• 585
  öyle veya böyle kazanılması gereken maçtı. yarım saat 10 kişi oynayan, stoper tandemi ptt liginden hallice olan takımı yeneceksin. şampiyonluk böyle deplasmanlardan geçiyor. hepimiz 1 puana fit olurduk maç önü ama olaylar başka şekilde gelişti. yarın iyi oynayıp kaybedeceğimiz maçlarda olacak. ilerisi için kredi kazanma şansını, psikolojik üstünlüğü kazanma şansını kaybettik. değişikliklerle kaybedilen 2 puan benim için. tüm transferleri sahaya sürmek için sahayı karman çorman bir hale getirdi okan hoca. isme göre değişiklik yaptı. midtsjö çıkmamalı, berkan girmeliydi oyuna. midtsjö çıktıktan sonra ads rahat rahat kontraya çıktı. oyun hakimiyetini kaybettik. umarım ilerisi için referans olur ve aynı hataları yapmayız. kazanılması gerekiyordu dedik diye yangıncı taraftar olunmuyor.
 • 586
  elimizde çok iyi bir kadro var, rakip yarım saat kala 10 kişi kalmış, liderlik için önemli bir maç, rakiplerin iyi puanlar toplamış ve ensende. kazanman çok önemli ama mıymıy da mıymıy. ne sonuçtan ne de oyundan hiç memnun kalmadım. bazen gerçekten adamı deli ediyor bu galatasaray. keşke 5-4 kaybetseydik, yemin ederim üzülmezdim. bu kadar kötü bir oyun ortaya koyulmaz ya. çok sıkıcı oynadık. ben artık eğlenmek, rakibe 5-6 tane attığımızı görmek istiyorum. takım çatır çutur oynasın istiyorum. bu kadro yapamayacaksa hangi kadro yapacak? bu kadronun ederi bu vasat oyun mudur? adana'nın kadrosunun yarısı bizim beğenmeyip gönderdiğimiz galatasaraylı oyuncularla dolu. ayıp şu performans, hakaret gibi.
 • 588
  uğruna gecenin üçünde kapalı havaalanında karşılama yapılan forvetimiz yedi otuz iki iki kırk dört bir allah bir top bir kale pozisyonda 3 metre mesafeden topu fezaya dikerken rakibin 1. lig topçusunun oyuna girer girmez dokunduğu ilk topun kaleye girdiği bir başka maç. şansımız en azından birazcık yaver gitti de ofsayt sebebiyle maçı berabere bitirmeyi başardık.

  bu kadar forvetin, hücum adamının, usta ayağın, ön alan baskısının, hücum atraksiyonunun olduğu yerde bir tane golün çıkmaması ancak son yıllardaki galatasaray'ın becerebileceği türden bir maharet...
 • 589
  bence galibiyetin bizden gittiği an mertens ve midtsjö'nün oyundan alındığı an oldu.

  belki fiziksel olarak tükendiler, özellikle mertens bilemiyorum ama 10 dk.lik bir sekans vardı, adana'yı çıkarmayıp iki dakikada bir tehlike yarattığımız. işte oyuncu değişiklikleri sonrası bunu kaybettik. mertens yalnızca gezinip istasyon olsaydı yeterdi gibi geliyor.

  hocanın hayal ettiği hiçbir şey olmadı.

  +2 daha yazmak işten bile değildi ama yolumuz uzun...
  canımız sağ olsun.
 • 591
  çoğu renktaşımın da dikkat ettiği üzere iğrenç ve art niyetli bir hakem (özellikle yardımcı hakem) performansı izlediğimiz maçtır. onyekuru taçtan çevirip tehlikeli pozisyon yarattığı anda yan hakem kaldırdığı bayrağı indirdi hızla. bu konunun üstünün örtülmemesi lazım. maçın başından sonuna kadar var sistemi de aleyhimize karar aramakla meşguldü. rakip korner kullandığında çok net şekilde omuza yakin bölgeye çarpan topta oyunu durdurup penaltı aradılar. adamlara sarı kart vermemek için ofsayti veren hakem abdülkerim pozisyonunda ofsayt olduğu halde faul ve sarı kart verdiler. bizi bu maç hayvan gibi doğramaya niyetlendiler fakat rakip ads o kötü niyete eşlik etmedi.
 • 592
  maç değerlendirmesi

  nando: hatasız oynadı. 7/10
  sacha boey: onyekuru'yu genel olarak iyi savundu. bir pozisyonda arkasında kalıp sarı kart alması dışında önemli hata yapmadı. hücumda ise bitirici paslarda biraz eksik kaldı. en önemli ofans aksiyonu olan pozisyonda, sağdan girip mertens'e yerden çıkardığı bir top var, o kadar sert verdi ki topu, o topa mertens gibi teknik bir oyuncu bile kontrollü vuramadı. 6.5/10
  nelsson: takımda işini en iyi yapanlardan biriydi. 7/10
  abdülkerim: hem savuada güven verdi, hem ileri sürpriz çıkışlar yaptı. 7/10
  leo: hep doğru yerde doğru zamanda oldu ancak, ters ayaklı olduğu için sağına alırken ya zaman kaybetti, ya da solla yaptığı ortalar zayıf kaldı. 6.5/10
  lucas: işini kusursuza yakın yaptığı gibi, galatasaray'ın belkide en net şutunu da atan oydu, direk dibine gönderdiği topu kaleci çıkardı ancak hakem görmedi aut verdi. 7.5/10
  midtsjø: dinamo gibi çalıştı. aldı verdi top kazandı. maçın torreira birlikte en iyi galatasaray oyuncusuydu. 7.5/10
  kerem: karar mekanizması çok yetersizdi. sürekli yanlış yaptı, top kaybetti, hücum verimliliği çok kötüydü. 4/10
  yunus: kerem'e söylediklerimi aynen kendisine de söylüyorum, karar mekanizması doğru değil ve çok acele ediyor. 4/10
  mertens: pozisyonların içinde hep vardı fakat, ön bölgede gomis çok statik kaldığı için ekstra eforla oynamak zorunda kaldı. en ileri geçince biraz rahatladı ancak taktiksel olarak doğru kullanılması lazım. 6.5/10
  gomis: topla buluşamadı bile. kendisine kızmıyorum. 37 yaşındaki poacher oyuncuyu her maç ilk on bire koyup, kanatlara da top getiremeyen ters ayaklı kerem ve yunus yaparsan gomis ne yapsın? 6/10
  mata: oyun bilgisi ve karar mekanizması çok gelişmiş bir oyuncu fakat sağında solunda onun yaratıcılığına uyum sağlaması gereken kerem ve yunus sınıfta kaldığı için pas alış verişi yeterli verimliliğe ulaşmadı. mertens ile aynı anda daha fazla sahada kalmalı.
  okan buruk: hem oyuna başladığı on bir yanlıştı. hem rakip on kişi kaldıktan sonra hemen müdahale edemedi, 80. dakikaya kadar bekledi ve çok yanlış hamleler yapıp orta sahayı geçemeyen ads'yi hücuma çıkar hale getirdi. galatasaray doğru hamlelerle bu maçı kazabilecekken, okan buruk'un maç içi hamleleriyle 10 kişilik rakibine kaybedebilirdi de... galatasaray kariyerinin şimdiye kadar ki en kötü yönetim gösterdiği maçı 2/10

  galatasaray takım halinde belli dakikaları iyi oynadı, ön alanda baskı yaptı, hızlı oynamaya çalıştı fakat, bazı oyuncuların karar mekanizmasının doğru çalışmaması pozisyon olgunluğunu oluşmadan bitmesine yol açtı. istatistik kağıdına baksanız galatasaray 24 şut çekmiş, rakip ceza sahasına kırk küsur kere girmiş ama, bunların atak sonlandırma kalitesi çok düşüktü. yani bal yapmayan arı gibi çalışan ama, sonuç alma noktasında zayıf bir galatasaray vardı.

  ads deplasmanında rakibin 65. dakikadan sonra kırmızı kart görmesine rağmen ve ads'in ligin en kolay gol yiyen savunma hattına sahip takımlarından birine sahip olmasına rağmen galatasaray'ın hücumda bu denli sorun yaşaması teknik ekibi ekstra yaratıcı kurgular üretmeye itmeli.
 • 593
  (bkz: 1 ekim 2022 adana demirspor galatasaray maçı) herkes 10 kişi adana demiş ama son yarım saati basket maci gibi sürekli durarak oynandi. adana demir sporun nefes alabilmesi icin gereken şey ikide bir maçın durmasiýdi.

  bunun harici mertens çıkmamaliydi, oliviera'nın halini görünce o da girmemeliydi diyor insan.
  kanatlar daha dakika 15te olmaz diye bağırıyordu zaten. buna rağmen çok net pozisyonun olduğu, sonuç alınamadığı maç olmuştur.

  bir de kerem ve yunus'a ceza sahasında 4 5 kişi varken şut çekmek yasallanmali
 • 594
  oyuncu değişikliğindeki telaşe hariç, okan hoca oyunu baya geliştirdi.
  bitiriciliği sadece santrfor vuruşu olarak görmemek lazım, telaşeyi ve karar verme mekanizmasını geliştirmesi gereken oyuncular var; yunus ve kerem de ilk sırada geliyor.
  misal 62.dakikada, yunus ‘un yerden kalecinin soluna yani yakın direğe vurdu şut vardı. oysa yay üzerinde kerem ellerini açmış ve bomboş pas bekliyordu.
  bu sekanstan her maç yunus ve kerem özelinde bir çok pozisyon gösterebilirim. genellikle sergio’nun boş koşu ile geldiği ve pas alamadığı pozisyonlar.
  şutörlüklerinin de gelişmesi lazım. uzatma dahil son 15 dakikada önce yunus sonra kerem hemen hemen aynı yerde kötü şut attı. galatasaray o boşluğu buldu yani.
  bugün ertaç’ın ya da savunmanın çıkardığı bütün şutlar , yabancı oyunculara ait. yerli oyuncu karar verme mekanizması ve uygulaması sıkıntı.
  yoksa ads’yi çok iyi baskılayıp, inanılmaz pas hatalarına yönlendirdi, en zayıf yönlerini ortaya çıkardı.
  4 deplasmandan ki bunların 3’ü antalya-trabzon ve adana “ clean sheet “ çıktı galatasaray yani gayet iyi gelişiyor oyun.
  okan hocanın biraz daha sakin kalıp gerek giresun maçının 2.yarısı gerekse bu maçın son 2 değişikliğindeki gibi “ yarınlar yokmuşçasına” davranmaması gerek bence.
 • 595
  mükemmele yakın oynadık adana’yı gömdük resmen ama yine gol atamadık. 3 topumuz kaleyle buluşurken son anda çizgiden çıktı. birini demirsporlular kaleye barikat yaparak çıkardı ilk yarıda. diğeri kaleye giderken gomis’in götüne çarptı. mata’nın şutunu da yine kaleye giderken adana defansı kafa ile çıkardı. ertaç denen bizim maçların panterinin parmak uçları ile çıkardığı topları saymıyorum.
  mertens’in şutu direkten gitti.
  rakiplerimiz bunun yarı pozisyonundan 2 gol çıkarıyor. bundan daha iyi pek oynanamazdı o sıcakta adana ile ama maalesef trabzon maçı gibi 2 puanı bıraktık kaçırdığımız goller nedeni ile.
 • 597
  mata hamlesi ne kadar zamanında ve doğru ise diğer oyuncu değişikleri bir o kadar olumsuz ve geç yapıldı ve 2 puan bıraktık. yenilmiş gibi üzülmedim ama çok tatsız bir hâl bıraktı. başta yunus akgün olmak üzere okan hoca da doğru şeyleri tam yapamadı. rakip 10 kişi kalır kalmaz oyuna müdahele edilse kazanırdık. hem saha içi hem saha dışından doğru yerleştirmeler yapılmadı. montella da çok yanlış değişiklikler yaptı ama sadece gökhan inler hamlesi bile oyunu dengeledi maalesef.

  güzel maçtı, adana demirspor'u da kalecileri olacak kişi hariç tebrik ederim.
 • 598
  ads'nin 10 kişi kalması sanılanın aksine işimizi çok zorlastirdi. hem savunmaya çekilmeleri hem de her fırsatta oyunu soğutmak için bir nedenleri oldu. bir seçeneğim olsa onbir'e onbir olup kazanmak için üzerimize gelen ads'u tercih ederdim. bazı yazar arkadaşların yazdığı gibi on kişi kalan takıma karşı başka bir takım olsa beş atardı on atardı düşüncesi gerçekcilikten uzak bir yaklaşım. 16 eylül 2022 galatasaray konyaspor maçına kıyasla bu maçın ilk yarısında çok daha iyiydik. oyun olarak daha iyiye gittiğimizi düşünüyorum. ligin ilk üç haftasında karşılassak muhtemelen bu ads'a karşı kaybederdik.
 • 599
  kötü bir futbol oynadığımızı düşünmüyorum ancak ileri üçlü o kadar kötü karar alıyor ki, topu üçüncü bölgeye rahat rahat getirebilmemiz bir anlam ifade etmiyor. ancak ben çıkan 11'in de eleştirisini yapmak istiyorum, bence okan hocanın bu konuda bariz bir hatası var. adana demirspor'un defansif zafiyet yaşayacağı, özellikle topla çıkarken 1. bölgesinde sorun yaşayacağı herkesin malumuydu. hal böyleyken bizim ön alanda şiddetli pres yapmamız gerekiyordu ki kazanılan toplarla hızlı hücum edip rakibi dengesiz yakalayalım. bu kağıt üzerinde en mantıklı maç taktiğiydi fakat ne pres ve hücum gücünden yararlanabileceğimiz barış alper oyundaydı, ne kapılan topları bariz gol şanslarına çevirebilecek mata oyundaydı, ne de ön alanda hareket ve pres kabiliyeti yüksek olan mertens santrafordaydı. hatta her maç saç baş yolsam da pres konusunda etkili olan pva bile kenardaydı. buradan çıkarımım okan hocanın set oyununa inanılmaz güvenmesi ve zaten setlerden gol bulacağımıza bariz inanmasaydı ama 9. haftadayız ve kerem ile yunus'un karar mekanizmalarının yeterince iyi seviyede olmadığını, gomis'in oyuna etkisinin az olduğunu bilmeyen tek bir taraftar dahi yoktur. kaldı ki bu kadar üretilen pozisyonların gole dönüşmesindeki başarısızlığımız istatistik bilimini bile şaşırtır düzeye gelmiş durumda. o halde adana demirspor deplasmanında setten bulabileceğimiz gollerin ihtimaline nasıl güvenebilirsiniz ki... okan hoca, bu maçın kadrosunu "kazanan 11 bozulmaz" mantığıyla yaptıysa albert einstein'in ünlü sözünü hatırlatmak istiyorum, eğer taktiksel olarak bu kadroyu yaptıysa rakip takım analizi konusunda kimlerle çalışıyorsa onları yeniden değerlendirmeli diyorum hatta kendini de...

  kasıca bu maçı "bizim için kayıp iki puan, adana demirspor içi kazanılmış bir puan", olarak yorumlayabiliriz. bence berbat bir adana demirspor performansı vardı, üzerine de 10 kişi kaldılar. yazık oldu, çok yazık.
App Store'dan indirin Google Play'den alın