• 353
  süper lig 2020-2021 sezonu 1.haftasında galatasarayın evinde oynayıp 3-1 üstünlüğü ile sonuçlanan maç.

  yetişmeyen transferler, korkunç bir şekilde bitirilen sezonun travmaları, taraftarın coşku ve baskısının olmayışı ile birlikte, geçen sezon içerde oynanan ve son dakikalarında yaşanan olaylar ile sezonun adımıza negatif yönde kırılmasına sebep olan 2.takımı * gaziantep fk ile sezon açılışı yapmak kendimce tedirginlik sebebiydi.

  türkiye ligi fizikselliği ön planda olan ancak mental eksiklikleri çok bariz oyuncularla kurulu, defansif bir lig. bu ligin bazı şifreleri var. ligde başarı istiyorsan hız, futbol aklı, çift forvetli oyun düzeni gibi karşı takımın mental eksikliğini avantaja çevirmen gereken bir plan seçmen lazım

  fatih terim maça 4-1-4-1 düzeninde, fatih-omar, luyindama, marcao, saracchi- taylan- feghouli, belhanda, emre, arda- falcao ile başlayacağını açıkladığında sırtımdan terler boşandı. omurgası güçsüz, içinde feghouli,arda ve falcao gibi pres gücü düşük 3 oyuncuyla geçen senenin kopyası olacak bir oyun oynayacağımızı düşündüm. hele bir de sezonun kötü bitmesinin moral bozukluğu, yeni sezona tam olarak hazır olmadığımız düşüncesiyle birleşince puan kaybının kaçınılmaz olduğunu düşündüm.

  ancak hiç biri beklediğim gibi olmadı. ilk dakikasından itibaren küçük üçgenlerle beraber hızlı pas temposuyla maça başlayan bir galatasaray vardı ve meyvelerini hemen ilk yarıda verdi. oyun planında kilit bir çok nokta var ancak benim gözüme çarpanlar bence şunlar oldu:

  1)fatih terim bu sene oyun planı olarak pas hızı ve futbol aklını seçmiş. feghouli, belhanda, emre, arda, falcao 5lisinin tüm oyuncuları gerektiğinde ayağında topu tutabilen, top gelmeden önce topu nereye atması gerektiğini bilen, hızlı değil ama kıvrak ve zeki bir oyuncu bütünü. top eğer bu 5'liye taşınırsa, ya ciddi bir atak ile sonuçlanır ya korner aut bir şekilde atağı sonladırıp yeni atak için zaman bekler. bu 5'linin top kaybedip geri koşması genel olarak düşük ihtimal.

  2) bekler. şunda anlaşalım, fatih terim gelecek üç sene boyunca bu seneden daha tempolu 2 beke sahip olamayacak. omar ve saracchi 100 metrelik çizgi temposunda bu lig standartlarının çok çok üstünde. defansif ya da mental bazı eksiklikleri olabilir ancak tempo bunlardan biri değil. 1. maddede bahsettiğimiz ileri 5'linin hızlı ve seri paslaşması karşı defansın dengesini bozarken, bekler için ekstra alan açmasına sebep oldu, yine ileri 5linin topu tutma becerisi, atak sonlandırma becerisi, top kaybını minimumda tutması da beklerin bu alanda tempolu ancak yorulmadan etki etmesini sağladı.

  3)takım içi hareketlilik. emre kılınç oyunda sol iç oyuncusu olarak gözükse de sık sık arda turan ile yer değiştirip karşı defansın markaj ve alan kabiliyetiyle oynadı. yine falcaonun başarılı derine inme denemelerinde de boşalan alana doğru hareketlenmeleri feghouli ve emre kılınç başarıyla uyguladı ki biri 2 tane karşı karşıya kaçırdı, biri golle buluştu. oyunu güzelleştiren en büyük etkenlerden biri buydu.

  4)taylan. ben taylanın oyununa hayran kaldım. stoperlerden aldığı topları, kaptığı topları, hiç eveleme geveleme yapmadan, karşı takımın yerleşmesini beklemeden dikine ya da uzun çapraza oynadı ki karşı takımın daha fazla geri koşmasına, dengesiz yakalanmasına sebep oyldu. fiziksel gücünden ikili mücadelesinden daha çok oyunu büyük olgunlukla regista gibi yönlendirmesi takdire şayandı.