• 115
  son 5 maçta 4 kere yenildiğimiz, 10 gol yiyip 2 gol atabildiğimiz izlanda karşısında, son dünya şampiyonu ve tarihin en geniş ve en kaliteli kadrolarından birine sahip fransadan 4 puan almanın verdiği rahatlıkla gruptan çıkmayı garantileme ihtimali ile sahaya çıktığımız maçtır.

  bu maçı kazanmak için neden oynamadığımızı anlamak için bir istatistiklere bakın sevgili sözlük yazarı dostlarım. kendimizi o kadar yükseklerde görmeyi bırakmak lazım.
 • 118
  kazanmak euro 2020ye siradan bir takim olarak degil de surpriz yapmasi tum avrupa tarafindan dillendirilen ve cekinilen bir takim olarak gitmemizi saglayacakti. yillardir suregelen "belcika gizli favori" geyigi belki de bizim uzerimizden donebilirdi yaza kadar. ayrica oyunculara ciddi bir ozguven getirecegi de cok acikti. elimizdeki firsati garanticiligimiz ile teptik.
 • 119
  çok abartılan izlanda milli takımının açın bi kadrosuna bakın. yaşlanmış ve yıpranmış bir takım. sigurdsson'dan sonra sahadaki en düzgün takımda oynayan oyuncuları augsburg'da oynayan finnbogason. şu maçı fatih terim ekibi oynasa yerin dibine sokar hıncal'ından bilmemnesine bütün medya. bütün maç 0-0'a yatıyorsun onu da merih'in çizgiden çıkardığı mucizevi topla becerebiliyorsun. sonra şenol hocam dahi:)

  şenol yatsın kalksın merih-çağlar tandemine dua etsin.
 • 120
  eğer galip gelseydik sadece psikolojik ve güven açısından değil, euro 2020 de olacağımız torba açısından da önemliydi. şuan 3. torbada olacağımız kesinleşti. eğer bu maçta galip gelseydik ilk 2 torbadan birinde olacaktık. bu da bize büyüklerden kaçma imkanı sağlayacaktı.

  uzun turnuvalarda yani 10 maçın oynandığı elemelerde grupta bir süpürücünün olması genelde bizim gibi 2. sırayı hedefleyen takımlar için istediğimiz bir konu. fakat grupta sadece 3 maçın oynanacağını düşünürsek alacağımız farklı bir mağlubiyet bizim için turnuvanın sonu olabilir ya da 2. torbadan gelecek bir takımla berabere kalmak bile bizi turnuvanın dışına itebilir.

  yani burada galip gelmek göründüğünden daha önemliydi. ama biz ne yaptık, orta sahalarında en iyi oyuncularından biri olmayan, en etkili ikinci oyuncusu sakatlanıp çıkan izlanda'ya karşı oyun kurma ve pas isteme becerisi hiç olmayan bir 3'lü orta saha ile çıktık. maçı 0-0 da götürerek rakibi sürekli oyunda tuttuk. maç sonunda çok net iki pozisyon verdik.

  yani kısacası, fransa'dan aldığımız 4 puanı hiç iyi kullanamadık.