• 126
  hayatımda 90 dakikasını net olarak hatırladığım ilk maç. daha önce maç izlemişimdir muhtemelen ama hafızamda yer edinen ilk maç buydu. 100.yıl formamız ile ribery'nin gol sevincini hiç unutamayacağım ömrüm boyunca.
  dileriz 16 yıl sonra yine bir 11 mayıs akşamı sevince boğuluruz.
  maçın geniş özeti için : https://www.youtube.com/watch?v=nb2a7kpaV1k
 • 127
  100. yılımızda oynadığımız ve o sezona dair akıllarda pek bir şey kalmayan günlerdeki istisna galibiyet. maçın yıldızı 5 gol atıp 4 farklı galibiyet elden eden takımımızın kalecisi mondragon.

  uefa kupası zaferimize laf atan aziz yıldırım'ın fena mors olduğu maçtır aynı zamanda. türk futbolunun hala daha gelmiş geçmiş en büyük başarısını böylesi küstahlıkla küçümsemek büyük ahmaklıktı. bu galibiyet bu yandan da iyi oldu.

  şu saatten sonra en azından yakın zamanda buna benzer bir sonuç çıkacağını pek zannetmiyorum. ne fenerbahçe ne galatasaray için. hakemler bir şekilde 3'ten fazla farka mani oluyorlar. dilerim 5-1'lik bir galibiyeti bir kez daha en yakın zamanda alabiliriz, mekan, turnuva farketmeksizin.

  edit: imlâ.
 • 128
  dün gibi hatırlıyorum... maça fırtına gibi başlamıştık; ribery, necati ve hakan şükür yarım saatte fenerbahçe defansını gülhane parkına çevirdiydi. ama maç genelinde fenerbahçe’nin daha iyi oynadığını belirtmeliyim. nitekim rakibimizin kadrosu oldukça iyiydi. ayrıca hakan şükür’ün ezeli rakibimize karşı yaptığı 2.hat-trick bu maçtaydı.
 • 130
  bugün 16. yıldönümü olan maç.

  bu maçın nitelikleri ve hala sürmekte olan istatistikleri şunlardır:

  1. galatasaray'ın 19. türkiye kupası finali, fenerbahçe'nin ise 14. türkiye kupası finali'ydi. galatasaray kazanarak 19. finalde 14. kupasını alırken fenerbahçe 14 finalde sadece 4 kupa istatistiğinde kalmıştı.

  2. iki takım arasında oynanan 4. türkiye kupası finali'ydi. önceki 3 finalde * olduğu gibi, bu finali de galatasaray kazanmıştı. iki takım arasında oynanacak olan 5. türkiye kupası finali'ni de galatasaray kazanacaktı bundan 11 yıl sonra. *

  3. bu maç, iki ekibin özel maçlar resmi maçlar dahil 349. karşılaşmasıydı. galatasaray'ın bu maçtan önce fenerbahçe karşısında 348 maçta 111 galibiyeti vardı, bu maçta fenerbahçe karşısındaki 112. galibiyetini aldı.

  4. iki takım, bu maçtan önce türkiye kupası'nda 20 kez karşı karşıya gelmişti. bu 20 maçta 9 galatasaray galibiyeti, 9 beraberlik, 2 de fenerbahçe galibiyeti vardı. iki takımın türkiye kupası'nda oynadığı bu 21. karşılaşmada, galatasaray kazanarak türkiye kupası'nda fb'ye karşı 10. galibiyetini aldı.

  5. 18 aralık 1960 fenerbahçe galatasaray maçı 'ndan bu yana, özel maçlar resmi maçlar fark etmeksizin tüm maçlar içinde, galatasaray'ın fenerbahçe'ye karşı 5 gol attığı ve 3 farktan daha fazla bir farkla kazandığı tek maç hala daha bu maçtır. yani şunu diyebiliriz, 1960'tan 2005'e kadar tam 45 yıl boyunca 5+ gollü ve 3+ farklı fb galibiyeti yokken, 2005'ten bu yana da 16 yıldır böyle bir galibiyet yoktur. 61 yılda bu tarz sadece 1 galibiyet.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!