• 1
  galatasaray lisesi tevfik fikret salonu'nda yapılan, galatasaray spor kulübü'nün 30. başkanını seçtiği seçimli genel kurulu. mevcut başkan alp yalman ile faruk süren yarışmış, kazanan faruk süren olmuştur. süren 1510 oyla ipi göğüslerken, yalman ise 713 oyda kalmıştır.

  mustafa ersoy imzalı, 16 mart 1996 tarihli cumhuriyet gazetesi haberinden:

  --- alıntı ---

  galatasaray başkanını seçiyor

  91 yıllık bir geçmişe sahip sarı - kırmızılıların kongresi galatasaray lisesi tevfik fikret salonu'nda yapılacak. son 3 dönemin başkanı alp yalman, bu kez geçen dönemin yöneticisi faruk süren'le çekişecek. süren'in en büyük kozu ergun gürsoy. yalman ise mehmet cansun ve ekibine güveniyor.

  galatasaray için tarihi gün geldi çattı. 91 yıl gibi görkemli, görkemli olduğu kadar da başarılarla dolu bir geçmişe sahip olan san-kırmızılı kulüp bugün 2 yıllığına görev alacak 'yeni' başkanını seçecek. 2 başkan adayı var: biri şimdiye dek 3 kez başkanlık yarışına giren ve hiçbirini kaybetmeyen başkan alp yalman, diğeri ise ilk kez başkanlığa soyunan, yılların yöneticisi faruk süren.

  bundan önce ali uras ve ali tanrıyar başkanlığındaki yönetimlerde görev alan bu iki "kadim dost" büyük bir mücadeleye girecekler. galatasaray lisesi'nin tevfik fikret salonu'ndaki kongresi sabah 10.00'da başlayacak ve saat 15.00'da sandıklar açılıp cim-bom'un yeni başkanı belirlenecek. yalman, kırmızı, süren ise sarı liste ile yanşacak.

  iki adayın vaatleri: "kurumsallaşacağız"

  yalman'ın programı
  - galatasaray plaza: kendi döneminde temeli atılan mecidiyeköy plaza'nın inşaatını devam ettirip kulüp binasını taşımak.
  - galatasaray şehri: riva arazisine üyelerin kullanabileceği şehir.
  - galatasaray stadı: ali samı yen stadı’nın yerine daha geniş hacimli, tapusu kulübün elinde bulunan bir stat projesi.
  - tesislerin modernleşmesi: tesislerin daha modem bir hale getirilmesi.
  - küçükçekmece arazisi: tem karayolu ile küçükçekmece gölü arasında kalan 2.5 milyon metrekarelik arazinin galatasaray'a kazandırılması.
  - futbolda revizyon: son iki yılda başarılı olamayan futbol takımı ve teknik heyetin yeniden gözden geçirilip kökten değiştirilmesi.

  süren'in programı
  - galatasaray aş: galatasaray'ın isim hakkının bir şirkete devredilip borsaya girme hazırlıkları yapılacak ve büyük gelir elde edilecek.
  - isim hakkı gelirleri: galatasaray'ın isim haklarının yüksek bir oranla pazarlanması. m.united örneği.
  - ali sami yen: ali sami yen stadı'nın kulübe mal edilerek satın alınması. dev bir ali sami yen kompleksi kurulması. aynı tesislerin atletizm ve su sporlarına da kazandırılması.
  - iso 9000: galatasaray'ın kurumlaşmasından sonra avrupa standartlarına ulaşıp iso 9000 seviyesine ulaşması.
  - süper transferler: faruk süren ve ekibi transfer için şimdiden kolları sıvadılar. trabzon, beşiktaş ve f.bahçe'ye yeni transfer çalımları.
  - fatih terim: süren'in teknik direktörlükte birinci hedefi fatih terim ve italyan modeli.

  listelerin son durumu ise şöyle:
  alp yalman: doğan hasol, mehmet cansun, tony cauki, varol dereli, oğuz çarmıklı, süha mermerci, engin bora, candemir berkman, orhan mizanoğlu, remzi tan, çağatay altınlı, gökhan yardımcı, acar yıldırım, murat ece.

  faruk süren: ergun gürsoy, özhan canaydın, ateş ünal erzen, ahmet yolalan, atilla donat, ali dürüst, mahmut özlü, nail keçili, irfan kurdoğlu, celal gürcan, coşkun gültekin, ali öğütücü, mustafa sarıgül.

  --- alıntı ---