• 36
  pandemi sonrası sezonun kalan 8 maçının ilki olacak mücadele. açıkçası defansif organizasyon nasıl olacak hepimiz çok merak ediyoruz. hocamız kolay kolay riske girmeyecektir. bu nedenle ahmet yılmaz çalık' ın ilk on bir başlaması yüksek olasılık görüyorum.

  diğer bir ihtimal ise mario lemina' nın stoper oynama olasılığı ama gerçekleşmesi bir hayli zor. bunun iki nedeni var. ilki lemina' nın oyun stili, riskli yani stoper oynamaya müsait değil. ikincisi ise orta sahada top kazanan ve temaslı oynayan futbolcu sayımızın azlığı. eğer lemina stoper olarak değerlendirilecekse younes belhanda' nın 8 maçlık iyi futboluna ihtiyacımız var.

  mario lemina' nın stoper oynadığı dizilişin en önemli kazancı ise jean michael seri ile arasında kısmen sorun yaratan ilk topu kimin alıp, oyun kuracağı sorunu çözülmüş olacak. jean michael seri, ömer bayram ve younes belhanda orta sahasına sofiane feghouli' nin desteği önemli olur.

  not: takımımızı dikkatli izleyen gözler mario lemina' nın top rakipteyken zaten sağ stoper ya da stoperlerin ortasına girdiğini fark edecektir. bu durumu göz önüne alarak yazdığımı belirtmek isterim.

  edit: mario lemina ile ilgili yazmak istediğimin tam tersini yazmışım. lemina top rakipteyken değil bizdeyken savunmayı üçlüyor.
 • 37
  tam 7 gün sonra sarı kırmızı sevgilimiz ile buluşmamıza sebep olacak olan maç. umarım maç saatine kadar herhangi bir test sonucu hiç bir klüpte pozitif çıkmaz, futbolcular sağlıklı bir şekilde maçlarını tamamlar ve 90 dakika sonunda 3 puanı alan taraf biz oluruz. açıkçası şu 8 maçta beklentim öyle çokta aman aman güzel futbol değil, zira güzel futbol beklemek için tüm şartlar da oluşmuş olmayacak. allah yar ve yardımcımız olsun. çok ama çok özledik!!!
 • 38
  yeni sezonun ilk maçı.

  çünkü öyle bir ara verildi ki ara mara değil futbolcular yazın bu kadar dinlenmiyor arkadaş. o yüzden ben 8 maçlık yeni bir sezona başlıyoruz diye düşünüyorum. ve bunun dinamikleri diğer sezonlardan çok başka olacak.

  bi kere seyirci yok. beşiktaş maçında seyircisiz oynamanın bizi ne hale getirdiğini gördük zaten.

  ikinci olarak as stoperlerimizden biri zaten yoktu diğeri de sakatlandı. donk - ahmet ikilisiyle şampiyonluk hayali kuramıyorum ben vallahi.

  açıkçası şu tabloda şampiyonluk ümidim yok. trabzonspor'un cezası öncesi şampiyonlar ligi ümidim de yoktu ama allah bir kapı açtı işte.

  bizim bu saatten sonra tek hedefimiz belediyespor'u altımıza almak olmalı ki seyircisiz faktörünü de göz önüne alırsak ilk 3 içinde şampiyonluğa en yakın takım alışık olmaları nedeniyle belediyespor bence.

  bu yüzden de işimiz zor ötesi. allah yardımcımız olsun ne diyim.
 • 39
  kritik bir deplasman. gerçi ne zaman kritik olmadı ki? o sinir bozucu kamera açısıyla can çekiştiren rize deplasmanı.

  ilginç bir istatistik var. bu istatistiği daha önce nerede gördüm hatırlamıyorum onu söyleyeyim. rize ile 2013-14'den beri her sezon oynadığımız 2 maçtan biri mutlaka berabere bitiyor. (2017-18 hariç, rize alt ligdeydi)
  2013-14; 2 maç da berabere
  2014-15; 1g 1b
  2015-16; 1m 1b
  2016-17; 1g 1b
  2018-19; 1b 1g

  2015-16 türkiye kupası; 1g 1b
  2019-20 türkiye kupası; 1b 1g
  ne rize ne de biz 2 maçı birden kazanamamışız.

  puan kaybına zerre tahammülümüz olmayan bir dönemde kazanıp bu can sıkıcı istatistiği de def etmek lazım.
 • 41
  bundesliga'nın başlaması biraz da olsa futbol açlığımızı bastırsa da bizi asıl doyurmaya başlayacak olan maçlarımızın ilki*.

  futbolcu kalitemiz rizespor'u rahat yeneriz dedirtiyor insana; ancak bunca zaman maç yapılmaması sonrası bu maç, rakiplerimizin ligdeki diğer maçları için de geçerli, performans açısından beklentimi düşürüyor.

  covid-19 arasına girmeden önce formumuz ciddi şekilde şampiyonluk moduna geçmemizi sağlamıştı. alev alev yanıyorduk; ancak bu ara bizi söndürdüyse üzülürüm.

  ayrıca marcao'nun sakatlığı çok kötü oldu. luyindama zaten yok. elde emin, ahmet ve donk kaldı. yanlış hatırlamıyorsam donk sarı kart sınırındaydı. bence bu maçta sarı kart görüp cezasını 21 haziran 2020 galatasaray gaziantep fk maçında çekmeli. yoksa gaziantep maçında oynar da kart görürse 28 haziran 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçında stoper ikilimiz ahmet-emin ikilisi olur ki demba ba elini kolunu sallaya sallaya geçer bizi, tabi bu ara onun yükselen performansını düşürdüyse bir nebze rahatlatır bizi. trabzonspor avrupa'dan men cezası alınca asıl rakibimiz başakşehir oldu. başakşehir'i mutlaka yenmemiz gerekiyor. ikili averajda üstünüğü başakşehir'e kaptırmamamız gerekiyor.

  umarım donk için böyle bir strateji izlenir. başakşehir maçına kadar sarı kart görmemeyi başarsa bile başakşehir maçında elbet sarı kart görür ve bu sefer de 5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçında cezalı olur.

  takımımız resmen mayın tarlasına giriyor. doğru bir strateji izlenmeli. gaziantep maçında ahmet-lemina-emin 3'lü ile sıkıntı çekmeyiz bence. gol yeriz ama atmayı başarırız. 3 puanı da alırız.

  o değil de uzun zamandır spor haberlerini takip etmiyorum. acaba bizimkiler bu maç öncesi bir hazırlık maçı yaptı mı ya da yapacak mı? bundesliga takımlarının bazılarının 60 dk'lık bir hazırlık maçı oynadığını duymuştum ama bizimkiler hazırlık maçı yaptı mı hiç haberim yok. aslında hazırlık maçı şart ama sağlıklı olunduğundan emin olunan bir takım bulmak zor olur.
 • 42
  galibiyetle döndüğümüzde elimizi sıralamada ve fikstürde çok güçlendirecek bir maç olduğunu düşünüyorum.hele yarışın içindeki rakiplerin puan kaybı söz konusu olursa ballı kaymak durumu.

  açıkçası ben yarışın son 3 senedir olduğu gibi başakşehirle devam edeceğini düşünen biriyim. gerek trabzonspor'un cezadan sonra yabancı oyuncuların motivasyonu, pandemi sürecinde ortaya çıkacak maç eksiği ve kendi açımdan en önemli gördüğüm noktada hüseyin çimşir'in şampiyonluğa oynatacak bir tecrübesi olmaması gibi etkenlerden dolayı yarışı başakşehir ile yapacağımızı düşünüyorum. her ne olursa olsun bu deplasmandan alınan 3 puan bizi çok öne taşır. defans hattında marcao'nun yokluğunu orta sahayı bozmadan ahmet ya emin'le kapatılarak orta saha etkinliğini kaybetmeyecek bir oyuncu dizilişiyle çıkacağımızı düşüyorum maça. forvet ve kanat hattımız net bitiricilik gösterirse farklı kazanacağımızı düşündüğüm maçtır. tabii fatih hoca'nın kafasında nasıl bir 11 var, nasıl çaykur rizeyle yorulmadan bir net skor alırım planı var bilemiyoruz. hakkımızda hayırlısı.

  (bkz: hedef 23)

  not: televizyondan izleceğiz, allah hepimize sabır versin. seyir zevkinin içine eden bir kamera açısıyla izleyeceğimiz maç.sonucu güzel olsun inşallah, katlanırız yine*
 • 43
  çok büyük motivasyon gerektiren çok zor maç. bundesliga'da gördüklerimizden yola çıkacak olursak, 3 aylık bu plansız ara futbolculara yaramamış. tempo yapmakta, ritm bulmakta çok zorlanıyorlar. seyirci de olmayınca olanlr oluyor. sezon tekrar başladıktan sonra ilk 2 hafta çok önemli olacak. 2 haftada tepedeki takımlardan 6 puanı alan bir adım öne geçecek zira puan kayıplarına kesin gözüyle bakıyorum. ciddi konsantrasyon ve motivasyon olmazsa bu kayıp bizim başımıza da gelebilir.

  hani diyoruz ya hep, sezonun en önemli maçı diye, bu ve sonraki hafta maçı tam olaral sezonun en önemli maçları. 6 puan bizi çok ama çok rahatlatır.