• 5
  2019 türkiye'sinde 1 milyon dolar olan rakam 250 bin dolara kadar düşmüştür.

  kısacası 250 bin dolara ev alan bir arap bile türk vatandaşlığına hak kazanıyor.
  he bunu neden yazdım çok açık değil mi? her gün 11 yabancı oynuyor diye birileri boş keseden sallıyor ya işte milli marş edebiyatı falan yapıyorlar. çıkıp bunu tartışan yok. herkes vatan, millet, sakarya edebiyatı yapa dursun.
 • 6
  benim anlamadigim olay su. futbolcularin haftalik kazanciyla vatandaslik alinabiliyor. yarin obur gun yabanci siniri gelince biz selcuk ve tarik'a verecegimiz ekstradan para yerine muslera'ya sneijder'in muteahhitlik sirketinden daire alirsak bu adam yabanci sinirlamasini by-pass etmis mi olacak? hayir madem boyle bir imkan var ben ne anladim bu yabanci sinirlamasindan?

  3-4 milyona butun takimi turk yapariz bu sekilde.

  edit: uyari geldi milli takmi secmesi gerek diye. ben de duzeltiyorum o zaman muslera'yi yabanci statusunde alalim, millli takima giremeyen arkadaslari turk yapalim. marcao, luyindama falan
 • 7
  türkiye’de 2 yılın üzerinde bulunmuş neredeyse tüm futbolcularımız yatırım yapıyor zaten bir şekilde. yabancı sınırı çıktığı takdirde bence tüm futbolcularımıza nef’ten 250 bin dolarlık ev almalıyız. evet türk sayılmaları için milli takımda da oynamaları gerekiyor fakat bence verdiğimiz mesaj çok güzel olur. ülke vatandaşlığını üç kuruş paraya (bizim için öyle değil tabii de) verenlere, alın bu adamların da türk vatandaşlığı var nasıl ötekileştirirsiniz diye sorabilirsiniz.

  bir kişi türk vatandaşı (yeni söylemle türkiye vatandaşı) olduğu an vatandaşlığının getirdiği tüm haklardan yararlanmalıdır. ha siz bu insanları kısıtlayacaksanız körfez ülkelerinden gelen vatandaşlara da aynı yaptırımları uygulamalısınız. zaten en büyük sorun da her alanda çifte standart olması.
 • 11
  fifa kurallarina gore bir oyuncunun sonradan vatandasligini edindigi bir ulkenin milli takiminda oynamasi icin o ulkede 5 yil ikamet etmesi gerekiyor. tff kurallarina gore sonradan vatandas olan bir oyuncunun yerli statusunde oynamasi icin en az bir resmi macta a milli formayi giymesi gerekiyor. bu halde, yabanci bir oyuncumuzu yatirim karsiligi vatandas yaptiktan ancak 5 yil sonra, o da milli takima secilirse, turk statusunde oynatabiliriz. dolayisiyla yatirim karsiligi vatandaslik su noktada galatasaray'in yabanci oyunculari yerli statusune cevirmesi icin elverisli degildir.

  yabanci kontenjanina kisitlayici bir kural getirilirse ilk yapilmasi gereken ab ulkelerinin vatandaslarinin yerli statusune gecmesine dair davamizi yeniden harekete gecirmek olur.