• 4
  http://www.internethaber.com/...detail.php?id=188462

  turkcell süper lig'in 27. haftasında oynanan galatasaray-fenerbahçe maçının bitimine yakın yaşanan olaylar nedeniyle verilen cezalara galatasaray kulübünce yapılan itiraz, tahkim kurulu tarafından reddedildi. kurul, cezaları onadı.

  futbol federasyonu'nundan yapılan açıklamada, galatasaray'ın profesyonel futbol disiplin kurulu'nun (pfdk) verdiği cezalara yaptığı itiraz tahkim kurulu tarafından reddedildi.

  sarı - kırmızılıların yaptığı itirazı değerlendiren kurul, cezaları onadı. pfdk, galatasaray'a 1 maç saha kapatma ve 1 maç seyircisiz oynama, kulüp başkanı adnan polat'a 45 gün hak mahrumiyeti, futbolculardan arda turan'a 3 maç, emre aşık ve sabri sarıoğlu'na ise 2 maç ceza vermişti.
 • 5
  işini doğru dürüst yapamayan kuruldur. emre aşık'a 2 maç ceza vermesi, fakat emre belözoğlu'na ceza bile vermemesi, bu yargıyı destekleyen kararlarıdır. tüm federasyonla beraber tası tarağı toplayıp, defolup gitseler, türk futbolu için en büyük iyilik olacaktır.
  (bkz: merkez hakem kurulu)
  (bkz: futbol federasyonu)

  türk futbolunun başından siktirin gidin demek isterdim fakat bu sınırları aşan bir cümle olurdu. o yüzden siktirin gidin falan dememeliyiz. demokratik şekilde tepkimizi koymalıyız.*
 • 6
  --- alinti ---

  1) federasyon ile kulüpler; federasyon ile hakemler; federasyon ile futbolcular, teknik direktörler ve antrenörler; kulüpler ile teknik direktör, antrenör, oyuncu temsilcisi ve masörler; kulüpler ile oyuncular; kulüpler ile kulüpler arasında çıkacak ihtilaflar ile merkez hakem kurulu kararları hakkında tff yönetim kurulunca verilecek kararları

  2) tff profesyonel ve amatör disiplin kurulları kararlarını,

  3) tff tarafından çıkarılmış talimatların kanun, ana statü, fifa ve uefa statülerine uygunluğunu,

  ilgililerin veya tff yönetim kurulu'nun başvurusu üzerine inceleyip kesin karara bağlamakla görevlidir.

  --- alinti ---

  aldığı kararlar kesindir ve itiraz için başka bir hukuki mercie başvurulamaz yani bir nevi temyiz mahkemesidir.
 • 8
  hakkında bugün cemal ersen güzel bir yazı yazmıştır:

  tahkim sahaya indi

  baştan belirtelim, futbolcu adının ve kulübün önemi yok.
  konumuz futbol federasyonu tahkim kurulu’nun, hakemin bir oyuncunun ihracı ile ilgili verdiği kararını değiştirerek, cezada indirime gitmesi.
  mehmet topuz’un diyarbakırspor maçındaki kırmızı kartını anımsayalım.
  topuz oyunun durduğu anda rakibin boğazını sıktığı için, hakem koray gençerler tarafından ihraç edildi.
  disiplin kurulu topuz’a iki maç ceza verdi.
  ardından sarı-lacivertli kulüp tahkim kurulu’na itiraz etti.
  tahkim kurulu da geçen hafta topuz’un cezasını 1 maç olarak değiştirdi.
  “ne var bunda, tahkim cezalarda hiç mi indirim yapmadı?” denebilir.
  doğrudur.
  fakat bu dosyada belki de ilk kez, tahkim kurulu açık bir şekilde hakemin oyun kuralları ile yorumuna müdahale etti.
  hakem topuz’u niçin oyundan attı?
  rakibin boğazını sıktığı için.
  yani, hakem fıfa oyun kuralları kitabının “faul ve fena hareketler” başlıklı 12. maddesine göre işlem yaptı.
  ne diyor bu maddenin “ihraç verilecek haller” başlıklı 2. maddesi;
  “oyuncunun şiddetli hareketi kırmızı kartla ihraç gerektirir.”
  buraya kadar her şey normal.
  anormal olan tahkim kurulu’nun yorumu.
  kurul şöyle açıklıyor indirim nedenini;
  “mehmet topuz’a rakip takım oyuncusuna yönelik şiddetli hareket nedeniyle verilen 2 resmi müsabakadan men cezasının, futbolcunun eyleminin niteliği dikkate alınarak disiplin talimatının 37. maddesi kapsamında sportmenliğe aykırı hareket olarak nitelendirilmesine ve cezanın 1 resmi müsabakadan men cezası şeklinde düzeltilerek oy birliği ile onanmasına.”
  yok artık.
  aynen öyle.
  eğer hakem bu eylemi “sportmenliğe aykırı hareket” olarak değerlendirseydi, fıfa oyun kurallarının ilgili maddesi gereği topuz’u ihtar, yani sarı kartla cezalandırması gerekiyordu.
  oysa hakem eylemi “şiddetli hareket” olarak rapor etti.
  disiplin kurulu da buna göre ceza biçti.
  hakemin maç içinde verdiği kararlar kesindir. kural ihlali yoksa, aynen kabul edilir.
  tahkim kurulu ise, hakemin oyun kuralları gereği verdiği kararı değiştirmiştir.
  karar vericiler topuz’un eylemini “şiddetli hareketten” çıkarıp, “centilmenliğe aykırı davranışa” sokmuştur.
  tahkimin böyle bir hakkı ve yetkisi olabilir mi?
  sonuç olarak, tahkim kurulu’nun değerli üyeleri kendilerini hakemin yerine koyup, sahaya inmiştir.
  beylere yeni görevlerinde başarılar!
 • 16
  an itibariyle başkanlığını hasan gerçeker'in yaptığı pfdk kararlarının temyiz merciidir. (yani son sözü söyleyen yerdir)

  tahkim kurulunun şu ana kadar şikeye adı karışan 4 topçu ile verdiği karar ise ortada. (bkz: 2010 - 2011 sezonu pfdk şike soruşturması )

  ancak şike kongresinde kiğılı'nın hasan gerçeker lehine yaptığı methiyeler oldukça manidar.

  tahkim 4 topçu kararında ceza mahkemesinin kararını beklemedi. ancak şimdi uydurma bir gerekçe ile bekler mi?
  (bkz: tahkim 6 - 1 bizden)
  ve lobi olarak en güçlü ailenin evladı. (bkz: ali koç )
 • 21
  başbakanın fenerbahçesini koruyor, fenerlilerin başbakanının ve fenerlilerin federasyon başkanının işaret ettiklerini yapıyorlar.

  ben yaptıklarından ziyade bu iş karşılığında ne elde ettikleri/edeceklerini merak ediyorum.

  ondan sonra hukuk devleti, hukukun üstünlüğü, ileri demokrasi.. sikimin demokrasisi...

  kıyameti müjdeleyen kurul.
 • 25
  hakkında şöyle bir haber vardır,

  sporx özel - trabzonsporlu didier zokora'ya karşı söylemlerinden dolayı pfdk'nın kestiği 2 maçlık cezayla tatmin olmayan ve hafta sonunda olağanüstü toplanarak emre belözoğlu için tedbir uygulamasına karar veren tahkim kurulu'nun 58. maddenin tartışmalarını bile geride bırakacak tarihi bir karara (!) imza attığı ortaya çıktı…

  sporx.com beraberinde ciddi hukuksal tartışmaları getirebilecek belki de tahkim kurulu adına “skandal” olarak yorumlanabilecek emre belezoğlu kararının detaylarına ulaşırken, bilirkişi değerlendirmesinin sümen altı edilmesi kafaları karıştırdı. kurulun, cumartesi günü hem emre belözoğlu'na hem de didier zokora'ya, “konuyla ilgili bilirki

  işte tahkim kurulu'nun çarşamba günü yine olağanüstü toplanarak karara bağladığı emre belözoğlu konusunda yaşanan o ilginç gelişmeler:

  1) pfdk emre belözoğlu'nun didier zokora'ya karşı söylemlerinin bir ayrımcılık değil hakaret olduğunu düşünerek f.bahçe'li futbolcuya “hakaretten” 2 maç ceza kesti

  2) bu karara karşılık didier zokora tahkim kurulu nezdinde verilen 2 maçlık cezaya itiraz ederek bilirkişi talebinde bulundu.

  3) tahkim kurulu 28 nisan cumartesi günü olağanüstü toplanarak zokora ile emre arasındaki görüntüler bilirkişi huzurunda tekrar izlendi. ardından bilirkişi konuyla ilgili tahkim kurulu'na sözlü değerlendirmelerde bulundu.

  4) bilirkişinin konuyla ilgili değerlendirmesinin, pfdk'nın kanaat getirdiği “hakaret” değerlendirmesinden farklı çıkmasından dolayı kurul, 2 maçlık cezası sona eren emre belözolğu'na yeniden tedbir uygulamasına karar verdi.

  5) kurul aynı gün (28 nisan 2012 cumartesi) huzura alarak dinlediği bilirkişiden 30 nisan 2012 pazartesi günü mesai bitimine kadar konuyla ilgili değerlendirmesini yazılı olarak tahkim kurulu'na göndermesini talep etti.

  6) kurul aynı gün hem didier zokora'ya hem de emre bezözoğlu'na yaptığı tebligatta ;“itiraz üzerine bilirkişi tayin edilmiş ve 28 nisan 2012 günü huzura alarak görüntüler izletilerek değerlendirmesi alınmış, daha sonra da kendisinden 30 nisan 2012'ye kadar bu değerlendirmesini yazılı olarak tarafımıza göndermesi talep edilmiştir. bu talep edilen bilirkişi raporu tarafınıza gönderilecektir. bu bilirkişi raporunun size tebliğinden itibaren 48 saat içinde konuyla ilgili değerlendirme, itiraz ve savunmanızı tahkim kuruluna yapınız” talebinde bulunuldu.

  8)... ve 28 nisan 2012 günkü olağanüstü toplantısından sonra taraflara bu tebligatları yapan tahkim kurulu bu işlemlerin hiçbirine gerek duymadan emre belözoğlu konusunda 2 mayıs 2012 günü olağanüstü toplanarak nihai kararını verdi… hem de bilirkişi raporunu değerlendirmeye almadan…şi raporu pazartesi günü tarafınıza gönderilecektir” tebligatı yapmasına rağmen raporun taraflara gönderilmediği ortaya çıktı.

  neden ve hangi gerekçe ile bu bilirkişi raporu ortadan kaldırılmıştır?

  … ve son olarak disiplin talimatı'nın 11/2.maddesi uygulanarak kotarmaya çalıştığınız emre belözoğlu ile ilgili verdiğiniz kararda ; cezanın 2 maçtan 3 maça çıkarmasına gerekçe olarak gösterdiğiniz “hakaret fiilinin birden fazla gerçekleşmesi” nasıl olmuştur ? bir futbolcunun hakaret içeren kelimeyi peşpeşe iki defa kullanılması size göre ayrı ayrı mi değerlendirilmelidir ? bu hukuksuz cezanın izahi tarafınızdan en kısa süre içinde kamuoyuna yapılmalıdır….