• 14
  2019-2020 sezonundan itibaren puanlama sistemini değiştirmiş kurum. geçen sezon fark edememiştim ama 2020-2021 sezonunda fark ettim. buna göre sıralamada artık galibiyet sayısına bakılıyormuş. bu yüzden alınan puan sadece galibiyet sayıları eşitse önem kazanıyor.

  --- alıntı ---

  tvf yarışma talimatı’nın 7.1 maddesinde değişiklik yapılmış olup, 2019-2020 voleybol sezonundan itibaren puanlama sistemi aşağıdaki şekilde uygulanacaktır.

  önemle duyurulur.

  7.1. puanlama sistemi:

  a) bu sistemde, önceden belirlenmiş fikstüre göre, kulüp takımlarına puan esasına göre birbirleri ile seri müsabakalar yaptırılır.
  3 – 0 ve 3 – 1 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (3) puan,

  3 – 2 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (2) puan,

  2 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (1) puan,

  1 – 3 ve 0 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (0) puan verilir.

  hükmen galibiyet alan takımın toplam puanına (3) puan eklenir. setler 25-0, 25-0, 25-0 olarak tescil edilir.

  bir veya birden fazla takımın katıldığı müsabakalarda sıralama şu şekilde belirlenir:

  kazanilmiş maç sayisi (galibiyet sayısı) fazla olan takım üst sırada yer alır. kazanılmış maç sayısının (galibiyet sayısı) eşitliği halinde, sıralama; kazanılan toplam puana göre belirlenir.

  kazanılan toplam puana göre eşitliğin bozulmaması halinde; sıralama set averajına göre belirlenir. set averajı hesaplanırken takımların müsabakalar sonunda aldıkları setlerin toplamı, verdikleri setlerin toplamına bölünür. sıralama, set averajı büyük olan takım üst sırada yer alacak şekilde yapılır.

  eşitliğin set averajına göre de devam etmesi halinde; sayı averajına bakılır. eşitliği devam eden takımların yaptıkları tüm müsabakalar sonunda aldıkları sayıların toplamı, verdikleri sayıların toplamına bölünür. takımlar, çıkan sayının (sayı averajı) büyüklüğüne göre yukarıdan aşağıya sıralanır.

  eşitlik yine de bozulmamışsa bu durumdaki takımların kendi aralarında yaptıkları müsabakalarda kazanılmış maç, puan, set ve sayı averajına sıra ile başvurularak sıralama belirlenir.

  --- alıntı ---

  aynı zamanda 2020-2021 sezonunda playoff sistemi de değişti. bu sezon hem efeler liginde, hem de sultanlar liginde ilk 4'e giren takımlar playoff'a kalacak. 5-8 arasında kalanlar sıralama maçları oynayacak ve son 4 takım da küme düşecek.

  geçen senelerde lig 12 takım ile oynanıyordu ve pandemiden dolayı küme düşmeyi kaldırdılar ama yeni takımlar lige çıktı. hem de 4 takım birden çıktı. böylece de geçen sezona göre 8 maç fazladan yapacak takımlar. ve geçen sezona göre de çok daha kısa sürede yapacaklar bunu. rachael adams bu tempoya dayanamayıp ülkesine döndü ki hem fenerbahçe hem de biz transferini çok istedik kendisinin.

  belki de bu kadar fazla maç yaptıkları için ve kısıtlı zamanları olduğu için sadece bu senelik böyle bir uygulama yaptılar ama burada da ciddi adaletsizlik oluyor. geçen senelerde ilk 4 dışında kalıp şampiyon olan takımlar oldu ama bu sene bu mümkün değil. erkeklerde 5 iyi takımdan 1 tanesi dışarıda kalacak ki bu takım biz de olabiliriz. kadınlarda da ya türk hava yolları ya da biz dışarıda kalacağız. bakalım zaman ne gösterecek ama bu sezon ciddi anlamda sınıfta kaldı bu federasyon. ne oyuncu sağlığını ne de kulüpleri düşünüyorlar. umarım sporcular ve kulüpler ciddi sorunlar yaşamadan sezonu tamamlar.