• 1
  bsl final serisi 3. maçı. saat 21'de başlayacak ve tivibu spor'dan da trt spor'dan da şifresiz olarak yayınlanacak.

  seri ülker arena'ya taşındı. üst üste iki karşılaşma burada oynanacak. efes'te eksik yok. fb beko'da eksiklere kostas sloukas'ın eklenme durumu var; iki gün önce babası vefat eden sloukas selanik'e gitmiş. bu maçta oynayıp oynamayacağı meçhul. bobby dixon 40+ dakikayı tek başına kaldıramaz, sloukas'ın olası yokluğu kilit faktörlerden biri olur bu maç için. bu noktada bobua'nın yerine james anderson tercihi gelebilir ergin hocadan, fb beko 3-4'lerine karşı eşleşme problemi yaşamamak için hazır sloukas da yokken böyle bir tercihte bulunabilir, bulunacaktır?

  edit: sloukas istanbul'a dönmüş, maçta oynayacakmış.

  koç ataman'a edilecek küfür seviyesi ne raddede olacak bakalım. neticede basketbol salonlarında küfür etmek, tbf'nin yeni disiplin talimatıyla neredeyse serbest bırakılmış durumda. önceden 3 anonsa saha kapatma verilirken şimdi bu sayı 7'ye (8 de olabilir) çekilmiş ergin hocanın dillendirdiğine göre. kulaklıklara hücum en iyisi sayın hocam.

  maç sonu edit'i: efes temiz silkeledi yalı bebesininkileri, 57-74.
 • 4
  tbf' nin fikstür garabeti sebebiyle iki takımda sadece bir gün dinlenebildi. her iki takım için orta noktalardan biri bu seride bütün yük ana parçaların üzerine binmiş durumda ve fiziksel olarak bitik.

  ilk iki maçta bir galibiyet çıkarabilen fenerbahçe beko şimdi kendi taraftarının önünde ve uzun süredir bu maçı beklediklerini düşünüyorum. maç kafa kafaya giderse bol küfürlü bol gerilimli bir maç izleyeceğimizden kuşkum yok. her buldukları fırsatta ergin ataman' ın üzerine oynayacaklar. ergin hoca psikolojik olarak ne kadar konsantre bir şekilde sahada olabilirlerse efes için o kadar büyük bir avantaj olacak.

  her iki takımda bu maçta ve serinin geri kalanında taze kuvvete ihtiyaç duyacak. fenerbahçe kadrosundaki sakatlıkların üzerine kostas' ı da kaybederlerse bu onlar için büyük bir handikap, kostas' ın oyun sakinliğine ihtiyaçları var. tabi bu durumu taraftar enerjisiyle bertaraf edebilirler.

  efes için ise bu maç özelinde en önemli şey sakin kalmak ve maçı 40 dakikaya yaymak olmalıdır. maçın başından öne geçmelerindense 35. veya 36. dakikalarda öne geçebilecek şekilde organize olmak onlar için daha akıllıca olur. bununla birlikte efes' te kadroda revizyon bekliyorum. nikola kalinic' in yarattığı eşleşme problemini çözemiyorlar. james anderson hem taze kuvvet hem de savunma ve ribaund katkısı ile rodrigue bebouis' ın çok daha önünde görüyorum. bu sebeple sahada olmalı diye düşünüyorum. moerman ise inşallah kafasını toplamış vaziyette sahada olabilir. onun yokluğunda bütün yük dunston' ın üzerine biniyor.

  fenerbahçe' nin ilk iki mactaki yaptığı en önemli şey nicolo melli' yı tepeye çıkardıklarında onun pas yeteneğini alan parselizasyonu ile birleştirdiler ve ceza şutlarını oldukça yüksek isabetle soktular. efes ise bunun çözümünü ancak ikinci maçın ikinci yarısında bulabildi. tepede savunma yapan shane larkin ve vasilije micic perdelere takılmadan, yüksek eforlu ve temaslı bir savunma yaptılar.

  efes' in deplasmandan kazanarak donebilmesi için shane larkin ve vasilije micic' in önemini söylemeye gerek yok.
 • 7
  ilk yarısını 36 - 26 ile deplasmanda olan efes' in önde tamamladığı karşılaşma.

  efes oldukça konsantre bir şekilde sahada ve oldukça iyi savunma yapıyor. en büyük handikapları ise shane larkin ve rodrigue beaubois' ın üç faulle ilk yarıyı tamamlamış olması.

  hakemlere de bir parantez açmak lazım. tam da beklenildiği gibi yönetiyorlar, ergin hoca, shane larkin ve vasilije micic' e birer tane teknik faul çaldılar.

  fenerbahçe ise ilk yarı boyunca enerjisi düşük bir görüntü çizdi. bobby dixon 3/3 üçlük ile başladı. onun dışında şut isabeti bulabilen olmadı.

  ikinci yarı başlangıcı çok ama çok önemli, şayet efes iyi başlayabilirse fenerbahçe bir kırılma yaşayabilir. fenerbahçe bir yerde dönmek isteyecek ve bunun için saha dışındaki unsurları da kullanmaktan çekinmeyecektir.