• 2
  uygulanmamasıyla oluşan olaylar şu şekilde:

  cl maçlarının gecenin köründe oynanması.
  sabahların 1 saat erken yaşanması sebebiyle daha fazla soğuk yaşanacağından kombilerin daha fazla yanması, doğal gaz tüketiminin artması devletümüzün daha fazla fatura neticesinde daha fazla vergi alması.
  hava daha karanlık olacağından evde normalde kullanılması gerekmeyen ışıkların kullanılması ve elektrik tüketiminin artması, vergilerle beraber devletümüzün daha fazla kazanması, yetmeyen elektrik sebebiyle elektrik kesintilerinin yaşanması.
  yaz saatiyle hafta sonunumuzdan çalınan 1 saatlik istirahat hakkının kış saatine geçilmemesi sebebiyle iadesinin olmaması.

  tabi özelleştirme neticesinde artık kiminse bu şirketler o arkadaşın da daha fazla kazanması.

  şahin kofti
  mazda klastır
  e yani biz size ne desek azdır.
 • 3
  saatleri bir saat geriye aldığımızda daha fazla gündüze maruz kalmayacağımız, havanın bir saat daha erken kararacağının atlandığı uygulama. baz alınan iğdır paralel'i yerine ülke yüz ölçümünün merkezine denk gelen ankara-çorum gibi bir coğrafyadan paraleli baz almak suretiyle 30 dakika geri alarak durum kotarılabilir. kışın ülkenin en doğusunun en batısına, yazında en batısının en doğusuna uyması saçmalıktan ibaret.
 • 5
  yurt dışında yaşadığım için bu olayın kurbanı oldum 29 ekim 2017 trabzonspor galatasaray maçında. yerel saat ile 18:30'da başlıyordu bu sezon tüm pazar akşamı maçları. ben de misafirlikte saat 18:00 sularında kafam rahat bir şekilde sohbet ederken arkadaş whatsapp'tan maçın istatistiklerinin fotosunu gönderdi. bi baktım yukarıda 27. dakika yazıyor, topla oynama oranları vsyr, lan dedim noluyoruz. sonra livescore'a baktım, maç bizim saate göre 17:30'da başlamış. tabi birden heyecan bastı, bir baktım şut 5-0, kaleyi bulan şut 3-0 gibi rakamlar görünce sıkıntı bastı, muhabbet yalan oldu. gerisi malumunuz tabi.
 • 9
  kendimi bildim bileli adapte olmakta zorlandığım uygulama. adaptasyon derken işin mantığından bahsetmiyorum; uygulamanın başlayacağı zaman "daha mı erken kalkılacak yoksa daha mı geç" sorunsalının insanı düşündürmesinden bahsediyorum. aynı durum yaz saati uygulaması için de geçerli doğal olarak.

  sahi, 28 ekim 2018 pazar günü saat 04.00'dan sonra daha mı erken kalkılacak yoksa daha mı geç? :(

  edit: wesley the bear hunter bilgilendirdi sağ olsun. kış saatinde 1 saat daha fazla uyunuyormuş.
 • 10
  barındırdığım pis huy yüzünden desteklemediğim uygulama.

  nedir bu pis huy? ben hatalara tolerans gösteren biriyim. birisi alkollüyken bana o gece hesabı takabilir. ertesi gün cüzdanı unutmuşsa yemeğini bana ödetebilir. ama üçüncü seferde de bu olursa, orada sıkıntı var demektir. o saatten sonra bu adam bana türkiye'nin başkenti ankara'dır dese siktir deli derim. kaale almam, hatta üzerine bile oynarım. pis bir huy, ama böyle bende. sırf bu yüzden mesela, selçuk inan şu saatten sonra tek başına ligi getirse alkışlamam bile. bir sene formsuzluk olabilir. kim elmander'i son dönemlerinde çok iyi değildi diye eleştiriyor? forma çıkartabilir, anın ateşi deriz. kızarız ama sonrasına bakarız, aslında selçuk öyle biri olmadığını gösterirse sineye çekeriz. ama selçuk hem formsuz, hem isteksiz, hem adamcılık triplerinde, hem sevmediğim arda turan ile kanka, hem forma çıkartan biri, hem sahada pısırık imajı var. o yüzden olmaz. benim için bitik yani. yok.

  bu saat zımbırtısını da yıllardır 1 iyi hamlesi olduysa 256 kötü hamleyle bunu mahveden iktidar getirdi. en azından onlar ülkenin yönetiminde söz sahibiyken geldi. bugün bu yönetim bizi avrupa birliği'ne soksa, ekşi sözlük'ten hesap alıp türkiye'den siktir olup arabistan'a gitmek başlığı açarım.

  rezil bir huy, ama insanım. böyle bir insanım ben de.

  son olarak, 22.45 ne amk? slash'i kel, müslüm gürses'i pembe saçlı hayal etmek daha mantıklı yemin ederim.
 • 11
  öncelikle kış saati uygulaması diye bir şey yoktur. olan yaz saati uygulamasıdır. yazın saatler 1 saat ileri alınır, kışın ise 1 saat geri alınarak olması gereken hale getirilirdi. ama her boku kendisinin en iyi bildiğini iddia eden akp yine kimseye sormadan kafasına göre bir iş yapıp saatlerin olması gereken hale getirilmesi olayını kaldırdı ve kalıcı yaz saati uygulaması başlattı. danıştay da sen süresiz olarak bunu yapamazsın dedi. şimdi resmi gazetede yayımlanan ve 28 ekim 2018' de yaz saati uygulamasına son verileceğini belirten kararın nedeni bu. peki akp ne yapıyor? her zamanki gibi biz ne diyorsak o olacak diyerek torba yasanın içerisine süresiz olarak yaz saati uygulamasını getirebilme yetkisini koyuyor. böylece danıştay' ın hukuka aykırı bulduğu süresiz olarak yaz saati uygulamasını hukuka uygun hale getiriyor. yani 22.45' e devam maalesef.

  bizim avrupa ile aramızda 1, batı avrupa(ingiltere ve sanıyorum ki diğer ada ülkeleri) ülkeleriyle ise 2 saat fark vardı. yazın ise saatleri 1 saat ileri aldığımız için ve pek çok avrupa ülkelerinde de aynısı olduğu için bu fark korunuyordu. kışın ise yaz saati uygulaması son buluyor, saatler geri alınıyor ve fark aynı kalıyordu. ama çok zeki akp, saatleri olması gereken konuma getirmek yerine kalıcı yaz saati uygulaması diye bir şey çıkardı. ve avrupa ile aramızdaki fark 1 saat daha artmış oldu. oysaki eğer bu ileri al, geri al uygulamasının ortadan kaldırılması isteniyorsa olması gereken şey geçici yaz saati uygulamasının kaldırılmasıydı, sürekli hale getirilmesi değil.
 • 12
  banka şubesinde müdür olacak cv'ye sahip adamı (benzer cv'ye sahip şube müdür yardımcısı tandıklarım var o da ayrı) enerji bakanı yaparsan böyle süper fikirleri uygular ve aksi yönde ki tüm verilere rağmen ısrarla kar ettik, tasarruf ettik diyebilir. başka bir süper pazarlaması da yerli kömür kullanımını şu kadar arttırdık bu kadar arttırdık diye ortalıkta gezip devletin 4 milyar dolarlık kömür ithal etmesidir yarın bir gün kömürü biz ithal etmedik ki diyebilir, tüm dünya kömür kullanarak enerji üretmeyi azalttığı yıllarda kömür ile enerji üretmeyi süper bir fikir gibi sunan bir kişiliktir kendisi, alkışlıyorum.

  adam stajını enerji bakanı olarak yapıyor lükse bak bizde kendsinin fantazyalarının sonuçlarını karanlıkta kalkmak, daha fazla enerji harcayıp daha fazla ücret ödeyerek ve üç kuruşluk futbol zevkimizin doruk noktası olan cl maçlarını sahur vakti izleyerek çekiyoruz.
 • 13
  sürekli yaz saati uygulaması ile kışın üretim tesislerinin gereğinden fazla (1 saat) elektrik kullanması sonucu ülke olarak milyonlarca lira zarar ediliyor. imkansız gibi gelebilir ancak gerçek bu.

  bu zararı kapatmak için ise bu firmalar/fabrikalar hatta devlet ofisleri kışın komple mesai saatini değiştiriyor. acilen yaz saati uygulamasından vazgeçilmez geçmeliyiz. yaşasın gmt +2.
 • 15
  maalesef gayet bilinçli bir şekilde türkiye'nin tıpku rusya gibi ancak bir doğu avrupa periferisi olabileceği algısını oluştursun diye uygulanmaktadır. bu da tam olarak galatasaray değerlerine aykırıdır. bizim değerlerimiz batılıları onlarla aynı sahada aynı kurallarla aynı zamanda adil bir şekilde yenmektir. denilebilir ki uefa kabul ediyor sana ne ama unutmayın renkdaşlar bizim kamçatka sahiline kıyımız yok...bizi içerideki gericiler ve dışarıdaki islam düşmanları istedikleri kadar kategorize etsin galatasaray türkiye'nin dönüşmesi gereken model olup o model de avrupa'nın başına bela olmaktan ibarettir:)
 • 17
  gereksiz bir uygulama. enerji tasarrufu adina saatlerin yazin 1 saat ileri, ki$in ise geri çekilmesi hadisesidir. gel gör ki, burada elde edilen tasarruf tabiri caiz ise zerre kadar olup, saatlerin oynanmasindan dolayi meydana gelen düzensizlikten ötürü insanlar üzerinde olu$an etki ise kat kat daha büyük ölçülerdedir.

  örnegin ben. düzenli olarak gen geç 22.30 yatan birisi olarak ben uyku saatim geçtigi andan itibaren uyumakta zorluk çekiyorum ve diger yandan düzenli olarak saat 5.50 de kalkmaya ali$ik oldugum için biyolojik çalar saat devreye giriyor ve saat 5 gibi zank diye uyaniyorum.

  yillarca hep kandirildik, ya$asin ki$ geliyor, 1 saat fazla uyuycaz diye. alakasi yok. geç yatip erken uyaniyosun ve saate bakip tekrar yatiyosun! uyku bölünüyor bir kere!! isviçre'de yapilan ara$tirmalara göre yapilan tasarruf zerre kadar. dahasi da uyku düzenini bozdugu için insanlar bu duruma ali$ana kadar (takriben 3 hafta) gergin oluyomu$lar. ben de diyorum kendi kendime neden sabahlar trende herkesi bogazliyasim geliyor. isviçreli bilim adamlari açiklami$lar, sebebi buymu$.

  1980bilmem kaç yilinda bir yil saatleri geri almami$lar ama bakm$lar ki herkes aliyor, sonra onlar da almi$lar. yani anliyacagin götürüsü getirisinden çok daha fazla. oldu bi kere, bir daha dönü$ü yok bunun diyor tüm avrupa.

  not. i$ bu entry'den akp sempatizanligi çikartip, yaziyi bu sebeple oflayan arkada$ bir zahmet $u istikamete --> dogru ziktir olup gitsin. tamamen bilimsel dayanakli bir entaridir ve siyasi içerik falan $eetmez. ha, bana ne lan, al sana of diyosan kabulum. cahil kal sen de, napiyim.

  http://www.objektifhaber.com/...er/146000/147679.jpg
 • 18
  işin komik tarafı türkiye'nin default'u bu saattir. yani uygulama kışın saatlerin geri alınması uygulaması olmadı hiçbir zaman. yazın ileri alınması durumu oldu. yani eğer değiştirilmeyecektiyse yazın saatlerin ileri alınmaması uygulanmalıydı. daha önce de değindiğim gibi daha soğuk daha karanlık havaya insanları mahkum ederek daha fazla tüketim yapılması amaçlanmıştır. kışın zaten akşam 5te hava kararıyor ama insanlar ofislerinde olduğu için evde kullanılan elektrik bu kadar olmuyordu. ancak şimdi sabah saatlerinde elektrik tüketimi oluyor. kış saati uygulamasında da sabahları elektrik yanıyordu tabii ki ancak söz gelimi 30 günse bu yaşanan süre kış saatine geçilmemesiyle 50 60 güne kadar çıkıyor. daha fazla tüketim daha fazla vergi daha fazla insanlık dışı yaşam.
 • 19
  of ulan of. sabah uyanıyorsun, sıcak yataktan çıkmadan sözlükten bir şeylere bakayım diyorsun. açıyorsun sözlüğü telefondan. başlıyorsun okumaya. karşılaştığın ise katıksız cehalet. bütün keyfin gidiyor, apar topar bilgisayarı çıkartıyorsun.

  bak sayın akpli cahil: mesele saatlerin sabitlenmesi değildir. coğrafya bilgin dirhem bile olmadığı için bunu anlayamıyorsun. mesele türkiye'nin saat diliminin değiştirilmesidir. şu anda kendi sınırlarında olmayan 45 doğu meridyeninin saatini kullanıyor bu ülke. olması gereken ne? nüfusunun ve ekonomisinin yüzde 80'i etrafında bulunan 30 doğu meridyeninin saatini kullanmak elbette. sen şimdi meridyenleri de bilmediğin için çizdim ben:

  https://hizliresim.com/jQ6G2m

  kırmızı olması gereken, mavi şu anda kullanılan. gördüğün gibi istanbul-izmir-ankara-izmit-bursa-antalya gibi şehirlerin hepsi 30 doğu meridyeninin etrafında. burada kullanılan saat ise 45 doğu meridyeninin saati, hani şu türkiye'nin en doğusu ığdır'dan bile geçmeyen mavi çizgi. hani o bahsettiğin biyolojik saat var ya, onun anası avradı sikilmiş durumda ülke nüfusunun yüzde 80'inde. bir halt bilmeden bilimsel konuştuğunu sanmak, üzerine "döğrö zöktör olop götsön" demek de güzel kafaymış. he bilim he! aynen bilim aynen!

  not: ek bilgi olarak vereyim, bizim gibi sınırlarından geçmeyen saat dilimini kullanan tek ülke ispanya'dır. bunun sebebi de siesta. adamlar gündüz çalışması gereken 2 saatte uyuduğu için mesai çok geç bitiyor. zaten erken de uyanmıyorlar sabah. bu sebeple saat dilimleri farklı, gün daha geç kararsın diye. çünkü mesai o saatlere uygun. sabah erken kalkma yok, akşam işten erken çıkma yok. buna rağmen ispanyol hükumeti siesta'ya son verecek mesai saatleri üzerinde çalışıyordu geçen senelerde. eğer gerçekleşirse saat dilimleri normal haline gelecektir. geri kalan 200 civarı dünya ülkesi ve bağımsız bölgesinde böyle bir rezalet yok. zimbabwe bile coğrafyasını biliyor. senin ülkenin ekonomisinin yarısının döndüğü kentte insanlar saat 6.00'da uyanmak zorunda. yerel saatin anası ağladığı için saat 5'te uyanılıyor yani. çok mantıklı değil mi? yaşasın akp! siyasi bakmayın demiş bir de ya. siyasi bakan kim acaba?

  (bkz: gurbetçilerin oy vermesinin saçmalığı)

  edit: ofsayt vermiş bir de. ver anam ver, kaç coğrafyanın gerçeklerinden, ama gelip bir daha burada bilmediğin konularda atıp tutma. git iskandinavya'daki oruç saatlerini falan açıklamaya çalış. ah be yine coğrafya gerekti. otur ağla o zaman, yapacak bir şey yok.
 • 20
  ankara ayazıyla birlikte, sabahları horozlar uyurken okula gitmeye çalışan acınası çocuklar göreceğiz yine, götlerimiz donacak. sabah evin tüm ışıkları yanacak, yollar daha buzlu daha karanlık olacak ve tasarruf elde edilecek öyle mi?

  insanların afyonu patlamamış oluyor daha o saatte, vücutaki yorgunluk, dinlenememişlik, gerginlik, mutsuzluk da cabası.

  ortam şöyle oluyor.

  https://4.bp.blogspot.com/...%2Bhava%2Bdurumu.jpg
 • 23
  iran'ın diğer ülkelerden yarım saat farklı olması kadar saçma bir olay. bence saatleri her yıl 45 dk geri alalım. nasıl olsa bunu da bilimsel bir sekilde açıklayacak akp'li bilim adamları çıkar. tüm dünya da bizi kıskanacak olur zaten. orwell bugünlerde yaşasaydı 2084 romanına ilham olacak bir uygulama bu mevzu. hem saçmalayıp hem isviçreli bilim adamlarını konuya meze etmek süper fikirmiş.

  bu uygulamanin kalkması ile saat 20:00'de bir türk takımı sampiyonlar ligi maçı oynadi ve cumhurbaşkanının uykusuna geç kalmamasini sağladı. eğer kalkmasaydı maç geç bitecek devletin başı uykusuna geç kalacaktı. işte bu yüzden kış saati fetöcüdür.
 • 24
  dünya'da 36-42 enlemlerindeki (evet enlem) bir ülkede havanın sabah saat 9'da aydınlattırılması (evet aydınlattırılması) kadar saçma olan çok çok az olay vardır. bu olaylara birkaç örnek;

  1) tolga zengin'in instagram'dan dan bilzerian'a küfretmesi. https://i.hizliresim.com/1GERvD.jpg

  2) şu video; https://www.youtube.com/watch?v=BYU_GZO8-50

  3) kusturmalı boşnak saksosu; https://i.hizliresim.com/ZO3l70.png

  4) 2010-11 sezonunda aykut kocaman'ın çalıştırdığı fenerbahçe'nin ligin 2. yarısında 17'de 16 yapması.