• 39
  27 gün kalan maç.

  https://gss.gs/FQy.jpg

  13 nisan 2019 beşiktaş başakşehir maçından sonra oynanması gereken maç. o maçtan çıkacak olan skora göre maç planımız değişebilir. beşiktaş galibiyeti gelirse kadıköy'de 1 puan bile kötü olmayabilirken başakşehir kazanırsa kadıköy'de belki de son yıllarda ilk kez mutlaka kazanmak zorunda olacağız.

  o sene bu sene diye diye 20 sene oldu. fenerbahçe için taraftara kendini affettirme ve sezonu kurtarma maçı. gerçekten de birçok şey bu hafta sonundan sonra netleşecek.

  bakalım neler yaşanacak?...

  hakemi %51 cüneyt çakır olacaktır. %49 halil umut meler. bu ikiliden bu maça çıkmayan zaten bjk-ibfk maçına çıkar diye düşünüyorum.

  (bkz: hedef 22)

  (bkz: kon2antra2yon)

  sen şampiyon olacaksın!
 • 41
  uzun zaman sonra kadıköy'e kazanmak zorunda olarak gideceğiz. herhalde 10 yıldır* kadıköy'de ya iddiasız maçlar oynandı ya da beraberliğin bize yaradığı maçlar oynandı. bu sefer beraberlik bize yetmez. başakşehir o hafta beşiktaş karşısında puan kaybetse de yetmez çünkü zaten o kredimizi de kötü kullandık. bitiş çizgisine yaklaşıyoruz ve artık puan farkı düşmek zorunda.

  kadıköy'de kazanamıyor olmamızı düşündüğümde bile bu maç sonrası başakşehir ile puan farkının 5 veya 6 olmasını olumlu bulamıyorum. o fark bu haftalarda 3-4 seviyesine gelmiş olmalı artık.
 • 44
  bu maçtan en iyi ihtimal beraberlik alirsak, bjk-ba$ak$ehir maçinin da en kötü ihtimal berabere bitecegini dü$ünürsek, çok $ey kaybetmeyiz. ama olur da, bjk, ba$agi, biz de feneri yenersek, ortada ne kimya kalir, ne biyoloji, bu da böyle biline.

  hiç istemedigimiz ihtimal ise ba$ak'in bjk'yi yenip, bizim de fener'e yenilmemiz. aman, aman, pu, pu, asla, asla. e$$ed..

  https://bit.ly/2Jlj4J4
 • 45
  fenerbahçe için sezonun maçı geliyor yine. her sezon en önemli maçı evlerinde bizimle oynadıkları maç. fb bu tip maçlara ayrı bir konsantre ve oyun ile çıkıyor. bu maçları iyi oynuyor. psikolojik olarak hep önde oluyorlar. kazanmak istiyorsak yapmamız gereken şeyler çok basit. fb her zaman oyunu germeye çalışacak. eğer gerilirsek bırakın yenilmeyi fark bile yiyebiliriz. ne yaparlarsa yapsınlar soğuk kanlılığımızı korumamız gerekiyor. özellikle belhanda ile özel konuşması lazım hocanın bu maç için. takımda en kolay kart görmeye yatkın oyuncumuz. ayrıca takım her an ayakta ve konsantre olması gerek. hakemle çok oynarsak pozisyona itiraz edip oyunu bırakırsak yine yeniliriz. oyun olarak iyi oynamıyoruz ancak yine de fbden iyi oynuyoruz. kadro kalitesini karşılaştırmaya zaten gerek yok. taktik teknik değil de tamamen psikolojik bir maç olacak. kazanırsak kesin şampiyonuz. ama kazanamayacaksak bile yenilmememiz gerekiyor.
 • 46
  kadıköy deplasmanlarının son 20 yıllık anatomisi;

  2000-2001 sezonu 31.hafta mutlak kazanmak zorundaydık. kaybettik.

  2001-2002 sezonu 23. hafta beraberlik yeterliydi, kaybettik.

  2002-2003 sezonu 6. hafta ilk yarıda oynanmış zaten, beraberlik kötü değildi. maalesef ağır bir yenilgi aldık.

  2003-2004 sezonu 23. hafta, ligden kopmuştuk, prestij için çıktık, kaybettik.

  2004-2005 sezonu 33. hafta, final gibi bir maçtı. kaybettik.

  2005-2006 sezonu 31. hafta beraberlik yeterliydi, kaybettik.

  2006-2007 sezonu 16. hafta beraberliğe hayır demezdik, kaybettik.

  2007-2008 sezonu 14. hafta yine beraberliği kötü görmezdik yine kaybettik.

  2008-2009 sezonu 9. hafta beraberlik sıkıntı olmazdı ama fener kötüydü kazanabilirdik, yine kaybettik.

  2009-2010 sezonu 11. hafta iyi takım kurmuştuk yenmeye gittik, ezilip yenildik.

  2010-2011 sezonu 11. hafta tarihin en kötü galatasaray'larından biriyle prestij için oynadık. az kalsın kazanıyorduk ama 12 yıl sonra puan çıkardık.

  2011-2012 sezonu 31. hafta 9 puan farkla gittik. berabere kalsak iyidir diyorduk, baros'un son dakikada topu direkten döndü. 2-2 ile fener'i tam anlamıyla elimizden kaçırdık.

  2011-2012 sezonu süper finali, beraberlik yetiyordu, istediğimizi aldık, kadıköy'ü yaktık. galibiyet lazım olsa kazanırdık da.

  2012-2013 sezonu 33. hafta şampiyon gittik, şampiyon geldik.

  2013-2014 sezonu 10. hafta hoca yeni gelmiş, 1 puan alsak iyi olur dedik, kaybettik.

  2014-2015 sezonu 23. hafta 1 puana gittik, 80'e kadar iyi de gittik. ama son bölümde gaza geldik kontra(!) yedik, kaybettik.

  2015-2016 sezonu 9. hafta 1 puan için gittik, 1 puanımızı aldık geldik.

  2016-2017 sezonu 11. hafta yine 1 puana hayır demezdik, kaybettik.

  2017-2018 sezonu 27. hafta 1 puan önemli dedik, son dakika ayağımıza gelen maçta en azından 1 puanı aldık.

  2018-2019 sezonu 28. hafta tam 13 yıl sonra mutlak kazanmak zorunda olarak gidiyoruz, bakalım ne yapacağız.
 • 47
  2010 öncesinde her sene "o sene bu sene" diyordum, her gittiğimizde mağlup olup geri dönüyorduk.

  2010 sonrasında böyle söylemeyi bıraktım ve artık kazanamayız demeye başladım.

  ancak fenerbahçe'nin 2010 sonrası o eski hegemonyası sona erdi. birçok maç berabere bitti, kazanabileceğimiz maçlar oldu.

  benim söylediğim tek şey vardı: "aziz yıldırım gittiği gün kadıköy'de kazanacağız."

  bunun olup olmayacağını merak ediyorum. ali koç zaten kötü bir performans sergiliyor. elde tutulur tek şey kadıköy'deki seriyi kaybetmemek olacak.

  eğer fenerbahçe maçı kaybederse bu ali koç'un sonu olabilir. aziz yıldırım döneminde sağlanan üstünlüğü daha ilk senesinde kaybederse, bunu taraftara açıklayamaz.

  fenerbahçe'nin derbileri iyi oynadığı bir gerçek. burada iyiden kasıt göze hoş gelen futbol değil. mental olarak çok sağlam kalıyorlar. bu sayede kolay kolay yenilmiyorlar.

  ama gerek sezonu kurtarma maçı olması, gerek ali koç'un ve ersun yanal'ın akıbeti açısından, gerekse galatasaray'ı şampiyonluktan etmek için gereksiz hırs yapabilirler ve bu da ters tepebilir.

  biz kadıköy'e en iyi olduğumuz dönemde, en kötü olduğumuz dönemde, ligden koptuğumuz, şampiyon olduğumuz ve şampiyonluk için gittiğimiz dönemde hiç kazanamadık. yani bütün senaryoları yaşadık oraya giderken ama galip gelemedik.

  aziz yıldırım'ın olmadığı bir fenerbahçe ile uzun aradan sonra ilk kez kadıköy'de karşılaşacağız. bakalım keramet başkanda mı yoksa o stadyumda mı?

  aziz yıldırım fenerbahçe'ye geri dönmeyi istiyorsa da, ali koç'un bu kadar başarısız olmasını o bile hayal edemezdi belki de. bu kadar kısa sürede geri dönmesini sağlayabilecek tek şey galatasaray'ın bu maçı kazanması.

  ali koç nakavt olmak üzere ve son bir darbeye ihtiyaç var. en güçlü yumruk galatasaray galibiyeti olur ve fişi çeker.

  bu nedenle şu sıralar tedirgin olduğunu ve rahat uyku uyuyamadığını düşünüyorum.

  ben bu maça farklı bir pencereden baktım. teknik taktik konuşmanın bir manası yok bana göre. zaten ligin ilk yarısında oynanan maçta bunun ikinci planda olduğunu gösterdi.

  türkiye'deki derbilerde psikoloji çok önemli. oyuncularınız çelik gibi sinirlere sahipse bir adım öndesiniz demektir.

  ayrıca camianın içinde bulunduğu durum da önemli. bazen zor durumda olmak sizi olumlu yönde etkileyeceği gibi, bazen de fazla motivasyon olumsuz yönde etkiler.

  fenerbahçe'nin hem başkanı, hem oyuncuları, hem de teknik direktörü kendini kurtarmak için bu maçı kazanmak zorunda ve bu sanki onları gereksiz strese sokacak gibi.
 • 51
  aziz yildirim fenerbahçe ba$kani olduktan 1 yil sonra 22 aralık 1999 fenerbahçe galatasaray maçında fener'i maglub etmi$tik son olarak, üzerinden tam 20 geçti.

  aziz yildirim kaç yil ba$kanlik yapti? 20 yil.

  son galibiyetinin üzerinden kaç yil geçti? 20 yil.

  dolayisi ile, bu yil o yil arkada$lar.

  skor 0-1, golü de 20 sirt numarali formasi ile emre akbaba atacak.

  istatisikler bunu söylüyor. *