• 31
  evet sevgili renktaşlar daha önce çok kısa bir analiz yapmıştım. şimdi eşleştiğimize göre uzun ve güzel bir analiz yapabilirim. aslında fenerbahçe maçından sonra yapacaktım ama willem ii maçını izleyince analizi sıcağı sıcağına yapmak istedim.

  öncelikle bu yıl iki rangers lig maçı izledim ama iskoçya liginde oynadıkları takımlarla olan maçlarını değerlendirmek cidden yanılgı olur çünkü takımlar savunma anlamında ve kalite olarak iyi değil.

  willem ii maçına kısa bir özet olarak baktığımızda.

  ilk olarak willem ii maçın ilk tehlikeli atağını 14. dakika yaptı ve direkten döndü sonrasında 19. dakika willem ii müsait pozisyonu değerlendiremedi. dakika 20 savunma arkasına atılan uzun topta aslında hamle yapmasa pozisyon olmayacak yerde willem ii stoperi büyük hatası penaltı yaptı ve gol geldi, 24. dakika willem ii kalecisi uzaktan gelen topu sektirdi ve gol oldu, dakika 34 willem ii yine net gol kaçırdı.

  46. dakika willem ii karşı karşıya yine net gol kaçırdı rangers kalecisi eski beşiktaşlı mcgregor bu maç muslera gibiydi. 54. dakika orta kafa golü willem ii stoperi topa çıkmıyor ve rangers rahat bir gol atıyor. 4.gol 70. dakika kornerden orta kafa golü, rangers hava toplarında etkililer ama willem ii defansı hava toplarında çok zayıftı. dakika 80 willem ii rahat bir kafa golü atıyor ama top forvetlerinin eline çarptığı için gol sayılmıyor.

  willem ii eğer erken girdiği pozisyonları gole çevirebilseydi ve bireysel hatalardan iki gol yemeseydi rangers açıkçası çok zorlanırdı.

  şimdi gelelim rangers analizine;
  1-en büyük silahları topu hızlı çevirmek ve tempolu oynamak
  2- 4-2-3-1 görünümlü 4-3-3 oynuyorlar hagi sol tarafta oynuyor kent sağ taraf ortalarında artifield hücumda onlara destek veriyor savunmada orta sahayı 3 lü yapıyor
  3-orta sahaları sakatlıklardan ötürü merkez ikili zayıf, şu an mevcut ikiliden biri steven davis 35 yaşında ama artifielda dikkat yanlarında glen kamara oynuyor ama açıkçası pek iyi bir oyuncu değil .
  4-stoper ikilisi güven vermiyor. rakip topu hızlı çevirince 2-3 pas içerisinde kaleye kadar gidip pozisyona girebiliyor.
  5-sol bek ve sağ bekleri hücumcu ama savunma olarak iyi değiller. sol bek hücuma çıkıyorsa sağ bek geride kalıyor sağ bek çıkıyorsa sol bek geride kalıyor ayrıca willem ii ilk yarıda girdiği pozisyonlar rangers sağ beki tavernier üzerindendi ve savunmada çok açık verdiler.
  7-duran toplar veya kenar ortalarına dikkat etmek lazım stoper ikilisi iyi vuruyor toplara.
  8-ryan kent çok hızlı, teknik ve süpriz bir oyuncu. hagi ise süpriz şut ve pasları var takımın en tehlikeli ikilisi.
  9-morelos ve roofe birbirlerini yedekliyorlar ve saf iyi bir ceza sahası bitiricileri yay üstünde vurdurmamak lazım.

  neleri yapabiliriz ve neleri doğru yapmak lazım;
  1-savunma ve orta saha olarak üstünlük bizde olacaktır
  2-hızlı top çevirip rakip kalede rahat pozisyona giriyorlar ama rakip hızlı top çevirince rahat pozisyon veriyorlar.
  3-takım savunmasını çok iyi yapmak zorundayız, duran toplara dikkat stoperlerine vurdurmamak şart.
  4-tempo olarak ayak uydururuz
  5-maçın kilidi takım savunmasını iyi yapmaktan ve maça baskılı başlayıp golü erken bulmaktan geçiyor. ilk golü biz yersek ve tek maç olduğundan paniklersek 2-3 e gider maç ama ilk golü biz atıp iyi takım savunmasına oturursak rakip arkada bırakacağı boşluklar ile maçı 2-3 farkla alabiliriz.
  6-kaleci fatihe özellikle bu maç büyük iş düşüyor. topları sektirmemesi ve 1-2 temiz kurtarışla bizi oyunda tutmalı.

  açıkçası çok keyifli maç olacak umarım turu geçen taraf oluruz. çok korktuğum bir rakip değil zaten gerrard kendisi söyledi favori galatasaray diye. tabi ki saygı duymak havaya girmemek içindir kendince ama biraz öncelikli sebebi kesinlikle takım savunmasına güvenmemesi diye düşünüyorum onlarda sert bir rakiple oynayacaklarının oldukça farkında.