kendince düşman yaratıp bir şekiller peşindesin. arkadaş, federasyon başkanı ile senin şu andaki başkanın bir önceki dönem başkanının yönetiminde omuz omuza yöneticilik yapmış adamlar, tahkim kurulu ekibi komple sizin ekip neredeyse, içerisine beşiktaşlı serpiştirmişler güya tarafsızlık için. önce bir "hayırdır ya ne oluyoruz?" diyen olmadığı için, sürekli bir "dış minnak" arayışı bitmediği için, başarısızlığın sorumluluğunu alıp doğru eleştiri getirip düzelttiremediği için ve belki de en önemlisi paralı adamların peşine takılıp gitmeyi taraftarlık zannettikleri için fenerbahçe camiası asla ama asla düzelemeyecek.

  hani bir ümit özat sözü var ya: "seni rockafeller'larla muhabbet etsin diye yetiştirmişler, sen tribünden atlayıp adam dövüyorsun" diye. ben bu kadar haklı çok az söz duydum ömrü hayatımda.

  neyse, biz çok eğleniyoruz valla. * devamke. *
 • 78
  trabzonspor'un hakettiği şekilde kazandığı maç olmuştur. bizler doğal olarak sadece kendi takımımıza bakıyoruz ama bu fener takımı vasat bir anadolu takımından hallice. ligin başından bu yana bir maçta bile dominant olamadılar. 3 5 2 sevdasına kapılmış bir hocaları var ama ne kadroları ne de çalışma stilleri bu ağır varyasyonu kaldıracak güçte değil; ferdi ve samuel'den bek katkısı beklemek çok hayalperest. orta sahada adım atmaktan imtina eden mesut ile, ne idüğü belirsiz crespo ile ve de hedef santraforsuz bir hücum hattı ile olmayacağı çok belli. uefa kupası maçlarında gedikleri o kadar sırıttı ki farkında değiller.

  bu maç özelinde de tüm camia birleşip klasik fenerbahçe algısı ile tüm suçu hakeme yıkma peşindeler. hiç şaşmaz zaten! korelinin 2 sarı kartı da doğru hatta 2. sarı direk kırmızı bile olabilir. yayıncı kuruluşun dağıttı özette görünmüyor ama maç yayınında dirsek kullanarak rakibinin belinden ittigi görüldü. 2 hafta önce hatay deplasmanında ellerini kullanıp topu kesmesine rağmen penaltıdan yırttıklarını söylemezler. bu maçta attıkları golden önce mesut'un elini ve trabzon'un penaltı golünde szalai'ye verilmeyen direk kırmız kartı söylemezler tabii. toplayınca hakem yine yardım etmiş bunlara ama bahane güzel bir şey..

  başkanları da çıkmış tüm takımlar rahatsız diyor kendine destek arıyor.. bizim rize maçı nasıl zoruna gitmişse o maçtan başlıyor laflara.. diagne'nin yıktıklarının destekçisine bak sen!! böyle devam ali başkan aynen böyle devam. sorun hakemde, siz gayet iyi bir takımsınız aynen devam..
 • 79
  hakemin mesut'un eli dışında hatalı kararı yok onu da kendisi kaçırdı var da vermedi diyelim ali şansalan gayet iyi bir maç çıkarmıştır. böyle zor bir maçı neredeyse hatasız bitirmek büyük başarı. szalai kırmızı bile görebilirdi ama bu sefer maçın tansiyonu aşırı yükselip olaylar patlak verirdi o yüzden bu kararı pek sorgulamıyorum türkiye şartlarında.

  hocanın bu maçı iyi analiz etmesi lazım. kesinlikle diagne ile oynamamız gerek. barış alper, kerem ve morutan 3 lüsünün aynı anda sahada bulunması fantastik gözükse de bence uygulamada gayet verimli olacak. hız, fizik ve yer değiştirebilen 3 oyuncu buradaki mantık.

  bu arada bu fener yunanlardan ne çekti be.*
 • 80
  fenerbahçe'nin golüyle ilgili kafaları karıştıran bir durum var. mesut elle oynadı, niye iptal olmadı diye düşünenler olabilir. kurala açıklık getireyim;

  öncelikle kural değişmeden önce nasıldı? gol olan pozisyonun başlangıcında, ortasında, sonunda, herhangi bir yerinde yani, bilerek veya bilmeyerek elle oynama varsa gol iptal oluyordu.

  bu kural mart 2021'de değişti. yeni kurala göre iptal şu durumda oluyor; bilerek veya bilmeyerek elle atılan goller, bilerek veya bilmeyerek topu elle oynayıp sonrasında da golü atmak.

  bu maçtaki pozisyondan örnek verirsek, mesut top eline çarptıktan sonra topla gidip golü kendisi yapsaydı iptal olurdu. hatta şöyle düşünün; kale bomboş olsun, mesut ve bir arkadaşı da bomboş durumda olsun. top gelsin mesut'a, kontrol ederken ayağından yerden vs seksin top eline değsin, top da mesut'un önünde kalsın. kale boş, yanında da bir arkadaşı var. eğer topu kaleye yollarsa gol iptal, 1 metre yanına verip arkadaşı golü atarsa gol iptal değil. kural budur.