• 45
  galatasaray’a ve galatasaray’ın teknik direktörüne karşı, doğrudan hedef alarak, alenen ve utanmadan savaş açanlara karşı çıkacağımız ilk muharebe.

  işin taktik ve teknik boyutu ne yazık ki geride kaldı. genelde bu tarz durumlar son 7-8 haftada yaşanır fakat ülkemizdeki sözde futbol düzeni ve bu sözde düzeni sözde yöneten aktörler tarafından bu sezon perde çok erken açıldı.

  ne yazık ki hala burada ve çeşitli sosyal mecralarda oyuncularımız, kaptanımız ve hocamız hakkında, yaşanan olaylarla alakalı eleştirel yorumlar yapılabiliyor. eleştiri doğaldır, olması gereken bir durumdur, iyi niyetli yapıldığında, normal zamanlarda gayet faydalıdır fakat ne normal bir zamandayız, ne de bize karşı iyi niyetli bir cephe var. ne yazık ki bu ortamda, doğru ya da yanlış yapılan her olumsuz yorum bize savaş açan kötüler ordusunun değirmenine su taşımaktan öteye gitmiyor.

  muslera’nın penaltı yaptırması, hasan şaş’ın maç sonu hareketleri, hocanın oyuncu değişiklikleri vs. geldiğimiz noktada bunları eleştirmek inanın bana yersiz. zaten bunların cezasını, eline ilk imkan geçtiğinde acımadan, utanmadan kestiler, hepimiz gördük. puşt puştluğunu, adeti üzere büyük bir ustalıkla yapıyor.

  bize düşen, bu maçla birlikte bizi soktukları 7 maçlık cendereden, en az kayıpla çıkmamız için üzerimize düşeni yapmaktır. biz en az kayıpla çıkarsak karşımızdaki cephe ağır bir kayıp verecektir. şampiyonluk gitti, sezon bitti zırvalarını herkes bir kenara bırakmalı. mayıs ayında sezon istediğimiz gibi sonuçlanmazsa bütün bunları dile getirebilecek kocaman bir 3 ayımız olacak zaten. ama eğer yine ipi göğüsleyen bir olursak hep beraber sevineceğiz, hep beraber güleceğiz, göğsümüz dik gezeceğiz. şimdi işte bu sefanın cefasını çekme zamanı. geçen sezon bize 6 günde 3 maç oynatanlar, skandal bir derbiyi “kumpas” saçmalığıyla, sorumlularına tek maç dahi ceza vermeden tekrarlatanlar, basılan bileklere, tekmelenen sırtlara, hakeme edilen küfürlere, gazeteci döven oyunculara, hakem tartaklayan medya maymununa, maç sonlarına eklenen 7’şer 8’er dakikalara göz yumanlar ya da ödül gibi ceza verenler, tüm bunlara rağmen vura vura şampiyon olan takıma ve hocaya ellerine geçen ilk fırsatta darbe vuracaktı ve bekleneni yaptılar. şimdi yediğimiz yumruğun hırsıyla bunu yapana balyoz indirme zamanı.

  bizden yani taraftardan başlayarak, takım ve kulüp için silkinme ve ayağa kalkma zamanı. ayağa kalkma demişken, unutmayın; bir sezon önce yaptığımız pankarttaki söz üzerine yapılan koreografiyi bile nerelere çekip bize aşağılıkça ithamlar yapanlara karşı olduğumuzu unutmayalım. öze dönersek, futbolcularımızın da artık bir aydan fazladır içinde bulundukları miskin ruh halinden çıkıp neyle mücadele ettiklerinin bilinciyle kora kor savaşmaları lazım. devre arasına kadar bu iş onların ve bizim. sonrasında hoca, sakatlar ve cezalılar devreye girecektir.

  taşın altına gövdeyi, ruhu, tüm benliği koyma zamanı. sadece bir sloganın altını doldurmak için değil, gerçekten kenetlenme zamanı. ipe beraber asılmanın, halatı birlikte çekmenin tam zamanı. bu milyonların ortak mücadelesi, safları sıklaştırmanın tam zamanı!
 • 51
  orta alanda oynatacak çok az oyuncu kalması ve bu durumda orta alanımızın savunma anlamında iyice geçirgen olacağını düşünerek 3-4-3 oynamayı denememiz gerektiğini düşünüyorum. 4-3-3 oynarak maç kazanmada sıkıntı yaşadığımız zaten bariz. bir de üstüne bu eksikler ile zorlamanın anlamı yok.

  ----------------------muslera-----------------------
  --------ozan---------maicon--------serdar---------
  linnes-------selçuk----------marinao---------ömer
  ------feghouli*-------sinan---------belhanda------

  bu şekilde çıkıp kaybedeceksek kaybedelim bence. zaten sürekli denenmiş olanları deneyerek kaybetmenin bir anlamı yok. hoş ben kazanacağımıza inanıyorum bu maçı. artık oyuncuların bir tepki göstermesi gerekiyor. bu maçta bu tepkiyi göstermeyeceklerse zaten çıkmasınlar sahaya.

  celil beklentisini de biraz romantik buluyorum. ozan'ı sahaya sürenler celil'in hazır olduğunu düşünse zaten çoktan süre verirlerdi. yunus bile çok az süre bulurken celil bulamıyorsa belli ki istenen seviyede değil. ozan'a şampiyonlar liginde bile formayı verenlere celil ya da bir başka genç oyuncu üzerinden vurmak komik oluyor.

  son dönemde aklımız maalesef saha içi dışında her yerde. bu maç ile konsantrasyon seviyemizi maksimuma çıkarmamız gerekiyor tekrar. bu maçı kazanmak demek nefes almak, milli takım arasına kendimizi rahat rahat atmak demek.

  bülent kaptanın dediği gibi biz zor günlerin adamıyız. şimdi sıra bunu sahada göstermekte. oyuncusuyla, yöneticisiyle, teknik ekibiyle size inanıyoruz, yüzümüzü kara çıkarmayın.

  #kon2antr2ayon

  inandık biz sizlere
 • 52
  bahis oranlarına bakıldığında maçın favorisi kayserispor görünüyor.* rakibin ertuğrul sağlam gibi anadolu takımını şampiyon yapmış iyi bir teknik direktörü var. galatasaray'ın kaotik durumunda teknik, taktik, saha içi, saha dışı her yeri sıkıntılıyken bu maçtan puan çıkarabilmesi mucize olur.

  yine futbolsuzluk bekleyebilirsiniz. yine kondisyonsuzluktan koşamayan futbolcular göreceksiniz. yine düşük mücadele izleyeceksiniz. yine pozisyona giremeyen, ne oynadığı belli olmayan bir takım bulacaksınız. yine maçtan sonra galatasaray'a yakışmayan "aslında iyi oynadık, fırsatlar da bulduk, değerlendiremedik" şeklinde şizofrenik maç sonu açıklamaları dinleyeceksiniz.

  sizi en çok üzecek şey de takımın "futbol" oynayamamasının sorumluluğunu hakemde, zeminde, federasyonda, taç çizgisinde, pfdk'da, var'da, köşe gönderinde, tv yorumcusunda, köşe yazarında ya da maça gelmeyen taraftarda arayan asıl sorumluların hedef saptırmasını dinlemek olacak.

  renktaşlarım, allah yardımcınız olsun.
 • 55
  hakemi tff'den parası fenerden olan kayserispor maçı. yanlış anlaşılma olmasın, kayserispor'u severim.ama kişiler kuruma büyük zarar veriyor. fenerli kogre üyesi gönlünden koparsa kayserisor'a elbette para verebilir destek maiyetinde. fakat ileri de bir gün bu paranın fener lehine yenil veya galatasaraylı bir kaç futbolcuyu sakatla, maç içerisinde çıldırt gerisini hakem halleder diyip demeyeceğini bilemeyiz. bu devirde kimse boş yere para vermez.
 • 62
  ben de bu maçla birlikte 3'lü savunmaya geçmekten yanayım. hatta sakatlar ve cezalılar döndükten sonra da böyle devam edebiliriz. 4'lü oynuyoruz ve rakipler önde baskı yaptığında elimiz ayağımıza dolaşıyor, orta sahayı geçemiyoruz. bunun eksiklerle pek ilgisi yok gibi, çünkü onlar varken de aynı problemleri yaşıyorduk. hiç değilse bu baskıya 3 stoper ve 2 kanatla karşı koyabiliriz. en azından savunma zaafiyetimizi bu şekilde azaltabiliriz. eldeki oyuncularla iyi kötü bir 11 çıkarabiliyoruz. stoperler belli. kanatlar linnes - mariano olabilir. bu ikisinden birini orta sahanın merkezinde kullanmak da iyi bir seçenek. o halde linnes - ömer, marino - ömer kanat seçenekleri mümkün. ömer de belki arkası sağlam olunca daha verimli oynar.

  hücum kanatlarında ise rodrigues'in cezalı olmasına hiç üzülmedim. çoktan yedeğe çekilmeliydi zaten. top saklayabilen, orta yapabilen belhanda ve feghouli'den en az birinin hücum kanatlarında yer alması fikri mantıklı. ikisi birden sağ ve sol kanat şeklinde dizilebilir. bu durumda onların ortasında sinan yerine onyekuru yine düşünülebilir.

  tabii öyle ya da böyle, görünen köye şöyle uzaktan bakınca, işkence gibi dakikalar geçirmemiz yüksek olasılık. yine de bahanelerin arkasına saklanmaktansa eldeki malzemeyle bir oyun üretmenin yolunu bulmalıyız. diziliş her şey değil elbette ama o dizilişteki oyuncu tercihleri, oyunun akışını değiştirebilir. şu ana kadarki hücum üçlülerimiz bizi hep çabuk sonuca gitme çabasına iterken, bu girişimlerin çoğunda başarısız olduğumuzda ise bir süre sonra geri koşmaktan nefessiz kalıyoruz.

  teknik heyetimiz bu kadar eksikle zaten baştan kaybettik diye bakıyorsa, sezonu da bırakıp gidelim ya da çözüm üretelim. madem kondisyonumuz veya fizik gücümüz zayıf, buna en az ihtiyaç duyacağımız oyun planını bulalım. her maçı kazanacağız diye şartlanmayalım. bazen beraberliği de bir seçenek olarak görelim. bu bize direnç kazandıracaktır. ben kısıtlı bilgimle bir şeyler düşünüyorum. bu işin ehli olan insanlar herhalde daha iyi çözümler bulur.
 • 63
  17 oyuncu ile kayseri'ye gidiyoruz.

  --- alıntı ---

  galatasaray'ın kayserispor karşılaşması için kamp kadrosunda şu isimler yer alıyor: fernando muslera, mariano ferreira, maicon roque, serdar aziz, ahmet çalık, selçuk inan, younes belhanda, sinan gümüş, ismail çipe, martin linnes, ömer bayram, henry onyekuru, yunus akgün, ozan kabak, celil yüksel, muğdat çelik, sofiane feghouli

  --- alıntı ---
 • 64
  muslera

  mariano-maicon-serdar-linnes

  feghouli-belhanda-ozan-ömer bayram

  onyekuru-muğdat

  -o kadar sıkıntı yaşarken ömer ve maicon gibi iki vasat üstü futbolcuyu yedek oturtmak lüks olur.

  -ozan bence orta sahada defansif olarak görevini yapabilir, pas konusunda da alternatifi selçuk inan ne yapıyorsa onu yapar (yan pas-geri pas). zeki bir futbolcu bence görevini iyi bir şekilde yerine getirir.

  -onyekuru ver kaç yapabilen bir isim aynı feghouli ve mariano gibi. hepsini tek hat üzerinde dizmek tehlike yaratır, özellikle rakibin defansif oynayacağını düşünürsek.

  -ömer bayram sol bek için temposuz ve defansif kısmı zayıf ama 4-4-2 kanadı olarak verimli olabilir. defansif açıklarını serdar, linnes rahatlıkla kapatır.
 • 65
  kayseri'deyim. fikstür belli olduktan sonra iple çekiyordum bu günü.
  şimdi deseler ki galatasaray aşağı mahalleye gelmiş. yerimden kalkıpta gitmem. hele ki maça gideceğim.
  yıldım, usandım, dert sahihi oldum. akhisar'a kupayı kaybettikten sonra ne zevk aldım maçlardan ne keyf. ne tat var ne tuz. hep yavan hep kekremsi.
  alanya'ya 6 tane attık, yine yavan.
  trabzon'dan 4 yedik... ve iyiden iyiye küfretmeye başladım.
  avrupa maçları mı? porto maçı; ehhh... lokomotif; yaani...
  fener maçı benim için olayın koptuğu maç olmuştur.
  mesele transfer, mesele taktik falan değil. ruhsuzluk!
  ne bir canhıraş mücadele ne bir kazanma isteği ne bir pozisyona girebilme... 90 dakika boyunca kâh kazanda su dövüyorlar kâh onu da yapamıyorlar kâh hatalar kâh yanlışlar... mesele galatasaray'dan soğumak falan asla değil. takımın ruhsuzluğundan yıldım. tribünlerde binlerce taraftar bir dünya para verip yağmur çamur demeden avazı çıktığı kadar bağırarak seni desteklesin, sen sinan kardeş laubali laubali oyna, sen rodrigues kardeş dünya sikinde olmasın, sen eren kardeş hayata küsmüş gibi devam et, sen belhanda kardeş 8.5 numara olmaya devam et... olacak şey değil bunlar...
  adına ne derseniz deyin takımın oyunu beni sinir hastası edecek duruma geldi. sonrasında da ne paralıyorum arkadaş kendimi dedim ve saldım gitti.
  kayseri'ye gelecekmiş. diyorum ya: aşağı gelseler balkona çıkıp bakmam bu oyuna.
  son olarak editi: hakemler şöyle, federasyon böyle, var sistemi bilmem ne... umrumda değil, sen önce adam gibi oyna ondan sonra hakemdi federasyondu vardı konuşuyorsan konuş. görende der ki şampiyon olmamızı istemiyorlar, başarımızı kıskanıyorlar. evet sinan da onun için oynamıyor, federasyon para vermiş. belhanda'ya merkez hakem kurulu sen 8.5 numarasın bir adım öteye top taşımayacaksın. var sistemiyle yapılan anlaşmadan dolayı eren oynamıyormuş, maicon ağır kalıyormuş yoksa pozisyonu göremiyormuş kameralar. dertliyim dostlar dertliyim. 27 kasımda digitürk üyeliğimin taahhütü doluyor. yenilersem adam değilim.
  (bkz: #2517629)
 • 68
  en mantıklı kadronun,
  fernando muslera
  martin linnes - ozan kabak - serdar aziz - ömer bayram
  celil yüksel - selçuk inan
  henry onyekuru - sofiane feghouli - younes belhanda
  muğdat çelik
  olduğunu düşünüyorum, bu maça çıkacak.
  kaleden başlayarak ileri doğru 7 oyuncuda başka alternatifimiz yok. ileri dörtlü de artık birşeylerin değişmesi lazım. ilk olarak rakip savunmanın içine gömülen 3 futbolcu olmasın bir zahmet. hele de kanattaki oyuncular açık olan oyuncuları olunca hiç çekilmiyor zira. onun yerine kendisini çizgiye atan onyekuru ile soldan oyun kuracak belhanda daha iyi olacaktır. son maçlarda inanılmaz formsuz olan sinan gümüş yerine muğdat'ı denemeliyiz. en azından bir şans verilsin. ceza sahası içinde çoğalamadığımız herkesin malumu. feghouli forvet arkası oynarsa ceza sahası içine bol bil girebilir diye düşünüyorum. böylece rakip ceza alanında çoğalma şansımız artar. oyunun gidişatına göre mariano filho, maicon roque, yunus akgün ve sinan gümüş de hamle oyuncularımız olur. geriye de ismail çipe ile ahmet çalık kalıyor ki onların forma şansı bulabileceğine inanmıyorum.
 • 69
  o kadar eksik yetmiyormuş gibi atalay, recep ve yunus ve abdussamet u21 milli takım kampındalar bir de.

  fatih hoca nasıl bir 11 le başlar kestirmek çok güç. ben olsam;

  muslera
  linnes-ozan-serdar-ömer
  selçuk inan
  belhanda-celil
  feghouli-muğdat-onyekuru 11 i ile sahaya çıkadım. yada celil yerine maicon'u 11 e alıp ön liberoda ozan da olabilir. ancak hoca sinan'a mutlaka 11 de şans verecektir bu yoklukta diye düşünüyorum.