• 193
  makasın açılma olayını çok yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. başlığı ben açtım ve ilk tepki benden geldi.

  fakat, her underdog takım, elit takıma karşı galibiyet alsa "al bak makas açık mıymış?" denilmeye başlandı. bir şey unutulmamalı; bozuk saat bile günde iki kere doğruyu gösterir. makasın kapanması; galibiyetlerin şans eseri alınmadığı, bir maçlık iyi oyunun tüm grup maçlarına sirayet ettiği, bu iyi oyunun gruptan çıkılmasını sağladığı ve neredeyse her sezon bu şekilde devam edildiği zaman olur. o zaman kapandı makas dersin.

  bunu yapabilecek hiç bir underdog takım yok. son 10 yılın şampiyonlar ligi sezonuna bakarsanız hatta 15 yılın çeyrek finale kalan 8 takımdan 6'sının hemen hemen aynı takımlar olduğunu görürsünüz.

  grup maçlarında alınan galibiyet veya bir sezonluk (beşiktaş gibi) başarı ile makası kapatamazsınız. zaten bu olaya beşiktaş üzerinden bakarsanız aslında bu olayın birazda fatih terim'e yüklenilmek için kullanıldığını görüyorsunuz..beşiktaş'ın tek sezonluk başarısını "küçümseyen" güruh, her underdog takımın maç kazanmasını makası kapatmak sanarak gelip gelip yazıyor.

  dün ferencvaros kazansaydı görün şenliği.
  bir maçlık başarı bir şey ifade etmez. elbette biz o bir maçlık başarıyı gösteremiyoruz eleştirisine katılmakla beraber, tek maçlık galibiyetlerin, tek sezonluk başarı hikayelerinin makası kapatmadığını anlamak lazım. biz juventus'u eledikten sonra onlar nerede biz neredeyiz? diye kendimize sorarsak durumu daha net anlarız.

  elbette geleceğe dair büyük planlar için iki yılda bir seçim yapan bir kulüp doğru adres değil. onlarda tek bir yönetici değişikliği olup gerisi aynen duruyorken bizde dördüncü başkan değişecek aralık ayında seçim yapılırsa. böyle bir ortamda yani en üstteki işin en önemli parçasının belirsizlikler ile boğuşurken geleceğe dair büyük planlar yapmak imkansız. benim umudum yok, umudu olanı ise tebrik ve takdir ederim.

  edit : i am back...
 • 194
  adamların mevki antrenörleri var, taç antrenörleri var, korner antrenörleri var. spor bilimcileri, istatistikçileri var. lukaku'nun sindirim sistemini analiz edip özel bir beslenme programı hazırlayarak adamın zayıflamadan hızlanmasını sağlayacak beslenme uzmanları var, performans analizcileri var. bu aşil tendonu sos veriyor, bu diz sos veriyor bu oyuncudan önümüzdeki sezonlarda hayır gelmez bunu türk kulüplerine postalayın, maaşından kurtulmuş olursunuz diyecek kadar iyi doktorları var. biz mi? mevki antrenörü getirdik diye devrim yaptık zannediyoruz. italya'da kimsenin doğru düzgün adını bile bilmediği vasat bir kondisyoneri getirdiğimizde adama kondisyon biliminin kurucusu muamelesi yapıyoruz.

  evet, maddi olarak makas hep açıktı. oyun olarak da yukarıda yazdığım şeyler makası iyice açtı. teknik kadro, teknolojinin nimetlerinden yararlanma olarak adamların 20 yıl gerisinden geliyorsun. bakın kadrodaki personelin iyi olmasından bahsetmiyorum bile, çünkü ortada kadro yok muhtemelen o kadroyu açtığında ülkede o kadroyu hakkını vererek doldurabileceğin adam da yok. şunun tartışılması bile bana absürd geliyor artık. filistin'in hava savunma sistemini geçme ihtimali olmadığını bile bile israil'e belki biri geçer umuduyla boş boş roketler göndermesinden farklı bir şey değil çünkü yaptığımız. 100 tane füzeden es kaza bir tanesi hava savunma sistemini geçtiği zaman da bakın gördünüz mü aslında makas açık değilmiş diyoruz...
 • 195
  teşhisin yanlış konulduğunu düşündüğüm durum. insanlar hep genel durumdan özel duruma doğru çıkarım yapmaya çalışıyorlar ama bu sizi yanlış tespite götürür. özelden genele gitmemiz lazım. yani olaya galatasaray eksenli bakmak gerek. başka takımların hangi galibiyetleri aldığı kimi yendiğinin bizi ilgilendirmemesi lazım. başakşehir manchester united'ı yendi diye ortalık yangın yerine dönüyor. bize ne faydası olacak mesela bak makas açık değilmiş aslında demenin ? bir makas değerlendirmesi yapacaksak bizim önce kendi performansımıza bakmamız lazım başka takımların aldığı galibiyetlerle kendi takımımızı haksız şekilde küçümseyerek değil. bizim makasımız anderletch maçıyla açıldı ve daha da kapanmadı. bunun sebebi ne onu sorgulamamız lazım. bu seneden bahsedelim mesela. biz hauge'ı alabildik mi ? ismaila coulibaly'i alabildik mi ? moder'i jakob'u hangisini alabilecek durumumuz var ? bize benim hedefim avrupa o yüzden forma şansı bulmam lazım kendimi göstermem lazım diyecek adamlar lazım yani ben ilerde real madrid'e barcelona'ya liverpool'a manchester city'e transfer olacağım diyecek adamlar. bu saydığım isimlerin hepsi de öyle mesela. biz bu adamları alamıyorsak makas da açılır pencere de açılır kapı da açılır. örnek vereyim bizim en büyük problemlerimizden birisi dinamizm eksikliği hauge'a bakın adamın son dakikada attığı gollere nasıl da diri kalabiliyor biz alsak bu sorunu baştan çözecektik en az 3-4 sene. bizim şu anki kadromuzda hangi futbolcular sizce benim hedefim ilerde avrupa'da forma giymek diyebilir ? taylan,marcao,luyindama haricinde aklıma gelmiyor açıkçası. başakşehir'in kadrosu çok mu iyi diyecek olanlar olacak evet başakşehir'in bizden kadrosu çok daha iyi durumda. crivelli gibi bir forvet var mı elinde ? gulbrandsen gibi ? berkay gibi adam eksiltebilecek bir oyuncun ? 2 sene önce transfer söylentisi çıktığında burun kıvırılan demba ba bile bence gayet iyi oynadı top tuttu en azından manchester united defansının arasında senin hangi forvetin top tutabilecek durumda şu an ? chadli gibi dar alanda etkili olabilecek bir futbolcu mesela ? visca gibi hangi futbolcun var ? bunu kendi takımımı küçümsemek hor görmek için söylemiyorum ki biz bu başakşehiri de yendik mesele o değil biz ligde iyiyiz bana göre idare ediyoruz işte sıkıntı avrupa'da başlıyor. sonuç olarak olay tamamen kadro mühendisliğinde bitiyor bize doymuş oyuncu değil aç oyuncu lazım. hedefi olan oyuncular lazım. bu adamları alamıyorsak başka takımları örnek vermenin de bir alemi yok bence mevcut oyuncu kadrosunun yapabileceği şeyler de belli açıkçası.
 • 196
  enteresan bir analoji aslında. tren yolu makası mı, terzi makası mı açılan ben anlamadım pek. terzi makasını kapatmaya çalışırsan bir yerini kesersin mazallah. mesela biz bir ara kapattık bunu, sneijderler, drogbalar sonra da gomisler belhandalar aldık. makas bir tarafımızı kesti. üc senedir vedatları, denayerleri, moderleri alamıyoruz. makası kapatmaya çalışırken kendi elimizin farkında olmak lazım. gücün yettiği kadar kapatabilirsen bir yerini kesmezsin.