• 1
  faruk süren'in tek aday olarak girdiği ve ikinci kez başkan seçildiği genel kurul. galatasaray lisesi tevfik fikret salonu'nda yapılan kongrede süren, 823 üyenin 613'ünden oy almıştır. katılımın, 2300 üyenin katıldığı 1996'daki kongreye göre bu kadar az olmasının sebebi camiada süren'e karşı oluşmaya başlayan tepkilerdir. nitekim seçimde çok sayıda beyaz oy çıkmıştır.

  - bir önceki dönemde yönetimde görev alan ve yeni yönetimde de yer almasına kesin gözüyle bakılan özhan canaydın, yeni dönemde görev almayı kabul etmemiştir. canaydın'ın yerine ise 1996'daki seçimde alp yalman'ın listesinde yer alan mehmet cansun dahil olmuştur.

  15 mart 1998 tarihli milliyet gazetesinden:

  --- alıntı ---

  süren'le iki yıl daha

  başkan faruk süren kongre sonrası yaptığı konuşmada, "bir zorlu dönem daha başladı. sizlere layık olmaya çalışacağız. belirlenen hedeflere hep birlikte gideceğiz" dedi. süren, hakan konusunda da "biz o'nun kalmasını istiyoruz. eğer gitmek isterse daha büyük bir kulübe göndeririz" ifadesini kullandı.

  öte yandan, süren'in 2000 yılında görevi bırakacağını dün bir kez daha açıklamasından sonra yeni başkan adayları da şimdiden ortaya çıkmaya başladı. bunların başında ise özhan canaydın ve adnan polat geliyor.

  galatasaray'da faruk süren ikinci kez başkan seçildi. sarı - kırmızılı kulübün dün yapılan kongresinde tek başına aday olan faruk süren 823 üyenin katıldığı genel kurulda 613 oy alarak 31. başkanlığa adını yazdırdı.

  galatasaray lisesi tevfik fikret salonu'nda yapılan kongreye 823 üye katılırken, 819 oy kullanıldı, bunların 773'ü geçerli sayıldı. faruk süren 613 oy alırken, aday olmayan inan kıraç'a 135 oy çıktı. kongrede ayrıca, kulübün ilk kurucusu ali sami yen'e bir, kapatılan refah partisi eski milletvekili hasan hüseyin ceylan'a bir, alp yalman ile özhan canaydın'a beşer ve adnan polat'a da bir oy çıktı.

  kongrede özhan canaydın'ın çekilmesinin şoku yaşanırken, üyeler mehmet cansun'un son anda listeye girmesine de aynı şekilde şaşırdılar. muhalefet cansun'un kesinlikle faruk süren ile seçime girmeyeceğini düşünürken, cansun'un bir anda listede yeralması ve de özhan canaydın'ın ayrılması çok sayıda beyaz liste yapılmasına neden oldu. beyaz listelerde faruk süren'in isminin çizilerek inan kıraç'ın başkan olarak yazılması dikkati çekti. bu tutum süren'e tepki olarak değerlendirildi.

  beyaz listelerde en çok üzeri çizilen yöneticilerin başında ateş ünal erzen, ergün gürsoy, atilla donat ve osman hattat yeraldı.

  oldukça yoğun kulis çalışmalarına sahne olan kongre sonunda faruk süren başkanlığı yeniden kazanırken, listesinde ateş ünal erzen, varol dereli, irfan kurtoğlu, mehmet cansun, atilla donat, ergün gürsoy, ahmet yolalan, ali dürüst, osman hattat ve mustafa sarıgül yeraldı. yedek listeye ise celal gürcan, burak elmas, semaahattin özdeniz, kemal erimtan ve ahmet özdoğan girdi.

  g.saray'ın mali kongresinde hazırladıkları rapor nedeniyle yönetimden tepki alan denetleme kurulu'nun oluşumunda değişiklik yapıldı. kemal onar ve anıl büyükerol'un yerine oral yılmaz ile cengiz ergani alındı

  mali kongrede hazırladıkları zehir zemberek rapor ile yönetimin büyük tepkisini çeken denetleme kurulu yeni listede tırpan yedi. anıl büyükerol ve kemal onar'ın yerine denetleme kurulunda oral yılmaz ve cengiz ergani yeraldı.

  özhan canaydın'ın listede yer almaması ise hem yönetim üzerinde, hem de kongrede büyük sıkıntı yarattı. başkan faruk süren bu konuda yaptığı açıklamada, olaya çok üzüldüğünü belirtirken, "bu özhan beyin kendi tasarrufudur. kendisiyle saatlerce görüştük, ama kabul etmedi. camiamıza hayırlı olsun" ifadesini kullandı. canaydın kongreye gelmezken oğlu murat özaydın'ın oy kullanması dikkat çekti.

  özhan canaydın'ın listede yer almaması süren'in yeni yönetim kurulu listesini de karıştırdı. önceki gece geç saatlere kadar liste hazırlanırken mahmut özlü'den sonra ali öğütücü'nün de çekilmesi yeni isimler aranmasına neden oldu. süren ve ekibi ancak gece 01.00'de listeyi hazırlayabildi.

  galatasaray kulübü'nün eski yöneticilerinden adnan polat dün kongreye gelmesine rağmen oy kullanamadı. aidatını 5 şubat'tan sonra yatıran polat listede ismini göremeyince bir hayli şaşırdı. ancak polat oy kullanamamasına rağmen oy sayımına kadar kongreyi bekledi.

  --- alıntı ---
 • 2
  15 mart 1998 tarihli hürriyet gazetesi'nden:

  --- alıntı ---

  süren tekrar baskan

  az sayıda katılımın yaşandığı galatasaray kulübü olağan genel kurulu'nda sandıktan 823 oy çıktı. süren'in yeni yönetim listesindeki tüm isimler göreve kabul edildi....

  2000 yılına kadar

  galatasaray kulübü'nün 88'inci dönem olağan genel kurulu galatasaray lisesi tevfik fikret salonu'nda dün gerçekleştirildi. kongreye tek liste ile rakipsiz başkan adayı olarak giden faruk süren, ikinci dönem başkanlığa seçildi. süren, 2000 yılına kadar galatasaray kulübü başkanlığı'nı sürdürecek.

  değişim sürecek

  kongrede açılış konuşmasını yapan faruk süren, sarı kırmızılı kulüpte iki yıl önce bir idari ve mali değişim başlattıklarını belirterek şunları söyledi: ‘‘hedefimiz yeni bir dönem başlatmak. sportif alanda başarılara ulaşmak için kulübümüzü daha büyük boyutlara getirmeliyiz. bunun için ikinci kez göreve talip olduk.’’

  kaptanoğlu'nun itirazı

  başkan ve yönetim kurulu seçimi öncesinde kongre üyesi engin kaptanoğlu beyaz oy kullanmak için kampanya başlattı. faruk süren'in listesini eleştiren kaptanoğlu, bu yönetimin seçilmesi halinde çok kısa sürede aralarında uyuşmazlık çıkacağını belirtti.

  yönetim uyumsuz

  kaptanoğlu, yönetim kurulu'nun, galatasaray kulübü'nün işlerini yürüteceğini, ancak büyük sorunlar yaşayacaklarına inandığını da söyledi. kaptanoğlu ayrıca, kendisinin iki yıl sonra başkanlık yarışına şimdiden hazırladığını da sözlerine ekledi.

  süren'e 613 oy

  daha sonra oylamaya geçildi. katılımın oldukça az olduğu kongrede, aidatlarını yatıran 2 bin 351 üyeden 823'ü oy kullandı. sayımda 2 geçersiz, 2 de boş zarf çıkarken, seçime tek aday olarak katılan faruk süren'e 819 oyun 613'ü çıktı. aday olmamasına karşın, inan kıraç'a da 135 oy çıktı.

  kongreye teşekkür

  yönetim kurulu oylarının sayımından sonra da, beyaz oylara karşın faruk süren'in listesi tulum çıktı. sayım sonuçlarının belli olmasından sonra bir konuşma yapan başkan faruk süren ve ergun gürsoy bir konuşma yaparak kongre üyelerine teşekkür ettiler. faruk süren, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

  zorlu dönem

  ‘‘kongre üyelerine teşekkür ediyoruz. yeniden iki yıllık zorlu bir döneme giriyoruz. yeni heyecan ve hırsla başladığımız projeleri sürdüreceğiz. kulüp başkanlığı gönül işidir. bize güvenenlere layık olmaya çalışacağız’’ dedi.

  --- alıntı ---